Ako patent (EP0039497) zaregistrovaný spoločnosťou ZEISS nastavil pred 30. rokmi latku novým štandardom progresívnych šošoviek

Pomoc pre osoby postihnuté presbyopiou – špeciálnym druhom vizuálneho problému pre optické inžinierstvo – kedysi a dnes

Presbyopia – progresívne znížená schopnosť oka zaostriť na objekty v blízkosti – vždy znamenala pre výrobcov šošoviek špeciálnu výzvu. Dôvodom bol fakt, že po zbrúsení povrchu šošoviek je veľa rôznych typov optických šošoviek takmer rovnakých. Hľadanie „svätého grálu“, t. j. perfektných progresívnych šošoviek bez oblastí bez zaostrenia, pokračuje aj naďalej. Na začiatku 80. rokov 20. storočia sa však mladému zamestnancovi oddelenia matematických výpočtov okuliarovej optiky v spoločnosti Carl Zeiss podaril v oblasti vývoja progresívnych šošoviek husársky kúsok.

Myšlienka vyrobiť okuliarové šošovky, ktoré by ľuďom s presbyopiou umožnili kontinuálne videnie na diaľku až po rozsah na blízko, existuje už od začiatku 20. storočia. Prvé pokusy o výrobu progresívnych šošoviek sa datujú do roku 1909. Tieto pokusy však boli neúspešné. Šošovky sa nikdy nepredávali, pretože mali veľa chýb. V roku 1956 však Bernhard Maitenaz zo spoločnosti Société des Lunetiers dosiahol v tejto oblasti prelomový úspech a dal si progresívne šošovky patentovať. Tým položil základný kameň progresívnych šošoviek tak, ako ich poznáme dnes. Spoločnosť Carl Zeiss predáva tento typ progresívnych šošoviek od roku 1970 pod názvom Gradal.

Čo majú spoločné progresívne šošovky a vodorovná symetria?

Na konci 70. rokov 20. storočia nastúpil do spoločnosti Carl Zeiss mladý matematik, ktorý práve ukončil štúdium na univerzite. Na základe vlastnej iniciatívy vyvinul nové typy dizajnu progresívnych šošoviek, ako aj nové štandardy spočívajúce v časovo náročných matematických výpočtoch šošoviek a plôch použitím postupu drážkovania, a napísal aj súvisiace počítačové programy na tieto účely. To všetko sa stalo v čase diernych štítkov a sálových počítačov, ktorých výpočtová kapacita bola veľmi obmedzená.

Tento mladý zamestnanec mal jediný cieľ – ponúknuť budúcim používateľom okuliarov progresívne šošovky, ktoré by im pomohli vidieť lepšie a prirodzenejšie a ktoré by sa dali nosiť pohodlne a s vysokou mierou tolerancie. Žiaden z uvedených atribútov sa však dovtedy použiť nedal.

Matematik Gerhard Fürter dosiahol medzník v oblasti vývoja progresívnych šošoviek spolu s vedúcim oddelenia matematických výpočtov Hansom Lahresom. To sa stalo v roku 1981 a v tom istom roku udelili spoločnosti Carl Zeiss patent EP0039497. To bol základný krok smerom k individuálnym progresívnym šošovkám.

Čo však bolo na progresívnych šošovkách Gradal HS také nové a revolučné?

Spoločnosť Carl Zeiss uviedla v roku 1983 na trh inovačné progresívne šošovky Gradal HS. Základom týchto nových okuliarových šošoviek bola ich „vodorovná symetria“ (HS), ktorú vyvinul Gerhard Fürter. Tá zaisťuje ekvivalentný vnem pravého a ľavého oka, ako aj komfortné binokulárne videnie (stereoskopické videnie). Významne sa zvýšila úroveň komfortu a tolerovateľnosť. Vodorovná symetria umožňuje vnímanie rovnako ostrého obrazu objektu obidvoma očami používateľa.

Ďalším problematickým bodom tej doby bol však rozsah videnia na blízko. Keď čítame, na rozdiel od videnia do diaľky sa náš pohľad neposúva iba smerom nadol, ale aj bližšie k nosu. Pred uvedením modelu Gradal HS boli preto progresívne šošovky otočené smerom k nosu približne v rozsahu 10° na obidvoch stranách. To však nanešťastie znamenalo, že vodorovnú symetriu nebolo možné zachovať. Fürter sa však s potrebou rotácie šošoviek vzhľadom na videnie na blízko úspešne popasoval. Výsledkom bolo zachovanie výhod vodorovnej symetrie v rámci stereoskopického videnia. Dalo sa vyhnúť sa aberáciám. Vo všeobecnosti bolo možné lepšie adaptovať okuliarové šošovky. Nové progresívne šošovky používatelia teda lepšie tolerovali, a to vďaka väčšiemu zornému poľu, najmä v rozsahu na blízko (napríklad počas čítania). Tiež bolo možné vyrábať tenšie a plochšie šošovky s menším presahom a vynikajúcimi zobrazovacími vlastnosťami, vďaka čomu používatelia dosiahli zreteľný zrak a dobrý vzhľad.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Progresívne šošovky dneška

V priebehu nasledujúcich rokov sa mladý matematik stal dôležitým lídrom v spoločnosti Carl Zeiss, v ktorej pôsobí dodnes. Od obdobia vývoja modelu Gradal HS sa dosiahlo v oblasti vývoja množstvo úspechov a vývoj pokračuje aj v súčasnosti. Očná akrobacia a dlhé obdobia úprav sú už minulosťou. Progresívne šošovky sa na trhu dobre etablovali a sú mimoriadne obľúbené. Progresívne šošovky je možné do značnej miery prispôsobiť (rovnako ako oblečenie) tak, aby vyhovoval vašim nárokom. Jedným z príkladov najnovšej generácie individualizovaných progresívnych šošoviek sú šošovky ZEISS Individual 2.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Identifikovanie problémov so zrakom Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a podobne – aké problémy so zrakom existujú a ako ich môžeme napraviť?

Ako funguje zrak 29. 11. 2017

Tags:

História okuliarov Od ich začiatkov ako „kamienky na čítanie“ po lifestylové doplnky

Ako funguje zrak 22. 11. 2017

Tags:

Lepšie videnie pre seniorov Každá osoba, ktorá má viac ako 40 rokov, obyčajne potrebuje okuliare. Progresívne šošovky dokážu obnoviť zrak 20/20.

Ako funguje zrak 31. 10. 2017

Tags:

10 rokov individualizovaných šošoviek s technológiou Freeform spoločnosti ZEISS Niečo, čo v minulosti každý považoval za nemožné: progresívne šošovky, ktoré sú také individuálne ako ich používateľ, sú dnes spoločným menovateľom všetkého.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty