Modré svetlo: klady a zápory

Koľko modrého svetla potrebujeme? Ako a kedy sa pred ním máme chrániť?

V súčasnosti prebiehajú búrlivé diskusie o priaznivých a škodlivých vplyvoch modrého svetla. Modré svetlo môže byť užitočným nástrojom na potláčanie zimných depresií a nespavosti. Modré svetlo však na druhej strane môže trvalo poškodiť ľudský zrak. Aký problém teda spočíva v modrom svetle? A čo sa zmenilo v umelom osvetlení, ktoré každý deň používame? Prečo naše telo potrebuje biologické vplyvy tejto vlnovej dĺžky? A ako a kedy sa máme chrániť pred potenciálne škodlivými vplyvmi modrého svetla? Prečítajte si túto časť a zistite podrobnejšie informácie o kladoch a záporoch modrého svetla.

Viditeľné spektrum

Svetlo, ktoré dopadá a vstupuje do ľudského oka, je možné rozdeliť na viditeľné svetlo (vlnová dĺžka od 390 nm do 780 nm) a neviditeľné spektrum, ktoré zahŕňa svetlo v ultrafialovom pásme (UV žiarenie) a infračervenom pásme (IR žiarenie).

Odborníci už nejaký čas vedia, že UV žiarenie dokáže poškodiť biologické tkanivá, ako napríklad pokožku a oči, a že na ochranu pred takýmto problémom sa bežne používajú vhodné prostriedky protislnečnej ochrany. Modrofialové svetlo však má dostatočný potenciál nato, aby spôsobilo poškodenie, najmä očí. Modrofialové svetlo môže vykazovať menšiu energiu ako ultrafialové svetlo, na rozdiel od UV žiarenia, ktoré absorbuje predná časť oka, preniká modré svetlo až do sietnice.

Komponent svetla v modrofialovom pásme s vlnovou dĺžkou 390 nm až 500 nm sa nazýva vysokoenergetické viditeľné svetlo (HEV). Vlnové dĺžky od 390 nm do 440 nm sa považujú za mimoriadne kritické a pokladajú sa za jednu z možných príčin fotoretinitídy, t. j. poškodenia sietnice spôsobeného vysokoenergetickým existujúcim svetlom.

Viditeľné spektrum

Priaznivé aspekty modrého svetla

Odborné štúdie dokázali, že svetlo má biologické vplyvy na ľudské telo. Svetlo, okrem iných vplyvov, pomáha regulovať hormonálnu rovnováhu. Hormón melatonín zohráva významnú úlohu v oblasti regulácie cyklu spánku/vstávania a svetelnú energiu, ktorú na tento proces potrebujeme, v značnej miere absorbujú oči. Ďalším kľúčovým faktorom v tomto procese je pigment oka, ktorý absorbuje svetlo a nazýva sa melanopsín. Tento hormón je najaktívnejší v krátkovlnnej časti viditeľného spektra. To znamená, že modré svetlo, ktoré dopadá na sietnicu, zohráva svoju rolu pri zachovávaní fyziologickej pohody človeka, a to je zároveň dôvod, pre ktorý sa svetelná terapia úspešne používa na potlačenie zimných depresií a nespavosti.

UV žiarenie tvorí aj súčasť výrobného procesu vitamínov, čo znamená, že svetelná stimulácia má dôležitý vplyv aj na metabolizmus človeka. Stručne povedané – ľudské telo potrebuje modré svetlo.

Konkrétny príklad: mnohí ľudia poznajú koncept nespavosti spôsobenej vekom, ktorý sa obyčajne vysvetľuje tým, že starší ľudia zjavne nepotrebujú veľa spánku. Svetlo, ktoré vstupuje do ľudského oka, pravdepodobne zohráva v rámci tohto fenoménu dôležitú úlohu. Katarakty, ktorými starší ľudia obyčajne trpia, zabraňujú časti modrého svetla preniknúť k sietnici. Aj vnútroočné šošovky, ktoré sa používajú na liečbu pacientov s kararaktou, blokujú modré svetlo. To môže spôsobovať poruchy denného a nočného cyklu u týchto väčšinou starších jednotlivcov a meniť ich potrebu spánku.

Škodlivé vplyvy modrého svetla

Príliš veľa svetla v ultrafialovom a modrofialovom pásme môže poškodiť ľudské oko. Okrem bolestivého zápalu spojivky a rohovky môže spôsobiť poškodenie očných šošoviek (napríklad katarakty) a najmä sietnice (makulárna degenerácia).

Preto je také dôležité používať v prostredí so silným slnečným žiarením slnečné okuliare so 100 % ochranou pred UV žiarením, a to najmä v prípade silných odleskov (napríklad od vodnej hladiny alebo zasnežených horských plání).

Moderný svet: svetelné zdroje s vysokým podielom modrého svetla

Od svetloemitujúcich diód (LED) a xenónových svetiel až po energeticky úsporné žiarovky a elektromagnetické žiarenie obrazoviek – všetky nové svetelné zdroje, ktorých cieľom je uľahčiť a zjednodušiť nám život, obsahujú v porovnaní s tradičnými svetelnými žiarovkami vyšší podiel modrého svetla. Rozdielne spektrálne zloženie svetla znamená, že sme vystavení pôsobeniu výrazne vyššieho podielu modrého svetla ako v minulosti. Môže to mať škodlivý vplyv na náš zrak?

Zatiaľ sa neuskutočnili žiadne štúdie zamerané na otázky, ako napríklad, či používanie počítačových displejov alebo pozeranie sa do takýchto nových zdrojov svetla dlhší časový úsek môže poškodiť sietnicu. Je však potrebné si zapamätať, že jedna hodina pobytu vonku počas normálneho zamračeného dňa vystavuje naše oči 30-násobne vyššiemu podielu modrého svetla než jedna hodina sedenia pred obrazovkou.

Číre okuliarové šošovky s filtrom modrého svetla

Je normálne, že číre okuliarové šošovky, ktoré používame najmä v interiéri, neobsahujú žiadnu ochranu pred UV žiarením. K dispozícii sú však číre šošovky s filtrom modrého svetla, napríklad DuraVision® Blue Protect. Otázka znie – načo?

Žiarenie modrého svetla zo svetelných zdrojov alebo z obrazoviek môže niektoré osoby dráždiť alebo unavovať. Filter modrého svetla môže zaistiť ostrejší zrak: rôzne vlnové dĺžky viditeľného svetla sa na rohovke a očnej šošovke lámu mierne odlišným spôsobom, t. j. nie všetky dopadajú na rovnaký ohniskový bod sietnice. Niektoré osoby budú tento fenomén dobre poznať – napríklad skutočnosť, že je jednoduchšie jasne vidieť vzdialenú červenú a modrú na blízko, alebo skutočnosť, že je problematickejšie sústrediť sa na infografiku s červenými, so zelenými a s modrými čiarami v porovnaní s čiarami vykreslenými rovnakými alebo podobnými farbami.

Číre okuliarové šošovky s filtrom modrého svetla

Niektorí ľudia zisťujú, že svetelné zdroje s vysokým podielom modrého svetla spôsobujú ich nočný nepokoj. Keď sa ocitneme v tmavej miestnosti alebo vonku za súmraku alebo v noci, prepnú sa naše oči na iný režim videnia. V prostredí s nedostatočným osvetlením sa ľudské oko prepne z režimu citlivosti na zelenú farbu do vysokoenergetického modrého spektra. Znamená to, že modré svetlo začneme vnímať intenzívnejšie, čo môže spôsobovať pocit zvýšeného odlesku. Tento efekt poznajú najmä vodiči oslepení svetlometmi protiidúcich vozidiel, a to najmä v prípade moderných xenónových svetlometov alebo svetlometov LED. Okuliarové šošovky s filtrom modrého svetla môžu v takýchto situáciách zaistiť pohodlnejšie videnie.

DuraVision® BlueProtect je povrchová vrstva čírych šošoviek, ktorú je možné aplikovať ako dodatočnú vrstvu. Ponúka všetky výhody tradičnej povrchovej vrstvy DuraVision® Premium od spoločnosti ZEISS vrátane optimalizovanej tvrdosti a jednoduchosti čistenia. Vrstva BlueProtect obsahuje aj filter modrej farby, ktorý zoslabuje modré svetlo v pásme s vlnovou dĺžkou 390 nm až 440 nm. Znamená to vyšší vizuálny komfort pre všetkých, ktorí požadujú ochranu pred modrým svetlom počas činností v interiéri bez straty priaznivých vplyvov modrého svetla v pásme 450 nm až 500 nm! Okuliare s vrstvou DuraVision® BlueProtect je možné nosiť celý deň, ak sa nerozhodnete používať slnečné okuliare na exteriérové činnosti alebo šošovky PhotoFusion X, ktoré tiež 100 % chránia pred UV žiarením.

Ako digitálne zariadenia menia naše videnie

Tablety, smartfóny a iné digitálne displeje nemenia len svetelné spektrum, ktorého pôsobeniu sme vystavení – menia aj naše vizuálne správanie. Je dôležité uvedomiť si, že trávime oveľa viac času pozeraním sa na predmety v blízkosti ako kedykoľvek v minulosti. Častou príčinou je príliš nízky jas pozadia. Tento problém nastáva aj u detí: „školská myopia“ znamená väčšiu náchylnosť detí na krátkozrakosť, keď nastúpia do školy.

Ako digitálne zariadenia menia naše videnie

Ak nebudeme venovať dostatok času pozeraniu sa do diaľky, oči nebudú mať dostatok možností na relaxáciu a postupne stratíme schopnosť zaostrovať na rôzne vzdialenosti. Tento stav spôsobí digitálne napätie v očiach. Keď sa pozeráme na displej, je prirodzené, že menej žmurkáme, t. j. rohovku menej často zvlhčujú slzy. To môže viesť k unavenému zraku. V najhoršom prípade hrozí riziko zhoršenia zraku.

Naša rada: Odporúčame, aby ste očiam dopriali častejšie prestávky a aby ste sa častejšie pozerali na vzdialené predmety, a to aj vtedy, keď ste uprostred práce na prenosnom počítači, tablete alebo smartfóne. Dbajte na to, aby oči mali k dispozícii dostatok jasu a primeranú ochranu pred nadmerným UV žiarením a modrofialovým svetlom.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Konštantná dokonalá viditeľnosť vďaka špičkovým povrchovým vrstvám Inovačné povrchové úpravy okuliarových šošoviek, ktoré optimálne chránia okuliarové šošovky a zvyšujú vizuálny komfort

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Desať tipov na výber správnej povrchovej vrstvy šošoviek LEPŠIE VIDENIE s novými povrchovými vrstvami šošoviek – na vyšší komfort a väčšiu odolnosť

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty