Okuliare, kontaktné šošovky alebo laserový chirurgický zákrok – ktoré riešenie je pre vás to správne?

Približne polovica populácie má so zrakom. Keďže je však k dispozícii vhodné riešenie takmer všetkých problémov so zrakom, nemusíte sa báť.

Oko je najdôležitejším zmyslovým orgánom človeka. Medicína ani dnes nemá k dispozícii spôsob, ako zabrániť prirodzenému zhoršovaniu zraku. Vďaka okuliarom, kontaktným šošovkám alebo chirurgickému zákroku však môže takmer každý z nás ostro vidieť. Všetky informácie o výhodách a nevýhodách okuliarov, lasera a kontaktných šošoviek.

Vďaka pokroku v oblasti zdravotníctva a techniky to možné je. Optik alebo oftalmológ dokáže v dnešnej dobe pomôcť takmer každému s problémami so zrakom. Okuliare, kontaktné šošovky a laserový chirurgický zákrok – to všetko sú prostriedky na získanie ostrého zraku. Každá z uvedených možností na korekciu slabozrakosti má svoje výhody aj nevýhody. Nižšie uvádzame niekoľko informácií, vďaka ktorým sa budete môcť rozhodnúť, ktoré riešenie bude pre vás to najlepšie:

Okuliare alebo kontaktné šošovky?

Okuliare – klasika v každej situácii, používajú sa už od 13. storočia

Okuliare sú najčastejším a najúčinnejším spôsobom nápravy zrakovej poruchy. V súčasnosti sú takmer na každú príležitosť a potreby videnia k dispozícii moderné a individuálne prispôsobené okuliare.

Výhody:

Jednoduché nosenie, vďaka moderným rámom a šošovkám je ich nosenie veľmi pohodlné. Plastové šošovky s vysokým indexom lomu, ktoré sa dnes používajú, sú v porovnaní so štandardnými hrubými okuliarovými šošovkami výrazne ľahšie. Moderné progresívne šošovky umožňujú používateľom dokonale vidieť na všetky vzdialenosti. Okuliarové šošovky s antireflexnou vrstvou zabraňujú zbytočným odrazom svetla a okuliarové šošovky so samočinným tónovaním (známe aj pod názvom fotochromatické šošovky) po vystavení ultrafialovému svetlu stmavnú. Okuliare pomáhajú chrániť oči aj pred nečistotami, prachom a hmyzom. K dispozícii sú ideálne okuliare na každú príležitosť vrátane pracovných okuliarov pre ľudí, ktorí trávia množstvo času pri počítačoch alebo tabletoch, t. j. pre tých, ktorí potrebujú pohodlne a zreteľne vidieť najmä na krátke a stredné vzdialenosti a ktoré je možné podľa potreby prispôsobiť. To isté platí aj pre aktívny čas, napríklad pre šport a koníčky. Vďaka špeciálnemu dizajnu a výrobnej technológii je možné vyrábať šošovky podľa vlastného predpisu tak, aby ich bolo možné inštalovať do mimoriadne zakrivených okuliarových rámov. Špeciálne inovačné povrchové vrstvy umožňujú, aby sa aj plastové šošovky, ktoré sa vždy považovali za krehké, zmenili na odolnú pomôcku na dokonalé videnie.
 

Nevýhody:

Okuliarové šošovky so silnými dioptrickými hodnotami môžu byť príliš hrubé a ťažké. Po premiestnení zo studeného exteriéru do teplého interiéru sa môžu zahmliť. Okuliare niekedy môžu byť aj nepraktické, napríklad vtedy, keď ležíte na boku a sledujete televízne vysielanie alebo čítate knihu. Geometria niektorých okuliarových šošoviek vedie k situáciám, v ktorých sa niektoré oblasti zobrazujú rozmazané, a to viac alebo menej (v závislosti od kvality).

Kontaktné šošovky – jednorazové alebo vyrobené podľa individuálnych špecifikácií

Malé a takmer neviditeľné plastové šošovky predstavujú prvú alternatívu k okuliarom. Moderné kontaktné šošovky, a najmä šošovky vyrobené podľa individuálnych potrieb umožňujú presne korigovať takmer všetky typy problémov so zrakom. K dispozícii sú kontaktné šošovky pre krátkozraké aj ďalekozraké osoby. Technológia je dnes natoľko pokročilá, že ponúka aj kontaktné šošovky pre osoby s presbyopickým zrakom – tieto šošovky fungujú podobne ako progresívne šošovky a sú známe pod názvom multifokálne kontaktné šošovky.

Výhody:

Používanie kontaktných šošoviek vedie iba k miernemu zväčšeniu alebo zmenšeniu obrazu. Aj zrakové vnímanie strán je ostré a nenarúšajú ho okraje (to sa stáva v prípade niektorých okuliarov). Kontaktné šošovky sa nezahmlievajú, pričom tento faktor môže byť pre niektoré profesie (napríklad námorníci, šéfkuchári, herci a atléti) rozhodujúci. Možno aj jednoducho korigovať zhoršený zrak s rôznou úrovňou intenzity v pravom a ľavom oku.
 

Nevýhody:

Na nasadenie kontaktných šošoviek sa vyžaduje určitá úroveň manuálnej zručnosti. Ich príliš dlhé nosenie môže narúšať prienik kyslíka do oka. Keď si budete kupovať kontaktné šošovky, opýtajte sa optika, či ide o šošovky s dobrou priepustnosťou kyslíka. Osoby trpiace syndrómom suchého oka by mali používať tvrdé šošovky. Vo všeobecnosti platí, že tolerovateľnosť kontaktných šošoviek sa odlišuje – niektoré osoby si na ich nosenie zvyknú veľmi rýchlo, iné zase potrebujú dostatočne dlhý čas na aklimatizáciu. Kontaktné šošovky si vyžadujú väčšiu údržbu ako okuliare. Je to veľmi dôležité, pretože nesprávna údržba a kontaminácia môžu viesť k infekciám. V prípade multifokálnych kontaktných šošoviek nastávajú u niektorých osôb problémy so zaostrovaním na diaľku a na blízko alebo si na šošovky musia zvyknúť.

Laserový chirurgický zákrok – procedúra malého rozsahu s veľkým významom

Laserový chirurgický zákrok zameraný na korekciu zrakového postihnutia sa používa už približne 20 rokov. Existuje mnoho procedúr, napríklad Femto-LASIK, LASIK (laserová plastika in situ), LASEK (laserová subepitelová keratektómia) a PRK (fotorefraktívna keratektómia), ako aj minimálne invazívna metóda ReLEx smile. Lekár rozhodne, ktorá metóda je pre konkrétneho pacienta najvhodnejšia. Najznámejšou a špičkovou modernou metódou je metóda Femto-LASIK. Na vyrezanie tenkej vrstvy rohovky, ktorá sa potom preklopí na stranu, sa používa femtosekundový laser. Excimérový laser následne odstráni potrebnú vrstvu tkaniva na korekciu špecifického typu zrakovej poruchy, a to všetko v priebehu niekoľkých sekúnd. V prípade krátkozrakosti je rohovka plochšia a v prípade ďalekozrakosti má uhlový tvar. Po dokončení tejto procedúry sa odrezaná vrstva nasadí na pôvodné miesto. Krátko po dokončení procedúry nadobudne pacient ostrý zrak. Najdôležitejšou požiadavkou na výber optimálnej procedúry je rozhodnutie lekára, či je laserový chirurgický zákrok vôbec možné vykonať. Túto procedúru je možné podstúpiť ambulantne a spravidla trvá iba niekoľko minút.

Nová liečebná metóda ReLEx™ smile od spoločnosti Carl Zeiss Meditec predstavuje revolúciu v oblasti laserovej liečby
Nová liečebná metóda ReLEx™ smile od spoločnosti Carl Zeiss Meditec predstavuje revolúciu v oblasti laserovej liečby

Nová liečebná metóda ReLEx™ smile od spoločnosti Carl Zeiss Meditec predstavuje revolúciu v oblasti laserovej liečby

Nová liečebná metóda ReLEx smile od spoločnosti Carl Zeiss Meditec je spomedzi všetkých metód prvou metódou, ktorou je možné korigovať poruchy zraku bez odstránenia časti rohovky. Znamená to, že tento postup je pre oko výrazne menej invazívny. V celistvej rohovke sa laser použije na vytvorenie tenkého tkaniva tvaru šošovky s názvom lentikula, ktorá sa odstráni spod rohovky cez otvor menší ako štyri milimetre. V porovnaní s metódou LASIK ide o 80-percentné zmenšenie oblasti incízie v horných vrstvách rohovky a výsledkom je aj kratšia liečba.

Výhody:

Po chirurgickom zákroku sa nevyžaduje použitie okuliarov. Moderné laserové korekčné procedúry dokážu korigovať aj presbyopiu. Laserový chirurgický zákrok môže byť vhodným riešením pre osoby s problémami zraku, ktoré si nedokážu zvyknúť na nosenie okuliarov alebo neznesú kontaktné šošovky. Dioptrický rozsah, v rámci ktorého je možné korigovať zrakové problémy, závisí od použitej procedúry. Napríklad metóda ReLEx smile spravidla dokáže korigovať krátkozrakosť v rozsahu až mínus 10 dioptrií. Ďalšie požiadavky: oko musí byť plne vyvinuté (vo všeobecnosti platí, že pacienti musia byť starší než 18 rokov), stupeň krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti (s astigmatizmom alebo bez neho) by sa v priebehu posledných dvoch rokov nemal zmeniť a rohovka musí mať určitú hrúbku. Pre skúseného lekára je to chirurgický zákrok s veľmi nízkou úrovňou rizika.

Nevýhoda:

Laserový chirurgický zákrok je invazívna procedúra na orgáne, ktorý je v podstate zdravý. Možné vedľajšie účinky a komplikácie zahŕňajú dočasný syndróm suchého oka. Tieto symptómy môžu pretrvávať až dvanásť týždňov. Aj napriek úspešnosti procedúry nemusí byť výsledkom úplná korekcia zrakovej poruchy a môže sa vyžadovať nosenie okuliarov. Pacienti s autoimunitným ochorením ani väčšina diabetikov by nemala podstupovať laserové chirurgické zákroky, pretože tento stav môže viesť k poškodeniu rohovky. Nenechajte sa nalákať lacnými ponukami zo zahraničia – tieto ponuky obyčajne mávajú zásadné nedostatky.

Implantovateľné multifokálne šošovky – chirurgická pomoc pre osoby s presbyopiou

Implantovateľné multifokálne šošovky predstavujú relatívne novú možnosť korekcie presbyopie a problémov so zrakom. Tieto produkty boli spočiatku neflexibilné a tuhé. Moderné modely sú mimoriadne flexibilné, ohýbateľné a do oka ich možno implantovať malou incíziou. Táto procedúra trvá približne 10 minút/oko a možno ju vykonať v priebehu niekoľkých dní. Vďaka lokálnej anestézii ide o úplne bezbolestnú procedúru. Počas tejto procedúry sa multifokálna šošovka obyčajne umiestni do kapsulárneho vaku priamo za zorničkou a ukotví na mieste použitím hmatovej kotvy. Nová technológia optimalizovala štruktúrovanie zón krátkozrakosti, problémov so zrakom na strednú vzdialenosť a ďalekozrakosti, zvýšila zrakovú ostrosť vo všetkých rozsahoch a minimalizovala riziko odlesku.

Výhody:

Nová generácia multifokálnych šošoviek je veľmi dobre tolerovaná a nespôsobuje bolesť/nepohodlie v dôsledku pocitu cudzieho telieska v oku. Tieto šošovky sa primárne implantujú jednotlivcom, ktorí trpia kataraktami spôsobenými vekom. Každý rok absolvuje operáciu kataraktu približne 20 miliónov ľudí na celom svete. Poľa klinických štúdií je zrejmé, že 90 % pacientov už nikdy po absolvovaní operácie nepotrebuje žiadne pomôcky na zlepšenie zraku. Výsledok operácie pretrváva po celú život a reoperácia sa nevyžaduje, pretože refrakčné hodnoty vo všeobecnosti ostávajú stabilné. Pacienti môžu vykonávať akýkoľvek druh každodenných činností a môžu aj športovať. 
 

Nevýhody:

Pacienti s niektorými patologickými zmenami oka nie sú vhodnými kandidátmi na túto procedúru. Ak pacient trpí akýmkoľvek druhom poruchy oka, počas konzultácie s oftalmológom sa prediskutujú všetky možnosti operácie kataraktu.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Absolvujte skríningový online test zraku a zistite, ako kvalitne vidíte. Tu môžete po kliknutí zistiť online, či nastal čas na ďalší test zraku.

Ako funguje zrak 23. 9. 2021

Tags:

Lepšie videnie s novými okuliarmi Čo je dôležité v prípade prispôsobených okuliarov? Informácie o spôsobe interakcie očí pacienta.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Ktorý rám a aké šošovky? Dokonalý rám na dokonalé videnie a štýlový vzhľad

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

ZEISS na Vašich okuliarových šošovkách Gravúra - vaša záruka, náš sľub

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty