Plastové alebo sklenené šošovky?

Ktorý materiál je pre jednotlivých pacientov najvhodnejší? Pred nákupom okuliarov sa oboznámte s problematikou a následne si budete môcť užívať lepšie videnie.

Táto základná otázka zaznie počas každého nákupu okuliarov: Uprednostňujete plastové alebo sklenené šošovky? Keď sa budete rozhodovať, nezabudnite, že vaše okuliare by mali byť pevné, atraktívne, odolné voči otrasom, pohodlné – a najmä by ich nosenie malo byť príjemné. Nasledujúce tvrdenie platí pre plastové aj sklenené šošovky: Výber najvhodnejšieho materiálu závisí od individuálnych faktorov ako zraková ostrosť a osobné preferencie.

Sklenené okuliarové šošovky

Sklenené okuliarové šošovky – t. j. šošovky vyrobené z prírodného skla podľa ich odbornej klasifikácie – boli kedysi normou. V optometrike majú však aj dnes svoje miesto, a to vďaka výnimočnej odolnosti voči poškriabaniu. Spotrebiteľom sa bude pozdávať aj skutočnosť, že sú lacnejšie ako porovnateľné plastové riešenie. Pri závažnej ametropii môžu poskytovať požadovanú korekciu aj formou tenkých šošoviek – ide o estetický aspekt, ktorý nie je vhodné podceňovať.

Aj prírodné sklo sa odporúča na bifokálne alebo trifokálne šošovky, keďže je možné zmiešať rôzne roztavené materiály bez toho, aby sa vytvorila viditeľná hrana. V princípe platí, že väčšia hrúbka materiálu vedie k jeho vyššej optickej čistote; okuliare sa zdajú čistejšie a bez zbytočných farebných pásov (tzv. disperzia).
Keď na okuliarovú šošovku dopadne slnečný lúč, zlomí sa a disperguje do komponentových súčastí. To vytvorí prierazné viditeľné farebné spektrum (podobné hranolu). Intenzita tohto efektu, známeho pod názvom disperzia, závisí od stavu používaného materiálu: materiál vysokej kvality = minimálna disperzia. Efekt farebného pása sa meria na základe Abbeho čísla: Čím vyššie Abbeho číslo charakterizuje materiál okuliarových šošoviek, tým nižšia je disperzia.

Výhoda prírodného skla: Aj napriek identickému indexu lomu s indexom lomu plastových šošoviek generuje prírodné sklo výrazne slabšie farebné pásy.

Čím vyšší je rozsah refrakčného indexu (nazýva sa aj index lomu) materiálu okuliarovej šošovky, tým tenšie bude hotové sklo. Pri vysokých dioptrických hodnotách sa preto odporúča používať materiál šošoviek s vysokým indexom lomu, keďže sa zmenší hrúbka šošoviek a následne aj hmotnosť okuliarov. Napríklad: Šošovka s indexom lomu 1,6 je vždy tenšia ako šošovka s indexom lomu 1,5 (pri identickej dioptrickej hodnote).
Tu má prírodné sklo jednoznačnú výhodu: Jeho index lomu dosahuje hodnotu 1,5 až 1,9 a index lomu organického skla (plastu) dosahuje hodnotu 1,5 až 1,74. Prírodné sklo má aj vyššiu hustotu než plast.

Výsledok: Aj keď je index lomu rovnaký, okuliarové šošovky vyrobené zo skla sú vždy tenšie ako plastové – sú však aj podstatne ťažšie.

Plastové sklá – sú iba pre deti a atlétov?

Plastové sklá – známe aj ako sklá z organického skla – sa v dnešnej dobe používajú vo všetkých typoch okuliarov a sú najvhodnejším riešením pre športové a detské okuliare.

  • Sú veľmi ľahké a pohodlne sa nosia.
  • Sú aj veľmi odolné voči rozbitiu. Z tohto pohľadu mnohonásobne prevyšujú sklo (v závislosti od používaného plastu).
  • Okrem toho poskytujú vyššiu úroveň ochrany pred lietajúcimi iskrami (napríklad z ohňostrojov a počas zvárania alebo brúsenia) a neštiepia sa – to je dôležitá bezpečnostná výhoda v mnohých každodenných situáciách.

Nevýhoda: V porovnaní s prírodným sklom je plast menej odolný voči poškriabaniu. Preto sú citlivejšie a vyžadujú si väčšu údržbu. Ako nápravu je možné aplikovať povrchovú vrstvu, napríklad takú, ktorá bude odpudzovať nečistoty alebo spôsobí zvýšenie tvrdosti materiálu (napríklad vrstva DuraVision Platinum od spoločnosti ZEISS).

Ďalšia výhoda plastu: Prírodné sklá je možné zafarbiť iba niektorými farbami a aplikácia farby je pomerne drahá – plastové šošovky je možné zafarbiť takmer všetkými odtieňmi. Plast je prvou voľbou tých používateľov, ktorí požadujú okuliare s farebnými šošovkami ako módny doplnok.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Absolvujte skríningový online test zraku a zistite, ako kvalitne vidíte. Tu môžete po kliknutí zistiť online, či nastal čas na ďalší test zraku.

Ako funguje zrak 23. 9. 2021

Tags:

Okuliare, kontaktné šošovky alebo laserový chirurgický zákrok – ktoré riešenie je pre vás to správne? Približne polovica populácie má so zrakom. Keďže je však k dispozícii vhodné riešenie takmer všetkých problémov so zrakom, nemusíte sa báť.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Lepšie videnie s novými okuliarmi Čo je dôležité v prípade prispôsobených okuliarov? Informácie o spôsobe interakcie očí pacienta.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Ktorý rám a aké šošovky? Dokonalý rám na dokonalé videnie a štýlový vzhľad

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty