Prečo sú v zime dôležité slnečné okuliare

V dôsledku odlesku od ľadu a snehu sú slnečné okuliare počas zimných mesiacov základným doplnkom

Čiapka, rukavice, šál: keď sa zamyslíme nad zimou, prídu nám na um tieto základné doplnky. Ale iba málo ľudí k nim priradí slnečné okuliare. Slnečné okuliare sú viac-menej letným doplnkom, však? Nie! Ochrana očí v zime je aspoň taká dôležitá ako ich ochrana v lete. Je to preto, že UV žiarenie, ktoré je pre naše oči nebezpečné, je v období od novembra do marca mimoriadne agresívne.

Slnečné okuliare tvoria v lete základnú súčasť vášho výstroja. Nielen preto, že vyzerajú štýlovo, ale aj preto, že chránia oči pred jasným svetlom. Mnohí ľudia si však vôbec neuvedomujú, že škodlivé UV žiarenie je v zime nebezpečnejšie ako v lete. Zeleň v letných mesiacoch odráža iba približne 6 % svetla. Pri snehu sa táto hodnota dostáva až na úroveň 95 %. Účinnú ochranu očí pred zápalmi a inými vážnymi stavmi zaručia iba slnečné okuliare s vysokokvalitnými šošovkami. Dôvodom sú vysoké úrovne slnečného žiarenia, ktoré môžu spôsobiť poškodenie sietnice. To všetko znamená, že peniaze vynaložené na kúpu vysokokvalitných slnečných okuliarov sú múdrou investíciou.

Položky, na ktoré sa treba zamerať počas nákupu slnečných okuliarov:

  • Dôležitý je symbol CE. Toto označenie znamená, že daný produkt poskytuje aspoň minimálnu štandardnú úroveň ochrany. Podľa smernice EÚ to musí byť najmenej na úrovni 380 nm. Na tejto úrovni však oko stále absorbuje približne 78 % žiarenia.
  • Okuliarové šošovky na predpis by preto mali poskytovať širšie spektrum ochrany pred UV žiarením nad 380 nm. Všetky škodlivé lúče UV dokážu filtrovať iba šošovky s touto úrovňou ochrany.
  • Slnečné okuliare musia byť dostatočne veľké a mali by vyhovovať veľkosti a tvaru vašej tváre. To je jediný spôsob zabránenia prieniku svetla do očí zboku alebo zhora.
  • Faktor absorpcie zohráva mimoriadne dôležitú úlohu. Musí byť dostatočne veľký. Úroveň tmavosti okuliarových šošoviek závisí od osobných preferencií, ako aj od rozsahu aplikácie slnečných okuliarov, oblasti, v ktorej sa budú používať, typu športu, ktorému sa venujete, a od iných faktorov. Optik vám v tejto oblasti s radosťou poradí.
  • Slnečné okuliare je najvhodnejšie kupovať v optike. Náhodné vzorky okuliarov, predávaných pouličnými predavačmi nesú falšované značky kvality a môžu poškodiť zdravie.

Výber správnej farby

Dôležitý je aj výber správnej farby okuliarových šošoviek. Šošovky sa zaraďujú do jednotlivých tried alebo kategórií ochrany. Šošovky žltej, zelenej a modrej farby nie sú vhodné na používanie v zime. Ponúkajú iba ochrannú triedu 0, 1 alebo 2 alebo patria do kategórie S0, S1 alebo S2. Na používanie v zime odporúčame šošovky sivej a hnedej farby. Mali by patriť do triedy ochrany 3 alebo kategórie S3. Poskytujú dostatočnú ochranu aj na horách v zasneženom prostredí. Na extrémne citlivé oči sú k dispozícii šošovky triedy 4 alebo kategórie S4. Predpísané okuliarové šošovky v tejto kategórii sa však vyžadujú iba v prostrediach s extrémne vysokými úrovňami žiarenia UV – nesmú sa používať na vedenie vozidla.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Pamätajte na modré svetlo

Dobré slnečné okuliare by mali ponúkať aj primeranú ochranu pred modrým svetlom. Dôvodom je riziko poškodenia makuly (bod, v ktorom je zrak oka najostrejší). Ak už slnečné okuliare máte a neviete, aký podiel modrého svetla dokážu blokovať, požiadajte optika o test.

Extra tip na zimné športy: Ak nosíte okuliare, je vhodné, ak si necháte pripraviť lyžiarske okuliare podľa vášho predpisu alebo ak si kúpite lyžiarske okuliare, ktoré sú dostatočne veľké nato, aby ste pod nimi mohli mať nasadené svoje okuliare. Niektoré modely majú penové podložky, ktoré sú ideálne pre používateľov okuliarov a disponujú dostatočným priestorom na použitie okuliarových rámov. Dobre sedia na tvári a na okuliare pod lyžiarskymi okuliarmi nevyvíjajú žiadny tlak. Lyžiarske okuliare by mali byť na bokoch uzatvorené, aby nimi neprenikal vietor.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Najlepšie slnečné okuliare na športovanie Akým výzvam čelia športovci, keď sa venujú svojmu obľúbenému športu?

Šport + oddych 29. 6. 2018

Tags:

Lepšie videnie pre atlétov Nie sú iba módnym doplnkom: Profesionálni aj amatérski atléti využívajú výhody špeciálnych okuliarov na šport

Šport + oddych 1. 11. 2017

Tags:

Lepšie videnie počas zimných športov Mnohí fanúšikovia lyžovania a jazdy na snouborde, s korekciou zraku aj bez nej, „letia naslepo“ dole svahom.

Šport + oddych 16. 10. 2017

Tags:

Športové okuliare pre novú generáciu bežcov: Slnečné okuliare Nike Vision Vaporwing na behanie Dvaja silní partneri Nike Vision a ZEISS vytvorili tím, výsledkom snahy ktorého sú športové slnečné okuliare pre bežcov na dlhé trate.

Šport + oddych 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty