Ako si uchovať zdravé oči

Náš najdôležitejší zmyslový orgán je potrebné chrániť a starať sa oň. V tejto oblasti existuje veľa vecí, na ktoré je potrebné prihliadať.

Naše oči sú trvalo vystavené množstvu environmentálnych dráždivých látok – prachu, UV žiareniu, cudzím časticiam a mnohému inému. Preto je dôležité, aby sme mali prehľad o oblastiach, ktoré môžu našim očiam prospievať, ale aj o oblastiach, ktoré im môžu škodiť. Preto sme pre vás pripravili niekoľko užitočných postrehov.

Naše oči sú bránou do sveta žiarivých farieb. Umožňujú nám sledovať detský úsmev, nechať sa fascinovať svetom umenia a neopísateľnou krásou našej planéty. Pokiaľ ide o veľkosť, spoľahlivosť, optický výkon, adaptáciu na meniace sa svetelné podmienky, spotrebu energie a udržateľnosť, predstavujú naše oči absolútne špičkový umelecký fotoaparát. Je teda prirodzené, že by sme im mali venovať mimoriadnu pozornosť. Nižšie je uvedený súhrn najdôležitejších krokov, ktoré by sme mali a nemali vykonávať

1. Preventívne kontroly

Už od narodenia by sme mali svojim očiam venovať mimoriadnu pozornosť. To platí najmä pre predčasne narodené deti a deti, wktorých súrodenci trpia strabizmom alebo ametropiou. Oftalmológ by mal vyšetriť každé dieťa vo veku od 6 do 12 mesiacov a potom vo veku od 30 do 42 mesiacov. Deti, ktoré musia nosiť okuliare už od útleho veku, by mali absolvovať pravidelné kontroly.

Vodiči by mali absolvovať každoročné prehliadky s cieľom zistiť aktuálne údaje o ich zrakovej ostrosti, zornom poli videnia, skotopickom a farebnom videní, ako aj o citlivosti na jasné svetlo.

Pre väčšinu ľudí je dôležité, aby od 40. roku života absolvovali pravidelné vyšetrenia, ktoré by odhalili prípadný výskyt glaukómu, a pre vysokorizikových pacientov platí toto odporúčanie už od 20. roku života. Tieto testy by sa podľa možnosti mali robiť každé dva roky. Od 55. roku života je potrebné pravidelne kontrolovať makulu (ideálne raz ročne) na zabezpečenie včasnej diagnostiky akejkoľvek makulárnej degenerácie súvisiacej s vekom (AMD). Vyššie riziko je u ľudí, ktorí fajčia alebo trávia veľa času na slnku.

2. Ochrana pred UV žiarením

Každému, kto trávi veľa času na slnku bez patričnej ochrany, hrozí spálenie – tento fakt už každý z nás pozná. Existuje však jedna vec, ktorú mnohí ľudia nepoznajú: aj očná rohovka sa môže spáliť, čoho výsledkom je tzv. snežná slepota alebo popálenina. Ak nastane takáto situácia, zostanú nervové zakončenia v rohovke odhalené. Symptómy zahŕňajú silnú bolesť, mimoriadnu citlivosť na svetlo, ako aj pocit páliacich, červených a slziacich očí. Tento stav môže niekedy viesť aj k zhoršeniu zraku. Z dlhodobého hľadiska môže expozícia voči UV žiareniu viesť k zhrubnutiu spojiviek a ku kataraktám, ako aj ku zvýšenému riziku degenerácie makuly. Preto je dôležité používať slnečné okuliare, ktoré optimálnym spôsobom filtrujú UV žiarenie. Slnečné okuliare by v ideálnom prípade mali poskytovať minimálnu ochranu pred UV žiarením s hodnotou UV 400. Takto sa zabezpečí blokovanie všetkých škodlivých lúčov v ultrafialovom rozsahu. Tip: šošovky s veľkým sklom sú lepším riešením ako šošovky s menším sklom. Šošovky s menšími sklami prepúšťajú žiarenie cez hornú a bočnú časť rámu. Slnečné okuliare sú absolútne nevyhnutné počas jazdy v kabriolete, jazdy na kolieskových korčuliach alebo bicykli.

 

3. Čerstvý vzduch

Táto položka prospieva nielen pľúcam, srdcu a cievam. Aj očné rohovky absorbujú kyslík zo vzduchu. Dôvod? Nemajú vlastný „prívod“ kyslíka. Každý, kto musí sedieť v zafajčenej alebo preľudnenej miestnosti, by mal svojim očiam uľaviť tým, že vyjde na čerstvý vzduch. Používatelia kontaktných šošoviek by mali pravidelne zaradiť do svojho programu „okuliarový deň“ a nechať tak svoje oči odpočinúť.

4. Počítač

Štúdie to už potvrdili: intenzívne intervaly strávené pri počítačovej obrazovke spôsobujú vysychanie očí, pretože v porovnaní s normálnou situáciou žmurkáme oveľa menej. Preto je počas práce pri počítači dôležité, aby ste si robili pravidelné prestávky. Pozerajte sa mimo obrazovky a do diaľky, pravidelne otvárajte a zatvárajte oči a snažte sa pravidelne žmurkať. Očná joga – prečítajte si naše tipy na očný tréning – môže pôsobiť na oči upokojujúco. Všetky tieto tipy môžu pomôcť pri optimálnej distribúcii ochranného očného filmu.

 

5. Hygiena

Oči sú súčasťou nášho tela – to je zrejmý fakt. To však znamená: skôr ako sa očí dotknete alebo si ich pretriete, by ste si mali umyť ruky.

 

6. Kozmetické produkty

Všetci, čo používajú očný mejkap, by mali používať iba tie produkty, ktoré sú testované z hľadiska alergie a ktoré neobsahujú konzervačné látky. Produkty, ktoré dráždia oči, narúšajú ochranný film na rohovke. Na noc je dôležité odstrániť z mihalníc a očných viečok všetku maskaru, linku a očné tiene.

7. Očné krémy

Každý, kto používa očné krémy, by sa mal o nich najskôr dôkladne informovať, pretože by tieto produkty nemali obsahovať žiadne penetračné oleje. Tieto oleje môžu narušiť slzný film a viesť k alergiám. Nenanášajte tvárové krémy priamo na oblasti okolo očí.

8. Cudzie častice

Cudzie častice môžu poškodiť citlivú rohovku a spôsobiť zápal oka. Buďte však opatrní: ak cudzia častica prepichne rohovku, rana sa sama uzavrie. Poškodenie potom nebude zvonka viditeľné. Ak si v takomto stave pretriete oko, môže to viesť k malým léziám a abrázii – v takom prípade je nevyhnutné navštíviť oftalmológa. Oftalmológ podľa potreby odstráni cudziu časticu a predpíše vám lieky na odstránenie zápalu a bolesti.

 

9. Chemické popáleniny

Chemické popáleniny najčastejšie spôsobujú kyseliny, zásady, atrament a žieravé vápno. Takéto popáleniny sú výsledkom priameho a nepriameho vplyvu tepla. Výsledkom obidvoch prípadov je pocit silného pálenia v oku, ktorý vedie ku kŕčovitým sťahom viečka. Vo všetkých prípadoch platí toto pravidlo: oči si nevyplachujte tečúcou vodou, keďže takáto voda nie je sterilná, a okamžite navštívte oftalmológa!

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.
Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Ako nájsť dobrého optika? Prezradíme vám, na čom záleží – od prvého očného vyšetrenia až po prispôsobenie šošoviek

Zdravie + prevencia 8. 12. 2017

Tags:

Kontrolný zoznam na nákup nových okuliarov Okuliare na blízko a na diaľku, progresívne okuliare, športové okuliare, okuliare na čítanie alebo okuliare na pracovisko: čo potrebujete vedieť?

Zdravie + prevencia 1. 11. 2017

Tags:

Vedie čítanie pri slabom svetle k poškodeniu zraku? Obľúbený mýtus, ktorý už počul každý z nás, znie: čítanie pri slabom svetle poškodzuje oči. Najnovšie štúdie však uvádzajú, že to vôbec nie je tak.

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Môžu nesprávne okuliare alebo silné svetlo poškodiť zrak? Povieme vám, čo sa stane, keď musia vaše oči „ťažko pracovať“

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty