Problémy so zrakom aj napriek novým okuliarom?

Je možné, že nato, aby ste plne využili potenciál nových okuliarov, si na ne budete musieť zvyknúť

Nové okuliare vyzerajú štýlovo a dokonale vám pristanú. Je tu však jeden problém: Stále nevidíte dostatočne ostro. Pravdepodobne sa čudujete, v čom je problém. Prečo ani s novými okuliarmi dobre nevidíte? Takéto problémy s videním môžu mať veľa rôznych príčin. Dobré správy: Problém sa obyčajne vyrieši sám a optometrista môžete požiadať o pomoc.

Okuliare predstavujú invenciu, ktorá ľuďom umožnila získať dokonalý nástroj na vyváženie problémov so zrakom. Bez ohľadu na to, či ide o krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo presbyopiu – takmer na každé ochorenie zraku sú dnes dostupné tie správne šošovky. Je zrejmé, že ak si nasadíte nové okuliare a nebudete hneď ostro vidieť, môže to byť frustrujúce.

Je však mnoho rôznych dôvodov, pre ktoré toto obdobie nastáva:

Obdobie oboznamovania sa

Vždy, keď budete mať nové okuliare, ktoré ste nikdy predtým nenosili, budete si na ne musieť zvyknúť. Niekto na to potrebujú niekoľko dní, iný až dva týždne. Je teda úplne normálne, ak po prvom nasadení okuliarov uvidíte iba obrubu rámu. Dôvod tohto vnímania leží v zrakovom centre mozgu. Zrakové centrum sa najprv musí prispôsobiť novým, mimoriadne zdokonaleným vizuálnym podmienkam. Takúto situáciu vnímajú aj osoby s predpísanými šošovkami s odlišným optickým výkonom ako v minulosti alebo tie osoby, ktoré si vybrali nový rám alebo iný typ skla. Preto je dôležité nosiť okuliare nepretržite, aby si na ne oči dokázali zvyknúť.

Pravdepodobne ste čakali príliš dlho

Je to prirodzené: Vo veku od 40 do 49 rokov sa zrak človeka začína zhoršovať a výsledkom môže byť nutnosť používať okuliare. V rámci štúdie s viac ako 20 000 účastníkmi sa zistilo, že takmer 60 % všetkých ľudí, ktorí po prvý raz potrebujú okuliare, čaká príliš dlho, kým si ich kúpia. Keď si okuliare nakoniec zaobstarajú, zrakové centrum mozgu si bude musieť najskôr privyknúť na nové podmienky. To sa však obyčajne deje pomerne rýchlo. Takmer všetci ľudia, ktorí nikdy nenosili okuliare, sa nakoniec čudujú, prečo si nedali predpísať okuliare už skôr.

Cenná rada pre ľudí, ktorí už okuliare nosia a ktorých optický výkon šošoviek sa mimoriadne zvýšil (napríklad pre závažný astigmatizmus alebo krátkozrakosť) z dôvodu veľkej kontrolnej vzdialenosti: Mozgové centrum si najskôr musí zvyknúť na nové vizuálne vnemy a až potom si budete môcť znova užívať pohodlné a dokonalé videnie. Majte teda so svojimi novými

okuliarmi potrebnú trpezlivosť. Vo všeobecnosti platí – každému, kto nosí okuliare, sa odporúča test zraku, a to v intervale každých dvoch rokov.

Progresívne šošovky

Progresívne šošovky umožňujú získať ostrý zrak na všetky vzdialenosti. Zóny rôznych vzdialeností videnia sa kontinuálne vzájomne prelínajú. Preto je možné každý detail ostro vnímať – na blízko a do diaľky, bez obrazových skokov. Obdobie zoznamovania sa môže trvať až tri týždne. Počas tohto obdobia majte okuliare neustále nasadené. Obdobie zoznamovania sa môže byť problematické najmä pre starších ľudí, ak sú rozdiely medzi rozsahmi na blízko a do diaľky veľké. V takých prípadoch môže obdobie zoznamovania sa trvať až tri týždne.

Tip od odborníkov: Ak sa vyskytnú problémy, začnite nosiť nové okuliare iba vtedy, keď sedíte. Pomaly si začnite zvykať na nové progresívne šošovky – noste ich každý deň napríklad počas chôdze do schodov, počas vedenia vozidla alebo športovania. Je prirodzené, že kvalita šošoviek zohráva významnú úlohu. Odborné konzultácie a poradenstvo vám poskytne optometrista.

Stres

Stress

Krvný tlak a srdcová frekvencia nie sú jedinými faktormi, na ktoré môže nežiaducim spôsobom vplývať nadmerný stres: Utrpieť môže aj zrak. Často platí, že čím väčší je podiel stresu, tým horší býva zrak.

Tip: Keď budete pripravení zaobstarať si nové okuliare, navštívte svojho optometristu alebo lekára, aby vás otestoval, vtedy, keď sa budete cítiť absolútne uvoľnení. Ak pociťujete stres, môžu byť výsledky testu nepresné.

Chronické ochorenia

Trpíte občasnými príhodami náhle zhoršeného zraku aj vtedy, keď nosíte nové okuliare, na ktoré ste si práve zvykli? Ak áno, môžete trpieť chronickým stavom, ako napríklad cukrovkou alebo vysokým tlakom. Obidve ochorenia majú mimoriadny vplyv na zrakovú ostrosť ľudí. V takom prípade vaše zrakové problémy pravdepodobne nespôsobujú okuliare, ale výrazné výkyvy glukózy alebo hladín krvného tlaku. Mnohí ľudia ani nevedia, že takýmto ochorením trpia, a preto môže byť najvyšší čas na kontrolu.

Užívanie liekov

Niektoré lieky môžu ovplyvňovať videnie. Požiadajte lekára o informácie, či môže ísť o takýto prípad v súvislosti s liekmi, ktoré užívate.

Ak nie ste spokojní a vaše vizuálne vnemy sa nezlepšujú, požiadajte optika o kontrolu špecifikácií: Overte, či sa optický výkon šošoviek zhoduje s predpisom a či sú šošovky vycentrované. Môžete požiadať aj o kontrolu prispôsobenia vašich okuliarov: Okuliare, ktoré sa na nose posúvajú alebo na ňom nesedia rovno, môžu ovplyvňovať korekciu a samotný zrakový výkon. Optometrista je odborníkom, ktorý môže toto všetko skontrolovať a môže dať šošovky skontrolovať aj výrobcovi.

Mimochodom: Ak by ste mali mať iné problémy s okuliarmi (napríklad s povrchom šošoviek), obráťte sa na oftalmológa. Oftalmológ zhodnotí okolnosti a rozhodne, či je potrebné, aby okuliarové šošovky skontroloval výrobca. Mechanické, tepelné alebo chemické vplyvy môžu viesť ku zmene povrchovej vrstvy. Aj škrabance na sklách môžu spôsobovať zrakové problémy. Je to nepríjemné, pretože škrabance nie je možné odstrániť a šošovky bude potrebné vymeniť.

Tipy na starostlivosť o okuliare získate po kliknutí sem.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Ako dezinfikujem svoje okuliare a ako zabránim ich zahmlievaniu pri nosení rúška?

Zdravie + prevencia 1. 9. 2020

Tags:

Aké slnečné okuliare sú ideálne pre vašu obľúbenú aktivitu? Ideálny pár slnečných okuliarov sa nájde pre akúkoľvek príležitosť

Zdravie + prevencia 27. 7. 2018

Tags:

UV ochrana a ochrana pred oslnením V čom spočíva rozdiel?

Zdravie + prevencia 6. 7. 2018

Tags:

UV ochrana v každodennom živote Okenné tabule, oblečenie a okuliare – čo blokuje UV svetlo? A čo nie?

Zdravie + prevencia 28. 5. 2018

Tags:

Súvisiace produkty