Výhody a nevýhody UV svetla

Prečo je to dôležité? Aké sú riziká?

Intenzívne UV žiarenie môže poškodiť pokožku a oči – toto vieme. Naše telá však bez UV svetla nemôžu fungovať, pretože nám prospieva mnohými rôznymi spôsobmi. BETTER VISION vysvetľuje: Aké sú rôzne typy UV svetla? Aké sú výhody a nevýhody UV svetla? Ako nám prospieva? Ako nám môže škodiť?

Výhody UV svetla

Leto znamená zábava na slnku! Pre mnohých je to najlepšie obdobie v roku. Ľudia vyrážajú von, aby si užívali skvelé počasie, trávili čas v kaviarňach s terasou, parkoch a bazénoch. Keď ľudia spomenú UV svetlo, často hovoria iba o jeho škodlivých účinkoch, ale UV žiarenie nám rôznymi spôsobmi prospieva. UV svetlo ovplyvňuje mnohé metabolické procesy u ľudí, rastlín a zvierat. V rámci nášho digitálneho spôsobu života však trávime viac času v interiéroch a teda sa nám nedostáva dostatok denného svetla. Preto je o to dôležitejšie vychádzať von častejšie a vykonávať outdoorové aktivity, aby sme sa cítili dobre a zdravo. Napriek tomu by sme sa mali postarať o to, aby sme boli dostatočne chránení pred slnkom. To sa týka našej pokožky a rovnako tak aj našich očí. Na zabezpečenie maximálnej ochrany vám odporúčame nosiť buď kvalitný pár slnečných okuliarov, alebo čírych šošoviek s integrovaným UV filtrom až do 400 nm.1 Dôvodom je to, že UV žiarenie nám môže poškodiť oči rôznymi spôsobmi, ale máme tiež skvelé možnosti, ako sa chrániť.

Nevýhody UV svetla

Trávenie veľa času na slnku znamená intenzívne žiarenie, ktoré môže poškodiť vašu pokožku a oči, ak si ich nechránite pred slnkom, a ak nenosíte kvalitné slnečné okuliare s UV ochranou. Chronické poškodenie zraku spôsobené UV žiarením nie je možné liečiť. No v čom presne spočívajú nepriaznivé účinky UV svetla na naše oči a pokožku?

Poškodenie očí UV svetlom

Keď sa ľudia zamyslia nad ochranou pred slnkom, prvá vec, ktorá príde na myseľ, je pokožka. Voči UV žiareniu sú však citlivé aj naše oči – nielen keď svieti slnko, ale aj v tieni. Nielen na poludnie, ale celý deň, každý deň. UV žiarenie môže aj v oblačnom dni dosahovať na zemi 70 až 75 percent vďaka odrazom a rozptylu.2 Napríklad voda odráža až 20 percent UV žiarenia, čerstvý sneh 88 percent, sneh do 25 percent a betónová vozovka asi 12 percent.3

Z hľadiska UV ochrany platí, že čím skôr začnete, tým lepšie. Opäť však platí, že nikdy nie je príliš neskoro začať!

Detské oči sú obzvlášť citlivé na UV lúče. Do dovŕšenia veku 20 rokov sme vystavení približne polovičnému množstvu UV žiarenia než 60-ročný človek. Inými slovami, do veku 20 rokov absorbujeme asi toľko UV žiarenia, koľko by sme absorbovali vo vekovom rozpätí 20 až 60 rokov!4

Ak sa nechránime, v konečnom dôsledku si môžeme poškodiť očné viečka a pokožku okolo očí, alebo sa u nás môže rozvinúť niektoré z mnohých iných ochorení, napríklad takých, ktoré ovplyvňujú rohovku. Patria k nim aj konjunktivitída a fotokeratitída (nazýva sa aj ultrafialová keratitída). Tieto výrazy označujú poškodenie rohovky pôsobením silného UV žiarenia, ktoré sa vyskytuje v horách. Pri pôsobení stáleho intenzívneho svetla podstupujeme riziko zakalenia oka, čo môže viesť k predčasnej katarakte. Existuje tiež podozrenie, že UV žiarenie spôsobuje nádory na očnom viečku.

V rámci účinnej ochrany očí aj okolitej pokožky pred UV žiarením odporúčame nosiť slnečné okuliare a bežné, číre šošovky s plnou UV ochranou až do 400 nm. Takto budete chránení za ľubovoľného počasia, dokonca aj v oblačných dňoch.


Tip pre nositeľov kontaktných šošoviek: síce existujú kontaktné šošovky s UV ochranou, tieto však nechránia vaše citlivé očné viečka, a to hlavne ich okraje. Z tohto dôvodu vám odporúčame zainvestovať do kvalitného páru šošoviek slnečných okuliarov, ktoré dokážu blokovať dopadajúce svetlo.

Škodlivé účinky UV svetla na pokožku

UV žiarenie môže našej pokožke aj škodiť. Vieme, že nadmerné opaľovanie sa vonku a trávenie priveľa času v soláriu spôsobujú zvýšený výskyt rakoviny kože. Pôsobenie UV svetla je teda hlavnou príčinou rakoviny kože. Hlavným rizikom je, že ľudia v rámci ochrany pred slnkom obvykle nezohľadňujú oči. V skutočnosti sa 5 až 10 percent všetkých prípadov rakoviny kože týka očí.5 Na zabezpečenie ochrany tejto citlivej oblasti pred UV žiarením odporúčame nosiť slnečné okuliare a klasické okuliare s plnou UV ochranou až do 400 nm. Tým sa takisto chráni oblasť okolo očí pred predčasným fotostarnutím, ktorého hlavnou príčinou je UV žiarenie. Častými dlhodobými účinkami nadmerného opaľovania sú rozšírené póry a krvné cievy, poškodenie spojivového tkaniva, uhry a suchá pokožka. Okrem úpalu a červenania môže UV svetlo spôsobovať rôzne príznaky, ktoré sa často súhrnne označujú ako „alergia na slnko“. Medicína však nepozná pojmy ako alergia na slnko či svetlo. Ľudia tak hovoria o určitých symptómoch, nie o skutočnej alergii. Choroby, ktoré ľudia často označujú ako alergia na slnko, možno vo všeobecnosti pripísať slnečnému svetlu, a predovšetkým UV zložke svetla. Jedným z veľmi rozšírených ochorení spôsobených UV žiarením je polymorfná svetelná erupcia, nazývaná aj slnečný ekzém. Príznaky sa obvykle začnú prejavovať, keď na našu pokožku pôsobí veľké množstvo slnečného svetla, napríklad pri prvej dlhej jarnej prechádzke. Postihnuté miesta červenajú a sú extrémne svrbivé, vznikajú v nich pľuzgiere alebo hrče. V závislosti od pokožky daného človeka sa môžu príznaky svojou závažnosťou extrémne líšiť. Užívanie určitých liekov v kombinácii s UV žiarením môže dokonca vyvolať reakciu, ktorá vyzerá ako alergia. V lekárskom žargóne je toto ochorenie známe ako fototoxická alebo fotoalergická fotodermatitída.

Akné aestivalis sa často vyskytuje v súvislosti s poškodením spôsobeným UV svetlom. Na pokožke náhle vznikajú svrbiace červené bodky, škvrny, pľuzgiere a hrče. Výraz „akné“ je vlastne zavádzajúci, pretože toto nie je klasický príklad akné – podobné sú iba príznaky. Táto reakcia v skutočnosti predstavuje jedinečnú formu slnečného ekzému. Akné aestivalis nespôsobuje iba intenzívne žiarenie UVA, ale predovšetkým alergická reakcia na opaľovacie krémy. Presná príčina síce nie je známa, vieme však, že pôsobenie UV žiarenia na mastný opaľovací krém môže vyvolať zanietenie tukových žliaz pokožky. Táto reakcia má za následok vyššie uvedené príznaky.

Tip: V niektorých prípadoch môžete predchádzať akné aestivalis používaním špeciálneho opaľovacieho krému (k dispozícii v špecializovaných predajniach), ktorý upokojuje citlivú pokožku, pokiaľ sa aplikuje pravidelne.

Keď si na pláži užívate slnečné počasie, nezabudnite si chrániť oči nosením kvalitných slnečných okuliarov s UV filtrom až do 400 nm a pravidelne aplikujte dostatočné množstvo opaľovacieho krému, aby ste zabránili poškodeniu zo žiarenia. Tónovacie šošovky ZEISS PhotoFusion poskytujú plnú UV ochranu až do 400 nm.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Čo presne je UV svetlo? Odkiaľ pochádza?

Najväčším zdrojom UV žiarenia na Zemi je Slnko. Ľudia ho väčšinou označujú ako „UV svetlo“. Z fyzikálneho hľadiska je však toto označenie nesprávne, pretože samo o sebe to nie je svetlo, ale v skutočnosti ide o žiarenie. Svetlo aj žiarenie sa síce skladajú z elektromagnetických vĺn a sú súčasťou toho, čo je známe ako elektromagnetické spektrum, kde sa zbiehajú všetky druhy vlnových dĺžok, ale existuje medzi nimi rozdiel: svetlo je niečo, čo dokážeme vnímať. „Žiarenie“ je neviditeľná časť spektra vlnových dĺžok, ktoré obsahuje infračervené, röntgenové lúče, mikrovlny a UV lúče.

Čo presne je UV svetlo? Odkiaľ pochádza?

Rôzne typy UV svetla

Existujú rôzne typy UV lúčov a každý z nich vplýva na telo inak. Rozlišujeme medzi žiarením UV-A, UV-B a UV-C.

Rôzne typy UV svetla

Žiarenie UV-C

Toto žiarenie (100 až 280 nm) preniká do našej pokožky a sietnice len minimálne, ale veľká dávka môže napriek tomu spôsobovať červenú pokožku a bolestivý očný zápal. Žiarenie UVC tiež ničí bunky a z tohto dôvodu sa používa ako umelý dezinfekčný prostriedok. No aj keby bolo žiarenie UV-C škodlivé, nemusíte prijímať žiadne zvláštne opatrenia, pretože ozónová vrstva ho kompletne absorbuje, dokonca aj v tých oblastiach, kde bola poškodená.

Žiarenie UV-A/UV-B

Žiarenie UV-A (315 až 400 nm) a UV-B (280 až 315 nm) pôsobia na telo podobne. Môžu spôsobovať akútne strednodobé až dlhodobé poškodenia:

Akútne poškodenie:
Mierna dávka lúčov UV-A a UV-B opaľuje pokožku, ale vysoké dávky môžu spôsobovať červenanie, vyrážky, alergie alebo úpaly, napríklad na očných viečkach. Žiarenie UV-B môže spôsobiť akútnu fotokeratitídu (známu aj ako UV keratitídu), čo je druh poškodenia rohovky.

Strednodobé poškodenie:
UV žiarenie môže viesť ku konjunktivitíde.

Dlhodobé poškodenie:
Žiarenie UVA môže urýchľovať starnutie pokožky (alias fotostarnutie) a zhoršovať našu schopnosť vidieť. Zvyšuje riziko skorého prepuknutia vekom podmienenej makulárnej degenerácie (AMD). Je tiež podozrenie, že žiarenie UVA spôsobuje rakovinu očného viečka, spúšťa nebezpečné zmeny rohovky a môže viesť až ku katarakte. Katarakta je príčinou až 48 percent všetkých prípadov slepoty na celom svete – a v prípade asi 20 percent toto ochorenie spôsobuje alebo obnovuje UV žiarenie. Existujú aj ukazovatele, že žiarenie UVA a UVB by mohlo byť čiastočne zodpovedné za melanóm. Rastúce tkanivo na spojivke a na okraji rohovky (napr. Pterygium conjunctivae) a Pinguecula predstavujú typické príznaky nadmerného pôsobenia UV žiarenia.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné samozatmavovacie Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion budete výborne vidieť celý deň

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Šošovky so samočinným tónovaním pre komfortnejší zrak, flexibilitu a ochranu 10 tipov od tímu BETTER VISION: komu sú určené fotochromatické okuliarové šošovky od spoločnosti ZEISS na predpis a kedy sa majú nosiť?

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Ako dezinfikujem svoje okuliare a ako zabránim ich zahmlievaniu pri nosení rúška?

Zdravie + prevencia 1. 9. 2020

Tags:

Nie všetky slnečné okuliare sú rovnaké Better Vision objasňuje, čo by ste mali vedieť o UV ochrane, tónovaní, zrkadlách, polarizovaných šošovkách a ďalších témach. Pomôže vám to zaobstarať si tie správne slnečné okuliare prispôsobené individuálne vašim potrebám.

Šport + oddych 25. 6. 2019

Tags:

Súvisiace produkty