Nenechajte sa oslniť

Slnečné okuliare sú módnym doplnkom, dôležitejšie je však to, že poskytujú očiam potrebnú ochranu pred UV žiarením

Vďaka slnečným lúčom sa vašej mysle, tela a ducha zmocňuje pocit, že ste na dovolenke, a slnko vám zároveň automaticky vyčarí úsmev na tvári. Vďaka ochrane pred UV žiarením, ktorá chráni nielen vašu pokožku, ale aj váš zrak, si môžete slnečné lúče dosýta vychutnať. Nepoužívanie slnečných okuliarov môže spôsobiť poškodenie rohovky, šošovky a spojivky. Tieňované šošovky od spoločnosti ZEISS poskytujú spoľahlivú ochranu pred UV žiarením.

Herci, hudobníci a ľudia zo šoubiznisu ich nosia každý deň – v lete, zime, cez deň aj v noci: Slnečné okuliare. Slnečné okuliare však nie sú iba moderným doplnkom. V skutočnosti chránia oči pred nebezpečným UV žiarením. Ale keď si ich budete kupovať, vyberte si okuliare dobrej kvality.

Aj keď prihliadneme na skutočnosť, že aj tie najlacnejšie modely majú certifikát CE a poskytujú primeranú úroveň ochrany pred UV žiarením, šošovky v lacných modeloch sa obyčajne lisujú a odborne sa neupravujú. Výsledkom môže byť skutočnosť, že takéto okuliare nezaistia požadovanú úroveň videnia. Zrak sa môže unaviť najmä vtedy, keď slnečné okuliare používate dlhodobo. Lacnejšie šošovky sa ťažšie upravujú a aj keď ich budete nosiť iba krátkodobo, môžu zanechať stopy na pokožke. To už býva problém.


Tip: Skôr ako sa rozhodnete kúpiť si slnečné okuliare, navštívte optometristu a požiadajte ho o podrobné rady týkajúce sa okuliarov s dobrou ochranou pred UV žiarením. Zistite, aký je rozdiel medzi kvalitnými šošovkami a základnými lisovanými šošovkami.

Dôvody, pre ktoré by ste mali nosiť slnečné okuliare: Aj keď sa oko dokáže samo prispôsobiť rôznym úrovniam jasu (vďaka zrenici, ktorá sa pri prieniku silného svetla do oka stiahne), samotné prispôsobenie dosiahne vždy iba určitú úroveň. Ak ste v prostredí s vysokou úrovňou jasu, môže nastať oslepenie zraku a bez ohľadu na to, že vidíte normálne, sa v danom momente môže stať, že nebudete vidieť vôbec nič.

Na zabránenie tomuto stavu stačí použiť slnečné okuliare. Ďalším veľmi dôležitým faktorom, ktorý slnečné okuliare ponúkajú, je vynikajúca ochrana pred UV žiarením. Intenzívne a zároveň neviditeľné ultrafialové lúče alebo dlhodobá expozícia voči nim môže viesť k bolestivým zápalom spojivky a rohovky a môže poškodiť zrak. Existuje niekoľko varovných signálov, vďaka ktorým zistíte, že vaše oči boli vystavené prílišnému slnečnému žiareniu: Cítite, že sú unavené, červenkavé, a pociťujete v nich napätie. Niekedy začnú slziť. Vtedy je potrebné, aby ste na niekoľko dní na slnečný kúpeľ zabudli a aby ste si kúpili slnečné okuliare.

Ochrana pred slnečným žiarením a odleskom

Symbol kvality: Označenie CE

Ako rozpoznám kvalitné slnečné okuliare? Snažte sa na nich nájsť štítok CE. Toto označenie znamená, že slnečné okuliare spĺňajú základné bezpečnostné požiadavky uvedené v európskej legislatíve. Je však potrebné poznamenať, že agentúra, ktorá by overovala dodržiavanie súladu s týmito normami, zatiaľ nebola stanovená. Optometrista však použitím špeciálneho nástroja na meranie dokáže okuliare skontrolovať.

Ďalšie dôležité parametre pri nákupe slnečných okuliarov:

  • Ochrana pred UV žiarení: Najdôležitejšie kritérium hodnotenia slnečných okuliarov.
  • Farba šošoviek: Tento faktor nemá žiadny vplyv na úroveň ochrany pred UV žiarením, súvisí však s úrovňou ochrany pred oslepením. Hnedé, sivé a zelené šošovky v najmenšej miere skresľujú prirodzené farby. Veci budete vnímať v ich pôvodných farbách. Pri všetkých ostatných farbách sa oči musia prispôsobiť. Ak plánujete používať slnečné okuliare počas jazdy vozidlom, dbajte na to, aby ste si vybrali farbu okuliarov, ktorú je možné používať počas vedenia vozidla (rozpoznávanie signalizácie, DIN EN ISO 14889). Ustanovenia tejto normy spĺňajú všetky šošovky od spoločnosti ZEISS so štandardnou farbou.Tip: Tieňované šošovky so stupňom absorpcie 25 % a vyšším vo všeobecnosti nie sú vhodné na nočnú jazdu vozidlom.
  • Kvalita šošovky: Platí to v prípade akýchkoľvek kvalitnejších okuliarov – aj slnečné okuliare by mali mať vyrezané šošovky. Plast a sklo sú vhodné materiály. Kvalitné šošovky z kategórie 1 by nemali obsahovať žiadne pruhy, bubliny ani orámovania – tieto faktory môžu zapríčiniť bolesti hlavy alebo únavu zraku. Keď na ne jemne zatlačíte prstom, nemali by sa pohnúť. Urobte test: Ak budete pohybovať slnečnými okuliarmi dopredu a dozadu, objekt, na ktorý sa cez ne pozeráte, by nemal byť skreslený.
  • Fotochromatické okuliare: Ak sa neviete rozhodnúť medzi tmavými alebo svetlejšími okuliarmi, vyberte si fotochromatické šošovky. Ich sklá v jasných svetelných podmienkach stmavnú a v tme sa rozjasnia a to všetko trvá iba niekoľko sekúnd. Ak máte oči citlivé na svetlo, odporúčame, aby ste sa zamerali na šošovky Transitions.
  • Antireflexné šošovky: Mnohí ľudia túto možnosť okamžite vylúčia a myslia si, že je zbytočná. Odrazy od farebných šošoviek sú však pri stretnutí dvoch ľudí nepríjemnejšie ako odrazy od okuliarov, ktoré nie sú tieňované.

Náš tip: Slnečné okuliare so zvýraznením kontrastu

Spoločnosť Carl Zeiss Vision ponúka aj rad slnečných okuliarov upravených pomocou špičkových farbív nanášaných ponáraním. Takéto okuliare boli vyvinuté na špecifické

aplikácie, ktoré si vyžadujú vyššiu úroveň ochrany pred UV žiarením a oslepením a ktoré zároveň spĺňajú niektoré požiadavky na kontrast. Niektoré športové disciplíny, ako napríklad paraglajding, lyžovanie, jazda na motocykli alebo bicykli, sa často uskutočňujú v extrémnych svetelných podmienkach. Vnímanie dokonalého kontrastu je mimoriadne dôležité, a to najmä z bezpečnostných dôvodov.

Špeciálne šošovky s filtrom pre pacientov s problémami sietnice

Pacienti s problémami sietnice vyžadujú špeciálne slnečné okuliare. Špeciálne šošovky s filtrom od spoločnosti ZEISS ponúkajú optimálne riešenia. Tieto šošovky úplne absorbujú časti viditeľného svetelného spektra. Receptory, ktoré sú na tento rozsah citlivé, sú úmyselne podexponované na účely ochrany zraku. Tieto okuliare sú mimoriadne užitočné pre pacientov trpiacich zápalom diabetickej retinopatie. Spoločnosť Carl Zeiss ponúka rad tzv filtračných svoriek.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Ako sa vyrábajú slnečné okuliare Z akých krokov pozostáva výroba slnečných okuliarov? Zistite, aké druhy materiálov sa používajú pri výrobe slnečných okuliarov, a ako návrhári realizujú svoje nápady.

Životný štýl + móda 3.7.2018

Tags:

História módnych slnečných okuliarov Každá dekáda má nejaký svoj špecifický štýl, ktorý ju definuje. Slnečné okuliare, móda a ich spoločná história

Životný štýl + móda 3.7.2018

Tags:

Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné tónovacie šošovky Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion budete výborne vidieť celý deň

Životný štýl + móda 24.11.2017

Tags:

Nosenie okuliarov v lete 10 tipov, pomocou ktorých si budete môcť toto leto užiť svoje okuliare

Životný štýl + móda 16.10.2017

Tags:

Súvisiace produkty