10 rokov individualizovaných šošoviek s technológiou Freeform spoločnosti ZEISS

Niečo, čo v minulosti každý považoval za nemožné: progresívne šošovky, ktoré sú také individuálne ako ich používateľ, sú dnes spoločným menovateľom všetkého.

Dátum 12. máj 2000 predstavuje medzník v histórii okuliarových šošoviek: v tento deň sa zrodili prvé progresívne šošovky, ktoré bolo možné prispôsobiť každému jednotlivcovi – Gradal® Individual spoločnosti ZEISS. Táto technológia individualizovanej výroby progresívnych šošoviek zostala až do dnešných dní revolučnou technológiou. Vďaka nej, vďaka väčším zrakovým rozsahom a väčšiemu pohodliu používateľov lepšie vidí čoraz viac ľudí. Spoločnosť Carl Zeiss Vision venovala v posledných desiatich rokoch veľké úsilie zdokonaľovaniu tejto technológie a rozširovaniu sortimentu produktov.

Radi by sme týmto veľmi špecifickým šošovkám zaželali „všetko najlepšie k narodeninám“! Šošovka, ktorá je vypočítaná a vyrobená tak, aby okrem optického výkonu zahŕňala aj vzdialenosť medzi zrenicami používateľa, polohu rámu pred očami a vlastnú preferovanú vzdialenosť používateľa na čítanie. Preto je možné vyrábať progresívne šošovky na absolútne prispôsobenom základe a zaistiť lepší,„dokonale prispôsobený“ zrak.

Spolu so značkou Gradal® Individual vyvinula spoločnosť Carl Zeiss Vision progresívne šošovky s novými revolučnými vlastnosťami. Progresívne šošovky Gradal® Individual sa na základe údajov predpisu a prispôsobenia, ktoré odmeral odborný optik, počítajú samostatne pre každého individuálneho používateľa. Tieto údaje používa spoločnosť Carl Zeiss Vision v matematických výpočtoch. Na tomto základe sa pre každého používateľa individuálne vyrobí každá šošovka.

Prečo je potrebné vynakladať takéto úsilie?

Čím presnejšie je definovaná poloha šošovky pred okom používateľa, tým presnejšie je možné na ňu prihliadať už od začiatku (t. j. v rámci výpočtu pred samotnou výrobou). Použiteľné rozsahy videnia sa zväčšujú, čím sa zlepšuje aj tolerancia používateľa. Týmto spôsobom sa optimalizujú šošovky tak, aby používateľovi zabezpečili optimálne zrakové podmienky. Napríklad vzdialenosť medzi zornicami používateľa (známa pod skratkou PD) je dôležitým parametrom v rámci údajov na výrobu šošovky. Tento parameter má rovnako dôležitý význam ako predpísaný optický výkon na videnie do diaľky, ale aj z hľadiska videnia na blízko. To je mimoriadne dôležité v prípade šošoviek, ktoré sú určené na korekciu zraku do diaľky a na blízko (tomuto faktoru sa pred zavedením individualizovaných šošoviek neprikladal dostatočný význam).

Čo je technológia Freeform?

Technológia Freeform umožnila robiť niečo, čo sa v minulosti pokladalo za nemožné: implementovať skutočne individualizovaný dizajn. Čo však presne technológia Freeform znamená?

Čítacia časť všetkých progresívnych šošoviek sa nachádza v dolnej časti šošoviek. Horná časť sa používa na videnie do diaľky a prechod medzi týmito dvoma zónami – známy aj pod názvom koridor progresie – umožňuje ostré videnie na stredné vzdialenosti. V dôsledku fyzikálnych zákonov sa okraj tejto zóny rozmazáva, intenzita rozmazania sa môže odlišovať v závislosti od kvality dizajnu progresívnych šošoviek a stupňa individualizovanej úpravy. Čím viac individualizovaný je výpočet a výroba progresívnych šošoviek, tým menšie budú periférne oblasti rozmazania. Výsledkom bude lepší zrak a vyššia tolerancia používateľa.

Progresívny povrch sa niekedy uvádza aj ako povrch Freeform. V spoločnosti Carl Zeiss Vision sú definované malé komponenty povrchu, ktoré sú z lokálneho hľadiska variabilné a tvoria plynulý progresívny povrch. Tieto povrchové komponenty sa upravia podľa predpisu používateľa pomocou matematických výpočtov a potom sa vyrobia. Znamená to, že sa dizajn šošovky dá individuálne prispôsobiť osobným potrebám používateľa.

Medzníky technológie Freeform v spoločnosti Carl Zeiss Vision

1981 Predstavenie technológie Freeform.

2000 Predstavenie produktu Gradal® Individual: Individualizované šošovky je možné vyrábať použitím technológie Freeform.

2006 Predstavenie následníka produktu Gradal® Individual: Pridaný nový parameter – FrameFit®. FrameFit® umožňuje konfigurovať okuliare tak, aby vyhovovali osobným preferenciám a požiadavkám: obdĺžnikové, okrúhle, malé, veľké alebo zakrivené – jednoducho máte na výber.

Od 1. januára 2010 K dispozícii je celý sortiment progresívnych šošoviek spoločnosti Carl Zeiss Vision s technológiou Freeform.

Od apríla 2010 Individualizované progresívne šošovky sú k dispozícii v rôznych slnečných okuliaroch, ako aj v moderných skladacích alebo športových modeloch.

Od októbra 2010: Predstavenie modelu Gradal Individual® EyeFit – Vyrobené presne pre vaše oči.

V roku 2015 predstavila spoločnosť ZEISS nové portfólio progresívnych šošoviek, ktoré spĺňajú potreby videnia súčasnosti – portfólio prvých progresívnych šošoviek s technológiou Digital Inside.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Identifikovanie problémov so zrakom Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a podobne – aké problémy so zrakom existujú a ako ich môžeme napraviť?

Ako funguje zrak 29. 11. 2017

Tags:

História okuliarov Od ich začiatkov ako „kamienky na čítanie“ po lifestylové doplnky

Ako funguje zrak 22. 11. 2017

Tags:

Lepšie videnie pre seniorov Každá osoba, ktorá má viac ako 40 rokov, obyčajne potrebuje okuliare. Progresívne šošovky dokážu obnoviť zrak 20/20.

Ako funguje zrak 31. 10. 2017

Tags:

Ako patent (EP0039497) zaregistrovaný spoločnosťou ZEISS nastavil pred 30. rokmi latku novým štandardom progresívnych šošoviek Pomoc pre osoby postihnuté presbyopiou – špeciálnym druhom vizuálneho problému pre optické inžinierstvo – kedysi a dnes

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty