Ako funguje farebné videnie?

Čo všetko to znamená pre ľudí, ktorí nosia slnečné okuliare?

Kým sa to nestane, ani si to neuvedomíte: naše oči vnímajú viac ako 200 rôznych odtieňov farieb, odlišujú aj medzi tými najjemnejšími odtieňmi a dokážu rozpoznať viac ako 20 úrovní sýtosti a 500 úrovní jasu. Výsledok vidíte sami: každý deň vnímame stimuly v podobe miliónov farieb – vysnívaný farebný svet, ktorý nám často vyrazí dych. Ako to však všetko funguje? Prečo je niekedy obloha modrá alebo červená a inokedy zasa sivá? A čo to má spoločné s výrobou protislnečných šošoviek?

Zato všetko sú zodpovedné čapíky – tak funguje vaše farebné videnie.

Oči majú dva odlišné typy zmyslových buniek: tyčinky a čapíky. Tieto dva typy fotoreceptorov v sietnici si delia prácu a vykonávajú odlišné úlohy: tyčinky umožňujú vnímať zmeny jasu až do určitej intenzity svetla. Tyčinky sú základnou podmienkou videnia za súmraku a v noci. Umožňujú nám vidieť, keď je jasno aj keď je tma. Čapíky sú zodpovedné za vnímanie farieb. Existujú tri druhy čapíkov, z ktorých každý reaguje na odlišné vlnové dĺžky:

  1. čapíky na modré svetlo (čapíky S, S označuje výraz „krátky“ – tieto reagujú na kratšie vlnové dĺžky),
  2. čapíky na zelené svetlo (čapíky M, M znamená „stredný“, reagujú na stredné vlnové dĺžky),
  3. čapíky na červené svetlo (čapíky L, L znamená „dlhý“, reagujú na dlhšie vlnové dĺžky).

Ako to všetko ovplyvňuje farebné videnie? – Ak sa od povrchu odrážajú napríklad iba krátke vlny, mozog vníma takýto povrch ako modrý. Ak sa odrážajú iba dlhé vlny, mozog ho vníma ako červený. Svetlo strednej vlnovej dĺžky mozog vníma ako zelené. Keď sa od povrchu odrážajú vlny rôznych dĺžok, vnímať budete iba zmiešané farby (napríklad žltú, oranžovú alebo fialovú). Ak tieto typy čapíkov naraz vnímajú všetky vlnové dĺžky, mozog ich bude vnímať ako biele.

Existuje však iný dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje vnímanie farieb: objekty farby nielen odrážajú, ale ich aj absorbujú. Zrelá čerešňa má takú krásnu červenú farbu, pretože povrch ovocia absorbuje zelené a modré svetlo a odráža iba svetlo dlhej vlnovej dĺžky, t. j. to svetlo, ktoré vnímame ako červené. Farby, ktoré vnímame, teda závisia od časti a intenzity svetla absorbovaného troma farbami – modrou, zelenou a červenou.

Oči obyčajne dokážu spracovať svetelné spektrum v rozsahu od 380 nanometrov do 780 nanometrov. Nevnímajú svetlo s kratšími (UV) ani dlhšími vlnami (infračervené), t. j. všetko, čo sa nachádza nad a pod viditeľným svetelným spektrom.

Zato všetko sú zodpovedné čapíky – tak funguje vaše farebné videnie.

Prečo je obloha modrá?

Slnečné svetlo je biele, pretože obsahuje všetky farby svetla v rovnakom pomere. Ak na refrakciu svetelného lúča použijete hranol, zobrazíte celé spektrum svetla.

Keď je slnko na oblohe, svetlo jednoducho preniká oblakmi a dopadne na vás. Absorbuje sa iba malý podiel modrého svetla – preto sa slnko zdá žlté. S oblohou je to inak: obloha bez oblakov sa zdá modrá, pretože dráha svetla cez atmosféru je relatívne krátka. Molekuly vo vzduchu (napríklad kyslík a dusík) vychyľujú svetelné lúče a rozptyľujú ich. Modré krátkovlnné svetlo sa jednoduchšie vychýli ako dlhovlnné červené svetlo. Keďže sa odráža najmä modré svetlo, obloha vyzerá modrá. Dráha svetla cez atmosféru je dlhšia, keď je slnko nízko na oblohe (napríklad ráno alebo večer). Prechádza ňou iba červené dlhovlnné svetlo. Preto sa obloha zdá červená. Ak je obloha zamračená alebo je vzduch prašný alebo vlhký, slnečné žiarenie sa namiesto rozdelenia úplne odráža. Preto na oblohe pozorujete dlhovlnnú bielu alebo sivú farbu (ak je nepriaznivé počasie). Mesiac nemá žiadnu atmosféru. Obloha na mesiaci je čierna, pretože svetlo dopadá na povrch mesiaca bez toho, aby sa vychýlilo. Keby ste stáli na mesiaci, slnko sa vám bude zdať žiarivo biele.

Ako slnečné okuliare pomáhajú vašim očiam?

Slnečné okuliare sú viac ako len módny doplnok. Chránia oči pred škodlivým krátkovlnným UV žiarením, ktoré je pre ľudské oko úplne neviditeľné. Slnečné okuliare nám umožňujú pohodlnejšie videnie a dobre sa nosia, pretože odrážajú nepríjemný odlesk slnečného žiarenia. Čím silnejšie je slnečné žiarenie a odrazy (napríklad na vodnej hladine alebo pláňach pokrytých snehom), tým dôležitejšia je ochrana zraku. To znamená, že aj odtieň by mal byť tmavší. V extrémnych podmienkach môžu pomôcť ďalšie povrchové vrstvy.

Platí zlaté pravidlo: čím neutrálnejšia je farba protislnečných šošoviek, tým menší je vplyv na farebné videnie. Počas výroby protislnečných šošoviek je hlavným cieľom optimálne zoslabiť svetlo a umožniť prirodzené vnímanie celého farebného spektra. To platí najmä pri slnečných okuliaroch určených na vedenie vozidla alebo motocykla. Keď si kupujete slnečné okuliare, je dôležité, aby ste zistili, či sú protislnečné šošovky vhodné na vedenie vozidla. Nevyberajte si príliš tmavý odtieň s príliš vysokou absorpciou. V opačnom prípade sa môže stať, že nedokážete dokonale rozpoznávať signály svetelnej signalizácie. Niektoré odtiene (napríklad tmavomodrá alebo červená) nie sú vhodné na vedenie vozidla. Žiadne protislnečné šošovky s absorpciou väčšou ako 25 % nie sú vhodné na vedenie vozidla v noci alebo za súmraku. Staňte sa bezpečnejším vodičom – venujte pozornosť týmto faktorom! Váš optik vám s radosťou poskytne ďalšie informácie.

Existuje niekoľko prípadov (z módnych aj praktických dôvodov), v ktorých štandardný sivý, hnedý a tmavozelený odtieň nepostačujú. Môžete si kúpiť aj protislnečné šošovky ZEISS s každým požadovaným farebným odtieňom. Vplyv na prirodzené farebné videnie závisí od konkrétnej farby. Po chvíli si však vaše oči zvyknú na filter a mozog bude generovať tú správnu prirodzenú farbu.

Existuje mnoho mýtov o tom, ako môže konkrétny farebný odtieň ovplyvňovať videnie alebo náladu. Pravdou však je, že intenzita pozitívneho alebo negatívneho vplyvu farebného odtieňa je u jednotlivých osôb odlišná. Preto treba počas návštevy optika vyskúšať rôzne odtiene.

Protislnečné šošovky s vyššou úrovňou účinnosti

Protislnečné šošovky majú množstvo funkcií: chránia oči pred UV žiarením, obmedzujú odlesk, korigujú vizuálne poruchy a sú módnym doplnkom. Niektoré slnečné okuliare sú však lepšie ako iné. Protislnečné šošovky so zdokonalením kontrastu poskytujú vyššiu úroveň zrakovej pohody. Spoločnosť ZEISS ponúka tri verzie:

  • Skylet Fun (redukcia svetla 70 %)
  • Skylet Road (redukcia svetla 80 %)
  • Skylet Sport (redukcia svetla 90 %)

Tieto protislnečné šošovky sú už podľa svojich názvov určené na odlišné oblasti použitia. Všetky tri kategórie zlepšujú farebný kontrast. Vďaka ním získate zreteľnejší a komfortnejší zrak, a to aj v prostredí s rozptýleným svetlom alebo extrémnym odleskom. Absolvujte test u svojho optika.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Ako protislnečné šošovky zvyšujú kontrast?

Ako už vieme, priame slnečné žiarenie je žiarením rozptýleným. Modrá časť svetla je najviac rozptýlená pre častice vo vzduchu, vďaka ktorým sa obloha v silnom slnečnom žiarení zdá modrá. Protislnečné šošovky Skylet tlmia modrú časť svetla pomocou špeciálneho filtra, ktorý značne zlepšuje kontrastné videnie. Podstatou je zoslabenie modrej časti svetla, preto sa vám budú farby zdať prirodzenejšie. Pri farbách Skylet neexistujú žiadne blokátory modrej, ktoré úplne odfiltrujú modré svetlo.

Ďalšie informácie o protislnečných šošovkách ZEISS

Technológia ZEISS SONAR na lyžiarske okuliare je ešte o krok vpred. Odlesk od snehu je skutočnou výzvou pre vaše oči. Je mimoriadne dôležité, aby ste počas lyžovania vysokými rýchlosťami dokázali zhodnotiť svahy, ktorými sa spúšťate. Tieto šošovky do lyžiarskych okuliarov prepúšťajú vysoké percento modrého svetla (od 380 nm do 420 nm) a rozsah vlnovej dĺžky od 420 nm do 520 nm je dôkladne filtrovaný. Preto majú tieto filtre červený/oranžový vzhľad. Táto červená/oranžová farba zjednodušuje vnímanie snehových podmienok a svahov.

Štandardné okuliare / Vymeniteľné okuliare ZEISS s farebnou technológiou SONAR

Štandardné okuliare Vymeniteľné okuliare ZEISS s farebnou technológiou SONAR

Zaujímavosť: Ak trpíte nedostatočným vnímaním červenej a zelenej (nejde o farbosleposť), protislnečné šošovky Skylet môžu zlepšiť váš zrak. Získajte ďalšie informácie o farbosleposti a obmedzenej schopnosti vnímať niektoré farby.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Obočie neklame Čo o nás prezrádza obočie

Ako funguje zrak 23. 4. 2019

Tags:

Komplexný charakter ľudského oka – od slepej škvrny a makuly až po zaostrené a periférne videnie Ako náš mozog kompenzuje zmätočné chyby dizajnu v ľudskom oku.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Žmurkanie, slzenie a videnie hviezdičiek Čo robí naše oči takými špeciálnymi

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Prečo ľudia vidia odlišne? Sýtejšie farby, lepšie nočné videnie, lepšie vnímanie kontrastu – na lepšie využitie nášho úplného vizuálneho potenciálu.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty