Ako si vyberiem tie správne progresívne šošovky?

Nie je to žiadny problém: vďaka štyrom typom progresívnych šošoviek je naozaj jednoduché vybrať si tie správne vzhľadom na vaše potreby

Progresívne šošovky sú optické umelecké diela, ktoré ponúkajú zreteľný zrak od rozsahu videnia na blízko až do diaľky prostredníctvom tzv. progresívneho koridoru alebo prechodovej zóny. Nie všetky progresívne šošovky sú však rovnaké. Progresívne šošovky by mali spĺňať vaše požiadavky, odrážať váš životný štýl a, samozrejme, vyhradený rozpočet. Vďaka nim by ste mali nadobudnúť prirodzené a komfortné videnie. Je dôležité, aby ste presne porozumeli systému fungovania progresívnych šošoviek. Vďaka viac ako 100-ročným skúsenostiam v oblasti výroby presných okuliarových šošoviek a po podrobnom prieskume trhu vytvorila spoločnosť ZEISS štyri odlišné typy progresívnych šošoviek.

Typ 1: Použitím nových progresívnych šošoviek si znova budete môcť užívať dobrý zrak

Ak si chcete vďaka progresívnym šošovkám znovu užívať dobrý zrak, toto je ten správny typ šošoviek presne pre vás.

Možno si nie ste úplne vedomí toho, ako veľmi v posledných rokoch digitálny vek zmenil nároky kladené na náš zrak. Keď používate smartfón alebo podobné digitálne zariadenie, vzdialenosť na čítanie je odlišná od vzdialenosti na čítanie, ktorú používate na čítanie knihy alebo novín. Znamená to, že zónu videnia na blízko je v šošovkách potrebné príslušným spôsobom vytvoriť.

Na tento fakt prihliada aj prvá generácia progresívnych šošoviek od spoločnosti ZEISS – ich súčasťou je technológia Digital Inside®.

Tradičné progresívne šošovky

Technológia Digital Inside®.
Technológia Digital Inside®.

Progresívne šošovky optimalizované na konvenčné čítanie:

Zóna na blízko a inset s úpravou na vzdialenosť na čítanie tlačených médií.

Tradičné progresívne šošovky

Technológia Digital Inside®.
Technológia Digital Inside®.

Progresívne šošovky, ktoré nie sú optimalizované na sledovanie obrazovky digitálneho zariadenia:

Zóna na blízko nie je kompatibilná s kratšou vzdialenosťou na čítanie, ktorá je potrebná v prípade digitálnych zariadení. Výsledok: na nastavenie digitálnych zariadení do zóny ostrého a jasného videnia na blízko sa vyžadujú neprirodzená poloha hlavy a tela.

Všetky progresívne šošovky ZEISS vrátane cenovo najprístupnejšieho variantu „Pure“ dokážu čeliť výzvam digitálneho sveta prostredníctvom špeciálnej technológie.

Technológia Digital Inside®.
Technológia Digital Inside®.

Progresívne šošovky s technológiou Digital Inside®, ktoré sú optimalizované na konvenčné čítanie a sledovanie obrazoviek digitálnych zariadení:

Zóna na blízko je rozšírená vo zvislom aj vodorovnom smere na obidve vzdialenosti na čítanie/sledovanie – konvenčných tlačených médií a digitálnych zariadení. Výsledok: uvoľnená a prirodzená poloha hlavy a tela.

Ste osobou, pre ktorú je vhodný typ progresívnych šošoviek 1 = Precision Pure

Všetko, čo od progresívnych šošoviek potrebujete, je získať lepšiu úroveň zraku počas čítania.  

____

Čítate nielen knihy, noviny a časopisy, ale sledujete aj obrazovky mobilného telefónu alebo smartfónu. 

____

Tiež požadujete tenké a ľahké šošovky.

____

Typ 2: Požadujete progresívne šošovky, ktoré odrážajú váš štýl

Trendy týkajúce sa rámov sa vo všeobecnosti nemenia tak rýchlo ako všeobecné módne trendy, jedna vec je však istá: väčšie rámy znova vstupujú do módy. Ak sa chcete stotožniť s týmto trendom, môže nastať s progresívnymi šošovkami problém.

Skúsení používatelia progresívnych šošoviek vedia, že nie každý dizajn progresívnych šošoviek je možné nainštalovať do každého rámu. Výsledok: možno bude potrebné upraviť nároky na kvalitu videnia, pretože počas vkladania šošoviek do rámu sa oblasti progresívnych šošoviek môžu odstrániť. Ak zmeníte malý rám na väčší, môžu sa vyskytnúť aj problémy s adaptáciou, pretože sa budete musieť znova naučiť, ako prechádzať očami cez jednotlivé rozsahy videnia. Zóna videnia na blízko sa bude nachádzať v rámci šošovky nižšie! To je skutočnosť, na ktorú si vaše oči budú musieť zvyknúť.

To nie je problém. Pomocou technológie FrameFit+® a technológie Adaptation Control®, ktorú spoločnosť ZEISS vyvinula ako prvá na svete, môže optik optimalizovať šošovky na nový rám tak, aby sa dôležité zóny šošoviek neodstránili – vy tak nebudete musieť meniť svoje vizuálne zvyky.

Je potrebné uviesť aj to, že tento typ progresívnych šošoviek od spoločnosti ZEISS je optimalizovaný aj pre digitálny vek! (pozrite typ 1)

Pozerajte sa cez svoje staré progresívne šošovky v menšom ráme. Vaše oči sa vo vzdialenosti na blízko naučili pozerať sa cez označenú oblasť (žltý bod).

Po nasadení nového väčšieho rámu a konvenčných progresívnych šošoviek sa pozeráte cez oblasť (červený bod), ktorá je v šošovkách umiestnená oveľa nižšie, preto musíte meniť svoje vizuálne správanie.

Vďaka optimalizovaným progresívnym šošovkám znova nadobudnete komfortný zrak na blízko (modrý bod). Opätovná adaptácia sa nevyžaduje.

Ste osobou, pre ktorú je vhodný typ progresívnych šošoviek 2 = Precision Plus

Ste znalcom módy, a to aj pokiaľ ide o módu okuliarových rámov. To však neznamená, že ste v prípade kvality progresívnych šošoviek ochotní prijímať kompromisy.

____

Určite nechcete podstupovať nepríjemnú opakovanú adaptáciu na nový rám.

____

Zároveň je samozrejmé, že používate digitálne zariadenia (napríklad smartfón) a displej chcete vnímať s takou jednoduchosťou, ako je čítanie knihy.

____

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Typ 3: Zdá sa, že štandardné progresívne šošovky nikdy nespĺňajú vaše potreby

Ani jedna tvár nie je rovnaká. To isté platí aj o očiach, nosoch alebo ušiach. Dokonca ani pravá a ľavá časť tváre nie sú symetrické. Ak sa počas výroby progresívnych šošoviek neprihliada na tieto individuálne črty vašej tváre, môže sa stať, že optický výkon šošoviek nebude možné dokonale využiť.

Je možné aj to, že potrebujete vyššie predpísané optické výkony na pozeranie sa do diaľky a okuliare nosíte od detstva.

Potom je potrebné dbať na to, aby boli nové progresívne šošovky presne prispôsobené osobným parametrom tváre.

Vo všeobecnosti platí: čím lepšie sa progresívne šošovky prispôsobia anatómii nositeľa a čím vyššiu úroveň prispôsobenia budú mať, tým vyššia bude využiteľnosť trojrozmerného videnia a tým lepší bude zrakový výkon do diaľky. To všetko je možné vďaka technológii FaceFit®.

Ako je to možné?

Ak sa prihliada na presnú anatómiu tváre používateľa, t. j. ako sa používateľ pozerá cez rám a ako rám „sedí“ na jeho nose a ušiach, vyrobené progresívne šošovky budú poskytovať presnú a požadovanú vizuálnu podporu.

Porovnanie: predstavte si pohľad cez teleskop. Rovnako ako v prípade progresívnych šošoviek ide o pokročilý optický systém, ak však nebude teleskop v správnej vzdialenosti od oka, videnie bude rozmazané.

Je potrebné uviesť, že tento typ progresívnych šošoviek ponúka výhody typov 1 a 2.

Príklad

Technológia FaceFit
Technológia FaceFit

Štandardný dizajn šošovky optimalizovanej na tvár so štandardnou polohou parametrov nosenia:

 • Maximálny zrakový výkon počas pozerania sa cez progresívnu šošovku bez kompromisu

Príklad

Technológia FaceFit
Technológia FaceFit

Štandardný dizajn šošovky na tvári s neštandardnou polohou parametrov nosenia:

 • Narušený zrakový výkon počas pozerania sa cez progresívnu šošovku
 • Potenciál trojrozmerného videnia nie je možné využiť

Príklad

Technológia FaceFit
Technológia FaceFit

Dizajn šošovky s technológiou FaceFit na tvári s neštandardnou polohou parametrov nosenia:

 • Maximálny vizuálny výkon bez kompromisov počas pozerania sa cez progresívnu šošovku, keďže je šošovka optimalizovaná na tvár
 • Úplné využitie trojrozmerného videnia a lepšie vnímanie vzdialenosti používateľom

Ste osobou, pre ktorú je vhodný typ progresívnych šošoviek 3 = Precision Superb

Požadujete progresívne šošovky, ktoré vám poskytnú vynikajúcu optickú kvalitu a budú prihliadať na anatómiu tváre.

____

S progresívnymi šošovkami už máte niektoré zlé skúsenosti.

____

Jednou z najvyšších priorít je mimoriadna tolerancia používateľom.

____

Požadujete veľmi dobré a komfortné videnie.

____

Potrebujete predpis s vysokým optickým výkonom alebo máte problémy so zrakom.

____

Zároveň je samozrejmé, že používate digitálne zariadenia (napríklad smartfón) a displej chcete vnímať s takou jednoduchosťou, ako je čítanie knihy.

____

Zároveň ste veľkým vyznavačom nových trendov v oblasti okuliarových rámov.

____

Typ 4: Požadujete progresívne šošovky, ktoré prihliadajú na vaše osobné vizuálne zvyky a životný štýl.

Naše životy majú v dnešnej dobe mnoho odlišných stránok, každý z nás ma iné návyky, aktivity a aj zamestnanie. Sme súčtom všetkých týchto vecí a potrebujeme progresívne šošovky, ktoré všetky uvedené faktory zahŕňajú. Môžete byť napríklad architektom a tráviť veľkú časť dňa za rysovacou tabuľou alebo počítačom. Alebo sa môžete pravidelne starať o vnúčatá a vaše oči sa musia neustále prispôsobovať malej a veľkej vzdialenosti. Alebo môžete pracovať ako sobášny úradník a musíte sa pozerať na papiere na stole, ako aj na nevestu a ženícha pred sebou.

Sú na tieto činnosti potrebné odlišné progresívne šošovky? Áno – dizajn progresívnych šošoviek a polohu vizuálnych zón je možné presne prispôsobiť vašim hlavným denným aktivitám.

Technológia IndividualFit® to všetko umožňuje. Progresívne šošovky preto v sebe kombinujú všetky technologické možnosti a umožnia vám prirodzené a komfortné videnie – takmer ako vtedy, keď ste okuliare ešte nepotrebovali.

1// Technológia IndividualFit

Technológia IndividualFit® prihliada na hlavné denné aktivity jednotlivca a ponúka na výber z troch typov dizajnu šošovky tak, aby bolo možné naplniť potreby každého používateľa.

Optimalizovaný dizajn na dlhodobé aktivity s pozeraním sa na blízko.
Optimalizovaný dizajn na dlhodobé aktivity s pozeraním sa na blízko.

Na blízko:
Optimalizovaný dizajn na dlhodobé aktivity s pozeraním sa na blízko.

 • Optimálna zóna videnia na blízko
 • Zachovaná široká zóna videnia na diaľku
 • Zóna videnia na strednú vzdialenosť dobrej kvality

Progresívne šošovky ZEISS Individual 2 zahŕňajú vo svojom dizajne individuálne meranú vzdialenosť na čítanie a individuálny uhol prehnutia rámu.

1// Technológia IndividualFit

Technológia IndividualFit® prihliada na hlavné denné aktivity jednotlivca a ponúka na výber z troch typov dizajnu šošovky tak, aby bolo možné naplniť potreby každého používateľa.

Optimalizovaný dizajn na dynamické aktivity a aktivity v strednej vzdialenosti videnia.
Optimalizovaný dizajn na dynamické aktivity a aktivity v strednej vzdialenosti videnia.

Stredná vzdialenosť:
Optimalizovaný dizajn na dynamické aktivity a aktivity v strednej vzdialenosti videnia.

 • Optimálna zóna videnia na strednú vzdialenosť
 • Zachovaná široká zóna videnia na diaľku
 • Zóna videnia na blízko dobrej kvality

Progresívne šošovky ZEISS Individual 2 zahŕňajú vo svojom dizajne individuálne meranú vzdialenosť na čítanie a individuálny uhol prehnutia rámu.

1// Technológia IndividualFit

Technológia IndividualFit® prihliada na hlavné denné aktivity jednotlivca a ponúka na výber z troch typov dizajnu šošovky tak, aby bolo možné naplniť potreby každého používateľa.

Optimalizovaný dizajn na všeobecné aktivity.
Optimalizovaný dizajn na všeobecné aktivity.

Vyváženosť:
Optimalizovaný dizajn na všeobecné aktivity.

 • Vyvážené rozsahy videnia
 • Široké zóny videnia do diaľky, do strednej vzdialenosti a na blízko

Progresívne šošovky ZEISS Individual 2 zahŕňajú vo svojom dizajne individuálne meranú vzdialenosť na čítanie a individuálny uhol prehnutia rámu.

Ste osobou, pre ktorú je vhodný typ progresívnych šošoviek 4 = Individual 2

Váš život je plný situácií, ktoré od vašich očí vyžadujú maximum.

____

Požadujete progresívne šošovky, ktoré vám poskytnú vynikajúcu optickú kvalitu a budú prihliadať na anatómiu tváre.

____

S progresívnymi šošovkami už máte niekoľko zlých skúseností.

____

Jednou z najvyšších priorít je mimoriadna tolerancia používateľom.

____

Ste v maximálnej miere závislí od dobrého a pohodlného videnia.

____

Potrebujete predpis s vysokým optickým výkonom alebo máte problémy so zrakom.

____

Zároveň je samozrejmé, že používate digitálne zariadenia (napríklad smartfón) a displej chcete vnímať s takou jednoduchosťou, ako je čítanie knihy.

____

Zároveň ste veľkým vyznavačom nových trendov v oblasti okuliarových rámov.

____

Vo všeobecnosti platí:

Poraďte sa s optikom o nových progresívnych šošovkách a pokúste sa spoločne nájsť to najlepšie riešenie. Noví používatelia progresívnych šošoviek, a najmä používatelia so špeciálnymi vizuálnymi potrebami by sa mali zamerať na možnosti ponúkané špičkovou technológiou progresívnych šošoviek. Progresívne šošovky sú investíciou do lepšieho videnia, ktorá sa naozaj oplatí. Pravdou je, že oči sú naším najdôležitejším zmyslovým orgánom. Očami vnímame takmer 80 % svojho okolia.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Identifikovanie problémov so zrakom Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a podobne – aké problémy so zrakom existujú a ako ich môžeme napraviť?

Ako funguje zrak 29. 11. 2017

Tags:

História okuliarov Od ich začiatkov ako „kamienky na čítanie“ po lifestylové doplnky

Ako funguje zrak 22. 11. 2017

Tags:

Lepšie videnie pre seniorov Každá osoba, ktorá má viac ako 40 rokov, obyčajne potrebuje okuliare. Progresívne šošovky dokážu obnoviť zrak 20/20.

Ako funguje zrak 31. 10. 2017

Tags:

Ako patent (EP0039497) zaregistrovaný spoločnosťou ZEISS nastavil pred 30. rokmi latku novým štandardom progresívnych šošoviek Pomoc pre osoby postihnuté presbyopiou – špeciálnym druhom vizuálneho problému pre optické inžinierstvo – kedysi a dnes

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty