Identifikovanie problémov so zrakom

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a podobne – aké problémy so zrakom existujú a ako ich môžeme napraviť?

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, presbyopia – poruchy zraku môžu mať mnohé podoby. Ľudia s týmito poruchami ich často vnímajú priebežne, niekedy to však príde ako blesk z čistého neba: zrak už nie je taký dobrý ako kedysi a zhoršovanie je čím ďalej vysiľujúcejšie. Krátkozrakí ľudia majú problémy vidieť vzdialené objekty, zatiaľ čo ďalekozrakí ľudia nevidia tak dobre blízke objekty. Digitálne videnie a pozeranie sa do smartfónu, laptopu a ďalších zariadení vplývajú na náš zrak a úplne zmenili naše zrakové návyky. To je dôvod, prečo sa stále viac ľudí sťažuje na digitálnu únavu očí alebo problémy so zrakom pri šoférovaní. BETTER VISION vysvetľuje: Aké poruchy zraku existujú, čo je ich príčinou a čo nám pomáha vidieť znova optimálne?

Je celý rad výziev týkajúcich sa zraku, s ktorými sa musíme v živote vysporiadať. Väčšina z nich je prevažne neškodná a na ich korigovanie stačí nosiť okuliare. Okrem iných sú to krátkozrakosť, ďalekozrakosť, presbyopia a astigmatizmus. Tento článok je zameraný na tieto „normálne“ problémy so zrakom. V niektorých prípadoch však dokáže pomôcť iba operácia. Kliknutím tu sa dozviete všetko potrebné o najbežnejších očných chorobách…

Ako funguje zdravé oko

Na lepšie pochopenie krátko- a ďalekozrakosti je potrebné si najprv vysvetliť princíp nášho zraku. Aby sme mohli vnímať objekty jasne, musia byť premietané na sietnicu – nie pred ňou ani za ňou. Do tohto procesu vstupuje množstvo faktorov vrátane dĺžky očnej buľvy a zakrivenia šošovky a rohovky oka. Ak tieto súčasti viac nespolupracujú tak, ako by mali, ľudia sa stávajú krátkozrakými alebo ďalekozrakými.

Krátkozrakosť (myopia)

Ako sa prejavuje krátkozrakosť?
Krátkozrakí ľudia vnímajú vzdialené objekty ako rozmazané, zatiaľ čo blízke objekty sa zdajú byť krištáľovo jasné.

Aké sú príčiny myopie?
Vlastne ich je iba niekoľko. Najbežnejším je až príliš dlhá očná buľva (axiálna myopia). Dopadajúce svetlo sa nezbieha na sietnici, ale pred ňou. Výsledok? Človek vidí rozmazane. V zriedkavých prípadoch sa rozvinie refrakčná myopia. Pri tomto type myopie je dĺžka očnej buľvy normálna, ale rohovka alebo šošovka je až príliš zakrivená, a z tohto dôvodu sa obraz zobrazuje nie na sietnici, ale pred ňou – v dôsledku toho ho človek vníma ako rozmazaný. Vedeli ste, že slovo myopia pochádza z gréckeho slova myops, čo znamená „škúliaca tvár“? Mnohí krátkozrakí ľudia bez okuliarov škúlia, keď sa pozerajú do diaľky, aby videli jasnejšie – odtiaľ tento výraz.

Oko s normálnou úrovňou videnia

Krátkozraké oko

Čo pomáha, ak vidíte krátkozrako?
Aby ste videli jasne pri pozeraní sa na vzdialené objekty, vo väčšine prípadov vám môže pomôcť optimálne prispôsobený pár šošoviek do diaľky alebo kontaktných šošoviek . Váš optik môže uskutočniť očný test, aby rýchlo zistil, či trpíte krátkozrakosťou, a podľa potreby vám ponúkne vhodné pomôcky očnej starostlivosti. Myopiu, hypermetropiu a astigmatizmus je možné korigovať aj laserovou chirurgiou.

Ďalekozrakosť (hyperopia alebo hypermetropia)

Ako sa prejavuje ďalekozrakosť?
Sledovanie blízkych objektov je unavujúce. Ďalekozrakí ľudia obvykle vnímajú blízke objekty ako rozmazané. Dlhý čas strávený čítaním, aktivity typu „urob si sám“ alebo sledovanie obrazovky bez okuliarov často spôsobujú bolesti hlavy. Ďalekozrakí ľudia síce dokážu jasne vidieť objekty v diaľke, no často im chvíľu trvá prejsť z blízkych na vzdialené objekty.

Čo spôsobuje ďalekozrakosť?
Najčastejšou, a takmer vždy geneticky danou príčinou ďalekozrakosti je príliš krátka očná buľva (axiálna hypermetropia). Uvoľnené ďalekozraké oko preto nedokáže premietať blízke predmety na sietnicu, ale až za ňu, a preto sa javia ako rozmazané. Refrakčná hypermetropia je oveľa vzácnejšia: v tomto prípade má očná buľva normálnu dĺžku, ale rohovka či šošovka nie sú dostatočne zakrivené, aby bolo možné jasne vidieť blízke objekty. To isté sa deje pri chýbajúcej šošovke oka. Príčina môže byť genetická, ale môže to byť aj následok nehody alebo choroby.

Oko s normálnou úrovňou videnia

Ďalekozraké oko

Čo pomáha, ak vidíte ďalekozrako?
Ďalekozrakosť sa dá spravidla korigovať jednoohniskovými šošovkami, okuliarmi na čítanie alebo správne vyladenými kontaktnými šošovkami, aby ste mohli opäť jasne vidieť blízke objekty. Váš optik môže pomocou očného testu rýchlo zistiť, či trpíte ďalekozrakosťou, a prípadne vám ponúknuť na korekciu zraku okuliare.

Presbyopia

Ako sa prejavuje presbyopia?
Malé písmo môže predstavovať veľkú výzvu a texty je možné čítať iba z väčšej diaľky. Čítanie pri slabom svetle sa stáva veľmi namáhavou činnosťou, symboly a text na obrazovke smartfónu vyzerajú rozmazane a prepínanie medzi pozorovaním objektov nablízko a do diaľky je čím ďalej náročnejšie. Príznaky presbyopie sa síce podobajú príznakom ďalekozrakosti, presbyopia však postihuje ľudí vo veku 40 a viac rokov, pretože v tomto veku začínajú očné svaly starnúť. Niektorí ľudia si to všimnú zavčasu a iní až v neskoršom veku. Ďalekozrakosť a krátkozrakosť sú takmer vždy dedičné.

Presbyopia

Čo spôsobuje presbyopiu?
Presbyopia nastupuje s prirodzeným starnutím oka, zvyčajne od veku 40 rokov: šošovka stráca svoju pružnosť a preto viac nedokáže jasne zaostrovať na objekty pri rôznych vzdialenostiach. Výrazne to sťažuje čítanie, predovšetkým v krátkych vzdialenostiach.

Zrak po 40. roku života

Čo pomáha, ak máte presbyopiu?
Ľudia trpiaci presbyopiou, ktorí nemajú iné problémy so zrakom, napríklad krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť, môžu normálne používať šošovky single vision na pozorovanie objektov na malú alebo veľkú vzdialenosť – vďaka tomu môžu vidieť optimálne. V prípade ľudí s presbyopiou, ktorí sú navyše krátko- alebo ďalekozrakí a nosia okuliare, sú však často riešením progresívne šošovky. Ich korekčné oblasti majú rôzne dioptrie, čo umožňuje vidieť ostro na všetky vzdialenosti, bez ohľadu na to, ako blízko či ďaleko sa objekty nachádzajú . Na korigovanie presbyopie možno použiť multifokálne kontaktné šošovky a/alebo progresívne šošovky. Váš optik môže pomocou očného testu rýchlo zistiť, či trpíte presbyopiou, a prípadne vám ponúknuť na korekciu zraku okuliare alebo kontaktné šošovky.

Astigmatizmus

Ako sa prejavuje astigmatizmus?
Blízke a vzdialené objekty sú vnímané ako deformované a rozmazané, nemožno rozlišovať detaily a bodové svetelné zdroje vyzerajú ako malá čiara alebo pruh. Mnohí ľudia sa tiež sťažujú na problémy s tým, že nedokážu správne posudzovať vzdialenosti.

Čo spôsobuje astigmatizmus?
Astigmatizmus je zvyčajne genetickou záležitosťou. Rohovka sa zakrivuje v rôznych smeroch pri rôznych úrovniach intenzity, čím sa narúša „konzistentné“ neskreslené videnie. Astigmatizmus sa vo väčšine prípadov vyskytuje spolu s krátko- alebo ďalekozrakosťou.

Astigmatické videnie

Čo pomáha, ak máte astigmatizmus?
Astigmatizmus sa dá korigovať okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo operáciou. Okuliare pre ľudí trpiacich astigmatizmom majú takzvaný „cylinder“. Ak majú vaše okuliare jeden z týchto cylindrov, je to uvedené na vašom predpise – cylindre sú označené skratkou „cyl.“. Cylinder kompenzuje rozmazaný obraz, čo znamená, že vám umožňuje opäť vidieť jasne. V závislosti od druhu astigmatizmu je možné nosiť mäkké alebo tvrdé kontaktné šošovky alebo tórické kontaktné šošovky. Aj tieto majú cylinder, ktorý zabezpečuje kompenzáciu zakriveného povrchu. Nazývajú sa aj astigmatické alebo cylindrické kontaktné šošovky. Aj v tomto prípade bude mať váš optik odborné znalosti a vybavenie potrebné na to, aby vám vedel ponúknuť ideálne riešenie očnej starostlivosti. Ak nie je možné korigovať vaše zrakové poruchy okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami, astigmatizmus sa dá liečiť aj chirurgicky. Na základe diagnostiky vám optik odporučí najvhodnejší chirurgický zákrok.

Digitálna únava očí

Digitálna únava očí

Ako sa prejavuje digitálna únava očí?
Digitálna únava očí, známa tiež ako syndróm počítačového videnia, sa prejavuje predovšetkým vo veku 30 a viac rokov, a to vo forme bolestí hlavy a krku, ako aj pálenia vyčerpaných očí, buď počas, alebo po používaní digitálnych zariadení.

Čo spôsobuje digitálnu únavu očí?
Používanie digitálnych technológií (ako smartfónov, elektronických čítačiek a tabletov) kladie na naše oči vysoké nároky. Pozeráme sa na ne z bližšej vzdialenosti než napríklad na knihu. Súčasne, len v zlomku sekundy naše oči prechádzajú zblízka do diaľky: z malých obrazoviek, s ich miniatúrnym textom a nahustenými informáciami, a znova naspäť. To pôsobí extrémne namáhavo na ciliárny sval a šošovku oka, pretože sa musia neustále znova a znova prispôsobovať rôznym pozorovacím vzdialenostiam, aby zabezpečili, že to, na čo sa pozeráme, je zaostrené.

Čo pomáha, ak trpíte digitálnou únavou očí?
Pre ľudí trpiacich digitálnou únavou očí by mohli byť jedným z riešení šošovky do diaľky so špeciálnou podporou pre oči na krátku vzdialenosť, ako napríklad šošovky ZEISS Digital. Touto technológiou sú štandardne vybavené aj naše progresívne šošovky ZEISS Precision. . Oba typy šošoviek boli špeciálne navrhnuté pre digitálne zariadenia, ako sú elektronické čítačky a smartfóny. Špeciálne vyladenie zóny nablízko zohľadňuje typické pohyby očí a kratšiu vzdialenosť pri čítaní, ktorú vyžadujú tieto zariadenia. Dizajn optimálne podporuje ciliárny sval, čo umožňuje nositeľovi ľahšie zaostrovať na krátke aj veľké vzdialenosti.

Problémy so zrakom pri šoférovaní

Problémy so zrakom pri šoférovaní

Ako sa prejavuje únava očí počas šoférovania?
Schopnosť vidieť jasno pri šoférovaní je vnímaná ako neuveriteľne vyčerpávajúca. Šoférovanie v noci, za zhoršených svetelných podmienok alebo v zlom počasí unavuje naše oči, rovnako ako odrazy napr. od mokrých ciest alebo predných svetiel oproti idúcich vozidiel. Pri šoférovaní to môže vyvolávať pocity neistoty a po dlhej ceste môžu vaše oči zostať veľmi unavené.

Náš pohľad musíme často striedať, napríklad medzi ulicou, navigáciou, zrkadlami a prístrojovou doskou. Nepriaznivé poveternostné a zlé svetelné podmienky často sťažujú videnie. Do toho ešte vstupuje rozptyľujúce osvetľovanie, napr. prednými svetlami oproti idúcich vozidiel, pouličných lámp a odrazov od mokrej vozovky. Ak vaše okuliare neboli prispôsobené presne pre vás, vaša únava očí bude o to horšia. Tento efekt ďalej zhoršujú dehydratácia, nesprávne nastavené sedadlá vo vozidle a dráždiace prvky ako klimatizácia a ventilátory ohrievačov.

Ako možno minimalizovať únavu očí počas šoférovania?
Vizuálne napätie spôsobené šoférovaním dokážu minimalizovať špeciálne šošovky na šoférovanie, napr. šošovky ZEISS DriveSafe, ktoré sú k dispozícii ako jednoohniskové a progresívne šošovky. Pomáhajú vám rýchlejšie posudzovať vzdialenosti a jazdné situácie, vidieť lepšie v noci, znížiť rozptyľovanie spôsobené odrazenými svetlami a zaručujú, že svoj zrak môžete pri šoférovaní rýchlo zamerať na okolie.

Vidíte veci jasne?

Máme pre vás veľmi rýchly očný test:

  • Príznak: Vidíte predmety a text jasne iba vtedy, keď ich držíte pred sebou?
    Príčina:
    Pravdepodobne trpíte krátkozrakosťou.

  • Príznak: Vidíte svojich kolegov jasne, no máte problémy s čítaním textu na obrazovke?
    Príčina:
    Možno trpíte ďalekozrakosťou.

  • Príznak: Bodové svetelné zdroje sa zdajú byť dlhé, nie okrúhle. Objekty vyzerajú deformovane. Pouličné lampy nemajú svetelný kruh, ale vyzerajú lemovane a predĺžene.
    Príčina:
    Možno máte astigmatizmus.

  • Príznak: Máte odrazu ťažkosti s prechádzaním z blízkych na vzdialené objekty, a naopak?
    Príčina:
    Mohli by ste mať presbyopiu.

  • Príznak: Keď čítate text zblízka, zdá sa byť rozmazaný? Aby ste mohli vidieť predmety jasne, napr. knihy alebo smartfón, musíte ich držať vo väčšej diaľke?
    Príčina:
    presbyopia.

  • Príznak: Pravidelne používate smartfón. Pália vás večer oči a máte často bolesti hlavy a krku?
    Príčina: Pravdepodobne trpíte digitálnou únavou očí, pretože až príliš namáhate ciliárny sval.

  • Príznak: Nedokážete jasne vidieť dopravné značky a pri šoférovaní vás dezorientuje prenikavé svetlo?
    Príčina:
    Mohlo by ísť o príznaky krátkozrakosti alebo presbyopie v kombinácii s únavou očí spôsobenou šoférovaním.

  • Príznak: Unavuje vás šoférovanie viac ako obvykle, hlavne v noci? Máte pocit, že nevidíte tak jasne, ako ste videli kedysi?
    Príčina: Je vysoko pravdepodobné, že vaše oči sú pri šoférovaní namáhané. Príčinou by mohli byť rôzne zrakové poruchy, ako sú krátko- a ďalekozrakosť alebo presbyopia. Váš zrak zhoršuje tiež astigmatizmus.
Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Absolvujte skríningový online test zraku a zistite, ako kvalitne vidíte. Tu môžete po kliknutí zistiť online, či nastal čas na ďalší test zraku.

Ako funguje zrak 23. 9. 2021

Tags:

Obočie neklame Čo o nás prezrádza obočie

Ako funguje zrak 23. 4. 2019

Tags:

Ako sa vyrábajú okuliarové šošovky? Od plastových po sklenené šošovky od ZEISS – všetko, čo ste chceli vedieť o výrobe okuliarových šošoviek

Ako funguje zrak 28. 3. 2018

Tags:

Poruchy červeno-zeleného videnia, červeno-zelená farbosleposť a úplná farbosleposť Aké sú jednotlivé typy farbosleposti a porúch farebného videnia? A ako ich identifikujete?

Ako funguje zrak 29. 11. 2017

Tags:

Súvisiace produkty