Koľko okuliarov potrebujete?

Nenechajte sa zasypať všetkými možnosťami, ktoré máte!

Na trh prichádzajú pre používateľov okuliarov neustále nové druhy šošoviek: šošovky na použitie s digitálnymi zariadeniami, šošovky na prácu s počítačom, šošovky na vedenie vozidla a šošovky so samočinným tónovaním, ktoré reagujú na svetlo a UV žiarenie. Koľko okuliarov však skutočne potrebujete? Nižšie uvádzame niekoľko tipov, ktoré slúžia ako pomôcka pri výbere správneho riešenia z ohromného, dnes dostupného množstva okuliarov.

Okrem samotnej technológie a optimalizácie zraku zostáva nákup okuliarov veľmi osobným rozhodnutím. Okuliare, ktoré si kúpite, vám musia „dobre sedieť“, musia odrážať váš postoj k životu (prípadne ho musia obohacovať) a musia rešpektovať vaše vizuálne zvyky. Dôležité je aj to, aby okuliare odrážali váš osobný štýl. Otázka typu „koľko okuliarov potrebujete“ je taká osobná ako otázka „koľko párov topánok potrebujete“.

Pre väčšinu z nás je však jednoduchšie vybrať si topánky ako okuliare. Preto je dôležité počas nákupu úzko spolupracovať s optikom. Optik by mal s vami odborne a čestne spolupracovať pri výbere druhu zrakovej podpory a okuliarov, ktoré potrebujete. Pre nás v spoločnosti ZEISS je dôležité, aby sme optikovi poskytli širokú škálu okuliarových šošoviek, ktoré predstihnú konkurenčné výrobky vďaka optickému dizajnu upravenému podľa individuálnych potrieb, spolu so zlepšeniami okuliarových šošoviek (napríklad tónovania, antireflexné povrchové vrstvy, vytvrdzované povrchové vrstvy a pod.). Neustále investujeme do modernejších a lepších okuliarových šošoviek, aby sme dokázali napĺňať potreby každého používateľa okuliarov: nezáleží na tom, či ide o jednoduché šošovky, alebo okuliarové šošovky, výber máte vo vlastných rukách!

Tento multifázový model vám môže pomôcť pri informovanom nákupe a hľadaní osobného riešenia v oblasti korekcie zraku:

1// Dokonalé na každú situáciu: okuliare na každodenné nosenie

Bez ohľadu na to, či hovoríme o jednoduchých, alebo progresívnych šošovkách, potrebujete okuliare, ktoré optimálne podporujú váš dobrý zrak! Nenechávajte nič na náhodu, či už ide o výber šošoviek, funkcií šošoviek, alebo o výber rámu. Okuliare by mali predstavovať jednu z najcennejších vecí, vďaka ktorej budete spokojní a budete dobre vidieť. Je to ako druhá pokožka – rám by mal vyhovovať vašej osobnosti, črtám tváre a väčšine vašich odevov (alebo všetkým vašim odevom). Nemali by vás tlačiť na nose, nemali by byť príliš ťažké ani spôsobovať alergické reakcie. Všetko musí byť dokonalé. Na progresívnych šošovkách musia byť jednotlivé zóny prispôsobené vám aj vášmu zraku.

Pre vodičov máme niečo nové: Šošovky ZEISS DriveSafe do okuliarov na vedenie vozidla. Ide o okuliare na každodenné nosenie, ktoré sú vďaka špeciálnej povrchovej vrstve a dizajnu šošoviek optimalizované na vedenie vozidla. Tieto šošovky obmedzujú nepríjemný a nežiaduci lesk a odrazy pri nedostatočnej viditeľnosti, napríklad počas jazdy v daždi alebo na snehu alebo pri oslnení čelnými svetlometmi protiidúcich vozidiel. Slúžia aj ako pomôcka počas zmeny zaostrenia pohľadu na cestu, prístrojovú disku, spätné zrkadlá bez zbytočných pohybov hlavy (najmä v prípade progresívnych šošoviek). Ďalšie informácie o okuliaroch DriveSafe

2// Druhé okuliare do slnečného počasia: okuliare na vonkajšie aktivity

Používatelia okuliarov – začiatočníci často nosia bežné slnečné okuliare bez predpisu, ak používajú nízky optický výkon. Ak nosíte normálne slnečné okuliare a trpíte námahou očí, ale nechcete si kupovať nové okuliare, dobrou voľbou môžu byť šošovky so samočinným tónovaním (napríklad model PhotoFusion od spoločnosti ZEISS). Tieto šošovky zmenia vaše okuliare na každodenné nosenie na slnečné okuliare, ktoré v prostredí so slnečným žiarením stmavnú – je samozrejmé, že ponúkajú 100 % ochranu pred UV žiarením.

Keď si budete kupovať nové okuliare na každodenné nosenie, mnohí optici vám ponúknu atraktívnu zľavu na slnečné okuliare s rovnakým optickým výkonom. Optik vám okamžite vloží nové protislnečné šošovky do vášho rámu slnečných okuliarov. 

Ďalšie informácie o šošovkách PhotoFusion

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

3// Keď sa okuliare stávajú špeciálnym doplnkom a ponúkajú vyššiu úroveň komfortu na špecifické činnosti.

Pomoc používateľom smartfónov a iných digitálnych zariadení v boji proti únave zraku

Digitálne a mobilné komunikačné zariadenia, ako sú smartfóny, tablety a pod., nepoužíva iba mladšia generácia. Tieto bežné zariadenia slúžia ako pomôcka pre ľudí každého veku. Pracovné vzdialenosti v prípade týchto digitálnych zariadení sú však kratšie ako v prípade tlačených médií. Pre ľudí vo veku 30 rokov a starších to znamená, že si kontinuálny pohľad na blízke predmety vyžaduje väčšiu námahu. Výsledkom mnohohodinového denného používania mobilných zariadení bývajú unavené a niekedy suché oči. Špeciálne šošovky (napríklad šošovky na prácu s digitálnymi zariadeniami) môžu očiam poskytnúť úľavu a slúžiť ako pomôcka pri čítaní na krátke vzdialenosti.

Ďalšie informácie o digitálnych šošovkách

Na komfortnejšie čítanie a prácu pre osoby so zrakovými problémami v rozsahu na blízko

Od určitého veku sa naše videnie na blízko začína neustále zhoršovať. Naraz zistíte, že si ponuku v reštaurácii, knihu alebo noviny môžete prečítať iba tak, že ich budete držať v dostatočnej vzdialenosti. Je to nielen nezvyčajné, ale z dlhodobého hľadiska aj únavné. V tejto situácii môžu byť okuliare na čítanie výbornou pomôckou (ako primárne alebo sekundárne okuliare). Ak už každodenne nosíte progresívne šošovky, je vhodné mať aj okuliare na čítanie, aby ste mohli pohodlne čítať napríklad na pláži.

Strávite veľa času sediac pred počítačom? V takom prípade nie sú progresívne šošovky alebo okuliare na čítanie vždy optimálnym riešením, keďže sa poloha vášho tela mení. Neergonomická alebo dokonca strnulá poloha tela počas sedenia za stolom často zabraňuje optimálnemu videniu a môže viesť k poškodeniu zdravia. Vtedy je investícia do okuliarov na počítač dobrým riešením na splnenie vašich špeciálnych požiadaviek na videnie počas sedenia za stolom.

Ďalšie informácie o okuliaroch na počítač

Najlepší zrak na záľuby a športovanie

Sú to všetko špeciálne momenty: keď robíte niečo, čo máte radi alebo pestujete obľúbený šport. Okuliare na každodenné nosenie alebo slnečné okuliare nie sú však vždy ideálne na športovanie a záľuby. Okuliare potrebujú napríklad špeciálnu ochranu vo forme tvarovaných rámov pred prachom, nečistotami, slnečným žiarením alebo malými kamienkami lietajúcimi vzduchom. Ak potrebujete zrakovú podporu, šošovky ZEISS Sport sa môžu stať vašou vysokovýkonnou športovou výbavou. Vďaka špeciálnej technológii získate optimálne a neskreslené videnie aj v tvarovaných periférnych zónach šošoviek.

Potrebujete na svoj obľúbený šport špeciálne odtiene, ochranu pred odleskom alebo zlepšenie kontrastu? Jednoduché a odstupňované tónovania vo farbách podľa vlastného výberu, tónovania ś technológiou Skylet od spoločnosti ZEISS alebo slnečné okuliare s polarizačným filtrom vám zaistia lepšie videnie a môžu počas športovania zvyšovať úroveň bezpečnosti a výkonu.

Nezáleží na tom, či ide o loptové hry, jazdu na bicykli, lyžovanie, vodné športy, letectvo, poľovníctvo, ručné práce, prácu okolo domu… optik vám pomôže nájsť správnu kombináciu okuliarov tak, aby ste získali lepší a komfortnejší zrak.

Ďalšie informácie o okuliaroch na športovanie a okuliaroch vyjadrujúcich životný štýl

Naozaj vám na všetky vaše módne podoby nestačia jedny okuliare?

Existujú používatelia okuliarov, ktorí si želajú mať „neviditeľné okuliare“, t. j. okuliare, ktoré si nevšimnete. Existujú však aj iné osoby, ktoré sú posadnuté módou a preferujú viaceré okuliare tak, aby vyhovovali každému ich oblečeniu. Našťastie je dnes je k dispozícii nepreberné množstvo absolútne očarujúcich rámov. Prečo by však mali mať moderný charakter iba rámy? Vaše šošovky sa prispôsobia vášmu štýlu použitím vhodných odtieňov, farebných gradientov a zrkadlových povrchových vrstiev. Zmeňte svoje okuliare na jedinečný módny odkaz.

4// Pre prípad potreby: náhradné okuliare.

Aj keď nie sú veľmi obľúbené, sú užitočným pomocníkom v prípade núdze: náhradné okuliare. Používatelia okuliarov, ktorých činnosť závisí od okuliarov, ich potrebujú rovnako ako používatelia kontaktných šošoviek. Nechávate si ich v odkladacom priestore auta, pretože ich potrebujete na vedenie vozidla. Osoby, ktoré nosia okuliare už dlho, to obyčajne majú jednoduchšie – staré okuliare zároveň slúžia ako náhradné okuliare.
Rozhodnutie o tom, či a akú sumu investujete do náhradných okuliarov, však závisí výlučne od vás. Opýtajte sa optika na špeciálne ponuky náhradných okuliarov a ďalšie služby, ktoré vám pomôžu v prípade núdze. Optik sa s vami rád o tejto téme porozpráva.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Identifikovanie problémov so zrakom Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a podobne – aké problémy so zrakom existujú a ako ich môžeme napraviť?

Ako funguje zrak 29. 11. 2017

Tags:

História okuliarov Od ich začiatkov ako „kamienky na čítanie“ po lifestylové doplnky

Ako funguje zrak 22. 11. 2017

Tags:

Lepšie videnie pre seniorov Každá osoba, ktorá má viac ako 40 rokov, obyčajne potrebuje okuliare. Progresívne šošovky dokážu obnoviť zrak 20/20.

Ako funguje zrak 31. 10. 2017

Tags:

Lepšie videnie s novými okuliarmi Čo je dôležité v prípade prispôsobených okuliarov? Informácie o spôsobe interakcie očí pacienta.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty