Komplexný charakter ľudského oka – od slepej škvrny a makuly až po zaostrené a periférne videnie

Ako náš mozog kompenzuje zmätočné chyby dizajnu v ľudskom oku.

Za posledných 500 miliónov rokov sa z jediného bodu citlivého na svetlo vyvinulo neuveriteľné množstvo odlišných očí. To bol zásadný evolučný krok, pretože tvory so zrakom mali v porovnaní so slepými druhmi jednoznačné výhody. Výskumníci sa nezhodujú v názore na to, či sa vyvinuli z jedného proto-oka alebo či sa oko vyvíjalo nezávisle v rôznych časových obdobiach. Rôzne organizmy majú rôzne typy očí, od plochých očí, cez jamkové oči, dierkové oči a zložené alebo komplexné oči až po oči so šošovkami, ktorými disponujú stavovce vrátane ľudských bytostí. Posledný typ oka je jedným z najdokonalejších orgánov videnia, ktoré evolúcia doposiaľ vytvorila. Vývoj oka so šošovkou umožnil vnímať prostredie, ktoré bolo súčasne jasné a ostré. Ale aj oko človeka trpí evolučnými slabými stránkami…

Mozog v spolupráci s očami zohráva v komplexnom svete ľudského videnia kľúčovú úlohu. Nebadane a zjavne s minimálnym úsilím kompenzuje slabé stránky našich očí. To je ten najlepší príklad spolupráce!
Keď sa stavovcom vyvinuli oči so šošovkami, stalo sa niečo nečakané. Na rozdiel od sépie, ktorá má veľmi dômyselné bublinové oči so šošovkami, ktoré vznikli prostredníctvom invaginácie vonkajšej pokožky, sa ľudské oko – zjavne náhodne – formovalo úplne opačne ako výhonok mozgu. Tento rozdiel sa na prvý pohľad môže zdať zanedbateľný, a dokonca ponúka výhody, keďže rovnaké oko môže obsahovať viac fotoreceptorových buniek. Na počudovanie sú naše fotosenzitívne bunky umiestnené nesprávne okolo sietnice a smerujú dovnútra nášho tela, pričom nervové bunky smerujú k svetelnému zdroju. To znamená, že máme „invertované“ oči, ktoré od mozgu vyžadujú nastavenie vecí do správnej perspektívy. To zároveň znamená, že ľudia a všetky stavovce majú niečo, čo sa označuje ako slepá škvrna.

Slepá škvrna (Fovea centralis)

Slepá škvrna (skotóm) je miesto v našich očiach, v ktorom prechádza optický nerv sietnicou do mozgu. Vedenie nervových buniek, ktoré tvoria optický nerv, vytvára v sietnici druh „otvoru“ – súčasť zorného poľa, ktoré sa nevníma v dôsledku neexistencie fotoreceptorových buniek detegujúcich svetlo. Túto nedostatočnú konštrukciu sietnice, ktorá obsahuje slepú škvrnu vo vizuálnom poli, odborníci nazývajú invertovaným okom. Slepá škvrna sa nachádza približne v uhle 15 stupňov na nosovej strane očnej jamky. Zdraví ľudia vo všeobecnosti nevnímajú tento nedostatok vizuálnych informácií, keďže náš mozog interpoluje slepú škvrnu na základe okolitých detailov, informácií z druhého oka a výpočtu odlišných obrazov vyplývajúcich z pohybov oka.

Slepú škvrnu po prvýkrát zdokumentoval v roku 1660 francúzsky fyzik Edme Mariotte.

Slepá škvrna (Fovea centralis)



1. Slepá škvrna                2. Makula
3. Očný nerv                   4. Spojivka
5. Rohovka                     6. Očná komora
7. Zrenica                       8. Dúhovka
9. Šošovka                    10. Ciliárny sval
11. Sklovec                   12. Očné bielko
13. Cievovka                 14. Sietnica

 

Ukážka slepej škvrny

Ukážka slepej škvrny

Tu je postup:
Zavrite ľavé oko a zaostrite pravé oko na bod vľavo. Oko musí byť vo vzdialenosti od obrazovky, ktorá je približne dvojnásobná ako vzdialenosť medzi bodom a stredom mriežky na obrazovke. Teraz pomaly otáčajte hlavou smerom od obrazovky. V určitom bode zistíte, že sa chýbajúci stred vyplní. To je slepý bod – bod, v ktorom poskytuje chýbajúce vizuálne informácie mozog.

Najlepší priateľ slepej škvrny: makula (žltá škvrna)

Tak ako má každé ľudské oko slepú škvrnu, má aj oblasť sietnice, ktorá umožňuje špičkové zaostrené videnie a ktorá je známa pod názvom makula alebo žltá škvrna. Stred makuly obsahuje najvyššiu koncentráciu čapíkových buniek, t. j. jedného z dvoch typov fotoreceptorových buniek v oku. Tento malý stredový bod – fovea centralis – sa nachádza presne v strede makuly a je zodpovedný za ostré stredové videnie.

Všetky mačky sú v tme sivé

Zvieratá, ktoré potrebujú v noci dobrý zrak, majú vo všeobecnosti veľké oči – napríklad sovy, exotické zvieratá, ako napríklad okále, ale aj mačky. Mačky majú aj špeciálnu sietnicu obsahujúcu odrazovú vrstvu, ktorá umožňuje, aby do sietnice dopadalo viac svetla. Oči nočných lovcov sú vytvorené inak než ľudské oči. V porovnaní s ľuďmi, ktorých zrak je najlepší cez deň, majú nočné zvieratá oveľa viac tyčiniek (ktoré sú zodpovedné za vnímanie jasu) než čapíkov (zodpovedné za vnímanie farieb).

Naše čapíky teda zohrávajú kľúčovú úlohu v oblasti nášho farebného videnia. Máme tri typy čapíkov s maximálnou citlivosťou na červenú, modrú alebo zelenú, t. j. farby korešpondujúce so špecifickými vlnovými dĺžkami denného svetla. V noci strácame svetlo týchto troch farebných vlnových dĺžok. Výsledok: nemáme prístup k informáciám o farbách, t. j. aktívne zostávajú iba tyčinky – preto všetko vnímame v sivej farbe.

Prečo sa nikdy nepozeráme na veci

Mohli by sme povedať, že každý tvor má také oči, aké si zaslúži. Pre zvieratá, ktoré by mohli tvoriť ďalší chod jedálneho lístka predátorov, je dôležité mať dokonalé a komplexné zorné pole. Preto majú zajace, vysoká zver a ďalšie potenciálne zvieracie obete oči naboku hlavy. Zároveň to však pre ne znamená, že ťažšie dokážu posúdiť hĺbku a vzdialenosť.

Vďaka tomu, že máme oči umiestnené tak, ako máme, dokážeme dokonale odhadovať hĺbku a vzdialenosť, aj keď nemáme 360-stupňové zorné pole, pravdepodobne preto, že ho už nepotrebujeme.

Vedeli ste, že keď zaostríme na objekt, v skutočnosti sa naň nepozeráme? Fotoreceptorové bunky v našej sietnici reagujú iba na zmeny svetelných podmienok. Ak sa teda zahľadíme na nejaký objekt, obraz bez pohybu sa začne strácať. Príroda má však vždy riešenie: naše oči neustále robia malé náhodné pohyby bez toho, aby sme o tom vedeli, preto sa ostrým zrakom pozeráme na objekt a zároveň vnímame veci okolo neho. Znamená to, že ak zafixujeme pohľad na jeden bod, naše oči budú neustále vykonávať krátke a rýchle pohyby, ktoré sú známe pod názvom kmity oka.

Zaostrené videnie a periférne videnie

Periférne videnie je súčasťou nášho videnia, ktoré sa nachádza mimo centrálneho zaostreného videnia. Účelom periférneho videnia je získať úvodný dojem o kontexte, skôr ako pohľad zaostríme na niečo konkrétne, t. j. toto videnie funguje inak ako zaostrené videnie. Periférne videnie pokrýva viac než 90 percent nášho vizuálneho poľa, aj keď má prístup iba približne k 50 percentám fotoreceptorových buniek. Znamená to, že schopnosť rozlišovať detaily patrí do nášho periférneho videnia v dôsledku jeho oveľa nižšej zrakovej ostrosti alebo rozlíšenia. Naše periférne videnie je podstatne lepšie pri vnímaní pohybu, pretože stále potrebujeme byť schopní identifikovať možné riziká.

Periférne videnie a okuliarové šošovky

Periférne videnie a okuliarové šošovky

Všetci vieme, že keď sa nám veci začnú zdať rozmazané, nastáva čas na okuliare a korekciu našich zrakových problémov. Skutočným umením výroby šošoviek je však vytvorenie dizajnu šošoviek, ktorý obnoví naše ostré centrálne videnie a zároveň nám umožní komfortné a uvoľnené periférne videnie. Preto si výpočty v rámci výroby šošoviek vyžadujú obrovské matematické skúsenosti a optické know-how. Cieľom je, aby sa periférne videnie používateľa, keď nosí okuliare, neodlišovalo od jeho periférneho videnia s nekorigovaným zrakom. Je to mimoriadne náročné v prípade, že ide o výrobu progresívnych alebo športových okuliarov s tvarovanými šošovkami.

Vedeli ste, že to nie je centrálne a zaostrené videnie, ktoré určuje čas privykania si na progresívne šošovky v rozsahu videnia na blízko a do diaľky, ako aj na prechodový rozsah, ale že za získanie návyku je zodpovedné periférne videnie? Tieto zmeny môžu mať deformačný efekt, ktorý môže byť spočiatku rušivý. Netreba sa obávať – náš mozog si na tieto zmeny rýchlo zvykne. Na nový štýl videnia si rýchlo zvykneme a aj periférne oblasti budeme vnímať ako perfektne „normálne“.

Treba však pamätať na dve veci:

  1. Požiadajte o radu optika – poradí vám, ktoré progresívne šošovky sú pre vás najlepšie.
  2. Už od začiatku neustále noste svoje progresívne šošovky – najmä vtedy, keď ste v neustálom pohybe. Takto si mozog bude môcť rýchlejšie zvyknúť na váš nový a lepší zrak.
Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Obočie neklame Čo o nás prezrádza obočie

Ako funguje zrak 23. 4. 2019

Tags:

Žmurkanie, slzenie a videnie hviezdičiek Čo robí naše oči takými špeciálnymi

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Prečo ľudia vidia odlišne? Sýtejšie farby, lepšie nočné videnie, lepšie vnímanie kontrastu – na lepšie využitie nášho úplného vizuálneho potenciálu.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Operácia namiesto okuliarov? Znovu si užívať dokonalý zrak bez okuliarov – to je výsledok, ktorý sľubuje laserová operácia. Pamätajte však: Tento postup však v sebe skrýva niektoré riziká

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty