Konštantná dokonalá viditeľnosť vďaka špičkovým povrchovým vrstvám

Inovačné povrchové úpravy okuliarových šošoviek, ktoré optimálne chránia okuliarové šošovky a zvyšujú vizuálny komfort

My – používatelia okuliarov – obyčajne poznáme dôležitosť povrchových vrstiev okuliarových šošoviek. V dnešnej dobe sa považuje takmer za samozrejmé, že nové okuliare budú mať antireflexné okuliarové šošovky a vytvrdzovanú povrchovú vrstvu. Rovnako ako v prípade vybavenia nového vozidla, aj tu však existujú rozdiely v kvalite a špecifikáciách, ktoré si používateľ okuliarov po predchádzajúcej konzultácii s optikom môže jednotlivo vybrať.

Povrchové vrstvy okuliarových šošoviek poskytujú ochranu, komfort a lepší vzhľad. Vďaka optimálnym povrchovým vrstvám sa okuliarové šošovky stávajú takmer umeleckými dielami, ktoré dokonale dopĺňajú individualitu ich vlastníkov a spĺňajú ich požiadavky. Ukážeme vám, na čo sa treba zamerať.

Tvrdá povrchová vrstva

Okuliare predstavujú pre mnohých používateľov druhú pokožku. Okuliarové šošovky a rámy musia každý deň vydržať rôznorodý prístup. Ľudia, ktorí nosia okuliare na športové činnosti alebo pracujú s elektrickým náradím, alebo deti požadujú okuliare, ktoré sú robustné a dostatočne odolné, aby vydržali nástrahy náročných fyzických aktivít. A je úplne jasné, že nie každý z nás poskytuje svojim okuliarom neustále dokonalú starostlivosť. Počas každodenných hektických chvíľ sa niekedy stane, že okuliare pristanú na stole šošovkami nadol. Preto je vhodné, aby vaše okuliare disponovali dlhodobou ochranou proti poškriabaniu okuliarových šošoviek.

Na úroveň videnia môžu zásadne vplývať aj malé škrabance na šošovkách. Následne sa mierne rozmaže videnie, a to aj napriek tomu, že sa parametre okuliarových šošoviek zhodujú s predpísanými parametrami. To vedie k pocitu napätia v očiach a v najlepšom prípade k výraznej únave zraku. K tomu je potrebné pripočítať aj kratšiu životnosť okuliarových šošoviek. Plastové okuliare sú známe nízkou hmotnosťou a komfortom nosenia, avšak mäkší materiál týchto okuliarov v porovnaní s minerálnymi okuliarovými šošovkami ich v prípade nedostatočnej ochrany robí citlivejšími na poškodenie. Môžete si byť istí, že čím tenšie sú plastové šošovky – napríklad v prípade plastových šošoviek s vysokým indexom lomu – tým dôležitejšia je vytvrdzovaná povrchová vrstva.

Preto keď kupujete okuliare, je veľmi dôležité, aby ste sa zamysleli nad kvalitou a životnosťou vytvrdzovanej povrchovej vrstvy. Čím aktívnejší život vediete, tým dôležitejšia je ochrana okuliarových šošoviek.

Okuliarové šošovky bez vytvrdzovanej povrchovej vrstvy/s vytvrdzovanou povrchovou vrstvou
Okuliarové šošovky bez vytvrdzovanej povrchovej vrstvy/s vytvrdzovanou povrchovou vrstvou
Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Antireflexná vrstva

Dobrý vzhľad a dokonalý zrak – to sú v stručnosti dva zásadné parametre antireflexnej vrstvy okuliarových šošoviek. Dôvod je ten, že okuliarové šošovky bez antireflexnej povrchovej vrstvy generujú odrazy svetla alebo zrkadlové efekty, ktoré sú nepríjemné pre používateľa aj osobu, s ktorou sa používateľ rozpráva: najskôr cez okuliarové šošovky od očí používateľa okuliarov a potom sa tieto efekty tvoria na okuliarových šošovkách a vníma ich pozorovateľ. Obidve situácie sú rovnako nepríjemné. Okuliarové šošovky bez antireflexnej vrstvy zhoršujú videnie najmä počas jazdy vozidlom v nočných hodinách, v daždi, na mokrých cestách a v prípade osvetlenia svetlometmi protiidúcich vozidiel. Vodič je rýchlejšie oslnený a v niektorých prípadoch nemusí vôbec zaregistrovať nedostatočne osvetlené objekty (napríklad cyklistov).

Z tohto dôvodu odporúčame investovať do kvalitnej antireflexnej vrstvy, a to aj v prípade, že si váš zrak vyžaduje iba miernu korekciu. Účinnosť antireflexnej povrchovej vrstvy je odstupňovaná podľa stupňa odrazu: ide o základnú, strednú a maximálnu úroveň antireflexnej povrchovej vrstvy. Výraz „reziduálny odraz“ určuje kvalitu antireflexnej povrchovej vrstvy. Optik dokáže veľmi jednoducho zhodnotiť kvalitu používanej antireflexnej povrchovej vrstvy, a to aj na starších okuliaroch, pretože antireflexná povrchová vrstva má charakteristickú farbu.

Najmä používatelia okuliarov, ktorí trávia veľa času osobnými konverzáciami alebo vedením vozidla, by si mali vybrať najlepšiu dostupnú antireflexnú vrstvu.

Okuliarové šošovky bez antireflexnej povrchovej vrstvy/s antireflexnou povrchovou vrstvou
Okuliarové šošovky bez antireflexnej povrchovej vrstvy/s antireflexnou povrchovou vrstvou

Povrchová vrstva Clean Coat

Predstavte si, že na sebe máte nádherne mäkký vlnený pulóver. Vlákna vlny sa však neustále zachytávajú na okuliarových šošovkách. V práci musíte často tráviť určitý čas v prašných a uzavretých miestnostiach. Vaše okuliare potom vyzerajú tak, akoby ste sa vrátili z púštnej búrky. Začne pršať a vy nemáte so sebou dáždnik. Kvapky dažďa začnú dopadať na okuliarové šošovky a vy nebudete takmer nič vidieť. Toto všetko sú príklady situácií, v ktorých vystupujú do popredia skutočné vlastnosti povrchových vrstiev na okuliarových šošovkách.

Vďaka povrchovej vrstve Clean Coat a antistatickým povrchovým vrstvám (napríklad vrstvám obsiahnutým v špičkovej povrchovej vrstve LotuTec od spoločnosti ZEISS) získavajú okuliarové šošovky antistatické a hydrofóbne vlastnosti. Pre okuliarové šošovky je k dispozícii povrchová úprava, ktorá je podobná povrchovým úpravám automobilových vozidiel alebo iných hladkých povrchov s lotosovým efektom. Povrch sa vďaka povrchovej vrstve vyhladí do takej miery, že sa nečistoty ani kvapky vody k šošovkám nedokážu intenzívne prichytiť a skĺznu z nich ako kvapka vody z lotosového listu. Preto sa okuliarové šošovky s technológiou LotuTec jednoduchšie čistia a netreba ich čistiť tak často. Z okuliarových šošoviek bez námahy odstránite aj mastné odtlačky prstov.

Okuliarové šošovky bez hydrofóbnej povrchovej vrstvy/s hydrofóbnou povrchovou vrstvou/s povrchovou vrstvou LotuTec
Okuliarové šošovky bez hydrofóbnej povrchovej vrstvy/s hydrofóbnou povrchovou vrstvou/s povrchovou vrstvou LotuTec

Technológia LotuTec od spoločnosti ZEISS je určená všetkým, ktorí požadujú všetky špičkové povrchové vrstvy v jednej

Odstraňuje sa tým nerozhodnosť pri ich výbere. Vďaka prístupu spoločnosti ZEISS a produktu LotuTec „3 v 1“ je to veľmi jednoduché – táto špičková povrchová vrstva poskytuje komplexnú ochranu: vytvrdzovanú povrchovú vrstvu, antireflexnú povrchovú vrstvu, vrstvu CleanCoat a antistatické vlastnosti v jednom.

Najlepšie na tom všetkom je, že vďaka hydrofóbnemu efektu sa šošovka s technológiou LotuTec bude menej zahmlievať, t. j. zahmlievanie bude v menšej miere ovplyvňovať váš zrak po rýchlom prechode zo studeného prostredia do teplého.

Náš tip: požiadajte optika, aby vám názorne ukázal a podrobne vysvetlil kvalitatívne rozdiely medzi jednotlivými povrchovými vrstvami okuliarových šošoviek. Rozhodnite sa, čo na svoj každodenný život potrebujete – prihliadajte na podmienky, v ktorých budete nové okuliare používať, a na čas, ktorý musia okuliare vydržať, kým sa na nich začnú prejavovať príznaky opotrebovania. Vďaka spoločnosti ZEISS môžete bez problémov kombinovať jednotlivé typy povrchových vrstiev podľa individuálnych potrieb.

Okuliarové šošovky bez antistatickej povrchovej vrstvy/s povrchovou vrstvou LotuTec
Okuliarové šošovky bez antistatickej povrchovej vrstvy/s povrchovou vrstvou LotuTec
Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Modré svetlo: klady a zápory Koľko modrého svetla potrebujeme? Ako a kedy sa pred ním máme chrániť?

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Desať tipov na výber správnej povrchovej vrstvy šošoviek LEPŠIE VIDENIE s novými povrchovými vrstvami šošoviek – na vyšší komfort a väčšiu odolnosť

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty