Obočie neklame

Čo o nás prezrádza obočie

Oči sa považujú za okno do duše, no vedeli ste, že aj obočie môže o vás čo to prezradiť? „Obočie vydá za viac než 1000 slov“ – toto je častý vtip medzi výskumníkmi, ale naše obočia môžu naozaj vyjadrovať naše pocity, ako aj odhaliť veľa prekvapivých vecí o nás samotných, našich telách a dušiach. Prečo máme obočie a čo o nás hovorí? BETTER VISION má odpoveď.

Či už sme prekvapení, skeptickí, vystrašení, zmätení, znechutení, rozrušení, smutní alebo šťastní, obočie o nás prezrádza presne to, na čo v danom momente myslíme. Spolu s očami sú naším najexpresívnejším tvárovým rysom a pomáhajú nám čítať celú paletu emócií na tvárach iných ľudí. Obočie zvýrazňuje naše výrazy na tvári, ovplyvňuje atraktivitu našich tvárí a chráni naše oči napríklad pred potom. Pohľadom na obočie možno určiť pohlavie, vek a zdravotný stav. Ak napríklad štítna žľaza nevytvára dostatok metabolických hormónov (hypotyreóza), obočie by sa mohlo na končekoch stenčovať. Nedostatok živín, nedostatok vitamínov, stres, ekzém, strata vlasov (Alopecia areata) a vedľajšie účinky chemoterapie – to všetko môže spôsobovať vypadávanie obočia.

Prečo máme obočie?

Obočie má dve kľúčové funkcie: sprostredkúva naše pocity a tvári dodáva výraz a charakter. Tiež chráni oči pred vplyvmi, ktoré by nám mohli zhoršiť zrak, napríklad slnečné svetlo, vlhko, pot, nečistoty a prach. Bez obočia by stekal slaný pot, ktorý sa nám vytvára na čele, do očí a spôsoboval by nepríjemný pálčivý pocit. Obočie dokáže tiež zachytiť niekoľko dažďových kvapiek.

Obočie vyjadruje naše pocity

Počas rozhovoru ľuďom bežne hľadíme do očí a príliš sa nevenujeme správaniu nášho obočia. Už v priebehu niekoľkých sekúnd vnímame v očiach osoby, s ktorou sa rozprávame, veľa krátkych momentov (známe ako mikrovýrazy) a obočie zohráva pri vyhodnocovaní týchto dojmov významnú úlohu. Povedzme, že druhá osoba je odmietavá alebo kritická – prezradí to jej obočie, či už sa to pokúsi skryť alebo nie. Jej obočia sa priblížia k sebe a nad nosom sa vytvorí malý záhyb, čím vznikne „zamračený pohľad“. Ak počúva uprene, jej obočia sa posunú bližšie k sebe iba mierne. Ak sa nehýbu vôbec, buď sa nudí, alebo nepočúva. Záporné pocity (napr. strach, smútok, hnev) zvyknú byť sprevádzané napätými a stiahnutými obočiami. Ak zažívame kladné emócie (ako radosť či prekvapenie), naše obočia sa pohybujú menej a sú viac uvoľnené.

Ako sa líšia obočia medzi mužmi a ženami

Obočia fungujú rovnako u mužov aj žien, ale vyzerajú úplne inak. Ženské obočia sú umiestnené vyššie a bližšie k sebe a sú viac zaoblené. Ich rast a vzhľad našich obočí ako takých ovplyvňujú štyri faktory: hormóny, vek, gény a pohlavie. Mužský hormón testosterón je zodpovedný za mimoriadne husté obočia a ženský hormón estrogén vytvára tenké, zaoblené obočia. Ak má husté obočie otec, pravdepodobne ho predá tiež svojmu synovi. Bratia a sestry však majú rovnaké obočia len zriedkavo napriek totožným génom, pretože vizuálne rozdiely medzi mužskými a ženskými obočiami sú príliš veľké.

Používanie obočí pri rozpoznávaní

Obočia nezohrávajú úlohu iba pri priamej komunikácii s inými ľuďmi, ale pomáhajú nám tiež rozpoznávať tváre. Jedna štúdia1 ukázala, že celebrity by boli na fotografiách ťažšie rozpoznateľné, ak by mali obočie zakryté čiernou fixkou. Dôvodom je to, že obočia do veľkej miery dotvárajú rysy našich tvárí. Herci si dokonca vedia zlepšovať výraz precvičovaním pohybov obočia a jeho využívaním vo väčšom rozsahu. Ženy, a neustále sa rozrastajúca skupina mužov, sa tiež zameriavajú na kozmetický efekt svojich obočí, a obočia si trhajú, aby dosiahli požadovaný tvar. Niektorí ľudia si obočia dokonca holia a nalepujú si nové, aby dosiahli príslušný tvar.

Aký tvar obočia mi bude vyhovovať?

Ak chcete dosiahnuť čo najviac ladiaci účinok, obočia by mali ladiť s tvarom vašej tváre. Približný odhad uvedený nižšie predstavuje jednoduchý spôsob, ako zistiť, aký tvar obočia vám bude vyhovovať. Ak neviete, aký tvar má vaša tvár, môžete to zistiť tu. Všeobecné pravidlo znie: čím užšia tvár, tým tenšie by malo byť obočie. Avšak:

  • Šikmé, oblúkovité obočia sa viac hodia k okrúhlym tváram, pretože takéto tváre viac zvýrazňujú.
  • Zaoblené obočia, ktoré sú rovné a nie príliš zaoblené, sú vhodnejšie k hranatým tváram. Tvárové rysy tak budú viac vyvážené.
  • Obočia so zaoblenými oblúkmi sa hodia viac k srdcovitým tváram, pretože s nimi viac ladia.
  • Rovné, mierne zaoblené obočia sú vhodnejšie k oválnym tváram. Tvár rozdeľujú na úseky a dodávajú jej vyváženejší vzhľad.

Postupným starnutím sa spojivové tkanivo na čele začne oslabovať a obočia sa nám posúvajú nadol. Keď k tomu dôjde, niektorí ľudia volia ako riešenie botulotoxín s cieľom zmeniť polohu obočí a získať mladší vzhľad. 

Aký tvar obočia mi bude vyhovovať?
Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné samozatmavovacie Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion budete výborne vidieť celý deň

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Šošovky so samočinným tónovaním pre komfortnejší zrak, flexibilitu a ochranu 10 tipov od tímu BETTER VISION: komu sú určené fotochromatické okuliarové šošovky od spoločnosti ZEISS na predpis a kedy sa majú nosiť?

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Ako dezinfikujem svoje okuliare a ako zabránim ich zahmlievaniu pri nosení rúška?

Zdravie + prevencia 1. 9. 2020

Tags:

Nie všetky slnečné okuliare sú rovnaké Better Vision objasňuje, čo by ste mali vedieť o UV ochrane, tónovaní, zrkadlách, polarizovaných šošovkách a ďalších témach. Pomôže vám to zaobstarať si tie správne slnečné okuliare prispôsobené individuálne vašim potrebám.

Šport + oddych 25. 6. 2019

Tags:

Súvisiace produkty