Oftalmologická optika dneška: Ako sa za posledných 10 rokov zmenilo poradenstvo v oblasti optiky

Tím LEPŠIEHO VIDENIA sa porozprával s Volkerom Meyerom a Heinrichom Rathom z univerzity v Aalene v Nemecku

V 13. storočí vytvoril taliansky mních predchodcov moderných okuliarov z čiastočne brúsených šošoviek vyrobených z berylových kryštálov, nájdených v horách. Odvtedy sa vo vývoji zrakových riešení veľa zmenilo. Zrakové problémy sa dajú vyriešiť viac individualizovane ako kedykoľvek predtým a metódy merania sú čoraz presnejšie. Aké sú však najnovšie poznatky a trendy v oblasti oftalmologickej optiky? Tím LEPŠIEHO VIDENIA sa na túto tému porozprával s dvoma lektormi, ktorí vyučujú v rámci kurzu o oftalmologickej optike na univerzite Aalen v Nemecku.

Volker Meyer a Heinrich Rath
Volker Meyer, vrchný oftalmologický optik, vedie od roku 1995 svoju prax v meste Bruchköbel (blízko Frankfurtu nad Mohanom v Nemecku). Desať rokov pracuje ako lektor na univerzite v Aalene, na ktorej vyučuje obchodnú správu, marketing, ako aj konzultácie a predaj. Súčasne pôsobí aj ako inštruktor akadémie spoločnosti Zeiss a vedie rôzne pracovné skupiny, ktoré poskytujú odborníkom z oblasti oftalmologickej optiky príležitosť diskutovať o vlastných skúsenostiach. Heinrich Rath, certifikovaný a hlavný oftalmologický optik, pracuje v tomto sektore už viac ako 40 rokov a v tejto oblasti má rôzne čestné funkcie (Centrálna asociácia nemeckých optikov, Štátne združenie ap.). Vo svojej práci sa zameriava na školenie a nadstavbové vzdelávanie v oblasti oftalmologickej optiky. Posledné tri roky pôsobí ako lektor na oddelení oftalmologickej optiky/sluchovej akustiky na univerzite v Aalene.

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Pán Meyer, pán Rath, ako sa za posledných desať rokov zmenila profesia oftalmologického optika? Ako sa zmenilo školenie/vzdelávanie??

Volker Meyer: Je dôležité uvedomiť si, že sa oftalmologická optika za posledných desať rokov diferencovala. Okuliare sa na jednej strane ponúkajú za čoraz nižšie ceny a na strane druhej sa odborní oftalmologickí optici špecializujú a ponúkajú špičkovú kvalitu, ako aj dômyselné a prispôsobené zrakové riešenia. Podobné pokroky sú viditeľné aj v iných produktových oblastiach.

Druhý trend je ten, že sa niektorí oftalmologickí optici viac sústreďujú na módu a iní zas na technológiu okuliarových šošoviek, t. j. optometriu.

Heinrich Rath: Špecializáciu v oblasti technológie okuliarových šošoviek do takejto miery umožňujú zariadenia, ktoré sa za posledné roky ďalej vyvíjali. Teraz sú k dispozícii mimoriadne zdokonalené možnosti na čím ďalej presnejšie merania. Vezmite si napríklad systém i.Profiler® od spoločnosti ZEISS. Vzdelávanie ďalšej generácie optikov musí prihliadať aj na toto zariadenie. Na druhej strane sa na trhu objavujú mnohé nové produkty, ako napríklad špecializované riešenia šošoviek a rámov. Čoraz viac je potrebné spolupracovať s používateľmi okuliarov a analyzovať ich individuálnu situáciu, aby bolo možné určiť optimálne zrakové riešenie. Vďaka viacerým novým technológiám je komplexná konzultácia so spotrebiteľom oveľa dôležitejšia ako kedykoľvek predtým! Napríklad v našej inštitúcii je dnes približne 50 % všetkého vzdelávania a súvisiacich skúšok venovaných práci a zvyšných 50 % konzultáciám.

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Ktoré nové produkty sú dostupné a vyžadujú si tieto produkty špeciálnu konzultáciu?

Volker Meyer: Videnie sa zmenilo a je prirodzené, že výrobcovia okuliarov, ako napríklad spoločnosť ZEISS, reaguje vývojom vizuálnych riešení, ktoré sú adekvátne prispôsobené. Používanie počítačov, smartfónov a navigačných systémov zohráva v našich každodenných životoch dôležitú úlohu. Výsledkom je väčšia diverzita zrakových situácií. Naše oči častejšie a rýchlejšie menia pohľad na rôzne vzdialenosti – na blízko pri čítaní, na strednú vzdialenosť pri používaní počítačových a navigačných systémov a do diaľky najmä pri vedení vozidla. To všetko kladie nové nároky najmä na progresívne šošovky, ktoré umožňujú videnie na viaceré vzdialenosti v rámci jedných šošoviek. Spoločnosť ZEISS vyvinula okuliarové šošovky s názvom kancelárske šošovky („officelens“), ktoré je možné optimalizovať špeciálne na stredné vzdialenosti videnia podľa konkrétnych potrieb spotrebiteľa. Používateľ okuliarov získa vďaka nim zreteľné a uvoľnené videnie, prispôsobené špecifickým vizuálnym situáciám.

Heinrich Rath: Znamená to, že používateľom okuliarov musím poskytnúť veľmi špecifickú konzultáciu. Jedny okuliare nedokážu splniť všetky potreby, preto je nevyhnutné úzko spolupracovať so spotrebiteľmi pri určovaní toho, či potrebujú ďalšie okuliare na špecifické vizuálne úlohy (napríklad slnečné okuliare alebo športovanie).

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Dá sa teda povedať, že lepšia technológia (napríklad i.Profiler® i.Terminal® od spoločnosti ZEISS) zmenila kvalitu konzultácií alebo ju dokonca zvýšila?

Volker Meyer: Meracie zariadenia v porovnaní s minulosťou ponúkajú oftalmologickým optikom viaceré možnosti. Systém i.Profiler® umožňuje merať použitím technológie wavefront. Takto získame presný profil každého oka – zároveň zistíme, ako sa videnie „správa“, keď sú za súmraku a v tme zrenice veľmi rozšírené. Na základe týchto poznatkov sa môžeme veľa naučiť nielen o predpise, ale aj o ďalších zrakových problémoch, napríklad o začínajúcej sa katarakte. Ak zistíme zrakové problémy posledného uvedeného typu alebo možné stavy potvrdzujúce naše domnienky, odporučíme, aby spotrebiteľ navštívil oftalmológa.

i.Terminal® od spoločnosti ZEISS
i.Terminal® od spoločnosti ZEISS

Heinrich Rath: Ako oftalmologickí optici chceme byť čo najpresnejší, chceme však, prirodzene, pracovať spôsobom, ktorému budú spotrebitelia rozumieť. Spotrebiteľ musí presne vedieť, čo za svoje peniaze dostáva. Systém i.Terminal® používame na prispôsobenie okuliarových šošoviek do rámu. V rámci tejto úlohy záleží na každom milimetri. Na maximálne využitie výhod a možností šošoviek a zaistenie uvoľneného videnia je dôležité, aby rozsah videnia používateľa okuliarov na blízko, do strednej a veľkej vzdialenosti prechádzal oblasťou okuliarových šošoviek, ktorá bola na daný rozsah určená.

Preto sa tento proces spolieha na zariadenie vyhotovujúce presné merania. Na celom procese však majú veľký podiel aj ľudské schopnosti a zručnosti. Ako oftalmologický optik musím byť schopný načítať a využiť odmerané údaje, vybrať príslušný produkt a jeho povrchovú úpravu, vybrať okuliarový rám na základe vizuálnych požiadaviek, správne vycentrovať a upraviť rám tak, aby pohodlne a správne sedel na nose a ušiach. Z tohto hľadiska mám dnes v porovnaní s minulosťou omnoho viac možností! Kvalitu určujú tieto detaily a to je ten pravý aspekt, ktorým sa odlišujú bežne predávané okuliare alebo okuliare objednávané cez internet od práce odborných oftalmologických optikov, ktorí sa zameriavajú na kvalitu.

i.Profiler® od spoločnosti ZEISS
i.Profiler® od spoločnosti ZEISS

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Vidia dnes ľudia lepšie ako v minulosti?

Volker Meyer: Áno! Oftalmologickí optici, ako sme napríklad my, môžu spotrebiteľom pomôcť, aby lepšie videli. Vzhľadom na narastajúci objem lacno vyrábaných okuliarov sa však zrak môže aj zhoršiť. Technológia, čas potrebný na presnú úpravu alebo prispôsobenie jednoducho stoja viac peňazí ako jednoduché riešenia. Okuliare nikdy neboli štandardným produktom – vždy išlo o individuálny produkt.

Heinrich Rath: Môžem to iba potvrdiť, pretože produkt sa nikdy nedá testovať vopred. Okuliare sa musia najskôr vyrobiť a potom prispôsobiť, to je celé umenie. Ak to nefunguje a niekto začne trpieť bolesťami hlavy, je pravdepodobné, že sa pri úprave mnohých malých skrutiek vyskytli chyby. Môže to spôsobiť aj rám – napríklad ak bol predchádzajúci rám vyrobený z kovu a bol ľahší a teraz je vyrobený z rohoviny a je príliš ťažký. Dôvod, prečo niekto nie je spokojný s novými okuliarmi, môže mať aj fyziologický charakter.

Volker Meyer: Ľudia si musia privyknúť na svoje prvé okuliare s progresívnymi šošovkami. Pomáha nám pri tom aj náš mozog! Po uplynutí určitého času bude náš mozog vedieť, cez ktorú časť okuliarov sa musíme pozerať, aby sme dobre videli. Zároveň platí aj to, že si človek môže zvyknúť aj na „nesprávne videnie“. V takomto prípade môžu ľudia trpieť bolesťou chrbta pre nesprávnu polohu tela alebo nemusia plne využívať svoj zrakový potenciál. Pri takýchto problémoch je úlohou oftalmologických optikov poskytnúť individuálnu konzultáciu.

Heinrich Rath: Keď boli vyvinuté prvé progresívne šošovky, jeden známy profesor povedal: „Progresívne šošovky trh neprijme.“ Vtedy boli obľúbené, bifokálne šošovky, ktoré sa skladali z dvoch šošovkových plôch v každej šošovke a spôsobovali posun obrazov. Progresívne šošovky túto chybu nemajú; každá šošovka však má oblasť, ktorá je opticky nedefinovaná. Táto oblasť bude v závislosti od kvality a dizajnu šošoviek väčšia alebo menšia. Profesor o tomto probléme vedel, ale podcenil výkon spracovania nášho mozgu. Nakoniec – fyzické videnie nie je synonymom vnímania. Progresívne šošovky v súčasnosti predstavujú riešenie presbyopie a sú mimoriadne obľúbené.

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Kam podľa vášho názoru povedie ďalší vývoj okuliarov?

Volker Meyer: V rámci kvality okuliarových šošoviek a ich dizajnu sa dosiahnu ďalšie pokroky. Z tohto hľadiska ešte nie sme na konci. Musíme byť schopní ešte zdokonaliť aj progresívne šošovky. Myslím si, že nastane prelom v oblasti materiálov okuliarových šošoviek, ktorý povedie k tenším a ľahším okuliarovým šošovkám. Stále však existuje potenciál vývoja v oblasti silikátových okuliarových šošoviek, t. j. minerálnych šošoviek.

Heinrich Rath: Myslím si, že dosiahneme pokrok v oblasti fotochromatických okuliarových šošoviek so samočinným tónovaním. Bolo by fajn, keby sme jedného dňa dokázali zmeniť odtieň okuliarových šošoviek pomocou smartfónu…

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.
Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Absolvujte skríningový online test zraku a zistite, ako kvalitne vidíte. Tu môžete po kliknutí zistiť online, či nastal čas na ďalší test zraku.

Ako funguje zrak 23. 9. 2021

Tags:

Okuliare, kontaktné šošovky alebo laserový chirurgický zákrok – ktoré riešenie je pre vás to správne? Približne polovica populácie má so zrakom. Keďže je však k dispozícii vhodné riešenie takmer všetkých problémov so zrakom, nemusíte sa báť.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Lepšie videnie s novými okuliarmi Čo je dôležité v prípade prispôsobených okuliarov? Informácie o spôsobe interakcie očí pacienta.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Ktorý rám a aké šošovky? Dokonalý rám na dokonalé videnie a štýlový vzhľad

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty