Operácia namiesto okuliarov?

Znovu si užívať dokonalý zrak bez okuliarov – to je výsledok, ktorý sľubuje laserová operácia. Pamätajte však: Tento postup však v sebe skrýva niektoré riziká

Mnohí ľudia so zrakovým postihnutím sú nadšení, keď sa dopočujú o laserovej operácii oka, ktorá sa zvykne označovať za úplne neškodnú. Pre pacientov, ktorých zrak je taký slabý, že svoje okolie môžu vnímať iba vtedy, keď používajú zrakovú pomôcku, to znie veľmi príťažlivo. Existuje však jeden dôležitý fakt, na ktorý by mali pamätať všetci, ktorí uvažujú o operácii očí – takáto operácia sa vždy vykonáva na zdravom tkanive. Znamená to, že riziká existujú vždy a pacienti môžu utrpieť trvalé poškodenia.

Znie to veľmi jednoducho: Laserová procedúra trvá iba 30 sekúnd, je úplne bezbolestná a oči by mali zreteľne vidieť ešte v ten istý deň. Už 20 rokov lekári aplikujú optický refrakčný výkon zrakovej pomôcky do rohovky pomocou explozívnych impulzov laserových zväzkov. Ak všetko dobre prebehne, pacient už nikdy nebude potrebovať okuliare. Tak to chodí v ideálnom svete – laserová operácia však nie je úplne bez rizika.

Existujú základné oblasti, ktoré by pacienti pripravujúci sa na laserovú operáciu oka mali zvážiť:

  • Tento zákrok nie je vhodný pre ľudí mladších ako 21 rokov, pretože sa u nich vývoj oka ešte neskončil;
  • Tento zákrok nie je možné podstúpiť pri ametropii, ktorá sa v nedávnej minulosti zmenila o viac ako 20 %;
  • Tento zákrok nie je možné podstúpiť pri slznom narušení povrchu rohovky v dôsledku nedostatočného slzného filmu;
  • Nemôžu ho podstúpiť ani pacienti s ochoreniami očí, ako napríklad vírusový zápal rohovky, ani
  • pacienti s kataraktou, pretože si tento stav vyžaduje najskôr štandardnú operáciu. Zakalenú očnú šošovku treba vymeniť za umelú šošovku. Jednoznačná výhoda: Po operácii sa už obyčajne nemusia nosiť okuliare na diaľku.
  • Tento zákrok nie je vhodný pre tehotné ženy, pretože ametropia môže byť počas deviatich mesiacov tehotenstva nestála.
  • Nepodstupujte chirurgický zákrok, ak trpíte všeobecnými chorobami ako reumatizmus, zhoršenie hojenia rán, metabolické ochorenia, monoftalmia.
  • Tento zákrok by sa nemal podstupovať pri závažných prípadoch ametropie (viac ako –6,00 D alebo viac ako +4,00 D).

Komplikácie, ktoré môžu nastať v dôsledku laserovej operácie

Keď počúvate grandiózne sľuby kliniky s očným laserom, nikdy by vám nenapadlo, že laserový zákrok môže viesť k početným komplikáciám. Následkom procedúry môže byť neznesiteľná citlivosť na odlesk a zhoršujúce sa mezopické videnie. Svetelné objekty sa môžu zdať extrémne žiarivé a zo svetelných bodov, ako sú napríklad ohňostroje, môžu vyžarovať lúče.
Môže sa vyskytnúť aj efekt zahmlenia, keď sa okolo svetelných zdrojov najmä v noci vytvárajú koróny. Ďalším z následkov je zdvojenie obrazu, keď sa vedľa ostro vnímaného obrazu zobrazí druhý obraz, ktorý je mierne posunutý. Poškodenie zraku často býva nevratné.
Približne 40 percent ľudí, ktorí absolvovali laserovú operáciu, trpí aj dočasne alebo trvalo suchými očami. Ďalšia vec, na ktorú je potrebné pamätať: Čím závažnejšia je myopia, tým väčšiu časť rohovky musí laser odstrániť. Dlhodobé následky tejto procedúry, ktorá vedie k oveľa tenšej rohovke, v súčasnosti nie je možné predpokladať.

Život bez okuliarov?

Bez debaty: Laserové metódy sa za posledných 20 rokov výrazne zlepšili. Aj napriek tejto skutočnosti sa nádej na život bez okuliarov nie vždy splní. Refrakčná očná chirurgia nedokáže na rozdiel od okuliarov dosiahnuť presnú korekciu s nulovými dioptriami.

Ďalšie zlepšenie, ktoré je možné dosiahnuť iba vďaka okuliarom, je schopnosť flexibilnej adaptácie na meniace sa podmienky. Pacienti by mali myslieť na to, že okuliare na korekciu presbyopie sú k dispozícii od veku 40 až 45 rokov. Ľudia, ktorí trpia týmto postihnutím a absolvovali laserový chirurgický zákrok, budú stále potrebovať okuliare na čítanie.

Ametropia okrem toho nie je stabilný faktor. Môže sa meniť a v priebehu niekoľkých rokov sa v troch percentách všetkých prípadov aj mení. Existuje zvýšené riziko (najmä u pacientov so silnou ametropiou) opätovného zhoršovania postihnutia v období troch rokov po absolvovaní laserovej procedúry. Okrem toho môžu hormonálne poruchy a ochorenia väziva spôsobiť opätovný vývoj myopie.

Ako funguje laserová operácia

V súčasnosti sú k dispozícii rôzne metódy laserovej chirurgie. Klasická operácia je tou, o ktorej väčšina pacientov vie a ktorá je najviac rozšírená. Postupuje sa v troch krokoch:

  1. Rezanie
    Automatickým miniatúrnym nástrojom sa vyreže tenká vrstva (s hrúbkou približne 0,14 mm) z hornej vrstvy rohovky do veľkosti približne 90 %.
  2. Laser
    Táto vrstva sa preloží podobne ako obal knihy. Laserový zväzok odparí rohovkové tkanivo z optickej zóny myopie a na vonkajšom okraji pri hyperopii.
  3. Ochrana
    Vrstva sa následne preloží do pôvodnej polohy – tak ako prirodzený obväz. Vrstva na danom mieste priľne, ale trvalo znova neprirastie. 
Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Obočie neklame Čo o nás prezrádza obočie

Ako funguje zrak 23. 4. 2019

Tags:

Komplexný charakter ľudského oka – od slepej škvrny a makuly až po zaostrené a periférne videnie Ako náš mozog kompenzuje zmätočné chyby dizajnu v ľudskom oku.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Žmurkanie, slzenie a videnie hviezdičiek Čo robí naše oči takými špeciálnymi

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Prečo ľudia vidia odlišne? Sýtejšie farby, lepšie nočné videnie, lepšie vnímanie kontrastu – na lepšie využitie nášho úplného vizuálneho potenciálu.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty