Porozumenie videniu: Výskum spoločnosti ZEISS, zameraný na základné procesy videnia

Zrakové vedecké laboratórium ZEISS na univerzite Tübingen v Nemecku sa zaoberá základným výskumom videnia

Vedeli ste, že mnohým základným zrakovým procesom ešte úplne nerozumieme? Vedecké zrakové laboratórium ZEISS je výskumné laboratórium na univerzite Tübingen v Nemecku. Vzniklo na účely zisťovania základných aspektov, ako sa videnie vyvíja, aké interakcie nastávajú medzi svetlom a očami/okuliarovými šošovkami a ako mozog spracúva obrazy v rámci širokej škály dynamických situácií. Cieľom laboratória je vyvíjať nové spôsoby zabezpečovania prirodzeného a individuálne optimalizovaného videnia.

Vedecké zrakové laboratórium ZEISS so sídlom na univerzite Tübingen (hneď vedľa univerzitnej fakulty) založili v roku 2013 ako ďalšiu pracovnú skupinu špeciálneho typu. Táto skupina, ktorá vznikla ako súčasť iniciatívy Excellence na univerzite Tübingen, predstavuje projekt spolupráce na rozhraní medzi základným výskumom a priemyselnými aplikáciami.

Viac ako 200 miliónov ľudí na celom svete nosí okuliarové šošovky od spoločnosti ZEISS – toto číslo každú sekundu narastá. Spoločnosť ZEISS vyrába individualizované okuliarové šošovky, ktoré je možné používať na korekciu mnohých zrakových porúch. Spoločnosť čerpá zo skúseností, ktoré nadobudla počas svojej 160-ročnej histórie, ako aj z nespočetného množstva patentov a produktových inovácií a viac ako 100-ročných skúseností priekopníka v oblasti očnej starostlivosti a oftalmológie. S cieľom zlepšiť zrakovú ostrosť, kontrastné a farebné videnie, ochranu pred UV žiarením a kvalitu zraku za súmraku, v noci a v náročných environmentálnych podmienkach sa prihliada na množstvo parametrov. Systém i.Profiler® od spoločnosti ZEISS využíva technológiu wavefront na generovanie objektívneho a prispôsobeného profilu ľudského oka. Tieto údaje sa následne využívajú na výrobu jednotlivo optimalizovaných okuliarových šošoviek ZEISS.

Ciele spoločnosti ZEISS mieria vyššie

Spôsob, akým náš mozog spracúva komplexné interakcie medzi svetelnými vlnami, okom a okuliarovými šošovkami, však zatiaľ nie je úplne známy. Spoločnosť ZEISS je pevne presvedčená o tom, že hlbšie porozumenie spôsobu spracovania obrazov na sietnici v mozgu a spôsobu vzniku komplexných zrakových porúch medzi šošovkou a sietnicou povedie k výraznému pokroku v oblasti liečby vizuálnych porúch a slabého zraku. Tím vedeckého zrakového laboratória ZEISS pracuje na týchto druhoch základných problémov na rozhraní medzi základným výskumom a priemyselnými aplikáciami.

Prečo si spoločnosť ZEISS vybrala práve Tübingen?

Oddelenie oftalmológie v univerzitnej nemocnici Tübingen sa – ako kľúčový hráč v oblasti aktuálneho oftalmologického vývoja – považuje za jednu z najuznávanejších inštitúcií v tejto oblasti v Nemecku a zahraničí, ktorá dosahuje špičkové výsledky v oblasti výskumu a poskytovania starostlivosti. Skladá sa z univerzitnej očnej nemocnice vedenej Prof. Dr. Karlom Ulrichom Bartz-Schmidtom a z inštitútu očného výskumu, vedeného Prof. Dr. Mariusom Ueffingom.

Výskumníci v týchto dvoch centrách spolupracujú na skúmaní príčin degeneratívnych, neoplastických a cievnych ochorení oka a zrakových ciest na molekulárnej, bunkovej a systémovej úrovni. Tieto dve inštitúcie úzko spolupracujú najmä v oblasti zriedkavých očných ochorení.

Vďaka tejto skupine kompetentností z oblasti neurológie, biológie, medicíny, oftalmologickej optiky a zrakového výskumu, vďaka uznávanej výnimočnosti univerzitného výskumu a intenzívnej spolupráci s neuniverzitnými inštitútmi v bezprostrednej blízkosti fakulty sa pre vedecké zrakové laboratórium ZEISS vytvoril základ na výskum v mimoriadne efektívnom a priaznivom výskumnom prostredí.

Zakladatelia vedeckého zrakového laboratória ZEISS:

Arne Ohlendorf, Siegfried Wahl, Katharina Havermann
Arne Ohlendorf, Siegfried Wahl, Katharina Havermann

Siegfried Wahl

  • Dr. rer. nat., fyzik a neurobiológ
  • riaditeľ vedeckého zrakového laboratória ZEISS

Katharina Havermann

  • Dr. rer. nat., fyzik a odborník na neurológiu
  • vedúci tímu zrakovej neurológie

Arne Ohlendorf

  • Dr. sc. hum., optometrik a odborník na zrak
  • vedúci tímu zrakovej optiky

Ďalšie informácie

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Obočie neklame Čo o nás prezrádza obočie

Ako funguje zrak 23. 4. 2019

Tags:

Komplexný charakter ľudského oka – od slepej škvrny a makuly až po zaostrené a periférne videnie Ako náš mozog kompenzuje zmätočné chyby dizajnu v ľudskom oku.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Žmurkanie, slzenie a videnie hviezdičiek Čo robí naše oči takými špeciálnymi

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Prečo ľudia vidia odlišne? Sýtejšie farby, lepšie nočné videnie, lepšie vnímanie kontrastu – na lepšie využitie nášho úplného vizuálneho potenciálu.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty