Rôzne výsledky testu zraku – ako je to možné?

Alebo: Kedy je najvhodnejšie absolvovať test zraku?

Ľudia sa nás často pýtajú, prečo sa odlišujú výsledky merania v rámci testov zraku – a to aj vtedy, keď ide o dve vyšetrenia nasledujúce bezprostredne po sebe. Rôzne výsledky subjektívnej refrakcie je možné priradiť rôznym faktorom. Tieto faktory vám podrobne vysvetlíme a uvedieme, aké kroky môžete urobiť na to, aby ste dosiahli optimálny výsledok.

Stav vášho zraku

Niektorí ľudia to opisujú ako negatívnu skúsenosť, pravdou však je, že pravidelné vyšetrenie zraku je nevyhnutné. Prečo sa však dve merania optikom pri rozdielnych príležitostiach často odlišujú – a to aj vtedy, keď druhé meranie nasleduje bezprostredne po prvom meraní? Kto za to môže? Vy, váš optik alebo vaše oči, ktoré sa za taký krátky čas zmenili? Nejde o neznámy fenomén. Rôznorodosť výsledkov môže mať rôzne príčiny. Rozdiel vo všeobecnosti predstavuje približne 0,25 dioptrie, ale optik si je vedomý týchto odchýlok a vie, ako s nimi pracovať.

Vizuálny výkon očí sa v priebehu dňa mierne mení. Jedným z dôležitých faktorov je náš biorytmus. Náš fyzický stav nie je počas celého dňa rovnaký a táto skutočnosť sa odráža aj vo funkčnosti nášho zraku. Pri určovaní kvality nášho zraku zohráva svoju úlohu aj hladina hormónov a cukru v krvi. Testovanie zraku pred raňajkami alebo nedostatočný príjem tekutín pred samotným testom môže významne ovplyvňovať samotný výsledok.

Je možné aj to, že ste pred návštevou optika celý deň pracovali pri počítači. Znamená to, že menej žmurkáte a že sú oči menej zvlhčené slzami. To môže viesť k pocitu suchých očí a zrakovej únave, ktorá tiež ovplyvňuje výsledok testu zraku.

Naše tipy:

  • Keď pôjdete na prvý test zraku snažte sa byť oddýchnutí a čo najpokojnejší.
  • Na test nikdy nechoďte s prázdnym žalúdkom ani smädní.
  • Pozorujte svoj bioytmus a s optometristom si dohodnite taký čas stretnutia, v ktorom sa budete cítiť dobre a odpočinutí.
Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Podmienky počas testu

Aj podmienky, v akých test zraku prebieha, ovplyvňujú výsledok testu. Pripomenúť je potrebné aj to, že test vykonávaný rýchlo a povrchne nevedie k rovnakým výsledkom ako test, na ktorý si spoločne s optikom vyhradíte dostatok času, aby ste získali požadovanú presnosť. Ide o test známy ako subjektívny test zraku. Jeho základnou podstatou je spolupráca a komunikácia s optikom. Vizuálnu kvalitu poskytovanú novými okuliarmi často ovplyvňujú maličkosti. Výsledok môže zásadným spôsobom ovplyvňovať aj kvalita meracích prístrojov a znalosti/skúsenosti optika.

Možno je to prekvapivé, ale aj okolie, v ktorom test prebieha, môže mať vplyv na výsledok. Na zaistenie konštantných podmienok by sa vo vyšetrovacej miestnosti nemalo nachádzať žiadne denné svetlo, aby priame alebo nepriame žiarenie nemohlo ovplyvniť výsledok. Kľúčovú úlohu zohráva aj veľkosť zreničiek. Ide o fenomén, ktorý dobre poznajú amatérski fotografi: odlišné nastavenie clony fotoaparátu mení definíciu a jas obrázka. Mnohí ľudia vidia odlišne so stiahnutými zreničkami v jasných svetelných podmienkach a inak s roztiahnutými zreničkami v tme. Ak je napríklad potrebné merať zrakový výkon v noci a pri nedostatočnom osvetlení, test musí prebehnúť v prostredí s tlmeným svetlom.

 

Naše tipy:

  • Ak chcete absolvovať test zraku, vždy si dohodnite stretnutie s optometristom. Test neriešte tak, že sa za ním jednoducho vydáte a budete predpokladať, že vás vyšetrí. Spolu s optikom by ste mali mať k dispozícii dostatok času na dôkladné a podrobné vyšetrenie. Spoločnosť ZEISS odhaduje čas potrebný na kompletnú analýzu zraku vrátane konzultácie približne na jednu hodinu.
  • Dôležité je dôverovať optikovi a cítiť, že práve on je tou správnou osobou, ktorá vám pomôže zlepšiť zrak.
  • Zaznamenajte si miesto výkonu vyšetrenia. Preniká do miestnosti denné svetlo?

Faktory, ktoré môžu spôsobiť nesprávne výsledky:

  1. Používatelia kontaktných šošoviek by 24 hodín pred testom mali namiesto kontaktných šošoviek nosiť okuliare. Kontaktné šošovky menia geometriu rohovky a zrakový výkon počas testu zraku.
  2. Odchýlky vizuálneho výkonu sú často výsledkom užívaných liekov (môže sa napríklad ovplyvniť tvorba sĺz). Oči sa vysušujú a vy môžete pociťovať v očiach napätie.
  3. Je známe, že zrakový výkon počas dňa môže ovplyvňovať aj cukrovka. Diabetikom odporúčame, aby si dali otestovať zrak v rôznych časoch dňa a podľa potreby konzultovali prípadné problémy s oftalmológom. 

 

Naše tipy:

  • Ak sa vás to optik priamo nespýta, povedzte mu, že momentálne užívate lieky alebo trpíte chronickým stavom (napríklad cukrovkou).
  • Na test zraku si so sebou vezmite okuliare, ktoré momentálne používate, kontaktné šošovky (a ak máte, tak aj certifikát k šošovkám).
  • Ak ide o prvú návštevu optika, povedzte mu, čo ste v minulosti považovali na okuliaroch za dobré a najmä za zlé. Čím viac toho optikovi poviete, tým lepšie budú vaše okuliare.

Objektívna refrakcia

Môžete si klásť otázku, či sa tradičný test zraku – subjektívna refrakcia – vôbec vyžaduje, ak sú jej výsledkom nepresnosti. Odpoveď je áno. Optik si musí zaznamenať vaše osobné reakcie na rôzne šošovky, ktoré umiestni pred vaše oči. Dôležitý je aj fakt, že, subjektívna refrakcian testuje aj interakciu vašich očí a spôsob, akým budú vidieť cez nové okuliare.

K dispozícii však sú očné nástroje (napríklad ZEISS i.Profiler®plus), ktoré je možné najskôr použiť na objektívnu refrakciu. Využíva technológiu wavefront na analýzu zrakového profilu každého oka použitím 1 500 meracích bodov a generuje „mapu“ očných sietnic. Od pacienta sa nevyžaduje žiadna forma aktívnej spolupráce. Všetko, čo pacient musí urobiť, je pozrieť sa na krátku chvíľu do zariadenia i.Profiler® plus. Ide o prípravné meranie, ktorého výsledky optik vyladí v nasledujúcom postupe subjektívnej refrakcie.

To však nie je všetko: Keďže zariadenie i.Profiler® plus meria zrakový výkon so stiahnutou zreničkou (v jasnom svetle) a s roztiahnutou zreničkou (v nedostatočnom osvetlení alebo v noci), je možné určiť, či je nočné videnie pacienta horšie ako videnie za denného svetla. Optik môže použiť tieto informácie na zahrnutie vhodnej optimalizácie šošoviek. Hlavnou výhodou tohto postupu je skutočnosť, že sa čas potrebný na test zraku dá skrátiť.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Absolvujte skríningový online test zraku a zistite, ako kvalitne vidíte. Tu môžete po kliknutí zistiť online, či nastal čas na ďalší test zraku.

Ako funguje zrak 23. 9. 2021

Tags:

Obočie neklame Čo o nás prezrádza obočie

Ako funguje zrak 23. 4. 2019

Tags:

Okuliare, kontaktné šošovky alebo laserový chirurgický zákrok – ktoré riešenie je pre vás to správne? Približne polovica populácie má so zrakom. Keďže je však k dispozícii vhodné riešenie takmer všetkých problémov so zrakom, nemusíte sa báť.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Komplexný charakter ľudského oka – od slepej škvrny a makuly až po zaostrené a periférne videnie Ako náš mozog kompenzuje zmätočné chyby dizajnu v ľudskom oku.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty