Staré okuliarové šošovky – nové okuliarové rámy. Je to vôbec možné?

Ak sa vám už vaše okuliarové rámy nepáčia, ale šošovky sú stále dokonale prispôsobené stavu vášho zraku, ako vám bude môcť optik pomôcť pri vyhľadávaní nového modelu?

Móda sa mení čoraz vyššou rýchlosťou. A teraz nehovoríme iba o oblečení a topánkach – to isté sa vzťahuje aj na okuliarové rámy. Ak pulz používateľov pred dvoma rokmi zrýchľovali tenké modely, dnešná móda velí orientovať sa na okuliarové rámy širšieho štýlu. Ktovie, aký trend bude prevládať na budúci rok. Vždy však nie je potrebné kupovať si nové okuliare. V niektorých prípadoch môže optik vložiť vaše terajšie okuliarové šošovky, vďaka ktorým ste získali optimálny zrak, do nových okuliarových rámov.

Móda sa mení tak rýchlo, že to človek niekedy nestíha ani sledovať. Ak je jeden rok najnovším trendom oblečenie žiarivých farieb, netrvá to dlho a rovnaké oblečenie začne priťahovať opovržlivé pohľady. Módne trendy však neovplyvňujú iba džínsy, šaty, blúzky, tričká a topánky. Okuliarové rámy sú ďalším doplnkom, ktoré neustále podliehajú novým módnym trendom. Tento cyklus sa prirodzene opakuje a náhle zistíte, že sa vám aktuálny model okuliarových rámov už nepáči. Znamená to však, že budete potrebovať nové okuliare? „Za určitých podmienok je možné vložiť staré okuliarové šošovky do nových okuliarových rámov,“ hovorí Heike Rudolphová, optik v spoločnosti Niemand Optik v Berlíne (Charlottenburg).

V takýchto prípadoch zohrávajú dôležitú úlohu niektoré údaje, ktoré sa označujú ako údaje o centrovaní. Na optimálne využitie funkčnosti moderných okuliarových šošoviek je potrebné správne stanoviť presný bod perspektívy. Takáto presnosť si čoraz viac vyžaduje implementáciu špičkovej technológie, akou sú napríklad veľmi presné meracie systémy – napríklad moderné centrovacie systémy alebo revolučný systém i.Profiler od spoločnosti ZEISS.

Ako príklad moderných okuliarových šošoviek môžu slúžiť individuálne odmerané a prispôsobené šošovky, napríklad jednoduché šošovky Clarlet Individual alebo progresívne šošovky ZEISS Individual 2.

Na optimálne využitie optického výkonu prispôsobených okuliarových šošoviek si optik zaznamená nasledujúce údaje o centrácii: vzdialenosť medzi stredom zrenice a stredom rámu, vzdialenosť medzi dolným okrajom rámu a stredom zrenice, vzdialenosť medzi zadným povrchom skla a úplne predným bodom rohovky, uhol medzi povrchom šošovky a zvislou čiarou videnia (technicky: inklinácia), ako aj uhol medzi povrchom šošovky a vodorovnou čiarou videnia (zakrivenie). Tento rozsiahly zoznam údajov o centrácii predstavuje dôkaz o mimoriadne citlivej funkčnosti moderných okuliarových šošoviek a demonštruje dôležitosť interakcie medzi očami, okuliarovými šošovkami a vhodným okuliarovým rámom. Preto sa dajú staré prispôsobené šošovky vložiť do nového rámu iba veľmi zriedka. Vloženie použitých okuliarových šošoviek do nového okuliarového rámu bude pravdepodobne fungovať v prípade štandardných jednoduchých šošoviek, kde je potrebná iba identická vzdialenosť medzi zrenicami. Pri štandardných jednoduchých šošovkách nie sú zvyšné údaje o centrácii vo všeobecnosti potrebné. „Je samozrejmé, že aj sila optického výkonu okuliarových šošoviek zohráva dôležitú úlohu,“ hovorí odborníčka Heike Rudolphová. „Čím vyšší je optický výkon okuliarovej šošovky, tým menšie sú hladiny tolerancie pri výrobe skiel“.

Progresívne šošovky sú ešte viac problematické. „V tomto prípade sú tolerancie, bohužiaľ, ešte viac obmedzené, pretože aj keď ide o veľmi malé hodnoty, šošovky by mali umožňovať presné videnie do diaľky, na blízko a do strednej vzdialenosti,“ hovorí Heike Rudolphová. Okuliarové šošovky preto musia byť technickým umeleckým dielom, pretože nielenže musia súčasne korigovať krátkozrakosť, ďalekozrakosť a presbyopiu, ale musia aj umožňovať zreteľné videnie na vzdialenosti medzi uvedenými vzdialenosťami. „V takom prípade sa naozaj len zriedkakedy dajú vložiť staré okuliarové šošovky do nových okuliarových rámov,“ hovorí berlínska optička.

Stav okuliarových šošoviek je ďalším z faktorov, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Nemali by byť nadmerne poškriabané, pretože ďalšia úprava vystavuje povrch šošoviek ďalšiemu namáhaniu. V porovnaní s tým nepredstavuje vloženie nových okuliarových šošoviek do starého rámu absolútne žiadny problém. Každý, kto má starý okuliarový rám, s ktorým je maximálne spokojný, môže zájsť za optikom a môže si doň dať nainštalovať nové okuliarové šošovky. Ak je materiál plne funkčný, neexistuje proti tomu žiadna námietka.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.
Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Identifikovanie problémov so zrakom Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a podobne – aké problémy so zrakom existujú a ako ich môžeme napraviť?

Ako funguje zrak 29. 11. 2017

Tags:

História okuliarov Od ich začiatkov ako „kamienky na čítanie“ po lifestylové doplnky

Ako funguje zrak 22. 11. 2017

Tags:

Lepšie videnie pre seniorov Každá osoba, ktorá má viac ako 40 rokov, obyčajne potrebuje okuliare. Progresívne šošovky dokážu obnoviť zrak 20/20.

Ako funguje zrak 31. 10. 2017

Tags:

Lepšie videnie s novými okuliarmi Čo je dôležité v prípade prispôsobených okuliarov? Informácie o spôsobe interakcie očí pacienta.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty