Ste zvedaví – potrebujete nosiť okuliare?

Niektorých z nás to postihne v mladom veku, ďalší si všimnú zmenu až okolo 40. roku života. Keď sa zhorší zrak, môžu jeho obnoveniu pomôcť okuliare prispôsobené odborníkom.

Zistíte to náhle – zhoršenie zraku. Symptómy zhoršenia zraku sa môžu odlišovať. Niektorí ľudia začnú mať problémy s rýchlym vnímaním dopravného značenia alebo s ich vnímaním zo vzdialenosti. Iní si zase všimnú, že musia držať knihu alebo noviny vo väčšej vzdialenosti, aby dokázali daný text prečítať. U detí a dospelých sa môže stať, že na opätovné zaostrenie na daný predmet musia viac žmurkať. Keď nastanú podobné problémy, je možné, že sa sami seba spýtate: Potrebujem nosiť okuliare? Ľudia však často idú po odbornú radu k optometristovi až neskoro.

Zhoršovanie zrakovej ostrosti často spôsobujú problémy procesu očnej akomodácie. Akomodácia zraku znamená schopnosť oka zaostrovať. Zrak sa môže zhoršovať aj z iných dôvodov, pre obehové alebo iné ochorenia, zhoršenie prípadne môže byť dočasné. Bez ohľadu na príčinu je však prvým krokom návšteva optometristu a absolvovanie rýchleho testu zraku – ktorý sa vo väčšine prípadov robí zadarmo. Test zraku trvá iba niekoľko minút a jeho výstupom je niekoľko rýchlych odpovedí. Ak trpíte stratou zrakovej ostrosti, ktorú nie je možné korigovať okuliarmi, budú oči nútené do konštantnej akomodácie. To vedie k únave zraku a môže to znamenať aj bezpečnostné riziko.

Myopia a riziko nehody

Vo väčšine prípadov však pokles zrakovej ostrosti spôsobujú zmeny oka, ako napríklad myopia: zhoršenie zrakovej ostrosti v prípade, že je tvar očnej gule príliš dlhý. Dopadajúce svetlo sa nedostane úplne do kontaktu so sietnicou, ale sa zastaví tesne pred ňou. Myopia sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Typické symptómy sú tieto:

  • vzdialené objekty (pouličná signalizácia, evidenčné čísla vozidiel) sa zobrazujú rozmazané
  • privieranie očí pri pohľade na vzdialené predmety

Čo najskôr je potrebné korigovať aj zjavne ľahkú formu myopie. Akákoľvek strata zrakovej ostrosti značne zvyšuje riziko dopravnej nehody. Štúdie naznačujú, že v dôsledku myopie sa vodiči dopúšťajú riskantných manévrov predbiehania, pretože protiidúce vozidlá dokážu rozpoznať až príliš neskoro. Štúdie dokazujú aj to, že ľudia obyčajne príliš nadhodnocujú svoju skutočnú zrakovú ostrosť. Preto je mimoriadne dôležité absolvovať zrakový test u optometristu, ktorý vás bude informovať o tom, či predpísanie okuliarov dokáže obnoviť váš zrak a či prispeje aj ku skvalitneniu vášho života.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Myopia u detí

Keď deti trpia myopiou, vyžaduje si tento problém zásah dospelej osoby. Malé deti vo všeobecnosti nevedia, že by mali vidieť lepšie, ako vidia. To je však zlé: čím mladší je pacient, tým jednoduchšie je myopiu korigovať. Najdôležitejšie varovné príznaky sú tieto:

  • škúlenie alebo konštantné nakláňanie hlavy,
  • žiadna alebo neprimeraná reakcia na svetlo,
  • nadmerné žmurkanie a časté rozšírenie očí,
  • časté pretieranie si očí,
  • nemožnosť správneho zaostrenia alebo pozeranie sa za objekt,
  • časté zakopnutia a potknutia,
  • neochota čítať,
  • zlé známky v škole,
  • neochota hrať sa s inými deťmi.

Na rýchlu diagnostiku a detekciu myopie u detí odborníci vyvinuli zábavný test zrakovej ostrosti. Vďaka tomu je možné dokonca otestovať novorodencov, či správne reagujú na svetlo. Otáča dieťa hlavou, keď zapnete lampičku v jeho blízkosti? Ak áno, aj túto reakciu je možné považovať za znamenie. Sedemmesačné dieťa by vás malo očami sledovať. Čo sa stane, keď sa skryjete za vankúš, knihu alebo gauč a zavoláte na svoje dieťa? Ak dieťa reaguje, je to príznak toho, že dobre vidí. V ôsmich mesiacoch by dieťa malo siahať po predmetoch vo svojej blízkosti a malo by ich dokázať uchopiť. Približne vo veku prvých narodenín by dieťa malo byť schopné uchopiť loptu kotúľajúcu sa smerom k nemu. Ak nie sú splnené tieto medzníky, je vhodné navštíviť pediatra.


Všetci sme ohrození: presbyopia

Vo všeobecnosti sa tento stav začína rozvíjať okolo 45. roku života. Na rozdiel od jednoduchej ďalekozrakosti, ktorej symptómy sú podobné ako pri presbyopii, ale ktorú spôsobuje menší ako bežný očný uhol, v prípade vekovo podmienenej presbyopie očná šošovka rýchlejšie tuhne. Symptómy zahŕňajú nasledujúce situácie: čítanie a písanie si náhle vyžadujú väčšie úsilie a zaostrenie oka zblízka do diaľky dlhšie trvá.

  • aby ste dokázali prečítať noviny, musíte ich držať ďalej od očí
  • častý pocit pálenia v oku
  • bolesti hlavy a očí
  • zvýšená únava


Tu platí rovnaké pravidlo: Návštevou optometristu zaistíte, že sa intenzita symptómov nebude zvyšovať a že sa obnoví váš vizuálny komfort a zraková ostrosť.

Pri presbyopii pomôžu okuliare na čítanie alebo progresívne šošovky. Okuliare na čítanie sú účinné iba pri pozeraní sa na blízko. Ak chcete vidieť vzdialené objekty, je potrebné zložiť okuliare z tváre. Do progresívnych šošoviek je priamo a neviditeľne zakomponovaný prechod medzi videním do diaľky a na blízko. Pacient si už nemusí meniť okuliare na čítanie za bežné okuliare. Návštevou optometristu zistíte, či progresívne šošovky pre vás budú predstavovať to najlepšie riešenie. Návyk na progresívne šošovky trvá niekedy dlhšie, čím skôr ich však začnete používať, tým jednoduchší bude samotný prechod. Pokiaľ však ide o pacientov, ktorým nevadí neustála výmena okuliarov za okuliare na čítanie a iné činnosti, alebo pacientov, ktorí na pozeranie sa do diaľky nepotrebujú bežné okuliare, môžu byť vhodným riešením okuliare na čítanie.

Venujte pozornosť kvalite

Jednoduché okuliare na čítanie sú dostupné v supermarketoch a na mnohých čerpacích staniciach. Sú lacné, a preto sa na prvý pohľad zdajú ideálnym riešením. Buďte však opatrní: takéto okuliare majú niekoľko zjavných nevýhod. S takýmito okuliarmi nebudete môcť využívať výhodu kvalifikovaného očného vyšetrenia a prispôsobenia okuliarov. Pamätajte: vaše oko je také individuálne ako odtlačok prsta. Preto musia byť okuliarové šošovky presne vycentrované vzhľadom na vzdialenosť zreníc a rám musí byť prispôsobený tvaru vašej hlavy. To je úlohou vyškoleného optometristu.

Optometrik môže využívať výhody moderných technológií a špičkových materiálov. Napríklad - systém i.Profiler a okuliarové šošovky i.Scription. Systém i.Profiler meria každé oko individuálne a kontroluje zrakovú ostrosť vtedy, keď sú zrenice roztiahnuté na hodnotenie nočného videnia.

Tieto údaje sa následne použijú na vytvorenie šošoviek s technológiou i.Scription. Výsledkom je výrazné zlepšenie zrakovej ostrosti v noci a vyššia úroveň bezpečnosti premávky v tme. Farby sa budú zobrazovať žiarivejšie a kontrast a ostrosť budú na vyššej úrovni. Vaše oči sa vám poďakujú.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Identifikovanie problémov so zrakom Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a podobne – aké problémy so zrakom existujú a ako ich môžeme napraviť?

Ako funguje zrak 29. 11. 2017

Tags:

História okuliarov Od ich začiatkov ako „kamienky na čítanie“ po lifestylové doplnky

Ako funguje zrak 22. 11. 2017

Tags:

Lepšie videnie s novými okuliarmi Čo je dôležité v prípade prispôsobených okuliarov? Informácie o spôsobe interakcie očí pacienta.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

ZEISS na Vašich okuliarových šošovkách Gravúra - vaša záruka, náš sľub

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty