Žmurkanie, slzenie a videnie hviezdičiek

Čo robí naše oči takými špeciálnymi

Žmurkáme, plačeme a vidíme "hviezdy" - ale čo núti naše oči, aby takto reagovali? Prečo žmurkať? Akú úlohu hrá naša sietnica? Čo spôsobuje, že naše oči začnú slziť? Ako sa slzy zármutku líšia od sĺz bolesti? A vedeli ste, že odborníci môžu diagnostikovať niektoré ochorenia jednoducho tým, že budú pozorovať stav vašich očí? LEPŠIE VIDENIE sa zameriava na to, čo robí naše oči take jedinečné.

Sietnica - náš vizuálny senzor a zrkadlo nášho zdravia

Sietnica má rôzne kľúčové funkcie - a tiež obsahuje odpoveď na to, prečo niekedy vidíme "hviezdičky" po tom, čo sme sa postavili príliš rýchlo alebo kýchali.

Takže čo sa stane, keď vidíme "hviezdičky" - a prečo? Najčastejšou príčinou je náhly pokles krvného tlaku. Akýkoľvek náhly pohyb, ako je rýchle postavenie alebo kýchanie, pozmeňuje distribúciu krvi z hlavy do zvyšku tela. Kým sa váš krvný tlak stabilizuje, váš mozog a oči sú krátko zbavené krvi a kyslíka. To zabraňuje normálnej funkcii sietnice - a táto informácia prenesie do mozgu. Preto začnete vidieť záblesky alebo "hviezdičky". Ak nedostatok kyslíka pretrváva, potom sa vaše telo posunie do ďalšieho štádia, v ktorom fotoreceptorové bunky v sietnici zastavia odosielanie informácií do mozgu. To je fáza, v ktorej všetko zostane čierne. Za normálnych okolností sa vaše videnie rýchlo obnoví, pretože symptómy zmiznú hneď, ako začne krv znova normálne prúdiť.

Naše oči cobsahujú mnoho ďalších dôležitých častí okrem sietnice.

Pokiaľ ide o krvný obeh, nepríjemný efekt červených očí, ktorý vidíte na fotografiách, ukazuje, koľko krvi sa zvyčajne preteká cez sietnicu. Efekt červených očí je spôsobený tým, že blesk fotoaparátu osvetľuje krv v sietnici a robí to viditeľným. Stáva sa to vždy, keď sa blesk odrazí priamo od sietnice k objektívu fotoaparátu.

Vedeli ste...? Štruktúra ciev v našich očiach môže pomôcť odborníkom v oblasti očí pozorovať skoré príznaky určitých ochorení počas očného vyšetrenia. Viac informácií…

Dôležité: ak často vidíte "hviezdičky" alebo ak máte inú formu poruchy videnia, je dobré ich skonzultovať s očným odborníkom, aby ste vylúčili niečo vážne. V niektorých prípadoch môžu byť tieto príznaky spôsobené chorobou alebo vedľajšími účinkami liekov.

Prečo žmurkať?

Žmurkanie má veľmi jednoduchý a praktický účel. Aby sme zabránili vyschnutiu rohovky v prednej časti oka, naše očné viečko roztiahne slznú tekutinu na povrch oka, aby sa udržalo vlhké, kedykoľvek žmurkneme – štandardne to robíme približne 15 až 20 krát za minútu bez toho aby sme si to uvedomovali.

Vedeli ste...? Interval žmurkania, sa individuálne veľmi odlišuje. Novorodenec žmurkne približne len dvakrát za minútu, kým niekto, kto je rozčúlený alebo napätý, môže žmurkať až 50 krát za minútu. Naša frekvencia žmurkania sa tiež mení, keď čítame alebo sledujeme televíziu, klesá na rýchlosť približne sedemkrát za minútu.

Zaujímavý fakt: Vedeli ste, že počas žmurkania naše mozog blokuje vizuálne vnímanie na zlomok sekundy? To nám umožňuje vyhnúť sa vnímaniu akýchkoľvek dráždivých výpadkov vo videní a umožnuje našim mozgom na okamih vydýchnuť!

Veľa výhod plaču

Ľudia najčastejšie slzia z rozličných príčin, ako napríklad strachu, bolesti, hnevu, radosti, súcitu, zúfalstva, bolesti alebo jednoducho preto, že majú niečo v očiach. Ale prečo si naše telo evolučne zachovalo túto funkciu? Výskumníci si nie sú úplne istí.

Jedna vec, s ktorou súhlasia, je to, že "reflexné slzenie" - to, ktorého sme svedkami, keď sa dostane niečo do nášho oka - jednoznačne má čistiacu funkciu. Fyziológia slzenia a zloženie sĺz je vyvinuté tak, aby čo najrýchlejšie odstránilo dráždivú látku z nášho oka a akonáhle je preč, potom slzenie ustane.

Veci sa nezhodujú, pokiaľ ide o emocionálne slzenie, to, ktoré nastáva keď zažívame emócie, ako je smútok alebo radosť. Ľudské bytosti sú jediné živé bytosti, ktoré vykazujú túto formu slzenia. Vedci si stále nie sú úplne istí, aký účel vlastne má, aj keď existujú dve hlavné teórie. Prvým je to, že plač je spôsob, ako sa telo ochráni tým, že uvoľňuje stres a slzením vylučuje škodlivé látky. V tomto kontexte sa psychológovia odvolávajú na katartický účinok (z gréckeho významu "očistenie"). Druhá teória vidí plač ako formu komunikácie a sociálneho správania, ktoré používame na efektívne vyjadrenie našich pocitov ostatným ľuďom. Nakoniec môžeme komunikovať emócie omnoho intenzívnejšie, ak sú vyjadrené nielen slovami, ale aj slzami. V podstate signalizujeme, že potrebujeme pomoc. To vyvoláva súcit ľudí okolo nás a zvyšuje našu šancu na získanie pomoci a podpory.

Vedeli ste...? Slzy spôsobené emóciami majú vlastne iné chemické zloženie ako reflexné slzy. Emocionálne slzy obsahujú výrazne viac bielkovín, mangánu, vápnika a draslíka, ako aj serotonín, hormón "dobrej nálady". Okrem toho slzy žien často zahŕňajú prolaktín, hormón zodpovedný za produkciu mlieka. A to nie je jediný rozdiel medzi mužmi a ženami: ženy tiež plačú častejšie, až 64-krát za rok, zatiaľ čo muži zvyčajne plačú iba 17 krát za rok.

Slzná kvapalina tiež vykonáva širokú škálu rôznych iných funkcií:

  • zásobuje naše oči kyslíkom.
  • Zabraňuje tomu, aby sa naše oči vysušili a funguje ako druh "lubrikantu" pre naše očné viečka.
  • Odplavuje dráždivé látky a cudzie častice z našich očí.
  • Obsahuje protilátky (imunoglobulíny), ktoré bojujú proti patogénom, ktoré vstupujú do oka.
  • Obsahuje antibakteriálnu látku lyzozým (rovnako ako naše sliny).
  • Vyživuje rohovku.

Môžete rozpoznať včasné príznaky ochorení tým, že vyšetrujete oči?

Áno! Červené alebo opuchnuté oči, náhle zhoršenie zraku a malé uzlíky na očných viečkach sú len niektoré príklady signálov, ktoré vám dávajú oči, ktoré môžu naznačovať základnú chorobu. Žiadna iná časť vášho tela neumožňuje lekárovi, aby vaše krvné cievy tak priamo sledoval. Preto sa prvé príznaky ochorení, ako sú reumatizmus, diabetes a roztrúsená skleróza, často objavujú v našich očiach vo forme krvácavých alebo cievnych zmien.

A existujú určité charakteristické črty iných ochorení, ktoré môžu byť patrné na zmenách v našich očiach.

  • Napríklad malé žlté uzlíky na očných viečkach sú neškodné, ale môžu byť tiež znakom vysokého cholesterolu a mali by byť vždy skontrolované lekárom.
  • Ak sa niekomu zrak zhorší veľmi rýchlo, môže to byť symptóm roztrúsenej sklerózy (MS). U ľudí, ktorí trpia SM, imunitný systém napadne nervové vlákna oka. To často vedie k zapálenému optickému nervu, a to môže následne viesť k zhoršenému zraku, horšiemu vnímaniu farieb, ako aj strate zraku.
  • Náhly priebeh veľmi výrazného zhoršenia videnia by vo veľmi zriedkavých prípadoch mohol byť spôsobený nádorom v oku.
    Pacient, ktorý vykazuje “vydutie” očí - exoftalmus a ťažkosti pri pohybe očí, môže trpieť Gravesovou chorobou, autoimunitnou chorobou štítnej žľazy.
  • Červené alebo prekrvené oči sú zvyčajne len výsledkom neškodného zápalu alebo podráždenia. Môžu však tiež naznačovať reumatickú poruchu. Ak sú červené oči sprevádzané slzením, poruchou zraku alebo bolesťou, je dôležité poradiť sa s lekárom.
  • Ak očná oblasť často opúcha, môže to byť následok problému s funkciou obličiek.
  • Žltá spojivka by mohla byť v niektorých prípadoch známkou hepatitídy. To je prípad, kde pečeň už nie je schopná spracovať bilirubín, čo vedie k zafarbovaniu spojovky.

Plávajúce štruktúry, “pavučinky”, “mušky” vo vašom zornom poli - je to normálne?

Tieto čiastočky sú obzvlášť patrné, keď sa pozriete na svetlé pozadie, ako je modrá obloha alebo biela stena. Tieto malé pohyblivé čiastočky, ktoré pohybom sledujú smer vášho pohľadu, sú označované ako drobné zákaly sklovca. Majú tendenciu byť nápadnejšie v niektorých okamihoch dňa, a menej patrné v ostatných. Takmer všetci ľudia ich zažijú v určitom okamihu svojho života a vo väčšine prípadov nie sú ohrozujúce. Sú spôsobené zmenami očného sklovca súvisiacimi s vekom, štruktúry sklovca sa od seba oddelia a zmenšujú, čím vznikajú drobné trhlinky. Ľudia, ktorí sú krátkozrakí, zvyčajne spozorujú tieto štruktúry skôr, pretože ich očné gule sú dlhšie a sklovec je náchalnejší na vznik týchto mikrotrhliniek.

Každý, kto zažije náhly vznik veľkých čiernych škvŕn pohybujúcich sa pomaly nahor, by mal navštíviť odborníka oftalmológa, pretože v niektorých prípadoch to môže naznačovať krvácanie do sklovca, čo je vážny stav.

Diagnostika a liečba odborníkom by sa mali ihneď vyhľadávať aj vtedy, ak pocítite inú formu zhoršenia zraku, ako je zakalené videnie, rozmazané kontúry, zlý kontrast, sivé alebo čierne škvrny vo vašom centrálnom zornom poli, pokrivené alebo inak deformované čiary alebo zvýšená citlivosť na oslnenie.

Čo je "slepá škrvna" v našich očiach? A čo ju spôsobuje?

Obe naše oči majú slepé miesto, ktoré je súčasťou nášho zorného poľa, a ktoré reálne nie je vnímané. Je to miesto v zornom poli, kde nie sú žiadne svetlo-detekujúce fotoreceptorové bunky. Dôvod, prečo môžeme vidieť všetko a nevnímame žiadny výpadok v zornom poli, je ten, že náš mozog kompenzuje “slepé” miesto pomocou informácií z druhého oka. Zistite viac…

Prečo naše očné viečka niekedy vykazujú trhavý pohyb?

Vzrušenie alebo kŕče očných viečok môžu trvať hodiny alebo dni, čo môže spôsobiť nepohodlie a zasahovať do kvality života ľudí. Väčšina lokálnych “záchvatov” očí je úplne neškodná a všeobecne spôsobená faktormi, ako je stres, očná únava alebo nedostatok spánku. Tieto dočasné zášklby zvyčajne ustupujú samy. Pokiaľ zášklby pokračujú, môže niekedy pomôcť uvoľniť oko tým, že ho prikryjete teplým obkladom alebo zavrite oko a jemne masírujte viečko.

Dôležité: V zriedkavých prípadoch - napríklad ak zášklby pokračujú aj po vykonaní krokov na uvoľnenie oka - môže to byť zapríčinené nedostatkom minerálov, infekciou alebo iným špecifickým ochorením. Ak máte akékoľvek pochybnosti, poraďte sa so svojím odborníkom.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Obočie neklame Čo o nás prezrádza obočie

Ako funguje zrak 23. 4. 2019

Tags:

Komplexný charakter ľudského oka – od slepej škvrny a makuly až po zaostrené a periférne videnie Ako náš mozog kompenzuje zmätočné chyby dizajnu v ľudskom oku.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Prečo ľudia vidia odlišne? Sýtejšie farby, lepšie nočné videnie, lepšie vnímanie kontrastu – na lepšie využitie nášho úplného vizuálneho potenciálu.

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Operácia namiesto okuliarov? Znovu si užívať dokonalý zrak bez okuliarov – to je výsledok, ktorý sľubuje laserová operácia. Pamätajte však: Tento postup však v sebe skrýva niektoré riziká

Ako funguje zrak 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty