Okuliare na počítač: doplnok iba na pracovisko

10 tipov o nových okuliaroch na počítač

Počítače a mnohé ďalšie zariadenia s elektronickými displejmi sa čoraz viac stávajú neoddeliteľnou súčasťou našich každodenných pracovných aj osobných životov. V súčasnosti zohrávajú tieto zariadenia dominantnú úlohu takmer vo všetkých zamestnaniach a profesiách. Mnohí ľudia si však stále neuvedomujú stres a námahu, akým sú vystavované ich oči. Získajte ďalšie informácie o faktoroch, vďaka ktorým sú okuliare na počítač alebo na pracovisko špecifickými okuliarmi, a ako vám môžu pomôcť zjednodušiť prácu za počítačom. Tím LEPŠIEHO VIDENIA vám ponúka 10 tipov na aspekty, na ktoré je potrebné prihliadať počas nákupu počítačových okuliarov.

1. Ako zistím, či potrebujem okuliare na počítač?

Prvým symptómom napätia v očiach, ktoré spôsobuje počítač, spravidla nebýva rozmazané videnie, ale únava zraku, bolesť hlavy, krku, chrbta alebo citlivosť na svetlo. Oči môžu byť červené alebo suché a môžete v nich cítiť pálenie alebo pichanie. Je to výsledok dlhodobej koncentrácie na obrazovku počítača (často spolu s neprirodzenou polohou tela). Tieto problémy ďalej súvisia s potrebou neustáleho pohybu očami na krátke vzdialenosti (napríklad referenčná dokumentácia na stole) a stredné vzdialenosti (napríklad komunikácia s kolegom alebo so zákazníkom).

Návšteva optika a očné vyšetrenie odhalia, či nepotrebujete špeciálne okuliare na počítač.

2. Kto na pracovisku obyčajne najviac trpí zrakovými problémami?

Okuliare na čítanie

Od určitého veku (35 až 45 rokov) sa schopnosť očných šošoviek prispôsobiť sa rôznym vzdialenostiam (odborne „akomodácia“) znižuje. Ide o veľmi častý a postupný proces. Začneme ho vnímať až vtedy, keď musíme nastavovať vzdialenosť novín alebo materiálov s malým písmom, aby sme ho dokázali prečítať. Ide o stav nazývaný presbyopia. Mnohí ľudia sa na odstránenie tohto problému rozhodnú pre okuliare na čítanie. Aj namáhavosť práce za počítačom sa postupne zvyšuje. Nakoniec zistíme, že nedokážeme prečítať čísla v tabuľkách Excelu a musíme zväčšiť veľkosť písma v počítači. Texty na obrazovke smartfónu sú rozmazané a nedokážeme ich prečítať. Výsledok: vezmeme si okuliare na čítanie.

3. Aké typy okuliarov na počítač sú dostupné?

Najdôležitejšou požiadavkou, ktorú okuliare na počítač musia spĺňať, je adaptácia na presnú vzdialenosť, ktorá sa vyžaduje na prácu s obrazovkou alebo displejom. Táto vzdialenosť sa u jednotlivých osôb môže významne odlišovať.

Okuliare na čítanie

Spočiatku sa dobrým riešením môžu zdať okuliare na čítanie. Pamätajte: okuliare na čítanie sú vytvorené na veľmi blízke vzdialenosti. Ak chcete dobre vidieť text a obrázky na obrazovke počítača, musíte sa prisunúť bližšie k obrazovke. Takto však nevyhnutne zaujmete nevhodnú a nepohodlnú polohu. Jej výsledkom môže byť napätie v krku a chrbte. Tu nepomôže ani kancelárska stolička s najlepšími ergonomickými vlastnosťami ani najlepšia dostupná myš.

Varifokálne okuliare

Ďalším krokom môže byť voľba varifokálnych okuliarov, ktoré môžete nosiť po celý deň a ktoré zaistia pohodlné videnie na blízko aj do diaľky. Ide o veľmi dobrú voľbu na väčšinu každodenných situácií, tieto okuliare sú však vhodné na kancelársku prácu alebo prácu za počítačom iba v obmedzenom rozsahu. Progresívne šošovky umožňujú vidieť na všetky vzdialenosti. Dolná časť progresívnych šošoviek umožňuje pozerať sa na blízke predmety. Keď pracujete pred obrazovkou, pozeráte sa aj cez dolnú časť šošoviek. Nato, aby ste jasne videli, je potrebné zdvihnúť hlavu. Dlhodobé používanie tejto neprirodzenej polohy vedie k nadmernému napätiu v oblasti krku a ramien.

Kancelárske okuliare

To je presne stav, v ktorom sú tým správnym riešením okuliare na počítač. Ich vizuálne zóny sú presne upravené s ohľadom na pohyby očí pri práci. Možno ich prispôsobiť aj používateľovi, aby spĺňali jeho osobné požiadavky. Tieto okuliare poskytujú veľmi veľké zorné pole, počnúc krátkymi až po stredné vzdialenosti (v rozsahu od pol metra po štyri metre). Preto budete výborne vidieť v presnom rozsahu videnia, ktorý potrebujete na prácu. Hlava a krk zostanú celý deň v prirodzenej a uvoľnenej polohe.

A to nie je všetko! K dispozícii sú rôzne typy dizajnu, spomedzi ktorých si môžete vybrať, a to na základe vizuálnych požiadaviek vašej práce alebo aktivít vykonávaných vo voľnom čase.

Okuliare na počítač s typom šošoviek „na blízko“: Na tomto modeli je maximálna vzdialenosť, na ktorú používateľ zreteľne vidí, nastavená na dva metre. Preto tieto okuliare umožňujú špičkový a prirodzený zrak od vzdialenosti na čítanie až do vzdialenosti dvoch metrov. Tieto šošovky na počítač sú ideálnym riešením pre ľudí, ktorí pracujú najmä s počítačom alebo veľa čítajú.

Okuliare na počítač s typom šošoviek „miestnosť“: V prípade tohto modelu je maximálna vzdialenosť nastavená na štyri metre, čo znamená, že si používateľ okuliarov môže užívať zreteľný zrak, počnúc vzdialenosťou na čítanie až po typickú vzdialenosť v miestnosti (približne štyri metre). Táto „izbová“ verzia je určená osobám, ktoré pracujú so zákazníkmi a zároveň používajú obrazovku počítača. Počas chôdze si vôbec nebudú uvedomovať, že majú nasadené okuliare na počítač.

Okuliare na počítač s typom šošoviek „kniha“: Okuliare typu „kniha“ majú silnejšie zaostrenie na rozsah na čítanie a ich maximálna vzdialenosť je jeden meter. V porovnaní s okuliarmi na čítanie, ktoré sú vo všeobecnosti určené na fixnú a osobnú vzdialenosť na čítanie, ponúkajú okuliare typu „kniha“ výrazne väčšie zorné pole na zvýšenie komfortu videnia pri čítaní.

Okuliare na počítač so šošovkami typu „individuálne“: Táto verzia je prispôsobená osobným požiadavkám každého používateľa. Optimálna maximálna pozorovacia vzdialenosť v miestnosti je definovaná na najbližší centimeter pre každého používateľa. Dizajn šošoviek zohľadňuje aj údaje o ráme používateľa, tvare jeho tváre a pracovnej vzdialenosti na blízko.

Optik vám pomôže rozhodnúť sa, aký typ šošoviek bude vzhľadom na vaše osobné potreby najvhodnejší.

4. Okuliare na počítač pre úplných nováčikov v oblasti nosenia okuliarov?

Vezmime si príklad: progresívne šošovky zatiaľ nepotrebujete, ale okuliare na čítanie nie sú vzhľadom na vašu prácu na počítači ideálnym riešením. Môžete si však ako svoje prvé okuliare vybrať okuliare na počítač? Za určitých okolností áno. Niektorí ľudia, ktorí zaznamenajú počiatočné príznaky presbyopie, spočiatku vyžadujú iba šošovky na čítanie, ale nevyžadujú šošovky na diaľku. Samotné okuliare na čítanie však nepostačujú, pretože sú určené na používanie iba na veľmi malé vzdialenosti. Riešením môžu byť okuliare na počítač, ktoré sú presne optimalizované na požadované vzdialenosti. Ak si vyberiete typ šošoviek „miestnosť“, budete sa môcť pohybovať po kancelárii alebo sa rozprávať so svojimi zákazníkmi bez problémov s nasadenými okuliarmi na počítač. Čím nižší bude predpísaný optický výkon na blízko, tým nižšia je pravdepodobnosť, že si uvedomíte, že máte nasadené okuliare. Vhodným riešením môžu byť aj digitálne šošovky. Optik vám v tejto záležitosti s radosťou poradí.

5. Aký druh povrchovej vrstvy by mali mať šošovky na počítač?

Rozhodne by ste si mali vybrať povrchovú vrstvu vysokej kvality. V kanceláriách a vo výrobných strediskách zrak obyčajne zápasí s ostrým stropným osvetlením. Aby odrazy nezhoršovali kvalitu zraku v práci, je vhodné, aby ste si na šošovky vybrali kvalitnú antireflexnú vrstvu.

Vytvrdzovaná ochranná vrstva zaistí požadovanú odolnosť okuliarov na počítač počas každodennej namáhavej práce. Vrstva Clean Coat zásadným spôsobom zlepšuje vlastnosti čistenia šošoviek – v prvom rade im však pomáha, aby sa neznečisťovali.

Ďalšie informácie o povrchových vrstvách šošoviek

6. Modré svetlo na pracovisku: ako môžete chrániť svoj zrak použitím okuliarov na počítač?

Vplyvy modrého svetla sú v súčasnosti dôležitou témou mnohých diskusií. Modré svetlo potrebujeme na zaistenie zdravia a všeobecnej pohody, žiarenie modrého svetla však môže byť aj nebezpečné. Jedna vec je však istá: v dnešnej dobe sme vystavovaní oveľa vyššej expozícii voči modrému svetlu ako kedykoľvek v minulosti, a to v dôsledku moderných svetelných zdrojov, ako napríklad osvetlenie LED, ako aj žiarenia emitovaného obrazovkami počítačov. Niektorí ľudia považujú modré svetlo za dráždivé alebo unavujúce.
Odpoveďou na tento problém môžu byť šošovky so špeciálnou povrchovou vrstvou: šošovky ZEISS s vrstvou DuraVision® Blue Protect. Tieto priezračné šošovky majú na sebe nanesenú novú povrchovú vrstvu obsahujúcu vytvrdzovanú povrchovú vrstvu a technológiu Clean Coat, vďaka čomu sa jednoduchšie čistia. Obsahujú aj filter modrého svetla, ktorý zoslabuje modré svetlo v pásme od 390 nm do 440 nm.

Ďalšie informácie o technológii ZEISS DuraVision® Blue Protect

7. Okuliare na počítač určené aj na domáce použitie.

Môže to znieť zvláštne, ale okuliare na počítač môžu byť presne tým, čo potrebujete na vašu obľúbenú záľubu, t. j. čítanie, sledovanie TV, varenie, surfovanie a diskusie na internete alebo hru na hudobný nástroj. Sú ideálnym riešením na všetky úlohy, ktoré vykonávate v rozsahu videnia na blízko až po strednú vzdialenosť.

Okuliare na počítač určené aj na domáce použitie

8. Ktoré body sú kľúčové, keď si kupujete okuliare na počítač?

Na zaistenie optimálnej úrovne videnia počas práce na počítači sú dôležité dve veci: je dôležité, aby optik presne vedel, kde a na aké účely budete používať nové okuliare na počítač. Nebuďte teda prekvapení, ak vám optik bude klásť otázky, ktoré sa vám budú zdať príliš osobné. Po druhé: procesy refrakcie a inštalácie, ako aj následná centrácia šošoviek v okuliarovom ráme musia prebiehať s maximálnou presnosťou. Malé súčasti celkového detailu môžu ovplyvňovať kvalitu videnia, ktorú ponúkajú nové okuliare. Čím presnejšie budú tieto postupy, tým rýchlejšie si zvyknete na svoje nové okuliare. Dbajte na to, aby mal optik dostatok času na celkové prispôsobenie okuliarov na počítač. Šošovky tohto typu by sa nemali považovať za „vedľajšie produkty“ progresívnych šošoviek.

Ďalšie informácie: Žiadna tvár nie je symetrická a žiadny človek nemá oči od seba vzdialené narovnako

9. Čo zaručí optimálnu toleranciu počítačových okuliarov používateľom?

Je to jednoduché: čím lepší bude dizajn okuliarov do kancelárie a čím presnejšia bude ich konfigurácia, tým rýchlejšie si na nové okuliare zvyknete. Na jednej strane sa však vyžadujú skúsenosti a zručnosť optika a na druhej strane know-how a skúsenosti výrobcu šošoviek.

Ďalším dôležitým faktorom je potreba pravidelne nosiť okuliare na počítač už od prvého dňa, aby mali oči aj mozog dostatok času na adaptáciu. Potom vám už nič nebude brániť v tom, aby ste si vychutnali lepší zrak v práci aj doma.

10. Aké zóny videnia poskytujú jednotlivé riešenia na pracovisko, ktoré sú dostupné pre ľudí starších ako štyridsať rokov?

Zrak po 40. roku života

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Okuliare pre manažérov – špičkové šošovky a rámy s vynikajúcim prispôsobeným vizuálnym komfortom Rešpekt, elegancia a maximálna funkčnosť – okuliare pre ľudí v manažérskych pozíciách toho musia dosť „povedať“.

Pracovný život 16.10.2017

Tags:

Všetko na dohľad pri počítačovej pracovnej stanici Prečo dokážu špeciálne okuliare na čítanie/varifokálne okuliare zjednodušiť prácu

Pracovný život 16.10.2017

Tags:

Okuliare pre pilotov – dokonalý zrak aj nad oblakmi Bez ohľadu na to, či ide o profesionála, alebo amatéra, potrebuje pilot okuliare, ktoré mu umožnia vidieť zreteľne, a to aj v extrémnych svetelných a poveternostných podmienkach.

Pracovný život 16.10.2017

Tags:

Lepšie videnie a vyšší komfort v práci Šošovky nového radu kancelárskych okuliarov ZEISS ponúkajú komfortnejšie videnie bez ohľadu na to, či pracujete za pultom, pri počítači alebo pri stroji.

Pracovný život 16.10.2017

Tags:

Súvisiace produkty