Progresívne šošovky – malé umelecké diela

Perfektný dizajn okuliarov vedie k vytvoreniu ideálnej prispôsobenej zrakovej pomôcky pre ľudí so zrakovými problémami

Komfortný a presný zrak – do diaľky, na blízko a vo všetkých pásmach prechodu: Progresívne šošovky ponúkajú to najlepšie riešenie zrakových problémov. Ide však aj o jedno z najkomplexnejších riešení: Vedeli ste, že prispôsobené progresívne šošovky zahŕňajú stovky hodín vývoja, dizajnérskej činnosti a výroby?

S prihliadnutím na skutočnosť, že šošovky musia dosiahnuť úroveň virtuálneho technického zázraku, to ani nie je úplne prekvapujúce: Očakáva sa od nich, že budú korigovať krátkozrakosť aj ďalekozrakosť, aby používateľ mohol užívať každý krok na svojej ceste, a to aj v pásmach prechodu. Nie je to jednoduché. Na zlepšenie zraku na blízko je potrebné zvýšiť intenzitu (dioptrický výkon) šošovky.

Výsledok je ten, že všetky šošovky s progresívnou adíciou sú v dolnej časti konkávnejšie. Horná časť šošovky slúži na videnie do diaľky a malá časť medzi týmito dvoma časťami (tzv. prechodová alebo progresívna oblasť) zaisťuje dokonalé videnie na všetky progresívne vzdialenosti (napríklad pri sledovaní položiek zobrazených na monitore). Výsledkom výrobného procesu sú okraje tejto oblasti, ktoré budú mimo zaostrenia – závažnosť tohto stavu sa odlišuje v závislosti od kvality dizajnu šošovky s progresívnou adíciou a úrovne prispôsobenia.

Rozsahy progresívnych šošoviek

Špecifické parametre dizajnu, vďaka ktorým sú progresívne šošovky ZEISS také jedinečné, minimalizujú tieto skreslenia a umožňujú používateľom užívať si komplexne komfortné videnie.

Všeobecné pravidlo: Čím vyššia je úroveň prispôsobenia dizajnu progresívnych šošoviek, tým vyššiu kvalitu zraku používateľ dosiahne. Na rozdiel od iných výrobcov, ktorí v záverečnej fáze nevykonávajú vlastné úpravy, berie spoločnosť ZEISS individuálne hodnoty zákazníka do úvahy už od začiatku, t. j. už v procese výroby šošovky.

Rozdiel medzi týmto typom šošoviek a štandardnými šošovkami s progresívnou adíciou je prevratný: návyk na tieto okuliare trvá omnoho kratšie a dovtedy, kým si používateľ zvykne na okuliare a začne si užívať prirodzené videnie v každom pásme, nemusí natoľko otáčať hlavou. Preto je čítanie pohodlné, vedenie vozidla bezpečné a menej únavné.

  1. Štandardné progresívne šošovky: Tento dizajn poskytuje najmenší použiteľný rozsah videnia. Výsledkom je boj s obmedzeným vizuálnym komfortom a získanie návyku na používanie okuliarov trvá dlho.
  2. Univerzálne progresívne šošovky: Všetky rozsahy videnia sa jednoducho používajú a ponúkajú veľké zorné polia videnia. Znamená to, že si používatelia užijú vysokú úroveň zrakového komfortu a tieto okuliare budú nosiť so spontánnou radosťou.
  3. Prispôsobené progresívne šošovky: Prispôsobené progresívne šošovky ponúkajú maximálny dostupný rozsah videnia a najvyšší okamžitý vizuálny komfort.

Na dosiahnutie tejto úrovne výroby spoločnosť ZEISS využíva výrobné procesy typu Freeform. Základné informácie: V rámci štandardných šošoviek s progresívnou adíciou je oblasť videnia s progresívnou adíciou umiestnená na pevne stanovenom mieste na prednej časti šošovky, pričom zadná časť sa využíva na zabezpečenie príslušnej ohniskovej intenzity. To vedie k prekážke, ktorú je počas adaptácie šošovky podľa vašich očí problematické prekonať.

Metóda výroby Freeform umožňuje aplikovať relatívne náhodnú distribúciu videnia s progresívnou adíciou a silu optického výkonu okuliarov na prednú a zadnú časť šošovky s progresívnou adíciou videnia. Znamená to, že dizajn je možné perfektne prispôsobiť potrebám zákazníka – na požiadanie sa dá aplikovať aj osobné gravírovanie (napríklad iniciály pacienta).

Vizuálne riešenia na pracovisko po dosiahnutí veku 40 rokov

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Spoločnosť ZEISS mení definíciu progresívnych šošoviek! Za posledné roky sa požiadavky kladené na náš zrak neuveriteľne zvýšili. Tím LEPŠIEHO VIDENIA sa porozprával s Laurou Rochovou o tom, ako nové portfólio progresívnych šošoviek od spoločnosti ZEISS reaguje na tieto zmeny.

Pracovný život 16. 10. 2017

Tags:

Minerálne šošovky pre používateľov progresívnych šošoviek: šošovky pre fanúšikov Ďalší vývoj portfólia progresívnych minerálnych šošoviek ZEISS – prečo sú tieto šošovky nevyhnutnosťou

Pracovný život 16. 10. 2017

Tags:

Varifokálne okuliare s rozdielom Existuje dokonalý pár varifokálnych okuliarov na každú príležitosť: do práce aj na obľúbenú záľubu alebo šport?

Pracovný život 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty