Varifokálne okuliare s rozdielom

Existuje dokonalý pár varifokálnych okuliarov na každú príležitosť: do práce aj na obľúbenú záľubu alebo šport?

Varifokálne okuliare sú optické superstar: ponúkajú videnie na blízko, videnie do diaľky a zreteľný zrak v prechodovej zóne iba v jednej šošovke – to všetko bez vnímateľného prechodu. Mnohí používatelia okuliarov netušia, ako presne je možné prispôsobiť varifokálne okuliare ich konkrétnym potrebám. Pripravili sme pre vás niekoľko špeciálnych riešení z oblasti varifokálnych šošoviek, ktoré sa v spoločnosti ZEISS a u optika ZEISS stali bežným štandardom. Je možné, že medzi nimi nájdete riešenie vašich vlastných zrakových potrieb. Dobrá správa: všetko sa dá riešiť. A nehanbite sa: opýtajte sa vášho optika.

Na tím LEPŠIEHO VIDENIA sa obrátil čitateľ s otázkou, či je vo varifokálnych okuliaroch možné vymeniť jednotlivé zóny videnia. Tento konkrétny používateľ okuliarov vykonáva množstvo práce na úrovni nad hlavou, a preto potrebuje optimálny zrak na blízko cez hornú časť šošoviek a dobrý zrak na strednú vzdialenosť v dolnej časti šošoviek.

Výroba tohto druhu varifokálnych skiel je mimoriadne náročná, pretože dizajn okuliarových šošoviek je presne opačný ako to, čo tento používateľ požaduje. Zóny videnia sa však v šošovkách dajú vymeniť! Takáto práca je pre optika mimoriadne náročná: všetky údaje o meraní, centrácii a výpočte osí cylindra, odosielané do výrobného oddelenia spoločnosti ZEISS musia byť presné. Použitím tejto informácie je možné vyrobiť špeciálne varifokálne sklá pomocou technológie Freeform.

Varifokálne okuliare na vedenie vozidla

Varifokálne okuliare na vedenie vozidla

Nižšie uvádzame ďalší zaujímavý príklad: používateľ varifokálnych okuliarov, ktorý najazdí mnoho kilometrov, zistil, že jeho varifokálne okuliare nefungujú správne. Aj napriek mnohým prispôsobeniam nebol počas vedenia vozidla so zrakom spokojný. Optik zo spoločnosti ZEISS chcel poznať príčinu a rozhodol sa, že sa so zákazníkom prevezie. Príčina problému bola okamžite zrejmá. Tento používateľ varifokálnych okuliarov si sklopil svoje sedadlo dozadu tak, že takmer ležal – znamená to, že cez „normálne“ varifokálne okuliare sa musel do diaľky pozerať cez zónu videnia na blízko alebo do strednej vzdialenosti. Cez zónu videnia do diaľky sa dokázal pozerať iba tak, že naklonil hlavu do mimoriadne nepohodlnej polohy. Optik dokázal optimalizovať varifokálne okuliare tak, aby zohľadňovali jeho polohu pri sedení a vedení vozidla, čoho výsledkom bol komfortný zrak pacienta.

Vodiči nákladných vozidiel trávia celý pracovný deň na cestách a cez okuliare sa pozerajú inak ako osoba, ktorá vedie osobné vozidlo. Vodiči nákladných automobilov pri pozeraní sa na cestu mierne nakláňajú hlavu dopredu, pretože sedia vo vyvýšenej polohe, t. j. pozerajú sa cez oblasť varifokálnych šošoviek, v ktorých sa obyčajne nachádza zóna videnia na strednú vzdialenosť. Táto informácia je mimoriadne užitočná na následnú optimalizáciu dizajnu šošoviek.

Vedeli ste, že existujú šošovky ZEISS, ktoré sú špeciálne optimalizované na vedenie vozidla? Šošovky DriveSafe môžete nosiť po celý deň. Majú jedinečný dizajn a špeciálnu povrchovú vrstvu, ktorá demonštruje svoje silné stránky počas vedenia vozidla: tu sa dozviete ďalšie informácie o technológii DriveSafe.

Varifokálne okuliare v práci

Varifokálne okuliare v práci

Varifokálne okuliare pre pilotov predstavujú ďalšiu špeciálnu výzvu, pretože piloti sa nepozerajú iba na prístroje na prístrojovej doske ako osoba, ktorá vedie vozidlo. V závislosti od typu lietadla sa piloti musia pozerať aj na prístroje nad úrovňou hlavy. V ideálnom prípade majú takéto okuliare druhú zónu na blízko/na strednú vzdialenosť v hornej časti šošoviek.

Mnohé úlohy kladú na zrak osoby jedinečné požiadavky a varifokálne okuliare musia spĺňať tieto výzvy. Na pohodlné videnie potrebujú spisovatelia alebo umeleckí grafici odlišný dizajn v zóne na blízko než učitelia, ktorí často menia zaostrenie pohľadu medzi zónou videnia na blízko a konkrétnou strednou vzdialenosťou v triede, alebo policajti, ktorí potrebujú na každodennú prácu dobrý zrak na veľkú aj strednú vzdialenosť.

Ak ste však zubný lekár alebo klenotník, je to o inom – o jemných detailoch. Tu môže pomôcť zväčšovací nadstavec na okuliare.

Mnohí ľudia potrebujú lepší zrak na to, aby sa mohli pozerať na veci na blízko (nie do diaľky). Neustále nasadzovanie a skladanie okuliarov na čítanie je však nepohodlné. Pre týchto ľudí sú ideálnym riešením varifokálne okuliare s predpísaným optickým výkonom iba na blízko a do strednej vzdialenosti bez zóny videnia do diaľky.

Varifokálne okuliare na šport

Varifokálne okuliare na šport

Ponúkame aj špeciálne varifokálne okuliare na súťažné typy športu. Optici, ktorí sa špecializujú na športové okuliare, môžu v osobitnej refrakčnej miestnosti vytvoriť podmienky, ktoré používateľ v rámci daného športu zažíva, odmerať konkrétne vzdialenosti videnia používateľa a zahrnúť požadované zóny videnia. Napríklad: závodný cyklista sa predkláňa dopredu a cez varifokálne šošovky sa pozerá úplne inak ako maratónec, športový strelec, poľovník alebo hráč golfu.

Dnešné varifokálne okuliare

Zrak takmer všetkých používateľov varifokálnych okuliarov sa zmenil, pretože používajú digitálne zariadenia – najmä smartfóny. Rôzne typy médií kladú na naše oči rôzne požiadavky: vzdialenosť na čítanie počas používania smartfónu je iná ako vzdialenosť na čítanie tlačeného dokumentu alebo novín. Všetky varifokálne šošovky ZEISS poskytujú tieto odlišné vzdialenosti vďaka technológii Digital Inside®.

Návyky, ktoré ste počas nosenia varifokálnych okuliarov mali, zohrávajú kľúčovú úlohu. Sklápanie zraku tak, aby ste získali zreteľné videnie počas pozerania sa cez zónu varifokálnych šošoviek na blízko, je pevne zakotvené vo vašom mozgu. Preto môžu byť nové okuliare nepríjemnou zmenou. Vďaka technológiám Adaptation Control a FrameFit®+ od spoločnosti ZEISS odpadá s novým rámom potreba meniť vizuálne návyky. Upozornenie: Dbajte však na to, aby bol nový rám dostatočne veľký na varifokálne šošovky, ak chcete získať komfortný zrak.

Ktoré body sú kľúčové, keď si kupujete varifokálne okuliare?

Ktoré body sú kľúčové, keď si kupujete varifokálne okuliare?
  • Je dôležité, aby ste počas nákupu varifokálnych okuliarov s optikom prediskutovali svoju anamnézu. Čím lepšie bude optik vedieť, ktoré vizuálne podmienky sú vo vašom každodennom živote dôležité alebo ktoré sa vyskytujú najčastejšie, , tým lepšie vám dokáže poradiť a konfigurovať vaše varifokálne okuliare.
  • Konzultácia s optikom je dôležitá, pretože „možné je všetko, ale nie s každými okuliarmi“. Ako používateľ budete potrebovať vedieť, aký konkrétny typ okuliarových šošoviek alebo dizajn šošoviek vám ponúknu. Môžete existovať s kompromisným riešením alebo môžete požadovať ďalšie okuliare na konkrétne situácie, ako napríklad okuliare na počítač alebo športové okuliare.

  • Váš optik pozná vašu anamnézu a otestoval váš zrak. Mnohí ľudia si myslia, že v tomto bode pôjde všetko ostatné hladko. Stále však zostáva perfektná centrácia – t. j. znalosť toho, ako presne sa šošovky umiestnia do rámu, a znalosť miesta, cez ktoré sa budete pozerať – ktorá premení varifokálne okuliare na umelecké dielo. Nenechávajte nič na náhodu! V dôsledku nesprávnej centrácie môžete stratiť až 40 % vizuálneho výkonu.
  • Po nákupe: Keď začnete nosiť nové okuliare, môže získanie návyku na nové varifokálne okuliare trvať niekoľko dní. Ak problémy s novými okuliarmi pretrvávajú, obráťte sa na optika a opíšte mu svoje problémy. Optik vám rád pomôže.
Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Spoločnosť ZEISS mení definíciu progresívnych šošoviek! Za posledné roky sa požiadavky kladené na náš zrak neuveriteľne zvýšili. Tím LEPŠIEHO VIDENIA sa porozprával s Laurou Rochovou o tom, ako nové portfólio progresívnych šošoviek od spoločnosti ZEISS reaguje na tieto zmeny.

Pracovný život 16. 10. 2017

Tags:

Minerálne šošovky pre používateľov progresívnych šošoviek: šošovky pre fanúšikov Ďalší vývoj portfólia progresívnych minerálnych šošoviek ZEISS – prečo sú tieto šošovky nevyhnutnosťou

Pracovný život 16. 10. 2017

Tags:

Progresívne šošovky – malé umelecké diela Perfektný dizajn okuliarov vedie k vytvoreniu ideálnej prispôsobenej zrakovej pomôcky pre ľudí so zrakovými problémami

Pracovný život 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty