A odrazu vidíte viac – dokonca aj v noci a pri nedostatku svetla

Lepší zrak pri nočnej slepote a slabom zraku v noci vďaka inovatívnym šošovkám

Rozlišovať objekty v tme je náročné – naše oči tak musia pracovať nadčas. Mnoho ľudí považuje jasné videnie v noci alebo pri nedostatku svetla za vyčerpávajúci úkon. Niektorí by dokonca povedali, že trpia nočnou slepotou. Šošovky vybavené technológiou ZEISS i.Scription môžu prispieť k zlepšeniu zraku v podmienkach so slabým svetlom. Ponúkajú tak ostrejšie, jasnejšie videnie v noci a pri slabom svetle, obmedzenie účinkov oslnenia, živšie farby a lepšie vnímanie kontrastu – dokonca aj pri šoférovaní v noci.

S príchodom večera sú naše oči väčšinou poriadne unavené zo všetkého, čomu ich počas dňa vystavujeme. Ak majú ľudia navyše pocit, že musia bojovať s nočnou slepotou, môže to viesť rýchlo k únave očí – a to nielen za volantom. Viditeľnosť často zhoršujú svetelné lúče, napríklad z pouličných lámp, odrazy ako tie vo výkladoch a všeobecne slabý zrak. U mnohých ľudí to vedie k pocitu obmedzenia alebo neistoty, v dôsledku čoho neradi trávia vonku čas počas zimných nocí. Ľudia potom neformálne často hovoria o tom, čo poznáme pod pojmom nočná slepota. Je to stav, keď oči v noci nepracujú na plný výkon, čo znamená, že ľudia vidia veci inak ako v priebehu dňa. Problémy so zrakom, ktoré si človek cez deň nevšimne, sa tak môžu pri slabom svetle rýchlo stať prekážkou.

Šošovky ako riešenie nočnej slepoty?

Ako si s týmto problémom vieme poradiť? Jedným z riešení sú šošovky vybavené technológiou i.Scription®. Tieto zohľadňujú problémy so zrakom, ktoré pri návrhu šošoviek zostali dlho bez povšimnutia, a zaručujú ostrejšie, kontrastnejšie, jasnejšie videnie – predovšetkým v noci a pri slabom svetle. Mnohým ľuďom, ktorí nosia okuliare, umožňujú vidieť lepšie a vďaka ich oveľa komfortnejšiemu vizuálnemu vnímaniu ľudia rýchlo získajú dobrý pocit so svojím prvým párom okuliarov.

Jasnejšie nočné videnie
Bez technológie i.Scription S technológiou i.Scription
Žiarivejšie videnie
Bez technológie i.Scription S technológiou i.Scription
Kontrastnejšie videnie
Bez technológie i.Scription S technológiou i.Scription

Aj keď hovoríme o nočnej slepote, pričom tým myslíme slabý zrak v tme alebo pocit únavy či nepohodlia, tento výraz v skutočnosti znamená niečo iné. Nočná slepota je v skutočnosti ochorenie alebo následok nejakej choroby. Postihnuté osoby vidia v tme alebo pri slabom svetle buď veľmi obmedzene, alebo vôbec.

Technológia i.Scription® od ZEISS – „prstové odtlačky“ očí

Bežné očné testy u optika alebo v nemocnici vychádzajú z toho, čo nositelia okuliarov môžu vidieť v skutočnosti. Aby bolo možné vyrobiť šošovky pomocou technológie ZEISS i.Scription, vaše oči sa analyzujú subjektívnou refrakciou a použitím špeciálneho počítačovo riadeného systému merania: ZEISS i.Profilerplus. Na rozdiel od štandardných postupov táto šošovka meria váš zrak aj vtedy, keď sú vaše oči rozšírené ako „nočné zrenice“ a pomocou aberometrickej technológie vygeneruje komplexný individuálny profil zraku. Síce to možno znie komplikovane, ale je to celkom jednoduché: pri použití aberometrickej technológie na oko dopadajú svetelné vlny („vlnoplocha“) a odrazy týchto vĺn sa merajú miniatúrnymi senzormi. To pomáha zistiť všetky individuálne vlastnosti vašich očí. Toto je míľnik v oblasti analýzy zraku. Cez deň sú zrenice menšie, pretože do očí vstupuje viac svetla. V noci sú však rozšírené viac. Bežné meracie zariadenia dokážu analyzovať oči iba počas dňa. Problém spočíva v tom, že spôsob, akým sa dúhovka mení v noci, sa nedá zohľadniť pri návrhu šošovky – zväčšená dúhovka má za následok menšiu hĺbku ostrosti a problémy so zrakom v periférnych zónach takto zväčšenej sietnice sa pridávajú k problémom so zrakom, ktoré je možné merať, keď sú zrenice malé. Nosenie bežných šošoviek tak môže viesť k tomu, že pri rozšírených zreniciach neuvidíte jasne.

Túto skutočnosť potvrdil aj optometrista Jürgen Jainta z firmy Optiker Schütz (Pforzheim, Nemecko), ktorý je veľkým fanúšikom tejto inovácie. Je presvedčený, že iba ZEISS i.Profilerplus môže jemu a jeho kolegom skutočne pomôcť zistiť, či je zrak pacienta (t. j. s menšími zrenicami) rovnaký ako v noci s rozšírenými zrenicami.

Ostrejšie, kontrastnejšie, žiarivejšie

ZEISS i.Profiler®plus dokáže zmerať viac ako 1 500 referenčných bodov jedného oka už za 60 sekúnd.
ZEISS i.Profiler®plus dokáže zmerať viac ako 1 500 referenčných bodov jedného oka už za 60 sekúnd.

Okrem štandardných testov, ktoré vo všeobecnosti merajú iba zrak v priebehu dňa a pri vysokom kontraste, zohľadňuje analýza prístrojom ZEISS i.Profilerplus aj zmeny v svetle, kontraste, odrazoch a farbách. To umožňuje posúdiť zrakovú ostrosť človeka pri rôznych svetelných podmienkach a kontrastoch. Je rovnako detailná ako odtlačok prsta, no stačí krátky pohľad na systém a hneď zistíte, kde je rozdiel: ZEISS i.Profiler®plus používa aberometrickú technológiu využívajúcu infračervené svetlo na vytvorenie svetelného bodu na sietnici, ktorým sa analyzujú optické vlastnosti pacientovho zraku. Toto svetlo vykazuje pri každej osobe rôzne odchýlky a pomocou nich sa vytvorí presný obraz oka a jeho vlastností. Vďaka tomu sa presne identifikujú typické zrakové poruchy (napr. krátko- a ďalekozrakosť), ako aj odchýlky vyššieho rádu – poruchy, ktoré výrazne ovplyvňujú váš zrak v noci a za súmraku. Mnohé z týchto problémov so zrakom nie je možné rozpoznať použitím bežných meracích postupov, ako napríklad sférické aberácie: lúče svetla sa na okraji šošovky lámu viac ako v strede, čo vedie k zníženému kontrastu. Ďalšou aberáciou vyššieho rádu je asymetrická chyba, pri ktorej sú lúče svetla lámané takým spôsobom, že vytvárajú niečo ako svetelný chvost. Ak sa neliečia, oba problémy môžu vyústiť v slabý zrak pri nedostatku svetla alebo v noci.

Stručne povedané, test kombinujúci klasickú subjektívnu a objektívnu refrakciu s prístrojom ZEISS i.Profilerplus zohľadňuje všetky aspekty týkajúce sa videnia. Navyše prvé systémy svojho druhu boli schopné analyzovať iba zopár sekcií oka, pričom ZEISS i.Profiler®plus dokáže zmerať viac ako 1 500 referenčných bodov jedného oka už za 60 sekúnd.

Optometrista Jainta dodáva: „Pomocou dát z merania môžeme zistiť, ako možno zlepšiť nočné videnie. Napríklad vieme, že človek, ktorý nosí okuliare a má krátkozrakosť s dioptriami mínus 1,5, ktoré boli stanovené pri teste uskutočnenom cez deň, v skutočnosti potrebuje dioptrie mínus 2,0, keď sú jeho zrenice rozšírené. V noci mu to umožňuje vidieť jasnejšie a kontrastnejšie.“

Výsledkom je typ optickej mapy očí s množstvom informácií, ktoré umožňujú zlepšiť predovšetkým nočné videnie. Nekorigované problémy so zrakom predstavujú hendikep, a to hlavne pri slabej viditeľnosti. Aj tu platí, že pri rozpoznaní a korigovaní predtým nezistených problémov so zrakom pomocou páru okuliarov sa nositeľom s nočnou slepotou alebo slabým zrakom v noci môže zlepšiť zrak.

Prispôsobené presné šošovky

Po uskutočnení presnej, komplexnej analýzy zraku prístrojom ZEISS i.Profilerplus sa výsledok „prenesie“ do návrhu šošovky pomocou inovatívnej technológie ZEISS i.Scription. Vďaka patentovanému postupu* návrhu šošoviek a informáciám získaným spolu so subjektívnou refrakciou je odteraz možné navrhovať šošovky s technológiou i.Scription® viac v súlade so zrakom nositeľa. To umožňuje presne určiť predpis v stotinových prírastkoch (t. j. 0,01) dioptrií. Porovnanie: štvrtinové prírastky (t. j. 0,25) dioptrií sa používajú pre bežné šošovky – nové meranie je tak 25-krát presnejšie. Táto technológia umožňuje vyrábať presné šošovky s najlepšími možnými korekčnými vlastnosťami. Tieto pomáhajú zlepšovať zrakový komfort, a to nielen nositeľom s nočnou slepotou, a pri slabom svetle poskytujú silnejší pocit istoty. Vďaka svojim vysoko prispôsobeným parametrom tieto špeciálne šošovky umožňujú tiež vidieť cez deň ostrejšie a viac uvoľnene, poskytujú lepšie priestorové vnímanie, vyšší kontrast a lepšie vnímanie farieb. Inými slovami sú ideálne pre všetkých ľudí, ktorí nosia okuliare a majú pocit, že trpia nočnou slepotou alebo sa len chcú cítiť uvoľnene v noci, pri slabom svetle a dokonca aj cez deň.

*(Číslo patentu: DE-102007032001B4)

Výhody progresívnych šošoviek a ďalších zrakových pomôcok

Technológia i.Scription je dostupná aj pre jednoohniskové a progresívne šošovky. Obe verzie využívajú komplexnú analýzu zraku realizovanú prístrojom i.Profiler®plus a následný prenos dát do šošoviek pomocou technológie i.Scription. Napríklad progresívne šošovky vybavené technológiou ZEISS i.Scription sa môžu pochváliť menším počtom rozmazaných oblastí a výrazne väčším počtom vizuálnych zón – na krátke, stredné a veľké vzdialenosti. Nepríjemnosti ako efekty kymácania sa pri pohybovaní očami či rozmazané videnie sú tak minulosťou – to prináša výhodu ľahkej adaptácie!

Optometrista Heinrich Raub o jeho skúsenostiach s technológiou ZEISS i.Scription: „Hlavne progresívne šošovky sa môžu pochváliť podstatne lepšou výkonnosťou vďaka technológii i.Scription®. Tento presnejší spôsob stanovenia vašich hodnôt povedie k vyššiemu pohodliu pri čítaní na krátku vzdialenosť a väčším zónam videnia do diaľky.“

i.Scription – videnie ostré ako britva, dokonca aj pri šoférovaní

S technológiou ZEISS i.Scription sa môžete stretnúť aj pri našich šošovkách ZEISS DriveSafe na šoférovanie. Tieto šošovky boli vyvinuté špeciálne na šoférovanie (cez deň aj v noci) a zvyšujú ostrosť a kontrast, zlepšujú zrak v nepriaznivom počasí a obmedzujú prípadné skreslenia na okraji šošovky, predovšetkým v prípade progresívnych šošoviek. Konečný výsledok: Váš zrak sa zlepší a v stresových situáciách pri šoférovaní budete môcť presnejšie odhadovať pozorovacie vzdialenosti, napr. v noci alebo pri daždi, hmle alebo na snehu.

Chcete zistiť viac o unikátnom videní, ktoré vám môžeme ponúknuť? Či už potrebujete jednoohniskové alebo progresívne šošovky s technológiou i.Scription® od ZEISS, jednoducho sa obráťte na svojho optika, ktorý vám s radosťou pomôže.

Testy i.Profiler® plus; vhodné aj pre nositeľov kontaktných šošoviek

Analýzu použitím prístroja i.Profiler®plus môžu odteraz využívať aj nositelia kontaktných šošoviek. Systém určí geometriu rohovky s takou presnosťou, že váš optik vám vie odporučiť ideálne kontaktné šošovky a prispôsobiť ich presnejšie ako kedykoľvek predtým.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Žite život naplno a užite si zrak bez stresu: Digitálne šošovky ZEISS vypĺňajú medzeru medzi jednoduchými a progresívnymi šošovkami!

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Najlepšie okuliarové šošovky na vedenie vozidla – bezpečne dorazte do cieľa Na čo však musia spotrebitelia myslieť, keď si kupujú okuliare na vedenie vozidla?

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Aký je dôvod na druhé okuliare Existuje veľa situácií, v ktorých sa z druhých okuliarov stáva váš najdôležitejší partner.

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Tie správne šošovky pre motocyklistov a vodičov automobilov so sťahovacou strechou Vyššia bezpečnosť premávky: užite si vedenie vozidla so správnymi okuliarmi

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty