Najlepšie okuliarové šošovky na vedenie vozidla – bezpečne dorazte do cieľa

Vďaka prispôsobeným šošovkám na vedenie vozidla je vedenie vozidla nielen uvoľnenejšie, ale sa významne zvyšuje aj jeho bezpečnosť. Na čo však musia spotrebitelia myslieť, keď si kupujú okuliare na vedenie vozidla?

Vždy, keď vedieme vozidlo, musia naše oči vynakladať veľké úsilie: vidieť v nedostatočnom svetle, oslepujúcom slnečnom žiarení, hmle, na mokrých alebo lesknúcich sa cestách – a to nespomíname mnohých ďalších účastníkov cestnej premávky, značky a všetky informácie, ktoré oči musia vnímať. Správne okuliarové šošovky však môžu zmeniť dlhé a časté jazdy na zábavné, a najmä na bezpečné cesty. Prečo sú však okuliare na vedenie vozidla ideálnym riešením?

Nedostatočné videnie je počas vedenia vozidla jedným z najväčších bezpečnostných rizík

Okrem iného nám pomáhajú lepšie vidieť, zvyšujú bezpečnosť cestnej premávky, uvoľňujú naše oči a chránia pred nebezpečným žiarením. Okuliarové šošovky na vedenie vozidla predstavujú oveľa viac ako len módny doplnok na leto. Štúdie dokázali, že mnoho vodičov nemá dobrý zrak. Je to jedna z hlavných príčin nehôd a riziko, ktoré môže každý vodič jednoducho eliminovať. Preto sú u každého vodiča nevyhnutné pravidelné testy zraku a podľa potreby aj prispôsobené zrakové pomôcky. Odborníci odporúčajú, aby si dospelé osoby dali skontrolovať zrak najmenej každé dva roky, a to aj vtedy, ak so zrakom nemajú žiadne viditeľné problémy. Ročné testy zraku sa odporúčajú všetkým ľuďom starším ako štyridsať rokov, čím je možné včas diagnostikovať potenciálnu presbyopiu.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Dobré videnie počas jazdy je založené na kombinácii rôznych faktorov

Dobré videnie počas jazdy závisí od rôznych faktorov. V noci musíme byť schopní vidieť bez odlesku a odrazov, ale zároveň zreteľne a s dobrým kontrastom. Ďalším dôležitým faktorom je okuliarový rám, ktorý môže blokovať niektoré oblasti videnia, ak sú okuliare nesprávne prispôsobené alebo sa pri nesprávnom nasadení často šmýkajú z nosa. Od 40. roku života môžu vodiči trpieť začínajúcou presbyopiou, ktorá spôsobuje postupné zhoršovanie zraku. Správne okuliarové šošovky a dobre prispôsobený okuliarový rám sú riešením každej z takýchto zrakových požiadaviek. Ideálne okuliare na vedenie vozidla poskytujú účinnú ochranu pred odleskom spolu s vynikajúcou antireflexnou vrstvoupolarizovanými alebo tónovanými šošovkami - a so špeciálnym dizajnom okuliarov s progresívnymi šošovkami na presbyopiu.

1. Základ okuliarových šošoviek na vedenie vozidla – špičková antireflexná povrchová vrstva

Počas vedenia vozidla môže naše videnie ovplyvňovať množstvo svetelných zdrojov, ako napríklad jasné slnečné žiarenie, čelné svetlomety a odrazy na okuliaroch alebo čelnom skle. Okuliarové šošovky bez antireflexnej povrchovej vrstvy môžu spôsobiť zrakové problémy v dôsledku nepríjemných odrazov (napríklad na mokrých vozovkách a z protiidúcich vozidiel). Je to ďalšie bezpečnostné riziko, a to aj pre vodičov s perfektným zrakom. Špeciálne povrchové vrstvy okuliarových šošoviek, ako napríklad antireflexná povrchová vrstva od spoločnosti ZEISS, výrazne obmedzujú tieto nepríjemné vnemy a zaisťujú lepšie a zreteľnejšie videnie vo dne aj v noci. Okuliarové šošovky s antireflexnou povrchovou vrstvou sa odporúčajú vodičom, ktorí často musia jazdiť za súmraku, a najmä v noci, keďže umožňujú to najlepšie uvoľnené videnie bez odleskov.

2. Ďalšia ochrana s polarizačnými filtrami – vyšší kontrast a menej odlesku

Odrazy, či už od kovových povrchov, alebo vody na vozovkách, môžu predstavovať v prípade použitia štandardných okuliarov ďalšie riziko, a to bez ohľadu na ročné obdobie. Odrazené svetlo sa vedie špecifických smerom a spôsobuje nepríjemný odlesk. Polarizačné okuliarové šošovky poskytujú v týchto situáciách ďalšiu úroveň bezpečnosti. Polarizácia filtruje svetlo, obmedzuje nepríjemné odrazy na mokrých vozovkách alebo odrazy od snehu. Špeciálny odtieň okuliarových šošoviek zároveň zlepšuje kontrast a vnímanie farieb. Vďaka nemu budete môcť skôr vnímať protiidúce vozidlá, ktoré budete bez ohľadu na viditeľnosť zároveň vnímať zreteľnejšie.

3. Viac ako kozmetický efekt – odtiene šošoviek zvyšujú komfort

Niektoré farby odtieňov môžu byť mimoriadne vhodné na vedenie vozidla. Hnedé alebo sivé odtiene pomáhajú identifikovať svetelné signály, ako napríklad dopravná signalizácia alebo brzdové svetlá (v priebehu milisekúnd), čo nepriamo zlepšuje reakčné časy. Tip: Tónované šošovky s farebnými gradientmi zlepšujú pohľad na prístrojovú dosku, keďže sú v dolnej časti jasnejšie.

4. Prach a nečistoty nemajú na okuliarových šošovkách šancu – na lepšie videnie, ak sa vyžaduje

Bez ohľadu na podráždené oči v dôsledku vzduchových ohrievačov v zime alebo vetra v kabrioletoch existuje mnoho možností, vďaka ktorým docestujete do cieľa bez unavených očí a v akomkoľvek počasí. Niektoré typy rámov napríklad poskytujú vyššiu úroveň ochrany pred časticami prachu a malým hmyzom. Špičkové povrchové vrstvy šošoviek, akou je napríklad DuraVision® Platinum alepo DuraVision® DriveSafe od spoločnosti ZEISS, odpudzujú vodu a nečistoty a zároveň účinne chránia pred poškriabaním a inými škodlivými environmentálnymi vplyvmi.

Okuliare nenechávajte dlhodobo vo vozidle. Vysoké teploty a kolísanie teplôt môžu spôsobiť poškodenie okuliarových šošoviek.

5. Vďaka inovačnej technológii je možné vyrábať tie najlepšie progresívne šošovky všetkých čias – perfektné riešenie okuliarov na vedenie vozidla

Aj progresívne šošovky sa dajú optimalizovať na vedenie vozidla, čím sa dosiahne úplne nová úroveň bezpečnosti. Čím vyššia bude úroveň presného prispôsobenia okuliarových šošoviek zrakovým požiadavkám používateľa, tým účinnejšie budú šošovky. Progresívne šošovky ZEISS Individual 2 sú ekvivalentom obleku od krajčíra – sú prispôsobené tak presne, že minimalizujú čas potrebný nato, aby ste si na ne zvykli. Tip: Dizajn so zónami videnia do strednej vzdialenosti a na blízko je ideálnou pomôckou na vedenie vozidla a je navrhnutý špeciálne pre vodičov, ktorí musia často zaostrovať pohľad do diaľky a na blízke predmety. Vďaka tomuto dizajnu môžu vodiči rýchlejšie načítať údaje na prístrojovom paneli.

6. Najostrejšie videnie aj v noci – vďaka okuliarovým šošovkám s technológiou i.Scription na vedenie vozidla

Mnohí ľudia majú v porovnaní s vedením vozidla cez deň problémy s videním, keď jazdia v noci a za súmraku. Zrakové pomôcky určené na denné videnie (s malými zrenicami) nemusia postačovať. Zariadenie i.Profiler® od spoločnosti ZEISS, t. j. špeciálne zariadenie na meranie zraku, založené na inovačnej technológii wavefront meria oči s rozšírenými zrenicami, čo pripomína situácie nočného videnia. Technológia i.Scription® následne umožňuje zahrnúť výsledky merania do výroby okuliarových šošoviek. Získate okuliarové šošovky na ostrejšie videnie v noci a bezpečné vedenie vozidla spolu s lepším vnímaním farieb a kontrastu.

7. Výber okuliarových rámov na vedenie vozidla – na čo musím pamätať?

Okuliarové rámy majú veľký podiel na perfektných výsledkoch. Rám a spánkové ramienka by mali byť čo najtenšie a mali by sa spájať na hornom okraji. Takto sa zabráni narušeniu zorného poľa okuliarovým rámom počas vedenia vozidla. Ak sa maximalizuje veľkosť okuliarových šošoviek, budú pohyby hlavy na kontrolu situácie v spätnom zrkadle a bočných dverových zrkadlách minimálne. Okuliarové rámy so zaoblenými okuliarovými šošovkami pomáhajú obmedzovať nepríjemné svetlá zboku. Aj rám by mal pohodlne a bezpečne sedieť na nose tak, aby sa okuliare počas náhlych pohybov hlavy nešmýkali. Kľúčovým faktorom je aj vlastné prispôsobenie – v opačnom prípade hrozí riziko problémov ako bolesti hlavy a pocit bolesti v očiach.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

A odrazu vidíte viac – dokonca aj v noci a pri nedostatku svetla Lepší zrak pri nočnej slepote a slabom zraku v noci vďaka inovatívnym šošovkám

Šoférovanie + mobilita 24. 11. 2017

Tags:

Žite život naplno a užite si zrak bez stresu: Digitálne šošovky ZEISS vypĺňajú medzeru medzi jednoduchými a progresívnymi šošovkami!

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Rady na väčšie pohodlie pri nosení okuliarov s progresívnymi šošovkami Každý z nás si môže rýchlo zvyknúť na perfektne upravené progresívne šošovky.

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Vývoj okuliarových šošoviek na vedenie vozidla Pohľad do zákulisia: ako spoločnosť ZEISS vyvíjala šošovky DriveSafe

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty