Rady na väčšie pohodlie pri nosení okuliarov s progresívnymi šošovkami

Každý z nás si môže rýchlo zvyknúť na perfektne upravené progresívne šošovky.

Majú tri neviditeľné vizuálne zóny, ktoré prechádzajú do seba na získanie ostrého zraku na blízko až do diaľky v rámci jednej šošovky. Progresívne šošovky sú príkladom pokročilej optickej technológie. Po príslušnej úprave poskytujú vysokú úroveň spokojnosti. Niekedy sa však od ľudí, ktorí sa snažia privyknúť si na progresívne šošovky, vyžaduje menší „tréning“.

Progresívne šošovky predstavujú tú najlepšiu možnosť na zachovanie dokonalého zraku na všetky vzdialenosti. Tí, ktorí progresívne šošovky bežne nosia, si už nevedia predstaviť čas bez týchto špičkových šošoviek. Používatelia by si však mali byť vedomí niektorých vecí, aby boli s okuliarmi s progresívnymi šošovkami maximálne spokojní.

Základnou požiadavkou je odborná konzultácia s optikom

Najvyššiu prioritu má osobná konzultácia s optikom. Každý z nás je jedinečný a aj naše oči a životy sú jedinečné. Preto dokáže dobrý optik porozumieť vašim individuálnym potrebám. Optik sa vás bude pýtať na vašu prácu a záľuby, aby získal potrebný prehľad o vašich vizuálnych zvykoch. Dôležitými atribútmi sú aj poloha vášho tela a tvar hlavy.

Presné testovanie zraku zohráva špeciálnu úlohu v dokonalej funkčnosti progresívnych šošoviek.  Každé oko sa individuálne zmeria a s cieľom stanoviť požadovaný optický výkon šošoviek sa testuje aj binokulárne videnie. Až po takýchto testoch je možné určiť požadované optické výkony na čítanie a videnie do diaľky.

Dôležité sú aj presné merania prispôsobenia.  Aby sa zaručila správna funkčnosť šošoviek, musí byť stred zrenice zarovnaný so stredom okuliarovej šošovky.  Pri dômyselnejších progresívnych šošovkách môžu byť potrebné ďalšie merania.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Používatelia progresívnych šošoviek – začiatočníci potrebujú čas na privyknutie si na nové okuliare

Nemajte však obavy: na moderné progresívne šošovky si nedokáže zvyknúť iba veľmi málo ľudí. Táto technológia sa postupne vyvíjala. Novému používateľovi však môže privyknutie si na progresívne šošovky chvíľu trvať. Oči a mozog sa musia naučiť privyknúť si na odlišné refrakčné výkony progresívnych šošoviek. Nižšie uvádzame príklad: Keď používateľ okuliarov kráča do schodov, pozerá sa cez dolnú časť progresívnych šošoviek. Táto časť šošoviek je však prispôsobená vzdialenosti na čítanie (približne 16 palcov). Schody sa však nachádzajú vo väčšej vzdialenosti, t. j. budú mimo zaostrenia. Dobré správy: Zrakový zmysel je mimoriadne komplexný, ale aj veľmi adaptabilný. Za krátky čas sa dokáže prispôsobiť novým podmienkam. Počas chôdze do schodov používateľ obyčajne skloní hlavu viac nadol, aby videl schody cez časť šošoviek, ktorá je určená na videnie do strednej vzdialenosti a na diaľku. 

Na čo si musím zvyknúť, keď nosím progresívne šošovky?

  • Určitá rozmazanosť a menšie skreslenia na okrajoch šošoviek.
  • Rozsiahlejšie pohyby hlavou, najmä na krátke vzdialenosti, keďže sa zorné pole videnia na blízko nachádza iba v dolnej časti šošoviek.
  • Najviac si budete musieť zvyknúť na jednotlivé oblasti videnia a ich polohu v rámci okuliarov: v dolnej časti zreteľne uvidíte iba na krátke vzdialenosti. Ak sa budete pozerať do diaľky, použijete hornú časť šošovky – v opačnom prípade bude to, čo uvidíte, mierne rozmazané.

Tieto problémy s adaptáciou sú normálne a čoskoro sa obmedzia – následne si na šošovky tak zvyknete, že budete mať pocit, že žiadne problémy nikdy ani neboli. Na dosiahnutie rýchlej adaptácie by ste mali nosiť nové progresívne šošovky už od začiatku a ideálne po celý deň. Na progresívne šošovky si dokážete zvyknúť bez ohľadu na to, či ste vo svojich štyridsiatich rokoch začali trpieť presbyopiou alebo či už okuliare nosíte dlhé roky. Čím skôr ich však začnete nosiť, tým jednoduchší bude celý proces zvykania si na ne. Progresívne šošovky je veľmi užitočné začať používať hneď potom, ako vám diagnostikovali presbyopiu, pretože korekcia videnia na blízko bude iba mierna. Obdobie adaptácie bude jednoduchšie, pretože zmeny optického výkonu medzi jednotlivými vzdialenosťami videnia budú veľmi malé. 

Ak si ani po uplynutí dvoch až troch týždňov nedokážete úplne zvyknúť na nové progresívne šošovky, optik vám s radosťou poradí.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Najlepšie okuliarové šošovky na vedenie vozidla – bezpečne dorazte do cieľa Na čo však musia spotrebitelia myslieť, keď si kupujú okuliare na vedenie vozidla?

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Vývoj okuliarových šošoviek na vedenie vozidla Pohľad do zákulisia: ako spoločnosť ZEISS vyvíjala šošovky DriveSafe

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Šošovky na uvoľnenejšie vedenie vozidla Ako šošovky ZEISS dokážu z vedenia vozidla odstrániť stres a zvýšiť úroveň bezpečnosti.

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Získajte lepší zrak vďaka progresívnym šošovkám Sortiment progresívnych šošoviek ZEISS predstavuje perfektné riešenie aj pre používateľov – úplných začiatočníkov

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty