Šošovky na uvoľnenejšie vedenie vozidla

Ako šošovky ZEISS dokážu z vedenia vozidla odstrániť stres a zvýšiť úroveň bezpečnosti

Vedenie vozidla – mnohí ľudia ho milujú, pre väčšinu z nás však ide o nevyhnutnosť, ktorá nám poskytuje vysoký stupeň nezávislosti. Podľa uskutočnených štúdií sa však mnohí ľudia počas vedenia vozidla cítia byť neistí, napätí a v strese – a to najmä v podmienkach s nedostatočnou viditeľnosťou: v daždi, hmle, za úsvitu alebo súmraku. Počas vedenia vozidla je dobrá viditeľnosť absolútnym základom bezpečnosti a zabránenia nehodám. Ak je viditeľnosť nedostatočná, rýchlejšie sa unavíme a pomalšie reagujeme. Čo však vodiči naozaj potrebujú na to, aby dobre videli? Aké požiadavky musia v dnešnej dobe spĺňať okuliare pre vodičov? Spoločnosť ZEISS veľmi podrobne preskúmala túto oblasť.

Aký dôležitý je dobrý zrak na vedenie vozidla? Kedy môžu nastať problémy s videním?

1. Problémy s videním môžu nastať v zlom počasí, za úsvitu, súmraku a v noci.

Tento stav sa niekedy uvádza aj pod názvom „nočná slepota“. V jeho dôsledku sa mnohí ľudia rozhodnú v podmienkach s nedostatočným osvetlením alebo v noci nejazdiť. Dôvod je ten, že vedenie vozidla v tme, za súmraku alebo v nedostatočných svetelných podmienkach (napríklad dážď, hmla alebo sneh) kladie na naše oči úplne odlišné požiadavky. Naše zrenice sú roztiahnuté, čoho výsledkom je v porovnaní so stiahnutými zrenicami cez deň menej zaostrené videnie. Typickým dôsledkom tohto stavu je menšia schopnosť vodičov odhadnúť vzdialenosti a ich následný pocit neistoty a stresu.

To znamená, že potrebujeme šošovky na vedenie vozidla, ktoré nám uľahčia odhadovanie vzdialenosti v nedostatočných svetelných podmienkach.

2. Problémy s videním spôsobené odleskom

Mnohí ľudia vnímajú odlesk v premávke, ktorý spôsobujú svetlomety protiidúcich vozidiel, svetelná signalizácia alebo iné odrazy, ako mimoriadne nepríjemný. Stáva sa to najmä počas vedenia vozidla za súmraku alebo v noci, keď sú naše zrenice rozšírené. Podľa prieskumu trhu a vedeckých poznatkov je zrejmé, že vnímaný odlesk v premávke súvisí s modernou technológiou svietenia vozidiel, a to najmä so svetelnými zdrojmi typu LED a Xenon HID. Preto je nesmierne dôležité disponovať vhodnou ochranou pred odleskom, aby mohlo byť vedenie vozidla pohodlnejšie a bezpečnejšie. Spoločnosť ZEISS sa zamerala na prieskum reakcií vodičov na rôzne typy odlesku a na spôsob, akým môžu povrchové vrstvy šošoviek odstrániť tieto problémy.

3. Problémy s videním v dôsledku rýchleho a častého pohybu očí

Vision problems due to fast, frequent eye movement

Merania inštitútu FKFS* v mene spoločnosti ZEISS dokázali, že z celkového času vedenia vozidla za priemerne 97 % pozeráme do diaľky. Je to naozaj vysoká percentuálna hodnota! Naše oči však musia plniť aj iné úlohy: musia sa rýchlo a neustále pohybovať pri pohľade do diaľky a potom na prístrojovú dosku alebo dozadu či do spätných zrkadiel. Pre mladých vodičov to obyčajne nebýva problém, ale približne od veku 35 – 40 rokov sa už naše oči nedokážu prispôsobiť (odborný názov je „akomodácia“) odlišným vzdialenostiam tak rýchlo ako keď sme boli mladší. Na prekonanie tejto prekážky potrebujeme špeciálne šošovky, napríklad progresívne šošovky. Na účely vedenia vozidla musí byť zóna videnia do strednej vzdialenosti a zóna videnia do diaľky v progresívnych šošovkách mimoriadne veľká, aby bolo možné rýchlo meniť zaostrenie pohľadu medzi vozovkou a prístrojovou doskou s minimálnym pohybom hlavy. Spoločnosť ZEISS podrobila správanie sa našich očí počas vedenia vozidla podrobnej analýze.*

Jedny okuliare na všetky účely!

73 %** používateľov chce mať okuliare, ktoré im umožnia dobré videnie v noci, ale tieto okuliare chcú nosiť po celý deň!

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Tri želania – jedny okuliare: Šošovky ZEISS DriveSafe

Spoločnosť ZEISS zahrnula všetky uvedené aspekty do nových šošoviek ZEISS DriveSafe na vytvorenie celodenných šošoviek, ktoré sú vhodné na celodenné používanie intenzívnymi vodičmi, ktorí až doposiaľ zažívali výrazné nepohodlie v dôsledku slabého zraku. Určené sú samozrejme aj všetkým, ktorí chcú zmeniť vedenie vozidla na príjemnejšie chvíle.

Riešenia šošoviek ZEISS DriveSafe

Riešenie 1: Technológia Luminance Design® od spoločnosti ZEISS

Šošovky ZEISS DriveSafe sa vyznačujú optimalizovaným dizajnom okuliarových šošoviek, ktorý prihliada na veľkosť ľudských zreníc v prostredí s nedostatočným osvetlením. Existuje jeden dizajn jednoduchých šošoviek a jeden dizajn progresívnych šošoviek. Výsledok: uvoľnenejší zrak a lepšie videnie počas jazdy za nepriaznivých svetelných podmienok.

Jasné svetlo = fotopické videnie s malou zrenicou: Veľká hĺbka ohniska, uvoľnené vnímanie priestoru

Jasné svetlo = fotopické videnie s malou zrenicou: Veľká hĺbka ohniska, uvoľnené vnímanie priestoru

Žiadne svetlo (tma) = skotopické videnie s veľkou zrenicou: Malá hĺbka ohniska

Žiadne svetlo (tma) = skotopické videnie s veľkou zrenicou: Malá hĺbka ohniska

Slabé svetlo = mezopické videnie s premenlivou veľkosťou zrenice: Náročné podmienky v dôsledku zmien hĺbky ohniska

Slabé svetlo = mezopické videnie s premenlivou veľkosťou zrenice: Náročné podmienky v dôsledku zmien hĺbky ohniska

Riešenie 2: Povrchová vrstva DuraVision® DriveSafe od spoločnosti ZEISS

V rámci riešenia DriveSafe použila spoločnosť ZEISS špeciálnu novú povrchovú vrstvu s prihliadnutím na mnohé odlišné situácie počas vedenia vozidla, v ktorých nastáva konfrontácia s odleskom. Výsledkom je rovnaká tvrdosť a možnosti čistenia ako v prípade povrchových vrstiev DuraVision® Premium súčasťou je však aj odlišný typ antireflexnej vrstvy. Povrchová vrstva DuraVision® DriveSafe od spoločnosti ZEISS čiastočne odráža vlnové dĺžky vo vysokoenergetickej viditeľnej časti spektra modrého svetla vrátane pásma okolo vlnovej dĺžky 450 nm. Povrchová vrstva DuraVision® DriveSafe od spoločnosti ZEISS preto v porovnaní s prémiovými povrchovými vrstvami AR obmedzuje nepríjemný odlesk až o 64 %**.

*Pri používaní povrchovej vrstvy DuraVision DriveSafe uvádzalo až o 64 % menej vodičov problémy s odleskom (v porovnaní s ostatnými prémiovými povrchovými vrstvami AR).

Obmedzenie podráždenia spôsobeného svetlom (napríklad oslnenie a odrazy)
Obmedzenie podráždenia spôsobeného svetlom (napríklad oslnenie a odrazy)

Riešenie 3: Dizajn šošoviek ZEISS DriveSafe na progresívne šošovky

Spoločnosť ZEISS ponúka špeciálny dizajn na spríjemnenie vedenia vozidla s progresívnymi šošovkami a na zvýšenie bezpečnosti jazdy. Optimalizované zóny videnia zjednodušujú zaostrovanie zraku pri pohybe očí medzi vozovkou a prístrojovou doskou a spätným zrkadlom a bočnými spätnými zrkadlami. Vodorovné pohyby hlavy sú obmedzené. Zóna videnia je navrhnutá tak, aby bolo možné okuliare nosiť celý deň – aj na čítanie.

V skratke: Šošovky ZEISS DriveSafe sú ideálnym vizuálnym riešením na celodenné nosenie, nielen na vedenie vozidla – môžete ich používať v práci, počas sledovania televízie alebo niektorej zo svojich obľúbených činností.

Až o 43 % väčšia** zóna videnia na strednú vzdialenosť na jednoduchšiu zmenu zaostrenia medzi prístrojovým panelom a zrkadlami. Až o 14 % väčšia*** zóna videnia do diaľky na získanie širšieho pohľadu na vozovku.
Až o 43 % väčšia** zóna videnia na strednú vzdialenosť na jednoduchšiu zmenu zaostrenia medzi prístrojovým panelom a zrkadlami. Až o 14 % väčšia*** zóna videnia do diaľky na získanie širšieho pohľadu na vozovku.
Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

A odrazu vidíte viac – dokonca aj v noci a pri nedostatku svetla Lepší zrak pri nočnej slepote a slabom zraku v noci vďaka inovatívnym šošovkám

Šoférovanie + mobilita 24. 11. 2017

Tags:

Najlepšie okuliarové šošovky na vedenie vozidla – bezpečne dorazte do cieľa Na čo však musia spotrebitelia myslieť, keď si kupujú okuliare na vedenie vozidla?

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Žite život naplno a užite si zrak bez stresu: Digitálne šošovky ZEISS vypĺňajú medzeru medzi jednoduchými a progresívnymi šošovkami!

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Rady na väčšie pohodlie pri nosení okuliarov s progresívnymi šošovkami Každý z nás si môže rýchlo zvyknúť na perfektne upravené progresívne šošovky.

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty