Únava očí, unavené oči a páliace oči

čo ich spôsobuje a ako problém zmierniť

Únava očí môže byť bolestivá aj dráždivá. V súčasnosti sme všetci neustále zahľadení do našich smartfónov, obrazoviek počítačov alebo iných typov digitálnych zariadení. To môže po dlhom dni viesť k unaveným, páliacim očiam, čo sťažuje prácu a vykonávanie každodenných úloh. Zistite, čo spôsobuje vnímanú únavu očí a čo môžete robiť na zmiernenie problému.

Čo je únava očí?

Únava očí predstavuje očnú únavu, ku ktorej väčšinou dochádza pre nadmerné zaťaženie. Po dlhom čítaní, práci pred digitálnymi obrazovkami alebo šoférovaní na dlhé vzdialenosti bez prestávky môžete pociťovať príznaky únavy očí, ako sú:

  • Bolesť očí
  • Páliace oči
  • Nadmieru suché alebo dokonca slziace oči
  • Citlivosť na svetlo
  • Únava
  • Bolesti krku, chrbta a ramien (posturálna bolesť)
  • Bolesti hlavy pri únave očí
  • Rozmazané videnie
  • Dvojité videnie
  • Šklbanie očí
  • Červené alebo svrbiace oči

Čo spôsobuje únavu očí?

Únava očí je nepríjemná a môže vám ovplyvňovať prácu a každodenný život. Našťastie existujú spôsoby, ako ju zmierniť a obmedziť nepohodlie.
 
Najprv ale treba pochopiť, čo ju spôsobuje:
 

Naše zrakové návyky sa zmenili

Naše zrakové návyky za posledných niekoľko rokov prešli veľkými zmenami. Štúdie preukázali, že na smartfóny, televízne obrazovky či tablety sa každý deň pozeráme v priemere niekoľko hodín 1, a často to robíme v pohybe! Kontrolovanie správ a pošty, keď cestujeme do práce, kráčame alebo beháme, sa stalo súčasťou našich všedných životov.  
Naše zrakové návyky sa zmenili
Počas používania smartfónu je váš pohľad výrazne nasmerovaný nadol. 2 Vaše oči musia navyše vyvinúť o trochu viac úsilia, keď rýchlo a pravidelne meníte pohľad, aby ste lepšie videli v periférii (keďže potrebujete vidieť, kam kráčate).
 
 
Okrem toho na vás pôsobí iné svetelné spektrum, než na ktoré ste zvyknutí. Moderné digitálne displeje vyžarujú vysoké množstvo modrého svetla. Ľudské telo síce potrebuje na reguláciu cyklu spánku a budenia určité množstvo modrého svetla, ale nadmerné pôsobenie môže byť zdraviu škodlivé a môže spôsobovať únavu očí.
 
 
Zraková únava patrí k tomuto životnému štýlu, kedy sme nepretržite online, a môže byť jedným z dôvodov, prečo pociťujete nepohodlie alebo začínate cítiť silnejšiu túžbu po uvoľnení očí.

Digitálna únava očí medzi dospelými a deťmi

Podľa American Optometric Association (Americké optometrické združenie) sa u dospelých vyskytuje únava očí ako priamy dôsledok dlhšieho používania digitálnych zariadení. V skutočnosti ide o najčastejšiu príčinu. Tento zrakový problém nazývame digitálna únava očí alebo syndróm počítačového videnia.
Digitálna únava očí medzi dospelými a deťmi
Digitálna únava očí sa netýka iba dospelých ľudí – u detí dochádza k nárastu výskytu myopie či krátkozrakosti alarmujúcim tempom. V mestských oblastiach v Ázii sa u 90 % mladých ľudí rozvinie myopia ešte pred dovŕšením veku 20 rokov. 3
 
Hoci s myopiou pri deťoch súvisia rôzne aspekty životného štýlu a prostredia (genetika, urbanizácia, nedostatok prirodzeného svetla, vyšší stupeň vzdelania), rola digitalizácie by sa nemala podceňovať. Deti sa stávajú digitálnymi používateľmi už od útleho veku, a to môže mať vplyv na ich zrakový vývoj.

Ďalšie príčiny únavy očí

  • Čítanie bez dopriatia odpočinku očiam
  • Jasné svetlo alebo oslňovanie na pracovisku, prípadne pôsobenie jasného svetla po dlhú dobu
  • Práca alebo čítanie v zle osvetlených alebo tmavých oblastiach
  • Stres a nedostatok spánku
  • Šoférovanie na dlhé vzdialenosti bez zastavenia na odpočinutie si
  • Problémy so zrakom, napríklad refrakčné chyby
  • Chronické suché oči
  • Zastarané okuliare na predpis

Tipy na zmiernenie únavy očí

V niektorých prípadoch vám môže optik alebo očný lekár predpísať okuliare, ktoré budú vyhovovať vášmu digitalizovanému a unáhlenému životnému štýlu. Únava očí môže tiež poukazovať na nejakú základnú očnú chorobu alebo problém so zrakom, ktorý si vyžaduje diagnostiku a riadnu liečbu.

Je niekoľko tipov, ktoré si môžete sami vyskúšať na zmiernenie bolesti očí alebo v rámci prevencie, no najdôležitejšie je najprv kontaktovať praktického očného lekára, aby sa zistilo, čo konkrétne vám spôsobuje nepohodlie.

1. Choďte na kompletné vyšetrenie očí

Pravidelne navštevujte svojho praktického očného lekára a ak pociťujete dlhšie periódy s rozmazaným videním alebo únavou očí, môže vám to naznačovať, aby ste opäť navštívili lekára!
 
Okrem komplexného očného testu vám váš praktický lekár položí celý rad otázok, aby zistil, ako dennodenne používate oči. Zamyslite sa pozorne a odpovedajte svedomito. Nezabudnite uviesť konkrétne detaily, napríklad či pracujete s mini tabletom dlhšie než na počítači alebo či pravidelne šoférujete.
 
Čím viac informácií o vás lekár získa, tým ľahšie bude predpísať vám dobré okuliare.

2. Dávajte si pravidelné prestávky

Je veľmi ľahké zabrať sa do práce tak, že zabudnete na prestávky. Vyššiu produktivitu dosiahnete v skutočnosti vtedy, keď ste odpočinutí a nemáte unavené oči. Snažte sa vstať od svojho pracovného stola každú hodinu a na 5 až 10 minút sa poprechádzať alebo si ponaťahovať svaly.
 
Rovnako ako potrebujete fyzickú aktivitu, môžu vášmu zdraviu prospieť aj očné cvičenia. Pravidlo 20 20 20 predstavuje skvelý spôsob, ako nechať oči odpočinúť a zároveň si trocha zacvičiť. Funguje to jednoducho – stačí každých 20 minút odvrátiť zrak od obrazovky a na 20 sekúnd sa zamerať na niečo vo vzdialenosti 20 metrov.
20 20 20 rule

3. Žmurk, žmurk, žmurk!

Keď pracujete na počítači alebo zaostrujete na smartfón, zvyknete žmurkať menej a pri žmurkaní zatvárate viečka iba čiastočne. Žmurkaním sa vlhčia oči, aby sa zabránilo vysušovaniu a dráždeniu, takže keď si zájdete na jednu z plánovaných prestávok, dbajte na dlhé a úplné žmurkanie.  

4. Vlhčite si oči

Ak vás trápia suché oči, porozprávajte sa s lekárom alebo očným praktickým lekárom o umelých slzách. Ide o lubrikačné kvapky, ktoré zvyšujú účinnosť slzného filmu, aby sa z očí neodparovala vlhkosť príliš rýchlo.

5. Obmedzte deťom čas strávený pred obrazovkou

Rastúce deti s vyvíjajúcimi sa očami by nemali používať digitálne zariadenia po dlhšiu dobu. V ich prípade je v porovnaní s vami ešte dôležitejšie, aby si dávali časté prestávky a obmedzili čas pred obrazovkou!
 
Po dlhom dni strávenom v škole sa uistite, že vaše dieťa strávi nejaký čas vonku. Fyzické hry sú veľmi dôležité z hľadiska ich zdravia a rozvoja a prospievajú aj ich očiam. Výskumy ukazujú, že u detí, ktoré trávia vonku viac času, je nižšia pravdepodobnosť vzniku krátkozrakosti. 4 Keď sú vonku, nezabúdajte, že je dôležité používať opaľovací krém a okuliare s UV ochranou.
 
Ak má vaše dieťa alebo tínedžer náročný školský program, porozprávajte sa so svojím odborníkom na očnú starostlivosť o vhodných šošovkách, ktoré pomôžu predchádzať únave.

6. Vyhýbajte sa pred spánkom modrému svetlu

Ako už bolo povedané, všetky digitálne zariadenia vyžarujú nejakú formu modrého svetla. Keď sú oči vystavené určitej intenzite a spektrálnemu pásmu modrého svetla, telo uvoľňuje menej melatonínu (spánkový hormón). To znamená, že budete dlhšie pozornejší a bdelí.

Samozrejme platí, že spánok hrá pri zmierňovaní únavy očí zásadnú úlohu, preto sa vyhýbajte nadmernému pôsobeniu modrého svetla, než pôjdete spať, alebo používajte okuliare na predpis so špeciálnym povrchom pre modré svetlo, ak si v noci radi čítate na telefóne alebo tablete.

7. Rozhodujte sa zdravo

Oči milujú zeleninu! Jedzte veľa zeleniny, ako sú brokolica, špenát a kapusta, a samozrejme mrkva.

Dôležitá je tiež hydratácia, hlavne keď vás trápia suché oči. Musíte piť dostatok vody, aby ste zabezpečili, že vašim očiam sa dostáva potrebná vlhkosť.

Deň zdravých rozhodnutí zakončite kvalitným nočným odpočinkom – vašim očiam to pomôže sa zotaviť z únavy.

Rozhodujte sa zdravo

8. Choďte von

Či už sa snažíte zahriať v zime alebo schladiť v lete, klimatizačné systémy môžu vo vašej kancelárskej budove alebo domácnosti vysušovať vzduch. Pravidelne choďte von, aby ste sa nadýchali čerstvého vzduchu, alebo vypnite reguláciu teploty a otvorte okno.

V zime môžete do vykurovanej miestnosti umiestniť misky s vodou, aby ste zvýšili vlhkosť. Niektorým ľuďom prospievajú zvlhčovače a zapínajú ich, keď sa vzduch vysušuje až príliš. Nezabudnite piť veľa vody, aj keď je vonku chladno!

Zistite, čo sa vám osvedčuje, a pokračujte v tom, aby ste si udržiavali zdravé oči.

9. Vytvorte si ergonomické pracovisko

Je také jednoduché rýchlo si otvoriť laptop a v krátkosti odpovedať na e-mail na pohovke pred televízorom. Z jedného e-mailu sa ich ale čoskoro stane desať a než sa nazdáte, strávite hodiny prácou v nepohodlnej polohe, ktorá má za následok posturálnu bolesť a zhoršuje únavu očí.

Ak chcete získať pridanú ochranu pri práci s počítačom, treba si uvedomiť, kde a ako pracujete. V práci alebo domácej kancelárii by ste mali mať samostatný priestor, ktorý je prispôsobený vašim potrebám. Ak je to možné, pripojte svoj laptop k väčšiemu monitoru na úrovni očí. Všeobecným pravidlom je oddialiť si od seba obrazovku čo najďalej až do bodu, keď ešte stále vidíte zreteľne. Poloha by mala byť taká, aby ste nemali krk v sklonenej polohe.

Vždy seďte v pohodlnom kresle a nastavte si svoju výšku a sklon chrbta a opierok tak, aby ste mali nohy pevne usadené na zemi a ruky zľahka položené na pracovnom stole, keď píšete na počítači. Podľa potreby si sadnite na vankúš na zvýšenie výšky alebo si jeden vankúš dajte za chrbát ako bedrovú opierku.

Pre pohodlie očí si ďalej upravte jas monitora, veľkosť textu a teplotu farieb. Väčšina laptopov a počítačov je vybavená filtrom na blokovanie modrého svetla, pre ktorý si môžete nastaviť časovač a dopriať tak svojim očiam v noci určitú dodatočnú ochranu. Túto funkciu môže podporovať aj váš smartfón alebo tablet, prípadne si môžete stiahnuť aplikáciu na ovládanie pôsobenia modrého svetla na vás. Napriek tomu však toto riešenie iba obmedzuje pôsobenie modrého svetla a mali by ste sa snažiť tráviť pred obrazovkou menej času, prípadne sa porozprávať so svojím praktickým očným lekárom o okuliaroch blokujúcich modré svetlo.

Ako môžu pomôcť okuliare

Ako môžu pomôcť okuliare

Môžu vám prospievať okuliare, ktoré pomáhajú zmierňovať vnímanú únavu očí, a k dispozícii máte rôzne možnosti. Akýkoľvek predpis je možné prispôsobiť vašim potrebám.

V skutočnosti je očná technológia tak ďaleko, že súčasné šošovky sú špecificky navrhnuté pre životný štýl zameraný na to byť stále online a v pohybe. Tieto šošovky sú navrhnuté tak, aby zohľadňovali vaše individuálne a vekom podmienené potreby (zmeny vo fyziológii oka spôsobené starnutím). Je možné ich kombinovať s vaším konkrétnym predpisom. Výsledkom budú prispôsobené okuliare optimalizované pre váš životný štýl zameraný na to byť nepretržite online, a navyše budete pociťovať menšiu vnímanú únavu očí.

Ďalšie informácie a rady vám poskytne váš praktický očný lekár.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

A odrazu vidíte viac – dokonca aj v noci a pri nedostatku svetla Lepší zrak pri nočnej slepote a slabom zraku v noci vďaka inovatívnym šošovkám

Šoférovanie + mobilita 24. 11. 2017

Tags:

Žite život naplno a užite si zrak bez stresu: Digitálne šošovky ZEISS vypĺňajú medzeru medzi jednoduchými a progresívnymi šošovkami!

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Najlepšie okuliarové šošovky na vedenie vozidla – bezpečne dorazte do cieľa Na čo však musia spotrebitelia myslieť, keď si kupujú okuliare na vedenie vozidla?

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Aký je dôvod na druhé okuliare Existuje veľa situácií, v ktorých sa z druhých okuliarov stáva váš najdôležitejší partner.

Šoférovanie + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty