Dokonalý zrak počas bicyklovania: ktoré okuliarové šošovky sú pre cyklistov najlepšie?

Rýchlosť, meniace sa svetelné podmienky a častice prenášané vzduchom predstavujú špeciálne výzvy pre okuliare používané na bicyklovanie: nižšie uvádzame niekoľko tipov od tímu LEPŠIEHO VIDENIA.

Bez ohľadu na to, či ste profesionálnym cyklistom, alebo jazdíte na bicykli iba pre zábavu, sú dobré športové okuliare počas bicyklovania veľmi dôležité. Vysoké rýchlosti na kamenistom povrchu alebo v teréne, často sa meniace svetelné podmienky, od jasného slnečného svetla až po blikajúce svetlo a tieň, hmyz a nečistoty alebo iné častice letiace do tváre cyklistu – to všetko sú dôvody, pre ktoré sú okuliare pre bicyklistov základnou bezpečnostnou pomôckou na tento šport. Tím LEPŠIEHO VIDENIA vám pomôže zistiť, na čo sa treba zamerať počas nákupu okuliarov pre cyklistov a aké možnosti máte pri výbere šošoviek.

Okuliare pre cyklistov musia byť skutočne univerzálnymi okuliarmi, ktoré chránia oči pred škodlivým UV žiarením, prúdením vzduchu, hmyzom, prachom a aj nečistotami a inými časticami vo vzduchu. To všetko musia spĺňať bez toho, aby predstavovali problém: okuliare pre cyklistov musia byť ľahké a nosová vložka/bočné strany musia pohodlne sedieť pod prilbou. Počas bicyklovania je veľmi dôležitý aj zrak s dobrým vnímaním kontrastu. Oko si musí zvyknúť na neustále sa meniace svetelné podmienky a hru svetla a tieňov. Okuliare okrem toho musia poskytovať vhodnú ochranu pred odleskom.

Šošovky do okuliarov na bicyklovanie

Okrem dobrého prispôsobenia a odolných a tvarovaných rámov sú veľmi dôležité aj šošovky. Musia poskytovať ochranu pred UV žiarením, vetrom a vzduchom prenášanými časticami a musia cyklistovi umožniť dokonale sledovať cestu v prostredí s jasným slnečným svetlom, tieňom a v zlom počasí. Spoločnosť Carl Zeiss Vision vytvorila sortiment šošoviek, ktoré ponúkajú cyklistom dokonalý zrak a vynikajúci vizuálny komfort. Tieto šošovky sú špeciálne určené do svetelných podmienok, ktoré sa neustále menia (z podmienok slabého osvetlenia až po silné slnečné žiarenie).

1. Polarizačné šošovky

Rýchle a časté striedanie svetla a tieňa spôsobuje námahu zraku. Keď k tomu pripočítate odlesk a odrazy alebo osvetlenie zozadu, môže sa stať, že si rizikové úseky, zákruty alebo zmeny pruhu všimnete až vtedy, keď bude neskoro. Neznamená to iba stratu času v dôsledku brzdenia, ale aj bezpečnostné riziko. Okuliare (s korekčným faktorom alebo bez neho) s polarizačnými šošovkami poskytujú optimálnu úroveň ochrany pred odleskom a pomáhajú filtrovať odrazy od jasných a hladkých povrchov. Počas bicyklovania budete vidieť oveľa lepšie a prípadné riziká identifikujete skôr v dôsledku menšieho oslnenia.
 

2. Oblé šošovky

Zakrivenie okuliarového rámu je veľmi dôležité. Okuliare musia byť dokonale prispôsobené tvári, aby dokázali chrániť oči. Mimoriadne dôležitým atribútom je zraková ostrosť v celom zornom poli, a to najmä v prípade, že potrebujete zrakovú korekciu. Možné riziká je nevyhnutné vnímať aj z periférnych oblastí. Mnohí cyklisti používajú pod športovými okuliarmi aj kontaktné šošovky. Ak sa však prach a iné častice dostanú pod okuliare a kontaktné šošovky, môže nastať skutočný problém. Športová uhlová poloha zaoblených šošoviek viedla v minulosti k vytváraniu nepríjemných aberácií v periférnych oblastiach, a to v dôsledku fyzického tvaru šošoviek. Vďaka špeciálnej technológii používanej počas dizajnérskej a výrobnej fázy športových šošoviek ZEISS sme schopní umožniť extrémne presné videnie aj v uhlových častiach periférnych oblastí šošoviek. Nezáleží na tom, či potrebujete progresívne, alebo jednoduché šošovky – vďaka zaobleným športovým šošovkám ZEISS už nebude nastávať strata videnia, a to ani v prípade predpisov s vyšším optickým výkonom.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Najvhodnejšie farby šošoviek pre cyklistov

Žlté a ružové odtiene šošoviek zvyšujú zrakovú ostrosť a sú veľmi odporúčanými odtieňmi na bicyklovanie. Ponúkajú najjasnejšie zorné pole a sú ideálnym riešením do prostredia so slabým alebo žiadnym slnečným svetlom. Vďaka ich intenzite v oblasti farebného kontrastu sa tieto odtiene mimoriadne odporúčajú na bicyklovanie na cestách. Vďaka zlepšeniu reakčných časov pomáhajú zlepšovať športový výkon a úroveň bezpečnosti. Pri slabom alebo žiadnom slnečnom žiarení je najdôležitejšie disponovať odtieňmi, ktoré umožňujú rýchlo a jednoducho rozpoznávať aj tie najmenšie detaily. Keď si vyberáte odtieň vhodný na bicyklovanie, nevyberajte si príliš tmavý variant, pretože počas jazdy sa prostredie bude meniť z veľmi slnečného na prostredie s množstvom tieňov – napríklad pod stromami alebo mostami a v tuneloch. Odporúčame, aby cyklisti nepoužívali moderné šošovky so samočinným tónovaním, pretože aj napriek špičkovým výkonovým charakteristikám sa vzhľadom na prostredie, v ktorom sa budú pohybovať, tieto šošovky rozjasňujú iba pomaly.

Odporúčame používať sivé šošovky (aj keď je ich účinnosť nižšia). Tieto šošovky obmedzujú odlesk a reálne vykresľujú farby. Po celý rok zároveň umožňujú dobré videnie, a to aj v prostredí s jasným slnečným svetlom.

Keďže v našej atmosfére prevažuje modré svetlo, je naša schopnosť vnímať kontrast obmedzená. Napríklad: zemský povrch nám pripadá plochý, aj keď nie je. Žlté šošovky filtrujú väčší podiel modrých vlnových dĺžok svetla, vďaka čomu lepšie dokážeme vnímať kontrast. Tento odtieň umožňuje cyklistom lepšie videnie v prostredí s menším podielom svetla, t. j. v tmavšom prostredí s menším podielom slnečného žiarenia.

V prípade prostredia s priemerným až silným slnečným žiarením sú mimoriadne užitočné šošovky so zoslabením modrého svetla (napríklad Skylet od spoločnosti Carl Zeiss Vision). Obmedzujú transmisiu vlnových dĺžok modrého svetla, čím sa zlepšuje kontrast a farby sa vykresľujú neutrálnym spôsobom.

Mnohé športové šošovky sú k dispozícii aj vo forme polarizačných variantov. Polarizačné šošovky eliminujú zvislo oscilujúcu časť svetla, ktorú spravidla generujú oslňujúce svetelné zdroje (napríklad mokrý povrch cesty po daždi).

Povrchové vrstvy šošoviek a materiály okuliarov pre cyklistov

Vaše cyklistické okuliare toho musia veľa vydržať. Po dokončení závodu s nasadenými okuliarmi budú okuliare pokryté väčším množstvom prachu, nečistôt a hmyzu ako akýkoľvek iný druh športových okuliarov. Ak chcete, aby sa okuliarové šošovky čistili jednoducho, investujte do kvalitnej vrstvy CleanCoat. Použitím hydrofóbnych povrchových vrstiev šošoviek sa pot, dážď a iné častice od šošoviek jednoducho odrazia. Dobrá antireflexná vrstva – najmä na zadnom povrchu šošoviek – minimalizuje nepríjemné odrazy, ktoré môžu tvoriť veľkú prekážku.

Je samozrejmé, že šošovky v cyklistických okuliaroch musia byť mimoriadne trvanlivé a odolné. Odporúčame, aby ste používali šošovky vyrobené z polykarbonátu a polyamidu (nylon), ktoré odolajú aj pádom.

Na čo je potrebné myslieť:

  • Keď budete u optika, postupujte počas rozhodovania o funkciách, ktoré by mali cyklistické okuliare spĺňať, veľmi uvážlivo.
  • Vezmite si so sebou prilbu a overte si, či zorné pole zodpovedá vašim potrebám.
  • Chránia okuliare dostatočným spôsobom pred prúdením vzduchu? Niektorí optici sa špecializujú na športové okuliare a na simuláciu skutočných podmienok majú v obchode špeciálne ventilátory alebo závodné bicykle.
  • Dajú sa okuliare ľahko nasadiť a zložiť?
  • Ak chcete testovať farebný odtieň, počkajte si pred návštevou optika na slnečný deň.

 

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Najlepšie slnečné okuliare na športovanie Akým výzvam čelia športovci, keď sa venujú svojmu obľúbenému športu?

Šport + oddych 29. 6. 2018

Tags:

Lepšie videnie pre atlétov Nie sú iba módnym doplnkom: Profesionálni aj amatérski atléti využívajú výhody špeciálnych okuliarov na šport

Šport + oddych 1. 11. 2017

Tags:

Lepšie videnie počas zimných športov Mnohí fanúšikovia lyžovania a jazdy na snouborde, s korekciou zraku aj bez nej, „letia naslepo“ dole svahom.

Šport + oddych 16. 10. 2017

Tags:

Športové okuliare pre novú generáciu bežcov: Slnečné okuliare Nike Vision Vaporwing na behanie Dvaja silní partneri Nike Vision a ZEISS vytvorili tím, výsledkom snahy ktorého sú športové slnečné okuliare pre bežcov na dlhé trate.

Šport + oddych 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty