Lepšie videnie počas zimných športov

Mnohí fanúšikovia lyžovania a jazdy na snouborde, s korekciou zraku aj bez nej, „letia naslepo“ dole svahom.

Všetci to dobre vedia – ak máte slabý zrak a ste na silnom slnečnom svetle, mali by ste nosiť okuliare. Je to ešte dôležitejšie pre fanúšikov všetkých zimných športov, či už alpského lyžovania, lyžovania na bežkách, alebo jazdy na snouborde, keďže dobré okuliarové šošovky sú základom všetkých dovolenkových radostí a zábavy na snehu. Mnohí z tých, ktorí sa venujú zimným športom, si jednoducho nevyhradia potrebný čas na zváženie správnych okuliarových šošoviek. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že okuliarové šošovky na zimné športy nielenže zvyšujú úroveň bezpečnosti, zábavy a pozoruhodných výhľadov – znamenajú aj veľký rozdiel v oblasti zdravia vašich očí.

Väčšina ľudí sa už nemôže dočkať zimnej dovolenky a mnohí si už s príchodom sezóny užívajú radosti na ľadovcoch pokrytých snehom. Zimné športy sú veľkou zábavou a fantastickým spôsobom, ako si vychutnať prírodu. Niektorí ľudia milujú lyžovanie na rovinkách pokrytých snehom a iní zase rýchlu jazdu dole svahom. A, samozrejme, všetci majú radi zábavu po lyžovaní. Aj keď zimná dovolenka môže byť úžasná, predstavuje aj určité riziká. Väčšina ľudí si je toho vedomá – je teda šokujúce, že tak veľa lyžiarov a jazdcov na snoubordoch so slabým zrakom nosí okuliare alebo kontaktné šošovky s nedostatočnou korekciou alebo nenosí žiadne okuliare/kontaktné šošovky. Aj osoby, ktoré vidia dobre, by mali dbať na to, aby ich slnečné okuliare alebo lyžiarske okuliare poskytovali dostatočnú ochranu zraku.

Športové okuliare nie sú iba nástrojom lepšieho videnia – chránia oči pred vetrom, chladom, cudzími telesami a škodlivým UV žiarením. Rovnako ako lyže a snoubordy by aj tieto okuliare mali tvoriť neoddeliteľnú súčasť zimných športov. Podľa prieskumov spôsobuje veľký počet nehôd na lyžiach nedostatočné videnie. Ideálnym riešením je nosenie prispôsobených športových okuliarov s dobrým UV filtrom alebo kontaktných šošoviek v kombinácii s lyžiarskymi okuliarmi s ochranou proti UV žiareniu. Zimné slnko môže byť „nepriateľom“ a sneh a nadmorská výška na horách zosilňujú jeho žiarenie. Odrazy od snehu môžu zosilniť účinok slnečného žiarenia až o 90 %. To môže spôsobiť vybielenie sietnice, čoho výsledkom je ťažšie privyknutie si na prechod z tmy do svetla a výrazné zhoršenie zraku. Výsledky pestovania zimných športov bez optimálnych zrakových pomôcok môžu byť bolestivé – existuje nielen vyššie riziko nehôd, ale aj spazmu očného viečka, silného slzenia a sčervenania spojiviek.

Ľahké, robustné, prispôsobené

Dobré okuliare na zimné športy by mali spĺňať nasledujúce kritériá:

 • Vysoká odolnosť voči otrasom a škrabancom
 • minimálna hmotnosť (ideálne sú plastové šošovky),
 • vypchávky v kritických oblastiach,
 • anatomicky prispôsobené na pohodlné nosenie,
 • minimálne narušenie zorného poľa.

Ideálnym riešením na zimné športy sú dynamicky zaoblené okuliarové rámy so zaoblenými okuliarovými šošovkami, ako napríklad so šošovkami Clarlet Loop od spoločnosti Zeiss. Chránia oči pred vetrom a slnkom a prestavujú špičku športovej módy. Nová technológia Clarlet Loop znamená, že tieto výrazne zaoblené šošovky umožňujú zreteľné videnie vo všetkých smeroch – t. j. vlastnosť, ktorú šošovky kedysi nemali. Počas starších pokusov s touto technológiou boli okraje obrazu často skreslené. Pokiaľ ide o Clarlet Loop, neexistuje žiadny problém. Ďalšou výhodou je, že inovačné šošovky Clarlet Loop sú dostupné ako jednoduché alebo progresívne šošovky so správnou úrovňou korekcií.

Lyžiarske okuliare so šošovkami Carl Zeiss Vision: Bezpečnosť je na prvom mieste

Lyžiarske okuliare so šošovkami Carl Zeiss Vision: Bezpečnosť je na prvom mieste

Presná optika Carl Zeiss Vision je k dispozícii aj pre lyžiarske okuliare. Rovnako ako v prípade klasických šošoviek ZEISS sme usilovne pracovali, aby sme zaistili kvalitu a trvanlivosť týchto produktov. Priezory lyžiarskych okuliarov musia byť dostatočne pevné na to, aby odolali nárazom, a zároveň musia očiam poskytovať optimálnu úroveň ochrany:

 • Materiály špičkovej kvality: Polykarbonátové priezory na zaistenie odolnosti voči nárazom
 • Vďaka ochrannej živicovej povrchovej vrstve lyžiarske okuliare s optikou Carl Zeiss nesklamú ani v tých najhorších podmienkach.
 • 100 % ochrana proti žiareniu UV A a UV B uchová vaše oči v bezpečí pred nebezpečenstvami a možným poškodením v dôsledku silného slnečného žiarenia.
 • Priezory Carl Zeiss Vision do lyžiarskych okuliarov boli vyvinuté na zaistenie ostrosti zraku a používateľom umožňujú zreteľne vnímať riziká počas lyžovania alebo jazdy na snouborde, t. j. stromy, kamene a obrysy terénu.
 • Sneh, dážď, topiaci sa ľad, extrémny odlesk a odraz: to je iba niekoľko výziev, ktorým musia lyžiarske okuliare čeliť. Riešenie: ochranná vrstva CleanCoat, ktorá je odolná voči vode a nečistotám.
 • Zrkadlové okuliare nie sú iba módnym trendom – tieto okuliare obmedzujú efekty odlesku a filtrujú nebezpečné slnečné lúče, a to najmä vo vysokých nadmorských výškach a počas jasných slnečných dní. Čím hrubšia je zrkadlová vrstva, tým vyššiu úroveň ochrany poskytuje.

Hľadajte šošovky s označením Optics by Carl Zeiss Vision – napríklad na lyžiarskych okuliaroch od výrobcov GIRO, Smith Optics alebo SPY Optic.

Tieto slnečné okuliare sa dajú vybaviť dôležitou technológiou proti odlesku na zimné športy: polarizačné filtre minimalizujú vyšší odlesk spôsobený snehom a slnkom. To je mimoriadne dôležité pri aktivitách ako lyžovanie na bežkách, t. j. lyžiar bude môcť zreteľnejšie zaregistrovať bubny a nerovnosti. Okrem klasického polarizačného riešenia ponúka spoločnosť ZEISS aj prémiové riešenie SkyPol® na dokonalé vnímanie farieb a rozlišovanie kontrastu. Odporúčame použiť aj dobrú antireflexnú povrchovú vrstvu.

Radostné novinky pre snoubordistov a alpských lyžiarov: používatelia okuliarov teraz môžu získať špeciálne lyžiarske okuliare, ktoré sa nosia nad bežnými okuliarmi. Táto kombinácia sa dá použiť so všetkými bežnými a s väčšinou netradičných okuliarových rámov.

Môžete požiadať optika aj o to, aby upravil typ svorky so šošovkami, ktoré budú dokonale sedieť pod lyžiarskymi okuliarmi.

Adaptovateľné šošovky so samočinným tónovaním

Šošovky so samočinným tónovaním predstavujú alternatívu pre tých, ktorí majú počas pestovania zimných športov radi bezstarostnosť a ktorí si cenia odpočinok a pohodlie. Ich fotosenzitívna povrchová vrstva poskytuje optimálnu úroveň ochrany zraku a šošovky sa adaptujú na rýchle zmeny podmienok osvetlenia. Sú aktivované UV žiarením a stmavnú ihneď po kontakte so slnečným žiarením. Keď slnko ustúpi, šošovky sa znova rozjasnia. Šošovky so samočinným tónovaním sa neustále prispôsobujú meniacim sa svetelným podmienkam vonku, t. j. vaše oči dostanú vždy ten správny podiel svetla. Sú k dispozícii v rôznych farbách (hnedá a sivá) a vždy blokujú 100 % lúčov UV-A a UV-B.

Dávajte pozor na lacné ponuky

Lacné športové a slnečné okuliare sú niečím, na čo by sa ľudia so zrakovým postihnutím nemali ani pozrieť. Neodporúčame ich ani tým, ktorí problém so zrakom nemajú. Neposkytujú dostatočnú ochranu pred UV žiarením, šošovky sú často príliš tmavé, preto sa zrenice viac rozširujú. Do očí tak môže vstupovať vyšší podiel škodlivých UV lúčov.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Najlepšie slnečné okuliare na športovanie Akým výzvam čelia športovci, keď sa venujú svojmu obľúbenému športu?

Šport + oddych 29. 6. 2018

Tags:

Lepšie videnie pre atlétov Nie sú iba módnym doplnkom: Profesionálni aj amatérski atléti využívajú výhody špeciálnych okuliarov na šport

Šport + oddych 1. 11. 2017

Tags:

Športové okuliare pre novú generáciu bežcov: Slnečné okuliare Nike Vision Vaporwing na behanie Dvaja silní partneri Nike Vision a ZEISS vytvorili tím, výsledkom snahy ktorého sú športové slnečné okuliare pre bežcov na dlhé trate.

Šport + oddych 16. 10. 2017

Tags:

Dokonalé okuliare pre hráčov golfu Kľúč k lepšiemu hendikepu

Šport + oddych 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty