Lepšie videnie pre atlétov

Nie sú iba módnym doplnkom: Profesionálni aj amatérski atléti využívajú výhody špeciálnych okuliarov na šport

Nezáleží na tom, či je vašou záľubou behanie na bežkách, maratón, tenis, beh, hranie golfu alebo trávenie času na pláži – ak si chcete pri športových aktivitách alebo aktivitách vo voľnom čase zachovať najlepší zrak, sú ideálnym riešením dobré slnečné okuliare. Často tvoria základ výbavy na dovolenku. Špičkové okuliare chránia oči a umožňujú zreteľné a jasné videnie.

Nie sú iba módnym doplnkom: Profesionálni aj amatérski atléti využívajú výhody špeciálnych okuliarov na šport

Oči sú naším najdôležitejším zmyslovým orgánom. Približne 80 percent všetkých stimulov vnímame očami. V rámci športu zohráva zrak ešte dôležitejšiu úlohu. Slabý zrak neznamená iba to, že netrafíte loptu alebo nedáte gól – súčasne s tým sa zvyšuje aj riziko zranenia.

Takmer vo všetkých športoch sú vnímanie hĺbky a pohybu a schopnosť rýchlej zmeny zaostrenia pohľadu dôležitými predpokladmi, ktoré nám umožňujú sústrediť sa na protivníkov, spoluhráčov a nástroje. Potrebné sú ďalšie okuliare, pretože okuliare na všedný deň vo všeobecnosti nepostačujú na tieto účely. Znamená to, že športové okuliare alebo slnečné okuliare poskytujú viac ako ochranu pred UV žiarením.

Je samozrejmé, že športové okuliare musia korigovať amblyopiu rovnako dobre ako štandardné okuliare. Optometrik musí prispôsobiť korekčné šošovky potrebám používateľa. Existujú aj športové okuliare spolu s klipovými vložkami na korekčné šošovky a vymeniteľné sklá. Inými slovami – na každú vizuálnu požiadavku sú k dispozícii perfektné okuliare.

Ďalšia možná alternatíva: Kontaktné šošovky spolu so športovými okuliarmi. V tomto prípade je primárnou funkciou športových okuliarov ochrana očí a zdokonalenie kontrastu. Samozrejme, budú predstavovať aj módny doplnok.

Dôležité poznatky

Dôležité poznatky

Neexistujú okuliare, ktoré sú ideálnym riešením na všetky druhy športov, nájdete však okuliare, ktoré sú vhodné na takmer každú disciplínu. Treba prihliadať a dva kľúčové faktory. Pevné a pohodlné nasadenie. Takisto sa uistite, aby boli vaše okuliare odolné. To je jeden z dôvodov, prečo by športové okuliare mali byť vyrobené z vysoko refrakčného plastu.

Špeciálne plastové šošovky zjednodušujú optimálnu zrakovú korekciu a sú mimoriadne robustné, veľmi ľahké a tenké. Veľmi dôležitá je antireflexná povrchová vrstva a vytvrdzovaná vrstva odolná voči poškriabaniu. Samozrejme, možno ich osadiť do kovového rámu.

Pamätajte však: Pri kovovom ráme je dôležité, aby ste si vybrali flexibilnú zliatinu, ktorá nie je krehká. Optik vám s týmito podrobnosťami rád poradí.

Dobré športové okuliare by mali spĺňať nasledujúce požiadavky:

 • Komfort príjemného a bezpečného nosenia.
 • Ušné časti, ktoré vyhovujú príslušnému športu. Ušná časť, ktorá úplne obklopuje ucho, je ideálnym riešením na behanie alebo mnohé loptové športy. Rovné ušné časti sú vhodné na bicyklovanie alebo inline korčuľovanie, pretože sa dajú jednoducho zasunúť pod helmu.
 • Mäkký nosový mostík.
 • Niekedy môže byť užitočné použiť elastický športový popruh uchytený na zadnej strane hlavy.
 • Okuliare s hlavovým popruhom majú mäkkú tvárovú vložku a dobrý systém ventilácie
Dobré športové okuliare by mali spĺňať nasledujúce požiadavky

Claret Loop je špeciálna vlastnosť športových okuliarov, ako aj dizajnérskych okuliarov a slnečných okuliarov. Poskytuje aj prispôsobenú a optimálnu vizuálnu korekciu s ultramodernými tvarovanými rámami. Vďaka týmto vlastnostiam sú nedostatočné videnie, problémy s vnímaním obrazu a nadmerne namáhané oči otázkou minulosti.

Clarlet Loop má nasledujúce výhody:

 • vysoká odolnosť,
 • ľahké plastové sklá,
 • veľký výber farieb a povrchových vrstiev.

Funkcia Clarlet Loop je preto ideálna na:

 • zakrivené slnečné okuliare,
 • tvarované športové okuliare,
 • korekčné okuliare s vysokým stupňom tvarovania,
 • športové okuliare s vnútornými klipsňami.

V závislosti od preferovaných atletických činností je možné odporučiť širokú škálu ďalších okuliarov

Vodné športy
Okuliare do vody sú ideálnym riešením na vodné športy. Chránia oči pred baktériami, chlórom a slanou vodou. Dôležité je dobré nasadenie. Príjemné silikónové tesnenia, nastaviteľné očné časti a popruhy zaručujú pri nosení mimoriadny komfort. Používatelia kontaktných šošoviek by jednoznačne mali používať okuliare do vody. Všetky okuliare do vody a potápačské okuliare sú, samozrejme, k dispozícii s korekčnými šošovkami na zaistenie optimálnej zrakovej ostrosti.

Loptové športy
Okuliare poskytujú počas loptových športov optimálne vnímanie hĺbky a pohybu, ako aj tú najlepšiu ochranu. Väčšinu zranení v tejto disciplíne spôsobujú letiace predmety, napríklad tenisové loptičky a loptičky na squash, ktoré môžu dosiahnuť rýchlosť až 200 km/h.

Zimné športy
Na základe uskutočnených štúdií spôsobuje nedostatočné videnie až 80 percent všetkých zranení na lyžiach. To však nie je nič prekvapujúce, keďže sneh odráža až 95 percent svetla. Tento stav má za následok rýchle preťaženie zraku.

Ľudské oko je prirodzene nastavené na úroveň osvetlenia 10 000 luxov. V oblastiach pokrytých snehom sme vystavení osvetleniu až s 10-násobne vyššou hodnotou. Výsledok je ten, že šošovky používané v športových okuliaroch musia mať vynikajúci UV filter a úroveň tónovania tretej kategórie (poraďte sa s optometrikom). Užitočný je aj tzv. polarizačný filter.

Vonkajšie športy – napríklad horské bicyklovanie a inline korčuľovanie

Najlepšie športové okuliare poskytujú pri horskej cyklistike a inline korčuľovaní ideálnu ochranu proti prúdeniu vzduchu, UV žiareniu, hmyzu a malým kamienkom. Každodenne používané okuliare vo všeobecnosti nie sú vôbec vhodné na tieto účely, pretože sa pri páde môžu priškripnúť, zosunúť a rozbiť. Dôležité: Správne upravené športové okuliare. Ušné časti by nemali zasahovať pod prilbu. Okuliarové šošovky by mali poskytovať ochranu pred UV žiarením a mali by mať tónovanie zdokonaľujúce kontrast.

Pamätajte: Letectvo a golf

Prirodzene, bezpečnosť zohráva vo vzduchu mimoriadne dôležitú úlohu. Preto sa aj letcom odporúčajú špeciálne okuliarové šošovky: Skylet sport. Tieto okuliarové šošovky sú ideálnym riešením v podmienkach, ktoré si vyžadujú lepšiu izoláciu a ochranu pred oslňujúcim svetlom.

Ak je cieľom hry presne vyhľadať a trafiť cieľ (podobne ako pri golfe), dbajte na to, aby ste si vybrali spomedzi dokonalých okuliarov na takéto účely. Na hráčov golfu často pôsobí oslepujúce slnečné svetlo na greene. Pohybujúce sa tiene a meniace sa svetelné podmienky môžu zhoršiť ich zrak – a to nie je dobrá správa pre hendikep milovníka golfu.

K dispozícii sú špecifické šošovky na ochranu pred slnkom a špeciálne filtračné šošovky pre hráčov golfu, ktoré sú vyrobené presne podľa potrieb tohto športu: ProGolf.

Športové okuliare pre deti

Športové okuliare pre deti

Potrebujú ich aj malí čertíci: Deti potrebujú rovnakú vizuálnu podporu a ochranu ako dospelí, keď plávajú, lyžujú a sa hrajú. Pravdou je, že detské oči sú oveľa citlivejšie.

Športové okuliare pre deti by teda mali zodpovedať aj anatomickým proporciám hlavy. Mali by byť vyrobené z robustného materiálu a mali by mať veľmi mäkké nosové vložky a ušné časti. Takto bude môcť každé dieťa bezstarostne šantiť, šplhať sa, bezpečne skákať a robiť rôzne akrobatické kúsky. Dbajte na to, aby neexistovalo nič, čo by pokazilo zábavu. Ideálnym riešením sú vysokokvalitné tmavé šošovky s dobrým UV filtrom, pretože detské oči sú citlivejšie na UV žiarenie.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Najlepšie slnečné okuliare na športovanie Akým výzvam čelia športovci, keď sa venujú svojmu obľúbenému športu?

Šport + oddych 29. 6. 2018

Tags:

Lepšie videnie počas zimných športov Mnohí fanúšikovia lyžovania a jazdy na snouborde, s korekciou zraku aj bez nej, „letia naslepo“ dole svahom.

Šport + oddych 16. 10. 2017

Tags:

Športové okuliare pre novú generáciu bežcov: Slnečné okuliare Nike Vision Vaporwing na behanie Dvaja silní partneri Nike Vision a ZEISS vytvorili tím, výsledkom snahy ktorého sú športové slnečné okuliare pre bežcov na dlhé trate.

Šport + oddych 16. 10. 2017

Tags:

Dokonalé okuliare pre hráčov golfu Kľúč k lepšiemu hendikepu

Šport + oddych 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty