Môžu poľovníci používať progresívne šošovky?

Nižšie uvádzame niekoľko informácií o prínose okuliarov počas poľovačky.

"Progresívne šošovky a poľovačka? Absolútny protiklad!“ Pripravili sme niekoľko tipov, ktoré slúžia ako pomôcka na objasnenie tohto rozporu a pomocou ktorých sa naučíte mať radi svoje okuliare na poľovačku.

Ten najlepší zrak počas poľovačky je rovnako dôležitý ako dokonalý zrak v bežnom živote. Na poľovačke si chcete užiť prírodu a uloviť zver – prioritou číslo 1 však stále zostáva bezpečnosť. Skôr či neskôr sa to stane každému z nás: naše oči nedokážu zaostriť pohľad zblízka do diaľky tak ako kedysi. Poľovníci nie sú výnimkou. Aj oni potrebujú zrakovú podporu na videnie na blízko a do diaľky. Ktoré okuliare sú však najvhodnejšie na poľovačku? Nie každý vníma tradičné progresívne šošovky ako adekvátnu podporu pri poľovačke. Niekto uprednostňuje jednoduché alebo kontaktné šošovky, iný zase použije svoje bežné okuliare. Mnohí poľovníci nastavujú predpísanú hodnotu na puškovom ďalekohľade na hodnotu –3,5 až +3 dioptrie.

Aké problémy spôsobuje nosenie progresívnych šošoviek počas streľby?

Vo všeobecnosti je potrebné odlišovať medzi poľovníkom s puškou a ďalekohľadom a športovým strelcom, ktorý musí využívať pohľad dopredu a do strán. Športovým strelcom sa progresívne šošovky obyčajne neodporúčajú. V takomto prípade sú najlepším riešením jednoduché šošovky prispôsobené osobným vzdialenostiam pozerania sa a oku, ktorým počas streľby cielite. Preto si mnohí profesionálni športoví strelci berú na strelnicu svojho optika na vykonanie príslušného merania. Ďalšou možnosťou je použitie zrakovej pomôcky na oko, ktorým cielite, s irisovou clonou. Pozeráte sa cez malý otvor na overenie jasného definovania predného a zadného pohľadu a na zdokonalenie hĺbky poľa počas pohľadu na cieľ. Oko, ktorým necielite, je čiastočne zakryté mliečnym/sivým filmom.

Strieľanie s optikou na zacielenie si vyžaduje odlišné vizuálne potreby. Budete potrebovať optimálne videnie cez ďalekohľad, pretože poľovníci (na rozdiel od športových strelcov) by mali vidieť na blízko – na bezpečný pohyb podrastom, čítanie počas čakania ap. – jednoduché šošovky vám neposkytnú potrebnú podporu. Výsledok: rozptýlenie a hluk počas výmeny okuliarov alebo poľovania s nedostatočne kvalitným zrakom.

Preto mnohí poľovníci nedajú dopustiť na progresívne šošovky – dokonca aj počas poľovania. Na zaistenie správnej funkčnosti progresívnych šošoviek by optik mal vybrať dizajn progresívnych šošoviek, ktorý zaisťuje prispôsobenie rozsahu vzdialenosti na streľbu s ďalekohľadom. Optimálna akomodácia každého oka je dôležitá. Rovnako dôležité je aj binokulárne videnie. Ak interakcia medzi očami a novými progresívnymi šošovkami nie je dokonalá, optimálny zrak nezískate. Napríklad: nadmerná korekcia nedominantného oka je jedným z nežiaducich následkov.

Náš tip: Keď si kupujete nové okuliare, dbajte na to, aby bolit šošovky optimalizované na obe oči a aby vybraté zóny videnia poskytli optimálne zrakové riešenie na každodenný život aj poľovačku. Absolútnym základom je stabilná a veľká zóna videnia do diaľky.

Ktoré rámy sú vhodné na poľovačku?

Malé rámy vyzerajú dobre a sú moderné, na okuliare na poľovačku si však vyberte väčší rám. Takto sa budete môcť jednoduchšie pozerať ďalekohľadom – najmä vtedy, keď potrebujete rýchlo konať. Rám by nemal narúšať váš zrak, a to najmä v oblasti hornej obruby šošoviek. Zároveň je potrebné, aby bol rám kompatibilný s používanou pokrývkou hlavy a aby dokonale sedel na tvári! Ak sú okuliare príliš ťažké alebo sa na nose kĺžu, je to nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné. Vhodnou pomocou sú aj športové okuliare s popruhom.

Materiál rámu by mal byť robustný a čo najviac nezničiteľný. To isté platí aj pre šošovky – dbajte na výber odolných plastových šošoviek, aby spätný ráz po strele alebo vetvy podrastu šošovky nezničili.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Akú povrchovú vrstvu šošoviek by ste si mali vybrať?

Prémiová antireflexná povrchová vrstva je dôležitá na zabránenie nepríjemným odrazom na šošovkách. Ak poľujete v noci, výhodou sú číre šošovky, keďže vďaka ním budete vnímať svoje okolie zreteľne.

Plastové šošovky by mali mať tú najlepšiu vytvrdzovanú povrchovú vrstvu. Vďaka nej budú okuliare trvanlivé a ani napriek častému pobytu v lese sa ich životnosť neskráti.

Vedú sa mnohé diskusie o tónovaných šošovkách a ich použití v oblasti poľovníctva a športovej streľby. Vo všeobecnosti sa preferujú nasledujúce farby:

  • žltá (v prostredí s nedostatočným alebo rozptýleným svetlom alebo v zamračenom počasí),
  • rumelka (na lepšie trojrozmerné videnie),
  • oranžová (za súmraku a počas poľovania v podrastoch),
  • bronzová alebo zlatá (na dosiahnutie lepšieho kontrastu),
  • purpurová (na zoslabenie zeleného pozadia).


Vplyvy odtieňov sa vo všeobecnosti u jednotlivých ľudí líšia. Neexistuje žiadne striktné pravidlo okrem pravidla, že by ste sa s vybratou farbou mali cítiť dobre.

Náš tip: vyskúšajte rôzne dostupné farby! Potom si vyberte ten najjasnejší odtieň. Mali by ste sa cítiť pohodlne bez toho, aby ste privierali oči.

Medzihra medzi okuliarmi, ďalekohľadom na puške a štandardným ďalekohľadom

Počas poľovačky vstupujú do hry tri presné optické nástroje: vaše okuliare, ďalekohľad na puške a štandardný ďalekohľad. Všetky tri nástroje by mali byť vzájomne kompatibilné. Keď nosíte okuliare, malo by byť používanie ďalekohľadu na puške a štandardného ďalekohľadu pohodlné a praktické. Šošovky by sa nemali dotýkať ďalekohľadu na puške ani štandardného ďalekohľadu a vzdialenosť medzi zrenicami (PD) by mala byť dostatočne veľká. Takto sa zaistí zreteľný zrak a zabráni sa kontaktu ďalekohľadu na puške a šošoviek v dôsledku spätného rázu.

Náš tip: Niektorí optici ZEISS vám dokážu poradiť v oblasti ďalekohľadov na puške, štandardných ďalekohľadov a streleckých ďalekohľadov.

Ďalšie informácie o ďalekohľadoch na puške, štandardných ďalekohľadoch a streleckých ďalekohľadoch nájdete na stránke

Náš najdôležitejší tip:

Nájdite si optika, ktorému dôverujete, a prediskutujte s ním požiadavky počas poľovania, vaše zrakové problémy a typické vzdialenosti videnia. Čím viac toho optikovi poviete, tým viac optimalizované budú vaše okuliare. V ideálnom prípade bude mať optik dostatok skúseností s okuliarmi pre poľovníkov.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Nie všetky slnečné okuliare sú rovnaké Better Vision objasňuje, čo by ste mali vedieť o UV ochrane, tónovaní, zrkadlách, polarizovaných šošovkách a ďalších témach. Pomôže vám to zaobstarať si tie správne slnečné okuliare prispôsobené individuálne vašim potrebám.

Šport + oddych 25. 6. 2019

Tags:

Najlepšie slnečné okuliare na športovanie Akým výzvam čelia športovci, keď sa venujú svojmu obľúbenému športu?

Šport + oddych 29. 6. 2018

Tags:

Polarizované šošovky – lepšie videnie Univerzálne šošovky do okuliarov, na vedenie vozidla a mnohé iné účely

Šport + oddych 3. 11. 2017

Tags:

Lepšie videnie pre atlétov Nie sú iba módnym doplnkom: Profesionálni aj amatérski atléti využívajú výhody špeciálnych okuliarov na šport

Šport + oddych 1. 11. 2017

Tags:

Súvisiace produkty