Našich top 10 tipov pre športové okuliare

Na čo treba pamätať pri kupovaní športových okuliarov? Prečítajte si viac o tom, ako dosiahnuť vyšší športový výkon a zároveň si chrániť oči.

Je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov, aby ste svoje športové okuliare využili naplno, vrátane vhodnej farby a aby vám príjemne a pohodlne sadli. Často si vystačíte už s konfekčnými športovými okuliarmi, no pri určitých druhoch športov alebo osobitných poruchách zraku vám toho ponúknu oveľa viac individuálne prispôsobené okuliare, a to hlavne v prípade, že kontaktné šošovky nie je možné použiť. Na čo si ale dať pozor pri kupovaní športových okuliarov? A v čom sa líšia športové okuliare od obyčajných okuliarov? BETTER VISION ponúka 10 tipov, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa pri kúpe správne.

1// Aké športové okuliare sú najvhodnejšie pre môj obľúbený šport? Tu je prehľad všetkých kategórií – päť rôznych úrovní ochrany pre športové okuliare

Aké športové okuliare sú najvhodnejšie pre môj obľúbený šport? Tu je prehľad všetkých kategórií – päť rôznych úrovní ochrany pre športové okuliare:

Pri farbách šošoviek sa všeobecne rozlišuje medzi piatimi rôznymi úrovňami ochrany. Nasledujúca tabuľka obsahuje prehľad rôznych možností okuliarov a vhodnosti jednotlivých kategórií pri konkrétnych podmienkach.

 Kategória 0

Jasné alebo veľmi jasné

Absorpcia svetla:    0 – 20%

Ideálne na ochranu proti hmyzu alebo vetru

Kategória 1

Jasné až polojasné

Absorpcia svetla:  20 – 57%

Ideálne v zamračenom počasí a keď je trochu slnečno; zlepšuje kontrast

Kategória 2

Tmavé

Absorpcia svetla:  57 – 82%

Ideálne pri normálnom slnečnom svetle, napr. v lete

Kategória 3

Veľmi tmavé

Absorpcia svetla:  82 – 92%

Ideálne na vodné športy, trávenie času v horách alebo na pláži

Kategória 4

Extrémne tmavé a/alebo s reflexným povrchom

Absorpcia svetla:  92 – 97%

Ideálne pri svetelných podmienkach na ľadovci, vode alebo v púšti (ale nevhodné na šoférovanie!)

2// Čo je dôležité pri výbere šošoviek a rámov pre športové okuliare? Ktorý materiál je najlepší?

Najdôležitejšia vec pri kúpe športových okuliarov je výber správneho materiálu pre šošovky aj rám. Pri poraneniach počas športovania sa môže vážne poškodiť oko, čomu sa dá predísť používaním športových okuliarov. Druh športu síce rozhoduje o tom, ktoré okuliare budú pre vás najvhodnejšie, základné princípy sa však nemenia.

Okuliare by mali byť čo najviac odolné a ľahké, a zároveň by vám mali sedieť príjemne a pohodlne. Okuliare by mali byť dostatočne blízko k vašim očiam, aby cez ne neprechádzalo rozptylové svetlo, a pritom by sa očné riasy nemali dotýkať šošoviek. Materiál by sa nemal štiepiť a mal by byť čo najodolnejší, a súčasne by si mal zachovávať tvárnosť a pružnosť. Tieto vlastnosti znižujú riziko poranenia, napr. pri padaní, pretože okuliare vám neprasknú, ale iba „povolia“. Výber správneho materiálu má taktiež veľký vplyv na komfort nositeľa.

Tu je pravidlo z praxe: čím ľahšie sú okuliare, tým pohodlnejšie vám budú sedieť na nose. Z tohto dôvodu, a tiež pretože sa tým znižuje riziko poranenia, by ste mali v prvom rade siahať po okuliaroch vyrobených z plastu (napr. polykarbonátu a polyamidu). Oproti šošovkám vyrobeným zo skla ich možno vyrobiť ľahšie až o 50 %.

Poznámka: Pri vyberaní rámu dajte pozor, aby neobsahoval akékoľvek prvky, ktorými by ste sa mohli poraniť, napr. sklené alebo kovové časti. Rovnako je vhodné, aby mali plastové šošovky tvrdý povrch, ktorý ich ochráni pred poškriabaním.

3// Aké farby sú k dispozícii? A ktoré farby sú najlepšie pre jednotlivé druhy športov?

Aké farby sú k dispozícii? A ktoré farby sú najlepšie pre jednotlivé druhy športov?

V prvom rade platí, že farby nielenže znižujú intenzitu svetla dopadajúceho na oko, ale menia tiež jeho spektrálne zloženie vyplývajúce z vlastností svojich farieb. Každý človek má inú citlivosť na farby a každý z nás vníma farby veľmi odlišne. Výber správnej farby má preto veľmi osobný charakter a nie každý nositeľ okuliarov sa bude cítiť pohodlne s každou farbou. Pri vyberaní farby sa neponáhľajte a vyskúšajte u svojho optika rôzne možnosti.

Bez ohľadu na zvolenú farbu sa ale uistite, že nie je príliš tmavá. Intenzita a farba musia zodpovedať typu športu a očakávanému jasu. Prehľad rôznych úrovní ochrany nájdete pod 1. tipom. Množstvo slnečného žiarenia zvykne byť zvýšené pri lyžovaní alebo vykonávaní vodných športov než pri mnohých iných outdoorových aktivitách. Z tohto dôvodu by mala byť farba trochu tmavšia. Odporúča sa tiež dodatočný zrkadlový povrch. Nadšenci do vodných športov a rybári môžu využiť výhody polarizačného filtra v šošovke. Špeciálny povrch obmedzuje nepríjemné odrazené svetlo, napríklad keď slnečné svetlo dopadá na mokrú vozovku, sneh, vodu alebo kovové povrchy. Výsledok: menej nepríjemných odrazov, vďaka čomu budete vidieť čisto a komfortne – a to aj v prostredí s jasným slnečným svetlom. Zrakový komfort vám ďalej môže zvýšiť špeciálny odtieň, ako napr. ZEISS Skylet: šošovka do slnečných okuliarov zlepšuje kontrast a vnímanie farieb. Vďaka tomu budete vidieť lepšie, hlavne v situáciách náročných na zrak, napr. v horách alebo na vode.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

4// Tu je návod, ako sa uistiť, že vaše nové športové okuliare budú optimálne prispôsobené vášmu športu, a to aj pri nosení prilby a iného vybavenia.

Pri športovaní je často potrebná doplnková výbava, napríklad prilba. V tomto prípade by ste si mali svoju výbavu vziať so sebou, keď pôjdete k optikovi. Bude tak môcť posúdiť situáciu a nájsť vám ideálne riešenie. Držanie tela nositeľa počas používania je extrémne dôležité z hľadiska návrhu šošovky a následného vyladenia. Suboptimálny vizuálny bod by mohol spôsobiť, že s novými okuliarmi možno neuvidíte tak dobre, ako by ste inak mohli. Strelci, golfisti, poľovníci a lukostrelci by si mali v ideálnom prípade nechať okuliare prispôsobiť na mieste, napr. na strelnici alebo golfovom ihrisku. Následne by mali navštíviť svojho optika, aby vykonal posledné úpravy.

Poznámka: Progresívne šošovky, niekedy nazývané aj varifokálne šošovky, sú dobrou voľbou pri väčšine druhov športov vrátane bicyklovania a plachtenia. Nie sú však vhodné pri golfe. Progresívne šošovky sú prispôsobené tak, aby sa nachádzali vo veľmi konkrétnej polohe. Pri golfe však musíte meniť pohľad, keď sa pripravujete na odpal, a vaša hlava sa pritom presúva, čím sa mení aj držanie tela.

5// Ochrana šošoviek pred poškriabaním, ľahšie čistenie a UV ochrana – užitočné povrchy.

Ochrana šošoviek pred poškriabaním, ľahšie čistenie a UV ochrana – užitočné povrchy.

Pravdepodobnosť poškodenia je pri športových okuliaroch vyššia, pretože podstupujú oveľa väčšiu záťaž ako obyčajné okuliare s korekčnými šošovkami. Športové okuliare sú vystavené rôznym podmienkam prostredia a musia zvládnuť prepravu v športovej taške – to všetko vedie k pravidelnému namáhaniu materiálu. Pri športových šošovkách je preto nevyhnutný vhodný povrch na ochranu pred poškriabaním. Pamätajte si: pri poškriabaní okuliarov by ste ich mali okamžite vymeniť. Je preto dobré v prvom rade predchádzať vzniku škrabancov. Tvrdý povrch, ako napr. ZEISS DuraVision Platinum šošovky nielen chráni pred poškodením, ale tiež účinne odpudzuje nečistoty a vodu, čím zjednodušuje dennú starostlivosť o šošovky. Vaše šošovky tak zostanú dlhšie bez nečistôt a ľahšie sa čistia. Ďalší povinný prvok: 100 % UV ochrana pred žiarením UV-A a UV-B. Väčšina šošoviek do okuliarov a slnečných okuliarov pravdepodobne má UV ochranu, no žiaľ sa ešte stále nájdu také, ktoré nevyhovujú súčasným požiadavkám. Váš optik vám vie overiť, akú spoľahlivú UV ochranu vaše slnečné okuliare naozaj ponúkajú. V prípade kvalitných produktov (napr. od ZEISS) vás tento problém nemusí trápiť. Spýtajte sa optika na vhodné riešenia pre vás, s radosťou vám pomôže.

6// Vyhnite sa zahmlievaniu šošoviek: rámy pre športové okuliare s cirkuláciou vzduchu a ochranou proti zahmlievaniu.

Pri zahmlených okuliaroch môže rýchlo vzniknúť nebezpečenstvo alebo počas hry či súťaže môžete byť znevýhodnení oproti konkurencii. Pri kupovaní športových okuliarov sa uistite, že ponúkajú účinnú cirkuláciu vzduchu. Tým sa zabráni zahmlievaniu šošoviek. Špeciálnym povrchom môžete takisto docieliť, aby šošovky zostali dlhšie priehľadné. ZEISS AntiFOG je cenovo výhodný a ľahko použiteľný sprej na ošetrovanie: po vyčistení šošoviek ho jednoducho naneste na obe strany šošovky, čím zabránite nepríjemnému zahmlievaniu šošovky s účinnosťou až na 72 hodín.

7// Prehnuté okuliare – čo je najdôležitejšie pre ideálnu ochranu a optimálny zrak?

Prehnuté okuliare sú nepostrádateľné: poskytujú účinnú univerzálnu ochranu pred nečistotami, slnečným svetlom alebo malými čiastočkami prachu vo vzduchu, a popritom zaručujú videnie ostré ako sokol, a to aj v periférnych zónach.

Ale nezabúdajte, že napriek prehnutému tvaru je naďalej potrebná plnohodnotná korekcia zrakových porúch, aby sa zabránilo vizuálnym deformáciám. Aj pri veľkom priemere šošoviek a hrubom prehnutom ráme by mali byť šošovky vašich športových okuliarov rovné a stabilné (napr. vybavené technológiou ZEISS Cosmetic Edge®).

8// Ako sa správne starať o športové okuliare.

Aby ste si mohli svoje športové okuliare užívať po dlhú dobu treba pamätať na niekoľko základných pravidiel. Podobne ako iné páry okuliarov ani športové okuliare nemajú rady dlhšie pôsobenie extrémneho tepla. Vysoké teploty alebo kolísanie teplôt môžu poškodiť rámy aj povrch. Preto sa odporúča uchovávať športové okuliare v puzdre vždy, keď sa nepoužívajú. Rovnako ich nenechávajte v aute v horúcom slnečnom dni.

Všetko záleží na vás: čím viac sa o ne budete starať, tým dlhšie vám budú športové okuliare dobre slúžiť. Používajte správne príslušenstvo – uľahčí vám čistenie a vaše nové okuliare vydržia dlhšie.

9// Komfortná alternatíva k lyžovaniu a vodným športom: športové okuliare na predpis alebo denné kontaktné šošovky.

Komfortná alternatíva k lyžovaniu a vodným športom: športové okuliare na predpis alebo denné kontaktné šošovky.

Nie je vždy nutné, aby ste si ku svojim každodenným okuliarom zakúpili športové okuliare. Pri lyžovaní a vodných športoch by mohli predstavovať pohodlnú alternatívu napríklad denné kontaktné šošovky alebo športové okuliare na predpis. Vedeli ste, že denné kontaktné šošovky môžete mať bez problémov nasadené dokonca aj pri plávaní? Vďaka vákuu sú kontaktné šošovky bezpečne usadené na vašich očiach. Je však potrebná určitá opatrnosť – kontaktné šošovky neposkytujú dostatočnú ochranu pred UV žiarením, pretože zakrývajú iba časť oka. Preto by používatelia kontaktných šošoviek mali mať pri sebe vždy kvalitné slnečné okuliare s ochranou proti žiareniu UV-A a UV-B.

10// A na čo musím pamätať pri výbere kontaktných šošoviek pre môj obľúbený šport?

Existujú tri dôležité vlastnosti, ktoré ovplyvňujú pocit komfortu používateľa kontaktných šošoviek: kvalita šošoviek, profesionálne prispôsobenie a dôkladná starostlivosť o šošovky používaním vysokokvalitného prípravku na čistenie. Bez ohľadu na druh kontaktných šošoviek, pre ktorý sa rozhodnete, by kontaktné šošovky mal prispôsobiť optik – rovnako ako vaše okuliare. Optik zhodnotí váš zrak, odmeria povrch rohovky oka a skontroluje váš slzný film, aby vám mohol odporučiť ideálne kontaktné šošovky.

Pamätajte si: Čistota je absolútny základ pre používateľov kontaktných šošoviek! Nedostatočná hygiena alebo nedostatočná starostlivosť môžu viesť k infekciám oka spôsobeným bacilmi, vírusmi alebo baktériami. Ide o bolestivé stavy, ktoré znižujú úroveň komfortu používateľa, a zároveň hrozí riziko trvalého poškodenia zraku. Pokiaľ ide o čistotu, nemali by používatelia kontaktných šošoviek robiť žiadne kompromisy.

Tip: Náš čistiaci prípravok ZEISS All-in-one ADVANCE je kompatibilný so všetkými mäkkými kontaktnými šošovkami, je jemný a zároveň účinný proti bacilom, vírusom a baktériám.

Vyžadujete špeciálne športové okuliare? Máte nejakú zvláštnu požiadavku?

Váš optik vám s radosťou pomôže, ak potrebujete špeciálne športové okuliare alebo máte zvláštne požiadavky na zrak. Mnohí optici ZEISS sú odborníkmi na športové okuliare a majú rozsiahle skúsenosti so športovými okuliarmi – stačí sa spýtať!

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Najlepšie slnečné okuliare na športovanie Akým výzvam čelia športovci, keď sa venujú svojmu obľúbenému športu?

Šport + oddych 29. 6. 2018

Tags:

Lepšie videnie pre atlétov Nie sú iba módnym doplnkom: Profesionálni aj amatérski atléti využívajú výhody špeciálnych okuliarov na šport

Šport + oddych 1. 11. 2017

Tags:

Lepšie videnie počas zimných športov Mnohí fanúšikovia lyžovania a jazdy na snouborde, s korekciou zraku aj bez nej, „letia naslepo“ dole svahom.

Šport + oddych 16. 10. 2017

Tags:

Športové okuliare pre novú generáciu bežcov: Slnečné okuliare Nike Vision Vaporwing na behanie Dvaja silní partneri Nike Vision a ZEISS vytvorili tím, výsledkom snahy ktorého sú športové slnečné okuliare pre bežcov na dlhé trate.

Šport + oddych 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty