Nie všetky slnečné okuliare sú rovnaké

Better Vision objasňuje, čo by ste mali vedieť o UV ochrane, tónovaní, zrkadlách, polarizovaných šošovkách a ďalších témach. Pomôže vám to zaobstarať si tie správne slnečné okuliare prispôsobené individuálne vašim potrebám.

Slnečné okuliare sú viac ako len módny doplnok – je dôležité, aby vašim očiam poskytovali plnú UV ochranu. Okrem toho by mali slnečné okuliare vyhovovať vašim potrebám, či už lyžujete, venujete sa vodným športom, alebo keď ste iba na obyčajnej prechádzke v parku so psom. Sú rôzne spôsoby, ako prispôsobiť slnečné okuliare s rôznymi typmi šošoviek a povrchov. V tomto článku sa dozviete, čo treba vedieť pred kúpou vlastných okuliarov.

Plná UV ochrana

Čo sa týka výberu slnečných okuliarov, štýlový rám ladiaci s tvarom vašej tváre má pre mnohých z nás najvyššiu prioritu. Možnosti pri výbere rámu a šošoviek sú nekonečné a je ľahké zabudnúť na ten hlavný dôvod používania slnečných okuliarov, ktorým je ochrana očí pred škodlivým ultrafialovým žiarením (UVR).

UV lúče sú prítomné celodenne, každý deň, v zime aj lete, a dokonca aj keď je oblačno. Nadmerné pôsobenie UV žiarenia môže viesť k akútnemu poškodeniu očí, ako je fotokeratitída (spálenie rohovky) a spálenie očného viečka. Môže tiež spôsobiť chronické poškodenie očí, ako sú katarakty a pterýgium (prerastaním zakrýva bielu časť oka cez rohovku).1,2

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) približne 20 % všetkých katarákt spôsobuje alebo k nim prispieva UV žiarenie. Kataraktám sa pripisuje 48 % slepoty, čo z nich robí hlavnú príčinu celosvetovej slepoty.3

Slnečné okuliare sú viac ako len módny doplnok – vaše oči by mali chrániť pred škodlivými UV lúčmi.
Slnečné okuliare sú viac ako len módny doplnok – vaše oči by mali chrániť pred škodlivými UV lúčmi.

Preto je dôležité si overiť, či ponúkajú vaše vlastné slnečné okuliare alebo tie, ktoré si plánujete kúpiť, plnú UV ochranu až do 400 nm. Malo by na nich byť označenie CE (ktoré zaručuje, že slnečné okuliare spĺňajú základné bezpečnostné požiadavky európskych smerníc) a niektoré okuliare môžu mať aj štítok UV400. Tento je väčšinou vyobrazený na šošovkách vo forme samolepky alebo etikety, prípadne môže byť k vašim slnečným okuliarom priložená brožúra s informáciami o výrobku. Vždy sa však poraďte so svojím odborníkom na očnú starostlivosť, aby ste mali istotu, že vaše slnečné okuliare poskytujú dostatočnú ochranu.

Tip: Mnohé obyčajné slnečné okuliare môžu mať značku CE a ponúkať primeranú UV ochranu, avšak tieto okuliare sa často vyrábajú podružnou technológiou. Nadštandardné šošovky do slnečných okuliarov sa režú, nie lisujú, pretože v šošovke pritom môžu vznikať pruhy, bubliny alebo uzávery, ktoré môžu mať vplyv na váš zrak a môžu viesť k únave očí. Takéto okuliare vám môžu dočasne zlepšiť zrak vonku a na jasnom svetle, no dlhodobo môžu spôsobiť viac škody ako úžitku.  

Slnečné okuliare na predpis

Ak máte problémy so zrakom, okuliare a kontaktné šošovky nemusia byť vždy tým najkomfortnejším riešením, hlavne keď šoférujete alebo trávite čas vonku. Číre šošovky neredukujú rušivé oslňovanie a jasné svetlo a kontaktné šošovky môžu pri veternom počasí vysúšať a dráždiť. Alebo ešte horšie, na pláži môžu škrabať a môže sa na nich zachytávať piesok.

Vaše predpísané dioptrie vás našťastie nemusia obmedzovať pri leňošení pri bazéne alebo turistike v lesoch, pretože pre rôzne typy šošoviek sú k dispozícii slnečné okuliare na predpis, ktoré budú vyhovovať vašim potrebám. Či už máte myopiu alebo presbyopiu, alebo používate progresívne, bifokálne či varifokálne šošovky, renomovaný odborník na očnú starostlivosť vám bude vedieť pomôcť s prispôsobením slnečných okuliarov tak, aby perfektne vyhovovali vášmu predpisu. Slnečné okuliare na predpis si môžete navyše ešte viac prispôsobiť polarizačnými filtrami, špeciálnymi povrchmi, zrkadlami a celofarebnými alebo prechodovými odtieňmi.

Tip: Pri obstarávaní si slnečných okuliarov na predpis poskytnite svojmu odborníkovi na očnú starostlivosť čo najviac detailov. Prezraďte mu, či budete so slnečnými okuliarmi šoférovať, akým športom a aktivitám sa chystáte venovať a ako často plánujete okuliare nosiť. Tieto informácie mu pomôžu, aby vám našiel to najlepšie možné individuálne riešenie šošoviek.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Polarizované slnečné okuliare

Odrazy svetla vytvárajú odlesky, nepríjemný oslepujúci účinok, ktorý sa často vyskytuje pri vode, vodných povrchoch alebo cestách. Odlesky môžu byť potenciálne nebezpečné, a to hlavne pre vodičov a ľudí vykonávajúcich outdoorové športy, ako sú cyklisti, bežci a lyžiari. Svetelné lúče sa šíria vo všetkých smeroch, ale keď sa svetlo odráža od rovných povrchov, ako sú napr. mokré cesty, svetelné lúče sa zrovnajú a putujú iba jedným smerom (tzn. stávajú sa polarizovanými). Využitím tohto efektu možno eliminovať odlesky. Niektoré šošovky do slnečných okuliarov obsahujú polarizačné filtre, ktoré toto odrazené (a teda vertikálne polarizované) svetlo neprepúšťajú. Nosením takýchto slnečných okuliarov budete môcť vidieť všetko, a to bez rušivých odrazov. Polarizačné slnečné okuliare nielenže zlepšujú vizuálny komfort, ale môžu tiež zlepšovať kontrastné videnie a znázorňovať farby živšie, čo ich robí vhodnými na mnohé outdoorové aktivity. Polarizačné filtre sú dostupné pre väčšinu typov slnečných okuliarov na predpis, ohľadom ďalších informácií sa preto poraďte so svojím praktickým očným lekárom.

Nepolarizovaná šošovka do slnečných okuliarov

Nepolarizovaná šošovka do slnečných okuliarov

Polarizovaná šošovka do slnečných okuliarov

Polarizovaná šošovka do slnečných okuliarov

Polarizačné filtre môžu výrazne obmedziť nepríjemné odlesky, zlepšiť videnie pri šoférovaní alebo vykonávaní vodných športov, lyžovaní, cyklistike alebo behu.

Tip: Polarizované šošovky nie sú vhodné vo všetkých situáciách. Počas ich nosenia môžete mať problémy vidieť niektoré LCD displeje alebo prístrojové dosky v starších autách. Pred kúpou polarizovaných slnečných okuliarov presne povedzte svojmu odborníkovi na očnú starostlivosť, na čo ich plánujete používať. Požiadajte tiež o vyskúšanie šošoviek v situáciách zo „skutočného života“, nielen v ordinácii alebo predajni. Ak je to možné, poprechádzajte sa vonku a pozrite sa cez šošovky na displej prístrojovej dosky vášho vozidla.

Špeciálne odtiene

Na scénu sa opäť vracajú žiarivo sfarbené šošovky do slnečných okuliarov z deväťdesiatych rokov!
Prispôsobené slnečné okuliare a slnečné okuliare na predpis si môžete prispôsobiť odtieňmi šošoviek v akejkoľvek farbe, ktorá vám len napadne – od svetlej ružovej až po modrú, žltú či zelenú. Okrem toho, že sú módne, farebné šošovky môžu byť vhodné aj pri športovaní (viac zistíte nižšie).

Farebné šošovky sú dostupné tiež v konzervatívnejších odtieňoch, ako sú sivé či hnedé, a väčšina farieb je vo forme prechodových odtieňov, ktoré blednú z tmavej na svetlú farbu od hornej polovice šošovky po spodnú. Prípadne sú to dvojité prechody, pri ktorých dochádza k zmene z jednej farby na inú. Takéto slnečné okuliare poskytujú mimoriadny komfort v situáciách, kde sa líšia svetelné podmienky hore a dole. To ich predurčuje ako ideálne okuliare na šoférovanie. Šošovka, ktorá je v smere k hornej polovici tónovaná tmavšie, umožňuje vodičom zreteľne vidieť na cestu pri minimalizovaní oslepujúceho svetla, zatiaľ čo svetlejší gradient smerom k spodnej polovici uľahčuje sledovanie prístrojových panelov vo vozidle.

Niektoré farebné šošovky majú určité obmedzenia a nemôžete ich nevyhnutne používať pri každej príležitosti. Možno ste už niekde čítali alebo počuli od svojho odborníka na očnú starostlivosť o „kategóriách šošoviek“. Tieto kategórie sa líšia podľa šošoviek a funguje to takto:

Kategória šošovky
Popis

0

Číre šošovky alebo ochranné šošovky, ktoré nie sú farebné a sú najvhodnejšie v situáciách, keď potrebuje ich používateľ vidieť jasne.

1

Svetlé módne odtiene pre jedinečný štýl. Väčšinou filtrujú svetlo s nízkou intenzitou.

2

Stredné odtiene na filtrovanie svetla so stredne veľkou intenzitou. Do tejto kategórie patrí množstvo slnečných okuliarov a všeobecne poskytujú plnú UV ochranu (vždy si to overte u svojho praktického očného lekára).

3

Tieto šošovky blokujú ešte viac viditeľného svetla ako šošovky z kategórie 2 a sú ideálne do podmienok s jasným svetlom. Šošovky kategórie 3 fungujú dobre s obalenými rámami (spýtajte sa konkrétne na obalené šošovky) pre športové disciplíny a vodné športy.

4

Šošovky kategórie 4 filtrujú 92 % a viac viditeľného svetla. Nie sú vhodné na šoférovanie a najvhodnejšie sú pre špecifické využitia a do extrémnych podmienok, napr. na ľadovcovú turistiku.

Tip: Nie všetky farebné šošovky sú vhodné na šoférovanie, pretože niektoré farby môžu ovplyvňovať vašu schopnosť vidieť premávku alebo signálne svetlá. Farby s absorpciou svetla nad 25 % (kategória 2 a vyššia) nie sú vhodné na šoférovanie v noci.

Fotochromatické šošovky

Možno ste už počuli o svetelne adaptívnych, fotochromatických, samozafarbovacích šošovkách alebo šošovkách s premenlivým odtieňom. Všetkými týmito pojmami sa popisujú číre alebo zľahka sfarbené šošovky, ktoré sa stmavujú pri reakcii na UV svetlo. Takéto šošovky sú obzvlášť pohodlné pre ľudí s korekčnými predpismi, pretože viac nemusia striedavo používať okuliare na predpis a slnečné okuliare na predpis.

Slnečné okuliare poskytujú vizuálne pohodlie len do určitého bodu a pri neustále sa meniacom svetle môžete zistiť, že vaše šošovky vyzerajú v tmavých oblastiach príliš tmavo alebo na jasnom slnečnom svetle príliš svetlo. V takýchto situáciách môže byť vašou prirodzenou reakciou jednoducho to, že si dáte slnečné okuliare dole a vaše oči tak zostanú nechránené.

Fotochromatická technológia si prešla dlhým vývojom a inteligentné slnečné šošovky ako ZEISS AdaptiveSun sú špeciálne navrhnuté tak, aby prispôsobovali svoju farebnú intenzitu podľa pôsobenia UV svetla. Šošovky sú už farebné, no aktivujú sa na jasnom slnečnom svetle, keď do niekoľkých sekúnd prejdú z tmavých na tmavšie. V tieni sa šošovky opäť rozjasnia, aby ste mohli vidieť lepšie, ale vaše oči budú naďalej chránené pred škodlivým žiarením UVR. K dispozícii sú aj s polarizačnými filtrami na redukovanie odleskov a zvýšenie komfortu videnia.

Tip: Šošovky AdaptiveSun sa podobne ako niektoré fotochromatické šošovky oveľa viac stmavujú v chladných, slnečných prostrediach a v extrémne chladnom počasí môžu obmedzovať viditeľnosť. Nie sú vhodné pri riadení vozidiel s voľným prúdením vzduchu, ako sú kabriolety, motocykle, terénne vozidlá, pásové snežné vozidlá alebo pri vykonávaní aktivít ako lyžovanie.

Zrkadlové slnečné okuliare

Zrkadlové povrchy nielenže vyzerajú dobre, ale dokážu vám tiež zlepšiť zrak za jasných svetelných podmienok a výrazne obmedziť rušivé odrazy.
Zrkadlové povrchy nielenže vyzerajú dobre, ale dokážu vám tiež zlepšiť zrak za jasných svetelných podmienok a výrazne obmedziť rušivé odrazy.

Zrkadlové povrchy možno aplikovať na prednú stranu šošoviek do slnečných okuliarov a sú k dispozícii v celej palete metalických odtieňov. Okrem toho, že sú elegantné, zrkadlové povrchy ešte viac obmedzujú množstvo svetla prenikajúceho do šošovky, takže sú ideálne na aktivity, pri ktorých sa vyskytuje veľmi jasné svetlo. Nadštandardné zrkadlové povrchy ako ZEISS DuraVision Mirror takisto odpudzujú nečistoty, takže na pláži sú šošovky špinavé od piesku odteraz minulosťou.

Tip: Farby zrkadlových povrchov majú výlučne estetickú funkciu a aplikujú sa na šošovku. Nemusíte mať strach, že by zrkadlo ovplyvňovalo váš zrak. Môže ho však ovplyvňovať farba šošovky v kombinácii s konkrétnym zrkadlom. Vhodné kombinácie vám bude vedieť poradiť váš odborník na očnú starostlivosť.  

Športové okuliare

Pri väčšine športoch musíte dobre vidieť, aby ste mohli podávať skvelé výkony. Celkom náročnú výzvu to môže predstavovať pri outdoorových športoch, keďže jasné svetlo, vietor, dážď a sneh môžu ovplyvňovať váš zrak. Kvalitný pár športových slnečných okuliarov vám musí chrániť oči pred živlami, musí redukovať odlesky a zvyšovať kontrast.

Prispôsobené športové slnečné okuliare dokážu výrazne ovplyvniť váš zrak a výkon.
Prispôsobené športové slnečné okuliare dokážu výrazne ovplyvniť váš zrak a výkon.

Ak hľadáte športové slnečné okuliare, so svojím praktickým očným lekárom môžete prediskutovať nasledujúce témy:

Konkrétne farebné odtiene: Funkčné odtiene sú k dispozícii pre konkrétne športy. Golfové slnečné okuliare majú často hnedý, jantárový alebo meďnatý odtieň, ktorý pomáha hráčom lepšie vidieť na zemi bielu loptičku. Strelci na ciele a lovci si zvyknú vyberať slnečné okuliare so žltými šošovkami pre vyšší kontrast, zatiaľ čo slnečné okuliare s modrými šošovkami môžu byť užitočné pri športoch, v ktorých sa vyskytujú žlté prvky, napr. v tenise a lukostreľbe (žltá loptička a žltý cieľ).

Obalené šošovky: Veľa moderných športových rámov je „obalených“, čo znamená, že sa zakrivujú okolo očí a hlavy, aby ich úplne zakryli, a po stranách tak môže prechádzať len minimálne množstvo svetla. Pre obalené rámy nie sú vhodné všetky šošovky a pri nesprávnom výbere šošovky môžete zaznamenať vizuálne odchýlky. Vyžaduje sa špeciálna optická korekcia vnútri šošoviek, aby sa vykompenzovali špecifické optické chyby spôsobené ostrými uhlami obalenia. Porozprávajte sa so svojím praktickým očným lekárom o športových šošovkách ZEISS, ktoré zabezpečujú optimálny zrak pri zaoblených rámoch.

Nárazuvzdornosť: Športové slnečné okuliare by mali zo zrejmých dôvodov ponúkať aspoň istú úroveň nárazuvzdornosti v závislosti od športu, pri ktorom ich plánujete používať. Polykarbonátové šošovky sú zvyčajne preferovaným materiálom šošoviek pre športové slnečné okuliare.

 

Detské slnečné okuliare

Kryštalická šošovka v detských očiach je priehľadnejšia ako šošovka oka dospelého človeka a UV žiarenie tak prepúšťa dnu. Navyše platí, že ešte pred 20. rokom života na nás pôsobí až 50 % z celkového množstva UV žiarenia, ktorému sme vystavení do dosiahnutia veku 60 rokov. Poškodenie z UV žiarenia je kumulatívne a je veľmi dôležité, aby deti začali nosiť slnečné okuliare a chrániť si oči už od útleho veku.4

Detské oči sú citlivejšie na UV žiarenie a je dôležité chrániť ich pokožku a oči pred slnkom.
Detské oči sú citlivejšie na UV žiarenie a je dôležité chrániť ich pokožku a oči pred slnkom.

Väčšina možností prispôsobenia, ktoré sú k dispozícii pre slnečné okuliare pre dospelých, sú dostupné aj pre deti. Rovnaké štandardy UV ochrany platia tiež pri detských slnečných okuliaroch a výberu kvalitných šošoviek pre svoje dieťa by ste mali venovať náležitú pozornosť. Ďalšie informácie vám poskytne váš praktický očný lekár.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné samozatmavovacie Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion budete výborne vidieť celý deň

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Šošovky so samočinným tónovaním pre komfortnejší zrak, flexibilitu a ochranu 10 tipov od tímu BETTER VISION: komu sú určené fotochromatické okuliarové šošovky od spoločnosti ZEISS na predpis a kedy sa majú nosiť?

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Ako dezinfikujem svoje okuliare a ako zabránim ich zahmlievaniu pri nosení rúška?

Zdravie + prevencia 1. 9. 2020

Tags:

Aké slnečné okuliare sú ideálne pre vašu obľúbenú aktivitu? Ideálny pár slnečných okuliarov sa nájde pre akúkoľvek príležitosť

Zdravie + prevencia 27. 7. 2018

Tags:

Súvisiace produkty