Okuliare na vodné športy

Bez ohľadu na to, či máte radi plavbu, windsurfing, potápanie alebo plávanie – čo všetko spočíva vo výbere dobrých okuliarov na šport?

Striekanie a slaná voda, extrémne odrazy a trvalo sa meniace svetlo sú iba niektoré z výziev, ktorým čelia dizajnéri okuliarov na šport pri snahe umožniť dokonalé videnie ľuďom, ktorí majú radi vodné športy a aktivity. Aké sú teda presné výhody okuliarov na vodné športy? A ktoré sú tie najlepšie modely pre vyznavačov windsurfingu, kapitánov lodí, plavcov a iných milovníkov vodných športov?

Základne požiadavky na okuliare na vodné športy

Bez ohľadu na to, či si užívate plavbu loďou, potápanie alebo windsurfing, by mali okuliare, ktoré si vyberiete na vodné športy, poskytovať 100-percentnú ochranu pred škodlivým žiarením UV-A a UV-B. Na slnečných okuliaroch bez predpísaných šošoviek sa snažte nájsť označenie CE a štítok EN 1836:1997, ktoré zaručujú požadovanú úroveň ochrany. Na dosiahnutie videnia bez odleskov odporúčajú odborníci používať integrovaný polarizačný filter a šošovky s vhodnou povrchovou vrstvou s najvyššou možnou úrovňou tvrdosti a odolnosti voči rozbitiu. Rám by mal byť odolný a robustný a vyrobený podľa možnosti z materiálu, ktorý je pevný, ľahký a odolný voči otrasom. Slnečné okuliare so šošovkami ZEISS Skylet® sú výborným riešením na takmer všetky typy vodných športov: sú k dispozícii so širokou škálou odtieňov a funkčných dizajnov, ktoré sú starostlivo prispôsobené aktivitám zahŕňajúcim plávanie, windsurfing a plavbu loďou. Predstavujú dokonalý základ okuliarov na vodné športy.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Ktoré sú najlepšie okuliare na vodné športy, ktoré je vhodné používať počas plavby loďou a surfovania?

Slnečné svetlo vytvára na vodnej ploche nepríjemné odrazy, ktoré môžu spôsobovať mimoriadne zhoršenie zraku ľuďom venujúcim sa windsurfingu a plavbe loďou. Preto sú na tieto typy činností najlepším riešením okuliare na vodné športy s profesionálnou elimináciou odlesku. Vďaka atraktívnemu hnedému odtieňu sú protislnečné šošovky ZEISS Skylet® Sport špeciálne určené na splnenie náročných vizuálnych podmienok, ktoré nastávajú počas plavby loďou a surfovania. Milovníci vodných športov ocenia riešenia, ktoré umožňujú dokonale zreteľné videnie s vynikajúcim zdokonalením vnímania farebného kontrastu v prostredí so stredným až silným slnečným žiarením. Problémy so zrakom však nemusí spôsobiť iba svetlo a voda – aj silný vietor je jednou z príčin zrakových problémov. Niektoré rámy okuliarov na vodné športy obsahujú odpojiteľný vnútorný rám, ktorý špeciálne chráni používateľa pred vetrom a je obyčajne vyrobený z materiálu, ako napríklad vodoodolná penová guma. S prihliadnutím na komfort nosenia poskytuje toto riešenie aj dlhodobú ochranu očí pred bolestivými zápalmi spojiviek a rohoviek.

Tip: Keď si vyberáte rám a šošovky na šport, odborníci súhlasia s názorom, že tvarovaná ochrana je účinnejšia, pretože blokuje odlesk a odrazy, ktoré by inak zboku alebo zospodu dopadali do očí. Rovnako je dôležité vybrať si nastaviteľný popruh, aby slnečné okuliare na plavbu loďou alebo lyžovanie vždy po nasadení pohodlne a pevne sedeli. V prípade intenzívnych športov, ktoré si vyžadujú použitie slnečných okuliarov s pevnejším nasadením, môže byť užitočné použiť gumové nosové vložky a spánkové úchyty. Mnohé z najlepších modelov okuliarov na vodné športy pre milovníkov windsurfingu a jachtingu sa dodávajú aj s plávajúcim rámom, vďaka ktorému sa okuliare nepotopia, ale zostanú plávať na hladine. Niektoré modely zahŕňajú aj špeciálnu úchytku, ktorá umožňuje stlačením tlačidla rýchlu výmenu gumového popruhu za spánkové ramienka – ide o dokonalé riešenie na rýchlu zmenu slnečných okuliarov na vodné športy na bežné okuliare a veľké plus pre používateľov okuliarov, ktorí by inak museli nosiť druhé okuliare.

Okuliare na plávanie s predpísanými šošovkami

Okuliare ponúkajú z hľadiska vodných aktivít mnohé výhody – chránia oči pred chlórom a slanou vodou a počas plávania v jazere alebo mori chránia aj pred baktériami. Existuje však niekoľko vecí, na ktoré je potrebné pamätať. Najdôležitejšia rada je tá, aby ste si vybrali okuliare s dokonalým komplexným nasadením, aby sa do nich ani počas najnamáhavejších aktivít nedostala voda. Nastaviteľné popruhy sú základom na dosiahnutie optimálneho komfortu. Vďaka nim môžete podľa potreby meniť tesnosť nasadenia okuliarov. Pokiaľ ide o okuliarové šošovky, spočíva celý rozdiel v tónovaní. Plavecké okuliare sú k dispozícii aj na osobný predpis používateľa. Väčšinu modelov je možné dodať so štandardnými predpismi – ďalšie informácie získate od optika.
 

Pre potápačov: kontaktné šošovky alebo potápačské okuliare s predpísanými šošovkami?

Ak hľadáte zrakovú pomôcku iba na pár dní, počas ktorých sa budete venovať vodným športom (napríklad na dovolenke), môžu byť najlepším riešením jednorazové kontaktné šošovky. Takto minimalizujete pocit frustrácie v prípade, že ich stratíte, a zároveň môžete mať vždy poruke náhradné okuliare. Potápači, ktorí nosia okuliare, by vždy mali používať šošovky, ktoré sa zhodujú s ich predpisom. Vaše oči sú totiž pod vodnou hladinou na zachovanie rovnováhy rovnako dôležité ako na zemi. Chybný zrak bez korekcie môže viesť ku strate rovnováhy – to je pre potápačov niekedy mimoriadne nebezpečné. Treba si však uvedomiť, že si používanie kontaktných šošoviek pod potápačskými okuliarmi vyžaduje čas na privyknutie (napríklad v prípadoch, že sa okuliare naplnia vodou). Ak sa potápate pravidelne, je vhodné, aby ste sa zamysleli nad potápačskými okuliarmi so šošovkami upravenými podľa požiadaviek konkrétneho predpisu, ktoré budú korigovať váš zrak pod vodou. Optik spoločnosti ZEISS s vami rád prediskutuje tie najlepšie možnosti.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Najlepšie slnečné okuliare na športovanie Akým výzvam čelia športovci, keď sa venujú svojmu obľúbenému športu?

Šport + oddych 29. 6. 2018

Tags:

Lepšie videnie pre atlétov Nie sú iba módnym doplnkom: Profesionálni aj amatérski atléti využívajú výhody špeciálnych okuliarov na šport

Šport + oddych 1. 11. 2017

Tags:

Lepšie videnie počas zimných športov Mnohí fanúšikovia lyžovania a jazdy na snouborde, s korekciou zraku aj bez nej, „letia naslepo“ dole svahom.

Šport + oddych 16. 10. 2017

Tags:

Športové okuliare pre novú generáciu bežcov: Slnečné okuliare Nike Vision Vaporwing na behanie Dvaja silní partneri Nike Vision a ZEISS vytvorili tím, výsledkom snahy ktorého sú športové slnečné okuliare pre bežcov na dlhé trate.

Šport + oddych 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty