Zdravie + prevencia

Zistite všetko, čo potrebujete vedieť o zdraví svojich očí a ako si ho udržať.

V spolupráci s naším mozgom nám naše oči umožňujú vnímať svet naokolo takým spôsobom, ktorému sa nevyrovná žiaden iný orgán. Každý z nás pritom vníma prostredie veľmi odlišným a vlastným spôsobom: každý vidí inak! To, čo vidíme, neurčuje iba kvalita nášho zraku, ale aj čo vlastne chceme vidieť – naše osobné preferencie, zážitky a spomienky zohrávajú kľúčovú úlohu v tom, čo vnímame. Zrejme až 80 percent našich podnetov prijímame prostredníctvom našich očí.

Je v tom však oveľa viac: naše oči sú často označované ako okno do našej duše, a existuje preto dobrý dôvod. Vyjadrujú aj to, ako sa cítime – či sme napríklad šťastní, smutní, v strese alebo unavení. Môže to dokonca ovplyvniť kvalitu nášho zraku. Ak sme vystresovaní z očného vyšetrenia, výsledok môže byť odlišný než v prípade uvoľneného stavu a dobrej nálady. Čo vidíme cez deň, nás potom tiež sprevádza počas noci. V spánku spracúvame obrazy, ktoré sme videli, keď sme boli v bdelom stave. Svetlo dokážu vnímať už embryá v maternici.

Preto je dôležité, aby sme si chránili oči a starali sa o ne akýmkoľvek spôsobom, akým len vieme. Inými slovami, základom sú pravidelné očné vyšetrenia.

Prečo je dobrý zrak dôležitý

Ak niektorý zo zmyslov chýba, musia zaň všetku prácu prevziať ďalšie zmysly. Oči zohrávajú v tejto sústave dôležitú úlohu.

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Ako si uchovať zdravé oči

Náš najdôležitejší zmyslový orgán je potrebné chrániť a starať sa oň. V tejto oblasti existuje veľa vecí, na ktoré je potrebné prihliadať.

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Naše oči čelia v modernom svete rôznym výzvam

V súčasnosti nepretržite používame stolné počítače, prenosné počítače, smartfóny, tablety alebo sa len proste pozeráme na televízor. To znamená, že naše oči zaostrujú na rovnakú vzdialenosť oveľa dlhšie, ako to bývalo skôr. Na konci dňa to môže viesť k únave očí a bolestiam hlavy, boľavej chrbtici alebo stuhnutému krku.

Vedú sa diskusie o tom, či posilňovanie očí prináša nejaký efekt. S určitosťou môžeme povedať jednu vec. Ak zameriavame oči na nejaký predmet v krátkej vzdialenosti (napr. počítač) na dlhé obdobia, v priebehu dňa by sme nemali zabúdať na krátke prestávky, aby sa naše oči mohli priebežne zotavovať. Existuje na to jednoduchý návod: v pravidelných intervaloch sa pozrite do diaľky bez toho, aby ste sa zameriavali na čokoľvek konkrétne. Podľa možností by ste to mali robiť päť minút každú hodinu.

Neplatí to pritom iba pre dospelých. Aby sa u detí v plnom rozsahu rozvinul ich zrakový potenciál, svoje oči musia vystavovať čo najväčšiemu počtu rôznych podnetov, a síce na krátke aj dlhé vzdialenosti. V súčasnosti je dobre známym faktom, že výskyt krátkozrakosti alebo myopie je vyšší u detí, ktoré trávia príliš veľa času pri aktivitách vykonávaných zblízka, ako sú čítanie, maľovanie alebo hranie hier na tablete či stolnom počítači.

Pohyb, denné svetlo a vyvážená strava sú pre naše oči rovnako dôležité ako pre naše všeobecné zdravie. Počas dňa nezabúdajte dodržiavať pitný režim. Nevyvážená strava (príliš veľa kyselín a strava bez vitamínov a živín), fajčenie, užívanie liekov a nedostatok pohybu našim očiam škodia. Poruchy obehu sa v súčasnosti považujú za hlavnú príčinu mnohých očných ochorení. Naše oči môže poškodiť tiež príliš veľa slnečného svetla. Prijmite vhodné preventívne opatrenia – vaše oči vám za to poďakujú.

Ako dezinfikujem svoje okuliare a ako zabránim ich zahmlievaniu pri nosení rúška?

Zdravie + prevencia 1. 9. 2020

Tags:

Aké slnečné okuliare sú ideálne pre vašu obľúbenú aktivitu?

Ideálny pár slnečných okuliarov sa nájde pre akúkoľvek príležitosť

Zdravie + prevencia 27. 7. 2018

Tags:

UV ochrana a ochrana pred oslnením

V čom spočíva rozdiel?

Zdravie + prevencia 6. 7. 2018

Tags:

UV ochrana v každodennom živote

Okenné tabule, oblečenie a okuliare – čo blokuje UV svetlo? A čo nie?

Zdravie + prevencia 28. 5. 2018

Tags:

Od miernej po vážnu kataraktu

Všetko, čo potrebujete vedieť o operáciách, liečbe a preventívnych opatreniach

Zdravie + prevencia 28. 5. 2018

Tags:

Kedy si treba chrániť oči pred UV svetlom?

Optimálna UV ochrana do každého ročného obdobia

Zdravie + prevencia 28. 5. 2018

Tags:

Prvá pomoc pri spálení očí

Ako rozpoznať slnkom spálené oči a čo s tým robiť

Zdravie + prevencia 16. 4. 2018

Tags:

Výhody a nevýhody UV svetla

Prečo je to dôležité? Aké sú riziká?

Zdravie + prevencia 14. 3. 2018

Tags:

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí