10 tipov pre nositeľov kontaktných šošoviek

Aké kontaktné šošovky sú k dispozícii, čo môžu sposobovať a ktoré aspekty sú dôležité pre lepšie videnie?

Kontaktné šošovky a okuliare tvoria správnu kombináciu. Pre mnohých ľudí ktorí potrebujú viac vizuálnej slobody, majú aktívny a dynamický životný štýl, napr. počas športu alebo na dovolenke. Môžu tiež zakryť skutočnosť, že potrebujete okulairovú korekciu, čo vám prinesie prirodzenejší vzhľad, ktorý neobmedzujú okuliare. Zostavili sme zoznam desiatich tipov na nosenie kontaktných šošoviek, aby sme zabezpečili, že vaše oči zostanú zdravé a uvoľnené z dlhodobého hľadiska.

1. Aké kontaktné šošovky pre koho?

Po prvé, potrebujete vedieť, či je Vašu vadu možné korigovať kontaktnými šošovkami:

Kontaktné šošovky dokážu korigovať krátkozrakosť (myopiu) a ďalekozrakosť (hyperopia), ako aj iné formy porúch videnia, ako je napríklad astigmatizmus a presbyopia. Nie je však možné do kontaktných šošoviek integrovať kompenzačný hranol - prizmu, aby sa upravila nesprávna pozícia oka. Tento nesúlad sa nazýva heterofória a môže byť korigovaná len okuliarovými šošovkami

Kontaktné šošovky je možné rozdeliť na makké a tvrdé.

Mäkké kontaktné šošovky je možné rozdeliť podľa toho, ako dlho sa dajú použivať predtým, ako je potrebné ich vymeniť. Toto je známe ako modalita. V súčasnej dobe sú predpísané 4 rôzne spôsoby nosenia: denné, ktoré sa nosia na jeden deň, dvojtýždňové kontaktné šošovky, mesačné, 6 mesačné výmeny a kontaktné šošovky pre kontinuálne nosenie, ktoré sa dajú nosiť až 30 dní a 29 nocí bez potreby ich odstránenia.

Existujú dva hlavné typy tvrdých kontaktných šošoviek: štandardné tvrdé kontaktné šošovky ktoré v závislosti od materiálu môžu byť použité jeden až dva roky. Tento typ sa štandardne nosí počas dňa a na noc sa vyberá. Orthokeratologické kontaktné šošovky sa nasadzujú počas spánku a vytiahnete nasledujúce ráno.
Počas noci tieto kontaktné šošovky menia tvar vašej rohovky, čím upravia jej tvar a vďaka tomu sa upraví jej refrakcia do tej miery že nieje potrebná žiadna korekcia nasledujúci deň.

Rovnako ako u okuliarov, je odborný dohľad a poradenstvo absolútnou nevyhnutnosťou pre aplikáciu kontaktných šošoviek. Váš optik vám môže poskytnúť podrobné rady a prediskutovať s vami, ktoré kontaktné šošovky sú najlepšie pre vaše potreby. Dajú vám tipy na vkladanie a vyberanie šošoviek a odporučia najlepšie spôsoby ich čistenia.

Starajte sa o svoje zdravie: Ako nositeľ kontaktných šošoviek by ste mali absolvovať pravidelné kontroly u svojho kontaktológa.
 

Čistota: priorita číslo jedna pre nositeľov kontaktných šošoviek!

2. Čistota: priorita číslo jedna pre nositeľov kontaktných šošoviek!

Ak nečistíte okuliare, kvalita vášho videnia bude trpieť. To môže byť nepríjemné, ale nie je to nebezpečné pre oči. Inak je tomu s kontaktnými šošovkami. Čistenie a starostlivosť sú najvyššie priority, pretože kontaktné šošovky sa nachádzajú priamo na oku. Bez ohľadu na to, ako otrepane to môže znieť, je dôležité si umyť ruky pred vložením alebo vybratím kontaktných šošoviek.

Voda z vodovodu nie je sterilná. Preto vždy používajte fyziologický roztok na opláchnutie kontaktných šošoviek a vhodný čistiaci roztok na čistenie samotných šošoviek a puzdra na kontaktné šošovky. Obal na šošovky by mal byť každý mesiac nahradený novým. Horná časť fľašky čistiaceho roztoku musí byť vždy bez zárodkov. Nesmie prísť do priameho kontaktu s prstami alebo kontaktnými šošovkami. Mohla by sa tým kontaminovať. Nepoužívajte čistiace prostriedky na kontaktné šošovky po dátume exspirácie. Vyčistite a dezinfikujte šošovky hneď po ich vybratí, najprv ručne mechanicky, potom ich umiestnite do púzdra na kontaktné šošovky.

V každom prípade vždy uchovávajte kontaktné šošovky hygienicky v na to určenom púzdre. Po použití vymeňte roztok, aby sa zabezpečilo, že zostane bez kontaminácie. Púzdra môžu byť použité na čistenie a na uchovávanie šošoviek. Je dôležité používať správne čistiace prostriedky pre vaše kontaktné šošovky, aby ste predišli škodlivým chemickým reakciám.

Ako dlho by sa mali nosiť kontaktné šošovky? Čo je dobré pre vaše oči?

3. Ako dlho by sa mali nosiť kontaktné šošovky? Čo je dobré pre vaše oči?

Kontaktné šošovky by sa nemali nosiť 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Je dobré dať očiam vydýchnuť. Odborníci všeobecne odporúčajú, aby nosenie kontaktných šošoviek neprekročilo osem hodín. Neexistuje však žiadne jednoznačné pravidlo, keďže doba nosenia závisí od jednotlivého nositeľa a od typu a kvality kontaktných šošoviek. Uistite sa, že dodržiavate predpísaný čas výmeny, pokyny na čistenie a dátum expirácie, aby ste zabezpečili, že vaše šošovky sú bezpečné pre Vaše oči. Najlepšie je tiež skontrolovať priepustnosť kontaktných šošoviek pred kúpou, je to okrem iného jednen z významných parametrov pre čas nosenia. Táto veličina je indikovaná hodnotou Dk (difúzny koeficient). Táto veličina je závislá hlavne od materiálu a do určitej miery je ovplyvnovaná tiež teplotou kontaktných šošoviek. Obráťte sa na svojho optika a požiadajte ho o bližšie informácie.

Kontaktné šošovky na kontinuálne nosenie boli vyvinuté pre ľudí, ktorí sú alergickí na štandardné kontaktné šošovky. Overte si u svojho optika, či sú pre vás vhodné - nakoniec ich budete nosiť nepretržite 30 dní a nocí. Nie je potrebné ich vyberať ani na čistenie a dezinfekciu.

Ak vaše oči vykazujú akékoľvek príznaky zápalu alebo podráždenia, alebo ak máte bolesť, ihneď vyberte svoje šošovky a použite okuliare. Urobte to isté, ak máte vysokú teplotu alebo zimnicu. Pri rekonvalescencii po chorobe je dôležité opýtať sa svojho lekára, či môžete pokračovať v nosení rovnakých kontaktných šošoviek, alebo ak by ste ich vymeniť za nové preto, aby ste predišli možnému opakovaniu infekcie. Toto je obzvlášť dôležité pre mesačné alebo 6-mesačné intervaly výmeny.

4. Pocit súchého oka alebo očnej únavy počas nosenia šošoviek

Je nepopierateľné, že kontaktné šošovky ponúkajú pocit slobody a neobmedzeného videnia, ale u mnohých užívateľov spôsobujú jeden problém: suché oči. Očné zvlhčujúce kvapky sú často ideálnym riešením. Ale nie všetky očné kvapky sú vhodné. Opýtajte sa svojho optika alebo očného lekára, ktoré očné kvapky sú najvhodnejšie na použitie v kombinácii s vašimi kontaktnými šošovkami a ako často by ste ich mali aplikovať a v akých dávkach. Prechod na okuliare počas krátkeho časového obdobia môže tiež priniesť úľavu. Vo večerných hodinách po náročnom pracovnom dni v kancelárii, vyberte šošovky, umiestnite ich do dezinfekčného roztoku a namiesto toho si nasaďte svoje okuliare.

Kombinácia: nie okuliare ALEBO šošovky, ale okuliare A šošovky

5. Kombinácia: nie okuliare ALEBO šošovky, ale okuliare A šošovky

Naše štúdie v spoločnosti ZEISS ukázali, že stále viac a viac ľudí miluje okuliare a často používajú rozličné štýly a variácie. Vedeli ste, že existujú aj okuliarové šošovky ZEISS špeciálne vyvinuté na regeneráciu očí po nosení kontaktných šošoviek? Okuliarové šošovky ZEISS EnergizeMe poskytujú používateľom kontaktných šošoviek o niečo viac ako typický pár okuliarových šošoviek. Ich inovatívny dizajn bol špeciálne optimalizovaný pre vizuálne správanie nositeľov kontaktných šošoviek a pre komfortné videnie v digitálnom prostredí.

6. Naopak ale platí: športy / plávanie / sviatky – jednorázové šošovky sú tiež zaujímavou alternatívou pre nositeľov okuliarov v určitých situáciách

V prípade potreby môžu užívatelia okuliarov bez problémov prechádzať na jednorázové, denné kontaktné šošovky, napríklad na dovolenku alebo šport. Tu optici opäť radi pomôžu nositeľom kontaktných šošoviek pri výbere správnej kontaktnej šošovky.

Používatelia kontaktných šošoviek potrebujú aj slnečné okuliare.
Uistite sa, že ste si vybrali kontaktnú šošovku s integrovaným UV filtrom, aby ste zaručili, že vaša rohovka a vnútorné časti oka sú chránené pred škodlivým UV žiarením. A dokonca aj nositelia kontaktných šošoviek by mali byť opatrní, pokiaľ ide o UV žiarenie, kontaktné šošovky totiž neposkytujú úplnú ochranu pred UV žiarením, pretože pokrývajú len časť oka. Slnečné okuliare sú preto nevyhnutné aj pre nositeľov kontaktných šošoviek.

7. Farebné kontaktné šošovky pre zvláštne príležitosti

Farebné kontaktné šošovky sú skutočným hitom, či už s dioptriou alebo bez nej. Chceli by ste upriamiť pozornosť na svoje prenikavé modré oči na špeciálnu udalosť alebo si ukradnúť pozornosť na večierku so svojimi sviežo zelenými očami, ktoré dokonale zodpovedajú vašim večerným šatám? Alebo dolaďte kombináciu vášho Halloweenového prestrojenia s očami zlovestnej mačky. Všetko je možné s kontaktnými šošovkami. Buďte odvážni - skúste to sami! Oči niekedy hovoria viac ako tisíc slov. Rovnaká starostlivosť sa musí venovať farebným, ako klasickým dioptrickým kontaktným šošovkám, je potrebné dôkladné čistenie vhodnými čistiacimi prostriedkami.

Farebné kontaktné šošovky pre zvláštne príležitosti

8. Kontaktné šošovky cez noc – čo na to hovoria odborníci?

Existujú noci, ktoré jednoducho neboli určené na spanie! A to sú chvíle, keď máme tendenciu zabudnúť, že stále máme na sebe kontaktné šošovky. Kam ich tak počas týchto nocí máme narýchlo uložiť? Aj v situáciách, ako sú tieto, skúste premýšľať o vašich očiach a ich budúcnosti. V dňoch - alebo skôr nociach – ako sú tieto, je najlepšou možnosťou použiť jednorázové šošovky. A samozrejme vyžadujú rovnako dôkladné umývanie rúk, aby sa zabránilo infekcii. Nečistoty a strata však na rozdiel od dlhodobejších šošoviek, niesú problémom denných šošoviek. Po opotrebovaní sa jednoducho zlikvidujú a nemusia byť dezinfikované. Potom módne okuliare s atraktívnymi tenkými šošovkami môžu byť skutočnými doplnkami k vášmu outfitu. Je to kombinácia okuliarov a šošoviek, ktorá to zabezpečí!

Kontaktné šošovky cez noc – čo na to hovoria odborníci?

9. Dokonalé videnie v digitálnom svete – čo sa zmenilo?

Vykonanie rýchlej kontroly e-mailov alebo správ WhatsApp, prezeranie videa na YouTube, digitálne rozhovory s priateľmi alebo čítanie knihy v tablete. Digitálne zariadenia, ako sú smartphony, ebooky, ereadery atď., Sú teraz súčasťou nášho každodenného života ako kabelka, noviny alebo kľúče od auta. To je však pre naše oči pomerne náročné. Tieto digitálne zariadenia sa používajú v bližších vzdialenostiach, častokrát bližšie ako vzdialenosť, ktorú spájame s čítaním kníh, a naše oči sa musia prepínať medzi blízkymi vzdialenosťami oveľa častejšie ako v minulosti. Moderné videnie požadované v digitálnom veku kladie mimoriadne nároky na naše oči. A oči nositeľov kontaktných šošoviek nie sú výnimkou. Okuliare môžu ponúknuť perfektný oddych! Použitie smartfónu, tabletu alebo podobného digitálneho zariadenia na dlhší čas môže mať za následok podráždené alebo príliš unavené oči. Špeciálne navrhnuté okuliarové šošovky ZEISS EnergizeMe pre nositeľov kontaktných šošoviek majú špeciálnu technológiu, ktorá uľahčuje čítanie kníh a všetkých druhov digitálnych zariadení, čo z nich robí vynikajúci prosriedok na elimináciu nežiadúcich ťažkostí pri používaní digitálnych zariadení.

10. Progresívne kontaktné šošovky – viac dioptrických hodnot v jednej šošovke

Presbyopia je stav, ktorý postihuje všetkých z nás keď starneme. Potrebujeme progresívne šošovky, ktoré ponúkajú podporu videnia na blízke vzdialenosti, diaľku a celú oblasť medzi nimi. Tu môžu byť kontaktné šošovky takisto nápomocné, v tomto prípade však najideálnejšie progresívne alebo multifokálne kontaktné šošovky. K dispozícii sú však aj rôzne iné verzie korekcií. Najjednoduchším riešením je spojenie kontaktných šošoviek na diaľkové videnie s okuliarmi na čítanie. Alebo použitím metódy monovision, pri ktorej je jedno oko korigované kontaktnou šošovkou pre blízke videnie a druhé oko korigované na diaľku. Zvyk a mozog zabezpečia ostatné. Vaše priestorové videnie však môže byť týtmto korigovaní narušené preto by rozdiel medzi videním pravým a ľavým okom nemal byť príliš veľký.

"Simultánne videnie" je založené na kontaktných šošovkách, ktoré kombinujú jednotlivé zóny videnia na blízko a diaľku v jedinej optickej ploche na striedavom princípe. Používajú sa rôzne konštrukcie. Dve dioptrické hodnoty pre blízku vzdialenosť a diaľku sú vždy usporiadané v kruhových sekvenciách na progresívnej kontaktnej šošovke. Existujú riešenia kde dioptrická hodota pre diaľku je v strede a pre blízku vzdialenosť je na jej vonkajšom obvode. K dispozícii sú dokonca aj šošovky s krúžkom pre prechodovú zónu medzi nimi alebo s možnosťami, ktoré striedajú krúžok s krúžkom. Obe dioptrie sú vnímané súčasne. Náš mozog sa zvykne vidieť "správny" obraz tj. využiť aktuálne potrebnú zónu v šošovke.

Je však nutné sa vždy poradiť so špecialistom, nie každý sa dokáže adaptovať na tieto typy šošoviek.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.
Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Ako dezinfikujem svoje okuliare a ako zabránim ich zahmlievaniu pri nosení rúška?

Zdravie + prevencia 1. 9. 2020

Tags:

Aké slnečné okuliare sú ideálne pre vašu obľúbenú aktivitu? Ideálny pár slnečných okuliarov sa nájde pre akúkoľvek príležitosť

Zdravie + prevencia 27. 7. 2018

Tags:

UV ochrana a ochrana pred oslnením V čom spočíva rozdiel?

Zdravie + prevencia 6. 7. 2018

Tags:

UV ochrana v každodennom živote Okenné tabule, oblečenie a okuliare – čo blokuje UV svetlo? A čo nie?

Zdravie + prevencia 28. 5. 2018

Tags:

Súvisiace produkty