Aké slnečné okuliare sú ideálne pre vašu obľúbenú aktivitu?

Ideálny pár slnečných okuliarov sa nájde pre akúkoľvek príležitosť

Viac než len skvelý vzhľad: kvalitné slnečné okuliare nie sú iba štýlovým doplnkom – umožňujú tiež vidieť optimálne pri jasnom slnečnom svetle a chránia vaše oči pred škodlivým UV žiarením. No nie každé slnečné okuliare sú rovnako vhodné v každej situácii. Či už sa venujete športom, trávite čas na pláži alebo máte namierené do hôr, treba zohľadniť rôzne faktory podľa toho, za akých okolností budete slnečné okuliare nosiť. Naše kategórie ochrany pred slnkom vám pomôžu vybrať si správne slnečné okuliare. Vysvetlíme vám, akú úroveň ochrany potrebujete, ako sa líšia jednotlivé kategórie ochrany pred slnkom a ktoré slnečné okuliare sú najvhodnejšie na konkrétnu aktivitu.

Ochrana, štýl a pohodlie po celý rok

S kvalitnými slnečnými okuliarmi si budete môcť užívať slnečnú stránku života. Na to ale potrebujete šošovky do slnečných okuliarov, ktoré sa prispôsobujú vašim potrebám a dennému režimu. Nezabúdajte, že čím lepšie budú šošovky vyladené pre konkrétneho nositeľa, tým pohodlnejšie bude nosenie slnečných okuliarov. Ak máte napríklad oči citlivé na jasné svetlo, mali by ste si vybrať skôr tmavší odtieň. Svetlé a odstupňované odtiene sú vhodným riešením do zamračených dní s minimom slnečného svetlo a tmavé odtiene zas chránia oči v prostredí so silným slnečným svetlom.

Upozornenie: Pri vyberaní slnečných okuliarov alebo okuliarov s farebnými šošovkami sa uistite, že ponúkajú úplnú UV ochranu až do 400 nm1. Šošovky do slnečných okuliarov od ZEISS túto ochranu poskytujú – bez výnimky. Tým sa ale zoznam výhod nekončí: s vhodnými doplnkami zlepšujú tieto šošovky vnímanie farieb a kontrastov a minimalizujú nepríjemné oslňovanie spôsobované jasným slnečným svetlom alebo rušivými odrazmi.  

Slnečné okuliare, ktoré sa adaptujú

Každý nositeľ okuliarov vie, že bez okuliarov nevidí jasne. Preto je skvelé mať slnečné okuliare s predpísanými dioptriami. Často sa však cez ne vidí odrazu príliš tmavo – napríklad keď ste vonku a vojdete do predajne, keď sa presuniete zo slnka do tieňu, alebo vonku športujete a náhle sa zamračí. Dať si dole okuliare ale nie je riešením, pretože potom by ste nemohli vidieť jasne a nemali by ste chránené oči. Zostáva mi potom len neustále striedať medzi okuliarmi? To je nepohodlné. Vďaka šošovkám do slnečných okuliarov AdaptiveSun od ZEISS teraz získate slnečné okuliare, ktoré sa prispôsobujú konkrétnej situácii: keď je menej svetla, šošovky sa rozjasnia, aby zabezpečili optimálne videnie, ale nerozjasnia sa úplne. Na rozdiel od tradičných fotochromatických šošoviek sa vaše slnečné okuliare aj naďalej správajú ako slnečné okuliare – sú módne, štýlové a samozrejme poskytujú plnú UV ochranu až do 400 nm.

Pamätajte si: Keďže UV svetlo vám môže poškodiť zrak aj počas oblačných dní, ochranu pred UV žiarením by mali poskytovať tiež číre šošovky do okuliarov. Tu si môžete prečítať viac o UV ochrane pre číre šošovky...

Ktoré slnečné okuliare sú vhodné pre ktoré situácie?

V podstate rozlišujeme tri hlavné situácie, v ktorých potrebujeme slnečné okuliare: do mesta, pri šoférovaní a na športovanie. Pre akúkoľvek konkrétnu situáciu existuje optimálna intenzita tónovania, aby neboli vaše slnečné okuliare ani príliš tmavé ani príliš svetlé. Môžete si vybrať úrovne tónovania od 0 do 97 % pohlcovania svetla – podľa intenzity svetla a rozsahu nosenia slnečných okuliarov.

Slnečné okuliare na chodenie po meste alebo v interiéri (veľmi nízka intenzita svetla)

Slnečné okuliare na chodenie po meste alebo v interiéri (veľmi nízka intenzita svetla)

Ideálny spoločník pri nakupovaní a štýlový doplnok v interiéri. Šošovky do slnečných okuliarov s pohlcovaním svetla od 0 do 20 % sa optimálne hodia do mestského prostredia, v zamračených dňoch v meste alebo do interiéru. Navyše sú ozajstnou pastvou pre oči, či už s prechodom alebo v jednofarebnom prevedení, napr. v sivej, svetlomodrej alebo ružovej farbe. Preskúmajte náš takmer neobmedzený výber farieb šošoviek – určite si v ňom nájdete svoju obľúbenú farbu. Hľadáte farbu, ktorá bude vyhovovať vášmu módnemu štýlu, alebo netradičný rám? Žiaden problém – budete prekvapení, z koľkých možností si môžete vyberať!

Slnečné okuliare do dní iba s minimálnym slnečným svetlom (nízka intenzita svetla)

Slnečné okuliare do dní iba s minimálnym slnečným svetlom (nízka intenzita svetla)

Obloha môže byť oblačná, no slnko sem-tam vykukne. V takýchto dňoch s minimom slnečného svetla sú na trávenie času v meste ideálne šošovky do slnečných okuliarov v strednom rozsahu pohlcovania svetla – od 20 do 60 %. Takýmto svetelným podmienkam sa dokonale prispôsobujú trendové farby ako modrá, zelená či ružová. Ak hľadáte predovšetkým pohodlné riešenie, vyskúšajte fotochromatické šošovky s technológiou PhotoFusion X® od ZEISS.

Slnečné okuliare na pláž a do vody (stredný rozsah intenzity svetla)

Slnečné okuliare na pláž a do vody (stredný rozsah intenzity svetla)

Modrá obloha, jasné slnko a na obzore ani malý obláčik – ideálne počasie na dovolenku! Keď trávite čas vo vode a na pláži pri stredne veľkej intenzite svetla, odporúčame vybrať si šošovky do slnečných okuliarov s pohlcovaním svetla od 57 do 82 %. Farby v týchto kategóriách a so zrkadlovým povrchom poskytujú vynikajúcu ochranu a neformálny vzhľad – víťazná kombinácia. Šošovky do slnečných okuliarov AdaptiveSun od ZEISS sú ideálne pre každého, kto rád strieda medzi slnkom a tieňom. Majú základnú farbu a na slnečnom svetle sa ešte viac stmavujú pre optimálnu, no stále komfortnú UV ochranu.

Slnečné okuliare pre cyklistov (stredná intenzita svetla)

Slnečné okuliare pre cyklistov (stredná intenzita svetla)

Mnohí cyklisti vedia, aké to je prejsť rýchlo z jasného slnečného svetla do tieňu a naopak. Niekedy sú ich slnečné okuliare príliš svetlé, inokedy príliš tmavé, hoci by mali ponúkať optimálny komfort videnia bez ohľadu na svetlo. Pre cyklistov sú preto najlepšou voľbou šošovky do slnečných okuliarov ZEISS s pohlcovaním svetla od 57 do 82 % a so skôr svetlejšou farbou. Napríklad jantárová a žltá sa osvedčili ako ideálne pri bicyklovaní a keď slnko svieti málo alebo vôbec. Tieto jasné, veľmi kontrastné farby umožňujú oku rýchlo a zreteľne rozpoznávať aj tie najmenšie detaily, a to aj pri obmedzenom svetle. Ak si ale vyberiete tmavú farbu, oko sa viac nemôže rýchlo adaptovať na meniace sa svetlo. Z tohto dôvodu sa cyklistom neodporúča používať fotochromatické šošovky. Tu zistíte, ktoré okuliare sú pre cyklistov najvhodnejšie.

Slnečné okuliare pre golfistov (stredná intenzita svetla)

Slnečné okuliare pre golfistov (stredná intenzita svetla)

Golfové ihrisko predstavuje pre naše oči celý rad výziev vrátane jasného slnečného svetla a náročných prechodov. Okrem toho musíte neustále sledovať loptičku, aby ste sa udržali pod parom jamky. Slnečné okuliare, ktoré nie sú optimálne prispôsobené pre golfové ihrisko, limitujú váš zrakový potenciál a možno aj šancu dosiahnuť výborné skóre. Kvalitné slnečné okuliare pre golfistov by sa preto mali nielen stmavovať, ale zároveň by mali tiež zlepšovať vnímanie kontrastov. Konkrétne sú to svetlé až tmavé fialové alebo žlto-oranžové odtiene, ktoré zvyšujú kontrast na zelených povrchoch, optimalizujú vnímanie kontrastov a vylepšujú obrysy na hracej dráhe. Golfista tak môže lepšie identifikovať „breaky“ na greene a jasne vyhodnotiť trajektóriu loptičky ešte pred švihom. Pre golfistov sú vhodné šošovky do slnečných okuliarov s pohlcovaním svetla v rozsahu 40 % (jednofarebný odtieň „ProGolf“) alebo 75 a 25 % (prechodový odtieň „ProGolf grad“ – nevhodné pri šoférovaní). Tu sa dočítate viac o tom, na čo by si mali golfisti dávať pozor pri výbere okuliarov. 

Slnečné okuliare na šoférovanie (stredná až vysoká intenzita svetla)

Slnečné okuliare na šoférovanie (stredná až vysoká intenzita svetla)

Cíťte sa bezpečne a k tomu si užívajte maximálny zrakový komfort. Pre optimálne videnie za volantom musia mať šošovky do slnečných okuliarov polarizačný filter na zmierňovanie rušivých odleskov (ktoré spôsobuje slnečné svetlo alebo odrazy na mokrej vozovke) a tiež farbu vhodnú na šoférovanie. Pre vodičov sa odporúčajú šošovky do slnečných okuliarov alebo bežné šošovky do okuliarov s pohlcovaním svetla od 57 do 92 % a špeciálne upraveným odtieňom, ako je napríklad Skylet® Road od ZEISS: filter modrého svetla v šošovke zvyšuje kontrastné vnímanie pre ostrejšie obrysy a intenzívnejšie farby. Intenzita odtieňu Skylet® Road je veľmi vhodná pri nadpriemerne jasných podmienkach, pričom umožňuje vidieť perfektne, aj keď sa slnko skrýva za oblakmi. Ak budete brázdiť cesty v kabriolete, pre extra ochranu pred vetrom zvážte prehnuté šošovky. Ďalšie informácie o šošovkách pre vodičov nájdete tu. 

Slnečné okuliare na vodné športy (stredná až vysoká intenzita svetla)

Slnečné okuliare na vodné športy (stredná až vysoká intenzita svetla)

Pobyt na vode predstavuje pre naše oči niekoľko rôznych výziev. Povrch vody odráža slnečné svetlo, čo často vedie k dráždivým odleskom a odrazom. Pre nadšencov do vodných športov ako surfistov a nadšencov do plachetníc sú preto vhodné šošovky do slnečných okuliarov s integrovaným polarizačným filtrom a zrkadlovým povrchom. Tieto minimalizujú dráždivé odlesky a zaručujú videnie bez rušivých vplyvov. Čo sa týka farieb vhodných na trávenie času na vode, všeobecne je ideálny rozsah od 57 do 92 %. Šošovky ZEISS SkyPol do športových slnečných okuliarov s 90 % pohlcovaním sú špeciálne navrhnuté tak, aby zvládli náročné vizuálne podmienky pri plachtení a surfingu. Upozornenie: Ak chcete absorbovať aj ďalšie odrazy prichádzajúce zdola alebo zboku, pri vodných športoch používajte uzavreté slnečné okuliare. Tu si môžete prečítať viac o tom, čomu by mali venovať pozornosť nadšenci do vodných športov pri výbere okuliarov. 

Slnečné okuliare do hôr (extrémna intenzita svetla)

Slnečné okuliare do hôr (extrémna intenzita svetla)

Nech máte namierené do svahov, šplháte alebo leziete na hory, kvalitné slnečné okuliare predstavujú neodmysliteľnú súčasť povinnej výbavy! Vo veľkých výškach, napríklad vysoko v horách si musíme chrániť oči pred poškodením z UV žiarenia, pretože tu prevládajú škodlivé úrovne UV svetla aj v oblačnom alebo hmlistom počasí. Pri extrémnych svetelných podmienkach, napríklad na ľadovci v obrovských nadmorských výškach sa musia používať slnečné okuliare s pohlcovaním svetla od 80 do 95 % a veľmi tmavou farbou. Odporúčajú sa tiež prehnuté šošovky a rámy, aby sa zabránilo prenikaniu svetla po stranách.

Ako môžete vidieť, optimálne slnečné okuliare existujú pre každú aktivitu, či už vnútri, na golfovom ihrisku alebo vysoko v horách. Ak si nie ste istí, ktorá intenzita farieb alebo farba je pre vás najvhodnejšia, porozprávajte sa so svojím optikom. Bez ohľadu na vybratý farebný odtieň dbajte na to, aby mali šošovky tvrdý povrch, ktorý ich ochráni pred poškriabaním, ako aj antireflexný povrch na minimalizovanie dráždivých odrazov v šošovke.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné samozatmavovacie Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion budete výborne vidieť celý deň

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Šošovky so samočinným tónovaním pre komfortnejší zrak, flexibilitu a ochranu 10 tipov od tímu BETTER VISION: komu sú určené fotochromatické okuliarové šošovky od spoločnosti ZEISS na predpis a kedy sa majú nosiť?

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Ako dezinfikujem svoje okuliare a ako zabránim ich zahmlievaniu pri nosení rúška?

Zdravie + prevencia 1. 9. 2020

Tags:

Nie všetky slnečné okuliare sú rovnaké Better Vision objasňuje, čo by ste mali vedieť o UV ochrane, tónovaní, zrkadlách, polarizovaných šošovkách a ďalších témach. Pomôže vám to zaobstarať si tie správne slnečné okuliare prispôsobené individuálne vašim potrebám.

Šport + oddych 25. 6. 2019

Tags:

Súvisiace produkty