Ako sa mám starať o svoje predpísané okuliarové šošovky?

Ak sa o svoje okuliare staráte správne, bude všetko jednoduchšie. Nižšie uvádzame naše tipy

Dnešné moderné predpísané okuliarové šošovky sú skutočným technologickým zázrakom. Ak si chcete užívať svoje okuliare čo najdlhšie, dôležitá nie je iba dobrá starostlivosť o ne. Dôležitým atribútom je aj ich ochrana pred poškodením v dôsledku škodlivých externých faktorov.

Vďaka správnym predpísaným okuliarovým šošovkám jednoducho získate ostrý zrak, a to bez ohľadu na to, či trpíte krátkozrakosťou, alebo ďalekozrakosťou. Ak necháte svoje okuliare špeciálne adaptovať optikom tak, aby vyhovovali vášmu individuálnemu predpisu, budete si ich môcť užívať dlhé roky. Dôležitou podmienkou je však správna starostlivosť o predpísané okuliarové šošovky a citlivá manipulácia s nimi. Nesprávna manipulácia s technicky pokročilými modernými okuliarmi môže totiž viesť k poškriabaniu šošoviek alebo inému poškodeniu.

To platí najmä v prípade plastových šošoviek. Špičkové povrchové vrstvy poskytujú maximálnu úroveň ochrany, a to aj v prípade veľmi tenkých a krehkých plastových šošoviek, aj napriek tomu sa však môžu poškriabať. Výsledkom je nižšia čírosť šošoviek, horší výhľad cez ne a zníženie ostrosti zraku. To sa však nemusí stať. Nižšie uvádzame niekoľko užitočných tipov:

Handričky na šošovky z mikrovláken

Na bežnú starostlivosť o okuliare je potrebné používať iba handričky na šošovky, ktoré sú vyrobené z mikrovláken. Poskytne vám ich ktorýkoľvek odborník z oblasti očnej starostlivosti. Prichytáva sa na ne prach a nečistoty. Tento proces, ktorý sa nazýva suché čistenie, odstraňuje častice nečistôt a prachu a môžete ho robiť kedykoľvek, a to aj na cestách. Ak sú predpísané okuliarové šošovky výraznejšie znečistené, prvým krokom, ktorý je potrebné urobiť, je umyť ich vo vlažnej vode. Kvapka saponátu zvýši účinnosť celého procesu čistenia. Postupujte však uvážlivo – nepoužívajte mydlá s obsahom oleja. Zvyšky oleja môžu ostať na predpísaných okuliarových šošovkách a spôsobovať nepríjemné šmuhy. Veľmi účinné sú aj spreje na čistenie šošoviek, ktoré vám poskytnú odborníci z oblasti očnej starostlivosti. Po vyčistení použitím spreja môžete predpísané okuliarové šošovky utrieť dosucha handričkou na šošovky.

Odev nie je vhodnou náhradou handričky na šošovky

Predpísané okuliarové šošovky sa „nemajú rady“ s tričkami, so svetrami ani s inými tkaninami. Aj keď sa tento nápad zdá ako najjednoduchšia a najlákavejšia možnosť, čistenie okuliarov odevom nikdy nie je vhodným postupom. Riziko poškriabania predpísaných okuliarových šošoviek je príliš vysoké. Škrabance zatiaľ nie je žiadnym spôsobom možné zo šošoviek odstrániť. Znamená to, že takéto poškodenie bude trvalé.

Zdôrazňujeme: je naozaj vhodné, aby ste navštívili odborníka z oblasti očnej starostlivosti a dali si okuliare vyčistiť. Odborník z oblasti očnej starostlivosti disponuje špeciálnymi prístrojmi, ktoré vyčistia okuliare dôkladne a jemne. Najdôležitejším vybavením je ultrazvukový kúpeľ. V rámci tohto procesu sa okuliare vložia do špeciálnej nádoby. V priebehu niekoľkých minút sa okuliare mimoriadne účinne vyčistia ultrazvukovými vibráciami. Tento proces vyčistí nielen šošovky, ale aj rám. V dnešnej dobe sú k dispozícii takéto zariadenia aj na domáce použitie. Ak si chcete takýto prístroj kúpiť, odporúčame, aby ste sa poradili v špecializovanej predajni. Najlepšie výsledky čistenia totiž možno dosiahnuť iba v prístrojoch s veľmi vysokou frekvenciou vibrácií.

Vyhnite sa vysokým a nízkym teplotám

Okrem správnej bežnej starostlivosti o okuliare je dôležitá aj správna manipulácia s nimi. Zdá sa to zrejmé, je však vhodné osvojiť si nasledujúce pravidlo: okuliare nikdy neklaďte na šošovky. Namiesto toho ich zložte a položte ich tak, aby spočívali na ráme. Aby ste sa vyhli neustálemu hľadaniu okuliarov, vždy ich ukladajte na rovnaké miesto. Vždy budú tam, kde majú byť, preto ich ľahko nájdete. Je vhodné pripomenúť, že sedadlá, stoličky ani gauče nie sú vhodnými miestami na odkladanie okuliarov. V opačnom prípade bude veľmi jednoduché sadnúť si na ne.

Ak nebudete nosiť okuliare dlhodobo (napríklad cez noc), je vhodné ich ukladať do vhodného puzdra. Táto rada platí špeciálne pre majiteľov psov. V opačnom prípade sa môže stať, že si váš štvornohý miláčik bude užívať žuvanie rámu a dokonca aj šošoviek. Výsledok bude pre vás nepríjemný, pre zviera však môže byť nebezpečný.

Ďalšou z vecí, s ktorými sa okuliare a predpísané okuliarové šošovky nekamarátia, sú vysoké teploty. Znamená to, že bez ohľadu na to, či je leto alebo zima, by ste okuliare nemali nikdy vystavovať priamemu slnečnému žiareniu. V žiadnom prípade ich nenechávajte na prístrojovej doske vozidla. Ani radiátory neprospievajú okuliarom. A ak sa rozhodnete navštíviť saunu, určite si ich neberte so sebou. Aj studené mesiace roka môžu okuliare poškodiť – ak ich vystavíte pôsobeniu veľmi nízkych teplôt, okuliare sa môžu pokriviť. V zime ich teda nenechávajte v noci v aute.

Vo všeobecnosti platí, že povrchová vrstva predpísaných okuliarových šošoviek vysokej kvality môže zjednodušiť váš život, ako aj celý postup čistenia okuliarov. Napríklad vďaka povrchovej vrstve šošoviek ZEISS LotuTec® odpudzujú predpísané okuliarové šošovky vodu a nečistoty a disponujú antistatickými vlastnosťami. Pokiaľ ide o predpísané okuliarové šošovky s povrchovou vrstvou LotuTec®, povrch predpísaných okuliarových šošoviek sa vďaka povrchovej vrstve vyhladí do takej miery, že sa nečistoty ani kvapky vody k šošovkám nedokážu intenzívne prichytiť a skĺznu z nich ako kvapka vody z lotosového listu. Preto sa predpísané okuliarové šošovky s touto povrchovou úpravou čistia jednoduchšie. Treba ich aj menej často čistiť. Z predpísaných okuliarových šošoviek sa dajú ľahko odstrániť aj mastné odtlačky prstov.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Absolútne jasné výhody pre používateľov okuliarov Čistiace obrúsky ZEISS na čistenie predpísaných okuliarových šošoviek a iných optických povrchov

Zdravie + prevencia 16.10.2017

Tags:

Súvisiace produkty