Čo je modré svetlo a ako si môžem pred ním chrániť oči?

Všetko o modrom svetle a ako vplýva na vaše oči a zrakový komfort

V poslednom čase ste pravdepodobne veľakrát počuli pojem modré svetlo, viete však, čo to naozaj znamená a mali by ste mať obavy z toho, ako môže vplývať na vaše zdravie? DR. Christian Lappe, expert zo spoločnosti ZEISS, odpovedá na niektoré dôležité otázky, aby túto tému viac priblížil.

Žijeme v digitálnom veku a čoraz viac času trávime a svoje životy spravujeme v digitálnych zariadeniach, ako sú smartfóny, tablety a počítače. Pandémia COVID-19 spôsobila ešte väčší posun smerom k digitálnemu životnému štýlu. Prieskumom sa v skutočnosti ukázalo, že ľudia všetkých vekových skupín z celého sveta trávia online od apríla 2020 v digitálnych zariadeniach oveľa viac času.1

Dr. Christian Lappe
Dr. Christian Lappe

Na základe tejto zmeny životného štýlu ľudia získali povedomie o prenosoch modrého svetla a potenciálne škodlivom účinku, aký môže mať na naše spánkové vzorce, ale aj na náš zrak.

Ale čo je v skutočnosti modré svetlo a je to naozaj niečo, čo by u nás malo vyvolávať obavy? Dr. Christian Lappe, riaditeľ pre vedecké záležitosti a technickú komunikáciu v ZEISS Vision Care, je expertom na modré svetlo. Jeho odpovede na niektoré dôležité otázky týkajúce sa modrého svetla objasňujú veľa vecí súvisiacich s témou.

V poslednom čase o tom dosť počúvame, ale čo to presne je?

Na pochopenie toho, čo je modré svetlo, potrebujeme čo-to vedieť o fungovaní ľudskej zrakovej sústavy. Ľudská zraková sústava dokáže pozorovať iba pomerne malú časť elektromagnetického spektra. Túto časť väčšinou označujeme ako „viditeľné svetelné spektrum“ (VIS). Viditeľné svetelné spektrum (VIS) umožňuje vidieť a vnímať vizuálne informácie.

Modré svetlo je súčasťou tohto viditeľného svetelného spektra a pochádza z prírodných aj umelých zdrojov. Má najkratšiu vlnovú dĺžku viditeľného svetelného spektra, no najvyššiu svetelnú energiu.

Visible light spectrum with colour waves length perceived by human eye.

Vlnová dĺžka sa meria v nanometroch a ľudské oko dokáže vidieť svetlo z intervalu približne 380 – 780 nm, ktorý sa nachádza medzi priľahlými spektrálnymi pásmami ultrafialového žiarenia (UVR) až do 400 nm a infračerveného žiarenia (IR) od 780 nm.

Odkiaľ teda pochádza modré svetlo?

Väčšinou z prírodných zdrojov. Slnko je naším najjasnejším prírodným zdrojom svetla. No vďaka priemyselnému pokroku máme tiež umelé zdroje svetla, ktoré môžu vyžarovať elektromagnetické žiarenie a teda aj svetlo. K umelým zdrojom patria žiarovky, vysokotlakové výbojky, alebo v súčasnosti čoraz viac polovodičová technológia či diódy (emitory typu LED predstavujú hlavné zdroje umelého modrého svetla).

Man looking at tablet having a video call

Môže nás modré svetlo fyzicky ovplyvňovať, a ak áno, ako?

Áno, môže. Aby ste však pochopili, ako, najskôr treba trocha základnej teórie.

Hoci je to pomerne komplexné, proces zraku si možno predstaviť pomerne ľahko: svetlo vstupuje do oka a osvetľuje fotoreceptorovú úroveň sietnice oka. V závislosti od geometrie, intenzity a spektrálneho zloženia vstupujúceho svetla vydávajú rôzne fotoreceptory špecifické signály. Tieto signály sa potom smerujú po zrakovej dráhe do mozgu, kde sa spracovávajú v zrakovej kôre a pomáhajú vnímať objekty v našom prostredí.

V prvom rade, bez svetla nie je možné vidieť. Vplyv farieb sa však nekončí len u vizuálneho spracovania. Farby sú napojené aj na biologické a fyziologické systémy, ktoré môžu ovplyvňovať a meniť naše biorytmy a našu fyziologickú a duševnú pohodu. Farby môžu teda meniť naše vnímanie prostredia, spúšťať asociácie a emócie a ovplyvňovať fyzické rytmy a nálady.

Existuje presvedčivý vedecký výskum preukazujúci, že neadekvátne vystavenie fotoreceptorových sietnicových gangliových buniek modrému svetlu môže zhoršovať niektoré vekom podmienené hrozby pre zdravie očí, ako sú makulárna degenerácia, ale aj spúšťať problémy vrátane spánkových porúch, depresie a zhoršenej kognitívnej funkcie. Na základe týchto zistení je zjavné, že modré svetlo zohráva dôležitú úlohu vo viacerých veľmi relevantných aspektoch zdravia a duševnej pohody vrátane cirkadiánnych rytmov, ktoré môžu zase ovplyvňovať spánkové vzorce.

Môže svetlo z digitálnych zariadení vplývať na sietnicu?

Je vedecky doložené, že vysokoenergetické viditeľné (HEV) svetlo v modrom a fialovom konci spektra je schopné poškodiť sietnicu prostredníctvom fototoxických mechanizmov. Dlhodobé účinky fotooxidačného stresu môžu tiežpoškodiť štruktúry sietnicových buniek.
To platí pre vysoké intenzity svetla a spektrálne zložky modrého svetla pri pôsobení prirodzeného modrého svetla, napr. zo slnka.

Je tiež celý rad publikácií, ktorých záverom je, že typické digitálne displeje a architekturálne osvetlenie využívajúce LED technológiu sa nepovažujú za škodlivé pre ľudskú sietnicu. Obvyklé intenzity z týchto zdrojov sú hlboko pod súčasnými limitmi fotobiologických rizík.
Súčasné vedecké poznatky teda nepotvrdzujú zdravotné riziko ani akútnu hrozbu pre sietnicu z digitálnych zariadení a osvetlení typu LED.

Je teda široko známe, že oko by malo byť chránené pred jasným slnečným svetlom vrátane UV žiarenia a vysokoenergetického viditeľného svetla (napr. modrého svetla). Je tiež dôležité vyhýbať sa pozeraniu do technických vysokovýkonných zdrojov, napr. laserových ukazovátiek (bez ohľadu na farbu laserového lúča).

Ako vplýva modré svetlo na vaše oči?

Modré svetlo je nevyhnutné pre farebný a vysokokontrastný ľudský zrak a fotosynchronizácia modrého svetla prostredníctvom fotosenzitívnych gangliových buniek v sietnici je dôležitá pre našu pohodu.

Dôkazy našťastie ukazujú, že digitálne displeje nespôsobujú žiadne priame poškodenie sietnice. Sú však určité optofyzikálne efekty súvisiace s modrým svetlom prechádzajúcim cez očné médiá (kryštalickú šošovku a sklovec) nášho oka. Tieto efekty súvisia s obmedzenou kvalitou zraku a vnímanou zrakovou nepohodou.

Schematická vizualizácia rozptyľovania modrého svetla v oku.
Schematická vizualizácia rozptyľovania modrého svetla v oku.

Modré svetlo môže na základe svojej kratšej vlnovej dĺžky vytvárať viac rozptylu a rozptýleného svetla a je náchylné na efekty takzvaných pozdĺžnych chromatických aberácií (LCA). Nadbytok modrého svetla z digitálnych zariadení môže predstavovať narušenie nášho vizuálneho komfortu, často opisovaného ľuďmi, ktorí ho vnímajú, ako „vizuálny šum“.

Keďže ide o predmet súčasných výskumov, zatiaľ neexistujú závery zo štúdií o možnom škodlivom účinku nadmerného pôsobenia digitálneho modrého svetla v neskorých hodinách. Umelé svetlo v noci (Artificial Light At Night, ALAN) však narúša prirodzené cykly budenia-spánku, obzvlášť u dospievajúcich.

Zdá sa, že pri tejto téme existujú veľké nezhody. Škodí modré svetlo vašim očiam?

Keďže sa s ním spájajú prospešné i škodlivé účinky na oči, modré svetelné spektrum sa nedá jednoducho označiť ako dobré či zlé.
ZEISS to označuje ako „dualita modrého svetla“. Ak máme zmierniť riziko poškodenia zraku, musíme to robiť veľmi opatrne, aby sme nevyvolali iný typ problému.

Napríklad v minulosti obsahovali niektoré šošovky pohlcovače svetla na redukovanie väčšiny alebo všetkého modrého svetla. Ak sa tento prístup uplatní bez dôkladného uváženia, môže nastať niekoľko problémov. Prvým je, že šošovky blokujúce modré svetlo môžu spôsobiť to, že svet bude vyzerať intenzívne žlto alebo oranžovo. Takéto šošovky spravidla nie sú veľmi tolerované. Druhým problémom je nepriaznivý vplyv na kontrastné a farebné videnie. Tretí problém odstránenia modrého svetla pomocou šošoviek je to, že to môže mať nepriaznivý vplyv na reguláciu našich cirkadiánnych rytmov.

Takže čo sa týka modrého svetla, čelíme výzve nájsť rovnováhu. Na jednej strane chceme ochrániť sietnicu pred zbytočne vysokými úrovňami modrého svetla, ktoré prevažne pochádza zo slnka. Chceme tiež primerane znížiť množstvo digitálneho modrého svetla z digitálnych zariadení s cieľom vyhnúť sa vizuálnemu nepohodliu a pomôcť zvládnuť takzvanú digitálnu únavu očí (DES). Na druhej strane, nechceme blokovať prospešné modré svetlo, pretože to môže narušiť prirodzený denný cyklus bdelej aktivity a pokojného spánku.

Spomínate digitálnu únavu očí. Čo presne to je a aké sú symptómy?

Ako nás modré svetlo ovplyvňuje fyzicky?

Digitálna únava očí (DES) označuje rozširujúci sa verejný zdravotný problém charakterizovaný vizuálnymi poruchami a/alebo zrakovou nepohodou. Ako bolo spomenuté v úvode tohto rozhovoru, širšie používanie digitálnych zariadení na činnosti súvisiace s prácou a životným štýlom predstavuje univerzálny trend. DES (alebo syndróm počítačového videnia) je kombinácia očných a zrakových problémov spôsobených nadmernou vizuálnou prácou s počítačmi, smartfónmi, elektronickými čítačkami a inými podobnými zariadeniami. DES zahŕňa rôzne symptómy, ako sú únava očného svalu, zraková nepohoda, unavené a svrbiace oči, bolesti hlavy, rozmazané videnie a dvojité videnie. Tieto symptómy môžu súvisieť s očnými štruktúrami a zahŕňajú suché oči (pálenie, slzenie, suchosť, dráždenie) alebo súvisia so zrakovými procesmi vrátane refrakčných, akomodačných alebo binokulárnych zrakových anomálií.

Ako si môžem chrániť oči pred modrým svetlom?

Nosením okuliarov na modré svetlo. Ochrana oka, a predovšetkým vnútroočných štruktúr pred modrým svetlom, však nie je priamočiary proces. Krytie očí silnými farebnými filtrami a blokátormi je účinné, tieto prostriedky sú však spojené s vážnymi obmedzeniami zraku, vnímania a pohody.

Náročnejšou a extrémne technickou výzvou je vytvoriť inteligentné filtrovanie modrého svetla, ktoré oslabí požadované spektrálne pásmo, no v rámci obmedzení prijateľných pre používateľa. Inteligentné filtre modrého svetla v celodenných očných šošovkách je možné vytvoriť prostredníctvom vedy materiálov a povrchov. Trocha z techniky – špecifické substrátové prísady do materiálu šošovky môžu zmierniť blokovanie alebo filtrovanie svetla z konkrétneho spektra prostredníctvom procesu absorpcie. Požadované vlnové dĺžky sú absorbované do molekúl v substráte a inherentná energia fotónov je prenášaná vo forme neoptickej energie vnútri substrátu.

Inou možnosťou filtrovania modrého svetla je nosiť okuliare na modré svetlo s funkčnými povrchmi na povrchu šošovky. Takéto reflexné povrchy spätne odrážajú požadované spektrum, aby odrazené svetlo nevnikalo do šošovky.
Spätne odrazené svetlo a absorbované svetlo vnútri substrátu nedopadajú na oko a sietnicu.

Prečo je ochrana pred modrým svetlom dôležitá?

Rieši dve hlavné potreby:

  1. Prevencia a ochrana pred dlhodobými degeneratívnymi účinkami pôsobenia modrého svetla s vysokou intenzitou, ktoré pochádza z prirodzeného denného svetla. Vnútorná energia modrého svetla môže spustiť a udržiavať fotooxidačný stres sietnicových buniek. Predpokladá sa, že tieto fototoxické procesy sú kumulatívne a môžu viesť k vekom podmienenej makulárnej degenerácii (AMD).

  2. Druhá potreba súvisí so zrakovým komfortom. Modré svetlo môže spôsobovať vnútroočný rozptyl a chromatické aberácie, pri ktorých sa predpokladá, že prispievajú k patológii digitálnej únavy očí. Nadbytok modrého svetla sa tiež identifikuje ako jedna z príčin spôsobujúcich psychologické oslňovanie.

V čom je rozdiel medzi povrchom šošovky a ochranou pred modrým svetlom integrovanou do štruktúry šošovky?

Inteligentné filtre modrého svetla v celodenných očných šošovkách je možné vytvoriť prostredníctvom vedy materiálov a povrchov. Špeciálne substrátové prísady do materiálu šošovky môžu zmierniť blokovanie alebo filtrovanie svetla z konkrétneho spektra prostredníctvom procesu absorpcie. Požadované vlnové dĺžky sú absorbované do molekúl v substráte a inherentná energia fotónov je prenášaná vo forme neoptickej energie vnútri substrátu.

Druhý spôsob filtrovania modrého svetla je pomocou funkčných povrchov na povrchu šošovky. Takéto reflexné povrchy spätne odrážajú požadované spektrum, aby odrazené svetlo nevnikalo do šošovky. Nemýľte si to s antireflexnými (AR) povrchmi, ktoré sa väčšinou nanášajú na prémiové šošovky, aby sa zabránilo nežiaducim odrazom. Povrch šošovky s ochranou pred modrým svetlom aplikovaný na šošovky odráža iba konkrétnu časť a intenzitu požadovaného spektra na blokovanie, a ide teda o špecifickú úpravu AR povrchu.

Počul(a) som, že spoločnosť ZEISS vyvinula novú technológiu šošoviek, ktorá integruje ochranu pred modrým svetlom do štruktúry šošovky. Povedzte nám, ako fungujú šošovky ZEISS BlueGuard.

Black spectacle frame with ZEISS lenses

Šošovky ZEISS BlueGuard využívajú najnovšiu organicko-chemickú technológiu, kde špecifické molekuly absorbujúce modré svetlo v substráte šošovky blokujú konkrétne časti modrého svetelného spektra. Predchádzajúce šošovky na modré svetlo v materiáli vykazovali zníženú transmisiu šošovky a stratu farby z aditív na sivú/modrú farbu, ktoré slúžili na korekciu žltosti. Materiáloví vedci spoločnosti ZEISS však pomocou našej najnovšej technológie našli ideálnu rovnováhu medzi čírosťou a transmisiou. Šošovky ZEISS BlueGuard blokujú až 40 % potenciálne škodlivého modrého svetla a tiež ponúkajú plnú UV ochranu až do 400 nm.1

Stále máte pri šošovkách ZEISS BlueGuard tie rušivé viditeľné odrazy?

Vďaka princípu pohlcovania svetla na rozdiel od odrazov sa tiež výrazne znížilo vnímateľné modrasté oslňovanie.

Young woman wearing ZEISS BlueGuard Lenses Young woman wearing ZEISS Lenses with BlueProtect coating
Šošovky ZEISS BlueGuard
Povrchová vrstva ZEISS DuraVision BlueProtect

Ako budem vyzerať s nasadenými šošovkami BlueGuard? Budú môcť ľudia jasne vidieť moje oči a rysy aj počas videohovorov?

Zníženie odrazov od povrchov šošoviek sa stalo vážnym problémom pre mnohých používateľov šošoviek, pretože sa častejšie vidíme na videokonferenciách. Ak používate okuliare na blokovanie modrého svetla, možno ste si všimli modrasté odrazy, ktoré sú spôsobené umelým svetlom (so zväčšeným modrým svetelným spektrom z moderného architekturálneho osvetlenia typu LED v miestnostiach a na pracovných stoloch, a špecifickou citlivosťou modrého svetla z webkamier). So šošovkami ZEISS BlueGuard vnímajú mnohí ľudia menej odrazov a lepšiu viditeľnosť očí za okuliarmi v porovnaní s tradičnými povrchmi na modré svetlo s vysoko odrazivými povrchmi.

Ak používam šošovky BlueGuard, budem môcť naďalej jasne vidieť obrazovky mojich zariadení?

Redukcia modrého svetla pri šošovkách na filtrovanie modrého svetla je typicky navrhnutá tak, aby udržiavala alebo zlepšovala zrakový komfort bez akýchkoľvek obmedzení. Samozrejme, aj aktuálny predpis a správny optický dizajn šošovky pre individuálne zrakové potreby používateľa sú takisto kľúčom k dobrému zraku.

BlueGuard ma teda chráni pred potenciálne škodlivým modrým svetlom, ale čo UV žiarenie?

Je dôležité pochopiť, že UV ochrana a filtrovanie modrého svetla sú dve úplne odlišné veci. Uisťujeme vás, že šošovky BlueGuard poskytujú plnú UV ochranu, a blokujú UV žiarenie až do 400 nm.

Môžem používať šošovky BlueGuard nonstop/natrvalo?

Rozhodne. Sú navrhnuté ako celodenné šošovky na použitie vnútri i vonku.

Môžu používať šošovky BlueGuard aj moje deti?

Sú vhodné pre ľudí všetkých vekových skupín, avšak svoje jedinečné zrakové potreby vždy prediskutujte s odborníkom na očnú starostlivosť.

Môžem používať šošovky BlueGuard aj pri šoférovaní?

Šošovky ZEISS BlueGuard sa dobre hodia aj na šoférovanie. Sú to celodenné šošovky na použitie vnútri i vonku.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Ako dezinfikujem svoje okuliare a ako zabránim ich zahmlievaniu pri nosení rúška?

Zdravie + prevencia 1. 9. 2020

Tags:

Aké slnečné okuliare sú ideálne pre vašu obľúbenú aktivitu? Ideálny pár slnečných okuliarov sa nájde pre akúkoľvek príležitosť

Zdravie + prevencia 27. 7. 2018

Tags:

UV ochrana a ochrana pred oslnením V čom spočíva rozdiel?

Zdravie + prevencia 6. 7. 2018

Tags:

UV ochrana v každodennom živote Okenné tabule, oblečenie a okuliare – čo blokuje UV svetlo? A čo nie?

Zdravie + prevencia 28. 5. 2018

Tags:

Súvisiace produkty