Ako dezinfikujem svoje okuliare a ako zabránim ich zahmlievaniu pri nosení rúška?

Pandémia COVID-19 pripomenula celému svetu, aké dôležité je umývať si ruky. To však nie je jediný dôvod pre dodržiavanie zásad riadnej hygieny. Aby ste zabránili šíreniu škodlivých zárodkov, musíte dodržiavať všeobecné hygienické návyky. BETTER VISION objasňuje, prečo a ako by ste mali dezinfikovať okuliare, inteligentné zariadenia a iné predmety, ktorých sa človek často dotýka. Poskytne vám tiež tipy, ako zabrániť zahmleným okuliarom pri nosení rúška.

Zárodky nájdete všade – vrátane rôznych povrchov v našich domácnostiach a na predmetoch, ktoré používame na dennej báze. Netreba sa však ničoho báť, pretože väčšiny zárodkov sa môžete zbaviť dodržiavaním niekoľkých jednoduchých hygienických zásad.

Umývanie rúk predstavuje osvedčený postup zabezpečenia čistoty, ale nejde o jediné zmysluplné ochranné opatrenie proti šíreniu škodlivých zárodkov. V domácnosti by ste mali minimalizovať šírenie zárodkov dôkladným čistením a dezinfikovaním povrchov, ako sú kľučky dverí, vypínače svetiel, kohútiky a skrinky.

Ďalšími predmetmi, ktorých pravidelné čistenie a dezinfikovanie občas zanedbávame, sú osobné veci, ktoré používame a chytáme neustále. Tieto predmety sa označujú ako často chytané predmety a zahŕňajú:

  • inteligentné zariadenia (mobilné telefóny, tablety a inteligentné hodinky) a počítače (laptopy, monitory a klávesnice);
  • okuliare;
  • bankové karty;
  • kľúče od auta, peňaženky a kabelky.

Prečo je dôležité čistiť často chytané položky

Často chytané položky sa môžu kontaminovať zárodkami pri priamom kontakte s nesprávne umytými rukami. Aj keď si ruky umyjete alebo použijete dezinfekciu po návšteve verejných priestorov (napr. obchodov) alebo po použití verejnej dopravy, napriek tomu je potrebné dezinfikovať svoje osobné, často chytané predmety, pretože tieto predmety ste mohli kontaminovať ešte pred riadnym vyčistením rúk.

Pri často chytaných povrchoch sa ukázalo, že pri prenose patogénov zohrávajú istú úlohu, a to priamo pri kontakte povrchu s tvárou alebo telom a nepriamo kontamináciou rúk a následným kontaktom s ľubovoľnou náchylnou časťou ľudského tela (v závislosti od vírusu) vrátane nosa a očí 1,2. Patogény sú baktérie, vírusy alebo mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobiť ochorenie, a ak sa správne nevydezinfikujú, môžu zostávať na povrchoch. Z vedeckých štúdií vyplýva, že vírusy ako hepatitída A a rotavírus si môžu na povrchoch zachovať infekčnosť 2 mesiace alebo dlhšie, zatiaľ čo respiračné vírusy sú životaschopné v rozsahu pár hodín až niekoľkých dní. Aj vírus spôsobujúci COVID-19 dokáže prežívať na povrchoch. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že podľa nedávnych štúdií dokáže vírus prežiť na plastoch a nerezovej oceli až 72 hodín, na medi o 4 hodiny menej a na lepenke menej ako 24 hodín. Závisí to od množstva faktorov (ako typu povrchu, teploty či vlhkosti prostredia).

Boli realizované rôzne výskumné projekty bakteriálneho obsahu niektorých často chytaných predmetov a tieto nám môžu poskytnúť dobrú predstavu o tom, ako veľmi sa tieto predmety môžu špiniť:

Inteligentné zariadenia

Inteligentné zariadenia

Všetci používame neustále počas celého dňa smartfóny. Prieskum realizovaný globálnou technologickou spoločnosťou Asurion v oblasti starostlivosti poskytol odhad, že priemerný Američan sa svojho telefónu dotkne 96-krát za deň.5 To znamená, že zárodky majú množstvo príležitostí, ako sa môžu prenášať na váš smartfón.

V rámci štúdie jednej nemeckej univerzity (Hochschule Furtwangen University) sa analyzovalo 60 smartfónov z hľadiska rastu baktérií a 100 % telefónov, ktoré neboli vyčistené, vykazovalo dôkazy o prítomnosti baktérií na telefónoch v malých koncentráciách.4 Výskum ukázal, že na nevyčistenej 4-palcovej dotykovej obrazovke bolo prítomných približne 60 mikroorganizmov. Je dôležité podotknúť, že nie všetky tieto mikroorganizmy boli škodlivé a/alebo nebezpečné. Štúdia však ukazuje, že na dotykových obrazovkách sa našli malé množstvá niektorých potenciálne nebezpečných baktérií ako Escherichia coli a 50 % týchto baktérií bolo identifikovaných ako potenciálne patogény.

Ak to platí pre smartfóny, ten istý princíp sa týka aj tabletov, inteligentných hodiniek, obrazoviek počítačov, klávesníc a laptopov. Z tohto dôvodu je dôležité zahrnúť do našich zásad riadnej hygieny aj čistenie inteligentných zariadení.  

Okuliare

Okuliare

Podľa Americkej akadémie pre oftalmológiu sa môžu niektoré škodlivé patogény vrátane vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19, šíriť očami rovnako, ako sa šíria nosom a ústami. Okuliare a slnečné okuliare síce neposkytujú úplnú ochranu pred kvapôčkami zo slín, ktoré sú prenášačmi patogénov, môžu ale predstavovať ďalšiu vrstvu obrany. Ak sa zvyknete dotýkať svojich očí alebo si ich drhnúť, môžu vám v tom zabrániť aj okuliare a zmierniť prenos zárodkov medzi rukami a očami.

Okuliare vám síce poskytujú ďalšiu vrstvu ochrany, ale sú v exponovanej polohe a v úzkom kontakte s vašou pokožkou, očami, nosom a ústami. Okuliare si tiež musíte nasadzovať a dávať dole pomocou rúk, čo znamená, že s nimi pravidelne manipulujete.

Predmetom jednej výskumnej štúdie bol bakteriálny obsah nosených okuliarov a analýza vplyvu používania rôznych metód čistenia. V tejto štúdii boli vyhodnotené všetky okuliare ako kontaminované baktériami.3

Z tohto dôvodu môžete predpokladať, že vaše šošovky a rámy sú potenciálnymi nosičmi zárodkov, a rozhodne by ste mali pravidelne čistiť a dezinfikovať okuliare čističom na šošovky.

Bankové karty

Bankové karty

Bankovky a bankové karty patria tiež k často chytaným predmetom a dennodenne prechádzajú rukami niekoľkých ľudí. Keďže nie ste jedinou osobu, ktorá manipuluje s vašou hotovosťou či kartou, po manipulácii s bankovkami či mincami si nezabudnite umyť alebo dezinfikovať ruky. Takisto vyčistite svoju kreditnú kartu potom, ako s ňou prídu do kontaktu predavači.

Manipulácii s týmito predmetmi sa môžete vyhnúť úplne, ak budete používať bezkontaktné platobné metódy, napr. priloženie karty či skenovanie čiarového kódu platby pomocou aplikácie na platenie telefónom.

Kľúče od auta, peňaženky a kabelky

Kľúče od auta, peňaženky a kabelky

Zamyslite sa nad svojimi návykmi pri návšteve predajne potravín alebo obchodného domu. Pri vykladaní svojho nákupu manipulujete so svojou peňaženkou a kabelkou pred platbou aj po nej. Platobný proces zvyčajne zahŕňa dotýkanie sa bankoviek či kreditnej karty, s ktorými manipuloval predavač. Keď potom cestujete autom domov, musíte sa dotýkať kľúčov od auta.

To zahŕňa veľa chytania a manipulovania s rôznymi povrchmi a predmetmi, a teda následného umývania rúk alebo hygienického čistenia a dezinfikovania predmetov.

Najlepšie spôsoby čistenia často chytaných predmetov

Dobrou správou je, že dezinfekciu na ruky na báze alkoholu a väčšinu bežných čistiacich produktov do domácnosti je možné obvykle používať na účinné čistenie rúk a domácnosti.

Pravidelné čistenie predstavuje najlepší spôsob, ako minimalizovať šírenie zárodkov. Často chytané povrchy a predmety čistite denne a ak sa viditeľne zašpinia, vyčistite ich hneď.

Ako čistiť svoje inteligentné zariadenia

Digitálne zariadenia možno ľahko čistiť predvlhčenými utierkami určenými na tento účel
Digitálne zariadenia možno ľahko čistiť predvlhčenými utierkami určenými na tento účel

Inteligentné zariadenia čistite iba utierkami na obrazovky, ktoré sú konkrétne navrhnuté na tento účel. Sú to napríklad utierky ZEISS pre smartfóny. Tieto rýchloschnúce utierky neobsahujúce alkohol sú navrhnuté na odstraňovanie odtlačkov prstov a nečistôt z vášho smartfónu alebo iných zariadení. Svoje inteligentné zariadenie by ste mali čistiť denne alebo pravidelnejšie v závislosti od rizika vystavenia zárodkom. Než začnete, skontrolujte výrobné údaje svojho zariadenia.

Tu je návod na čistenie obrazoviek iPadu, mobilných telefónov, inteligentných hodiniek a iných digitálnych zariadení:
 
  1. Vyberte zariadenie z jeho puzdra.
  2. Vyberte zloženú utierku ZEISS pre smartfóny z balenia a so zloženou utierkou zľahka odstráňte prach a nečistoty z obrazovky.
  3. Následne utierku rozložte a krúživým pohybom začnite čistiť obrazovku a telefón/tablet či inteligentné hodinky. Uistite sa, že čistíte po celom povrchu zariadenia.
  4. Na nabíjacích kontaktoch sa zvykne hromadiť veľa nečistôt a špiny. Pomocou utierok vyčistite povrchovú oblasť okolo týchto kontaktov a potom použite malú kefku, suchú penovú tyčinku alebo suchú bavlnu na jemné odstránenie nečistôt z tejto oblasti.
  5. Nezabudnite tiež vyčistiť puzdro, kryt alebo obal na základe daného materiálu. Pre väčšinu plastových alebo tvrdých puzdier postačujú voda a mydlo. Pred opätovným vložením inteligentného zariadenia do puzdra počkajte na jeho úplné uschnutie.

Správna hygiena okuliarov

Na okuliaroch sa zachytáva veľa kožného mazu, nečistôt a špiny a mali by sa čistiť každý deň.
Na okuliaroch sa zachytáva veľa kožného mazu, nečistôt a špiny a mali by sa čistiť každý deň.

Okuliare by ste mali čistiť a dezinfikovať aspoň raz denne a po návšteve nejakého verejného priestoru. Ak pracujete v kancelárii s ďalšími ľuďmi, snažte sa čistiť okuliare pravidelne.

Najlepší spôsob čistenia okuliarov je pomocou čističa na šošovky, ako je utierka na šošovky alebo sprej na čistenie šošoviek a mikrovláknová utierka. Z nedávnej štúdie vyplýva, že čistením pomocou celulózových čistiacich handričiek na šošovky obsahujúcich alkohol aj bez alkoholu je možné znížiť množstvo dominantných baktérií až o 99 – 100 %. 5
 
Predvlhčené utierky ako utierky ZEISS pre šošovky dokážu účinne čistiť optické povrchy vrátane šošoviek s povrchovými vrstvami. Predvlhčené alkoholové utierky sú navrhnuté tak, aby na povrchu nezanechávali žiadne šmuhy a aby nehrozilo poškrabanie.
 
Ako čistiť okuliare:
 
  1. Čistými rukami otvorte vrecko s utierkami ZEISS pre šošovky, vyberte utierku a rozložte ju.
  2. Zľahka držte okuliare za rám.
  3. Pomocou zloženej utierky zľahka utrite všetok povrchový prach.
  4. Rozložte utierku a kruhovými pohybmi začnite čistiť šošovku a čistite dovtedy, kým nebude čistá.
  5. Svoje okuliare vložte do ochranného puzdra na okuliare, ktoré je čisté a zbavené prachu.

Čistiace produkty pre často chytané predmety

Predmet

Odporúčaný čistiaci produkt

Kľúče od auta

Čistiace handričky alebo sprej do domácnosti

Peňaženky, kabelky a tobolky

Látkové predmety je možné prať v práčke s inou bielizňou a pracím prostriedkom. Kožené predmety je možné utierať vlhkou, mydlovou látkou. Umelú kožu je možné utierať alkoholovými utierkami. (Predtým si vždy skontrolujte výrobný štítok.)

Inteligentné zariadenia, ako sú mobilné telefóny, tablety, inteligentné hodinky, laptopy a počítače

Utierky na smartfóny

Okuliare

Čistiace handričky na šošovky

Fľaše od nápojov

Perte v práčke alebo ručne tekutým prostriedkom na čistenie riadu

Ako zabrániť zahmlievaniu okuliarov pri nosení rúška

How to avoid foggy glasses when wearing a mask

Inštitúcie ako Centers for Disease Control (Centrá pre kontrolu chorôb) odporúčajú nosiť na verejných priestranstvách rúška s cieľom spomaliť šírenie zárodkov a chorôb. No ak nosíte rúško s okuliarmi, môže to byť dosť nepohodlné, a dokonca stresujúce. Pri dýchaní alebo rozprávaní uniká teplý vzduch cez rúško v hornej oblasti a vaše okuliare sa zahmlievajú. Ak neviete, ako zabrániť zahmlievaniu okuliarov s rúškom, je možné, že sa okuliarov zbytočne dotýkate a manipulujete s nimi, a v konečnom dôsledku ich môžete kontaminovať.
Pre tento problém našťastie existuje riešenie a pri nosení rúška môžete zabrániť zahmlievaniu okuliarov.

V prvom rade sa musíte uistiť, že rúško vám sedí dobre a že si ho nasadzujete správne. Keď máte čisté ruky a pred vstupom do verejného priestoru prispôsobte ohybný kovový pásik tak, aby vám tesne priliehal okolo oblasti nosa. Ak máte podomácky vyrobené látkové rúško, môžete použiť stonku ženilky alebo jemnú niť všitú do látky na vyformovanie rúška okolo spodnej časti vášho nosového mostíka. Pri správnom prispôsobení bude unikať menej vzduchu a kondenzácia na vašich šošovkách bude menšia. No tým najefektívnejším spôsobom predchádzania zahmleným okuliarom je použiť sprej alebo sadu proti zahmlievaniu.

Ako zabrániť zahmlievaniu okuliarov s rúškami pomocou sady ZEISS AntiFOG:

  1. Vyčistením šošoviek sprejom na šošovky alebo čistiacimi handričkami odstráňte prípadný prach či nečistoty.
  2. Špeciálnu látku proti zahmlievaniu navlhčite jedným či dvoma strieknutiami spreja proti zahmlievaniu.
  3. Obe strany šošoviek drhnite látkou dovtedy, kým nie je povrch rovnomerne pokrytý a úplne suchý.
  4. Nanášajte novú vrstvu prostriedku AntiFOG každých 72 hodín, aby ste zabezpečili optimálny účinok.
Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Aké slnečné okuliare sú ideálne pre vašu obľúbenú aktivitu? Ideálny pár slnečných okuliarov sa nájde pre akúkoľvek príležitosť

Zdravie + prevencia 27. 7. 2018

Tags:

UV ochrana a ochrana pred oslnením V čom spočíva rozdiel?

Zdravie + prevencia 6. 7. 2018

Tags:

UV ochrana v každodennom živote Okenné tabule, oblečenie a okuliare – čo blokuje UV svetlo? A čo nie?

Zdravie + prevencia 28. 5. 2018

Tags:

Od miernej po vážnu kataraktu Všetko, čo potrebujete vedieť o operáciách, liečbe a preventívnych opatreniach

Zdravie + prevencia 28. 5. 2018

Tags:

Súvisiace produkty