Individualita je ten správny výraz

Každé oko je jedinečné ako odtlačok prsta

Ste jedineční – rovnako ako každá iná osoba. Každého z nás charakterizuje vlastná osobnosť. Aj každé oko má vlastný charakter – ani jedno nie je rovnaké ako iné. Tieto špeciálne požiadavky môže spĺňať iba prispôsobená šošovka. Čím presnejšie vyšetrenie oka a vizuálnych zvykov optometrista urobí, tým lepší bude vizuálny dojem po nasadení nových okuliarov.

Vďaka čomu je šošovka jedinečná? Aký objem údajov o meraní je potrebný na to, aby bolo možné šošovku presne zosúladiť s individuálnymi potrebami? A prečo po výbere prispôsobených šošoviek nadobudnete uvoľnenejší zrak?

Vyskúšajte toto cvičenie: Postavte sa pred zrkadlo a polovicu tváre si zakryte iným zrkadlom. Teraz vám bude vaša tvár pripadať zvláštne – neprirodzene, nerovnomerne. Ani jedna osoba na svete nemá tvár rozdelenú na dve symetrické časti. Dokonca aj tento zanedbateľný detail zohráva zásadnú úlohu v rámci výroby šošoviek s mikrometrovou presnosťou, keďže mimoriadne citlivé ľudské oči dokážu rozpoznať aj tie najmenšie odchýlky. Problémom z dlhodobého hľadiska by mohli byť zrakové ťažkosti alebo únava. Preto neprekvapí, že vizuálny vnem bude komfortnejší a uvoľnenejší vtedy, keď budú šošovky a rám presne prispôsobené vašej individuálnej symetrii a tvaru vašej tváre.

Ak sú šošovky mimoriadne komplexné alebo majú mimoriadny optický výkon, nadobúdajú tieto údaje ešte väčšiu dôležitosť. Disciplínou s najvyšším stupňom presnosti je výroba progresívnych šošoviek, počas ktorej sa do šošovky neviditeľne vyrežú prechody zo zóny videnia do diaľky do zóny videnia na blízko. Prispôsobená výroba je pri týchto šošovkách mimoriadne dôležitá, aby sa neobmedzovalo nadobudnuté videnie v prechodovej zóne (pri zmene pohľadu do diaľky a na blízko).

Ktoré individuálne údaje sú pri meraní najdôležitejšie?

Vzdialenosť medzi očami: Meranie vzdialenosti medzi pravým a ľavým okom od stredu zrenice po mostík nosa.

Osobné vzory videnia: Zamysleli ste sa niekedy dôkladne nad tým, ako čítate knihu alebo v akej vzdialenosti držíte nástroje alebo ihlu počas práce? Dôležitosť týchto meraní z hľadiska prispôsobenia osobných šošoviek je rovnako zásadná, aké dôležité je vaše zamestnanie (pracujete ako úradník alebo ako remeselník, ktorý trávi veľa času prácou vonku?). Ďalším aspektom, ktorý je potrebné vziať do úvahy, sú vaše záľuby.

Zraková výška oka: Bod, v ktorom sa ľavé a pravé oko pozerajú cez šošovky, je pri každom oku iný. Meria sa od dolnej obruby okuliarov, t. j. od obruby rámu.

Frontálne naklonenie rámu: S prihliadnutím na odlišnosť profilov každej tváre je prirodzené, že sa odlišuje aj frontálne naklonenie okuliarov. Znamená to, že pri výpočte požiadaviek na jednotlivé šošovky je veľmi dôležité prihliadať aj na túto hodnotu.

Vzdialenosť medzi okom a šošovkou: Aj táto vzdialenosť je u každého človeka individuálna. Odborníci ju nazývajú vzdialenosťou rohovka šošovka. Porovnajte napríklad tvárový profil Európana a príslušníka ázijskej rasy. Stačí iba letmý pohľad, aby ste si okamžite uvedomili rozdiely.

Stupeň zahnutia rámu: Na prispôsobenie okuliarov konkrétnej tvári je rám mierne konkávny. Odborníci nazývajú tento stav uhlom prehnutia. Aj tento fakt je potrebné zahrnúť do presného výpočtu jednotlivých šošoviek.

Okuliare, ktoré sú prispôsobené vám

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Aké slnečné okuliare sú ideálne pre vašu obľúbenú aktivitu? Ideálny pár slnečných okuliarov sa nájde pre akúkoľvek príležitosť

Zdravie + prevencia 27.7.2018

Tags:

UV ochrana a ochrana pred oslnením V čom spočíva rozdiel?

Zdravie + prevencia 6.7.2018

Tags:

UV ochrana v každodennom živote Okenné tabule, oblečenie a okuliare – čo blokuje UV svetlo? A čo nie?

Zdravie + prevencia 28.5.2018

Tags:

Od miernej po vážnu kataraktu Všetko, čo potrebujete vedieť o operáciách, liečbe a preventívnych opatreniach

Zdravie + prevencia 28.5.2018

Tags:

Súvisiace produkty