Je mrkva dobrá na oči?

Od útleho veku počúvame, že mrkva je dobrá na oči. Nie je to však úplne tak.

Mrkva je dobrá na oči – alebo – videli ste už zajaca, aby nosil okuliare a vyvrátil toto tvrdenie? Nielenže nie je toto porovnanie veľmi zábavné; nie je ani opodstatnené. A tento mýtus o zdraví pretrváva už po celé generácie. Pravdou však je, že mrkva obsahuje množstvo betakaroténu. Ide o prekurzor základného vitamínu A. Ak tento vitamín vo vašej strave chýba, môže to mať negatívny vplyv na rast a stav pokožky a vlasov. V extrémnych prípadoch to môže viesť k šeroslepote. Väčšina zrakových postihnutí je však výsledkom úplne odlišných príčin.

Existuje množstvo obľúbených tvrdení, ktoré sa v našich detských rokoch dostávajú do nášho podvedomia. V dnešnej dobe však môžeme väčšinu týchto mýtov vedecky a jednoznačne vyvrátiť. Ale na niektorých z nich je aspoň zrnko pravdy. Jedným z najlepších príkladov je obľúbený zdravotný mýtus „mrkva je dobrá na naše oči“. Aké je však odôvodnenie tohto mýtu? Táto chutná zelenina obsahuje množstvo betakaroténu. Vďaka tejto látke má mrkva oranžovočervenú farbu, ide však aj o prekurzor vitamínu A, ktorý je očiam skutočne prospešný. Bez ohľadu na to však toto tvrdenie obsahuje iba malý podiel pravdy.

Odborníci na výživu označujú vitamín A aj ako retinol. Jeho názov v skutočnosti označuje funkciu, ktorú v oku plní. Sietnica oka obsahuje bunky, ktoré dokážu generovať čiernobiely obraz aj z najmenšieho záblesku svetla. Bez retinolu by nikto z nás nedokázal rozlišovať medzi kontrastom svetla a tmy a ľudia, ktorí sú liečení z dôvodu zásadného nedostatku vitamínu A, sú dokonca ohrození vývojom šeroslepoty.

Tento zdravotný problém sa však v našej časti sveta vyskytuje iba veľmi zriedkavo. Existuje mnoho potravín, ktoré sú v porovnaní s mrkvou bohatšie na vitamín A – napríklad špenát, kapusta alebo šalát. Živočíšne produkty, ako napríklad pečeň, sú na tom ešte lepšie – obsahujú nielen prekurzor vitamínu A, ale aj samotný vitamín A.

Aký je teda záver? Pravidelná konzumácia mrkvy očiam určite prospieva, nevedie však k požadovanému zlepšeniu zraku. To jediné, čo bez ohľadu na to, či ste krátkozrakí, alebo ďalekozrakí, môže pri väčšine zrakových postihnutí naozaj pomôcť, sú dobré okuliare.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Vedie čítanie pri slabom svetle k poškodeniu zraku?

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Očné cvičenie

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Prečo je dobrý zrak dôležitý

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Očné alergie – a rýchle riešenia

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty