Keď sú okuliare príliš úzke. Najlepšie tipy na uvoľnené videnie a dokonalé nasadenie.

Existuje niekoľko kritérií, ktoré sú z hľadiska optimálneho videnia absolútne najdôležitejšie, a to bez ohľadu nato, či ide o bočné strany, nosový mostík alebo okuliarové rámy.

Okuliare tlačia na bočné strany hlavy, videnie je náročné a nosový mostík je nepríjemne nepohodlný. Ako budete postupovať, keď vám okuliare dobre nesedia? Na čo sa zameriate, keď si kupujete okuliare a dáte si ich prispôsobiť na dosiahnutie uvoľneného a lepšieho videnia?

Konečne! Perfektné videnie s optimálne prispôsobenými okuliarmi a okuliarovými šošovkami – náhle však bočné strany tlačia na spánky, nosový mostík nepríjemne sedí alebo sa okuliare neustále zošmykujú z nosa. Trvalé uvoľnené videnie nezávisí iba od správnych okuliarových šošoviek. Všetky časti okuliarov musia byť za každých okolností pohodlné, aby z nich používateľ nemal nepríjemný pocit. Existuje niekoľko spôsobov, ako dosiahnuť vyšší komfort nosenia, ktoré obyčajne nie sú časovo náročné. Nižšie uvádzame niekoľko tipov od tímu LEPŠIEHO VIDENIA na optimálne nasadenie okuliarov.

Výber správneho predpisu okuliarových šošoviek

Vo všeobecnosti platí, že tenké a ľahké šošovky sa príjemnejšie nosia. Plastové okuliarové šošovky majú výhodu, pretože sú až o 50 % ľahšie ako minerálne šošovky (napríklad šošovky s vysokým indexom lomu od spoločnosti ZEISS, ktoré sú vyrobené zo špeciálneho plastu) Platí pravidlo, že čím ľahšie sú okuliare, tým pohodlnejšie sa nosia.

 

Žiadne tlačenie: optimálny nosový mostík vašich okuliarov

Nosový mostík je jedným z mála kontaktných bodov medzi vašou tvárou a okuliarmi – preto je veľmi dôležité, aby oftalmológ/optik dokonale prispôsobil vaše okuliare. Dôležitý faktor je ten, aby nosové podložky riadne„sedeli“ na nose, t. j. povrch podložky musí mať čo najväčší kontakt s nosom a podložky musia byť na nose správne umiestnené. V opačnom prípade nemusí byť nasadenie okuliarov na tvári v poriadku. Tento fakt je potrebné vziať do úvahy najmä počas výberu a prispôsobenia plastových okuliarových rámov, pretože oblasť plastového rámu okolo nosa je problematické upraviť následne. Nosové podložky okuliarov s kovovým rámom sa dodávajú v rôznych veľkostiach a materiáloch a dajú sa jednoducho vymeniť a upraviť. Oftalmológ/optik má prehľad o všetkých špeciálnych aspektoch optimálneho nasadenia a s radosťou vám poskytne ďalšie podrobné rady.

Bočné strany okuliarov – správne upravené

Bočné strany okuliarov je potrebné upraviť podľa tvaru tváre tak, aby ste na spánkoch nepociťovali žiadny tlak. Takýto tlak sa často nesprávne zamieňa s pocitom, že máte okuliare dobre nasadené. Optimálne prispôsobené bočné strany by mali vyvíjať iba mierny tlak za ušami, aby sa okuliare nekĺzali po nose. Ak sú však okuliare príliš tesné, bočné strany rámu sa posúvajú po bokoch hlavy a rám sa začne kĺzať po nose.

V niektorých prípadoch sa bočné strany plastových okuliarových rámov môžu mierne zdeformovať v dôsledku poveternostných teplotných zmien. Ak to spôsobuje nepríjemné pocity, optik môže jednoducho obnoviť pôvodný tvar okuliarov.

Tipy pre aktívnych milovníkov športu: Silikónové špičky a kryty na kovové okuliarové rámy odpudzujú vodu a zaručujú riadne a optimálne nasadenie aj pri silnom potení.

 

Okuliarové rámy

V závislosti od požadovaného typu zrakovej pomôcky sa na ideálny okuliarový rám môžu vzťahovať dve absolútne odlišné kritériá (napríklad pri progresívnych šošovkách). Optimálna veľkosť okuliarových rámov je kombináciou dvoch faktorov: vzdialenosti medzi zrenicami a veľkosťou očných jamôk. Horná časť rámu by sa mala nachádzať pod obočím a nad očným ohybom. Takto získate najlepšie videnie, keďže vám v ňom obruba šošoviek nebude prekážať. Na dosiahnutie dobre vyváženého nasadenia odporúčame používať okuliarové rámy, ktoré nie sú oveľa širšie ako tvár používateľa a ktoré používateľovi umožňujú pozerať sa cez strednú časť okuliarových šošoviek. Viac...

Ak vás okuliare tlačia, oftalmológ/optik vám rád poradí – pomôže aj vtedy, ak ste si okuliare nekúpili priamo od neho.

 

Okuliare pre deti

Pohodlné a vždy riadne nasadené bez šmýkania: správne prispôsobený rám je jedným z najdôležitejších kritérií aj pri úprave okuliarov pre deti. Nižšie uvádzame niektoré tipy na výber najlepšieho modelu okuliarov. Okrúhly tvar je tou najlepšou možnosťou pri výbere detských okuliarov, keďže deti sa stále pozerajú ponad obrubu. To znamená, že okrúhle okuliare poskytujú veľkú plochu na pozeranie. Ak si vyberiete kovové okuliarové rámy, získate aj tzv. „sedlový mostík“: dve spojené silikónové podložky, ktoré sú nasadené na nosnom mostíku a umožňujú mimoriadne pohodlné nasadenie. Viac…

 

Malé obrúsky, veľké výsledky – novinka v oblasti starostlivosti o okuliare

Niekoľko informácií o čistení: nové obrúsky na čistenie šošoviek ZEISS zaručujú optimálnu čírosť dokonale prispôsobených okuliarov. Vďaka novej a inovačnej kombinácii aktívnych látok dokážu čistiť okuliarové šošovky alebo iné povrchy (napríklad displeje fotoaparátov alebo mobilných telefónov) efektívne a šetrnejšie ako väčšina iných pomôcok na čistenie (potvrdené nezávislými testmi). Môžete ich použiť aj na jednoduché odstránenie potu alebo mastnoty z pokožky, ktoré počas dňa nechávajú na okuliaroch stopy.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Ako nájsť dobrého optika? Prezradíme vám, na čom záleží – od prvého očného vyšetrenia až po prispôsobenie šošoviek

Zdravie + prevencia 8.12.2017

Tags:

Kontrolný zoznam na nákup nových okuliarov Okuliare na blízko a na diaľku, progresívne okuliare, športové okuliare, okuliare na čítanie alebo okuliare na pracovisko: čo potrebujete vedieť?

Zdravie + prevencia 1.11.2017

Tags:

Môžu nesprávne okuliare alebo silné svetlo poškodiť zrak? Povieme vám, čo sa stane, keď musia vaše oči „ťažko pracovať“

Zdravie + prevencia 16.10.2017

Tags:

Carl Zeiss Vision – vždy sa môžete spoľahnúť, že dostanete niečo extra Už viac ako 160 rokov pomáha inovačné nadšenie spoločnosti Carl Zeiss zlepšovať svet zraku

Zdravie + prevencia 16.10.2017

Tags:

Súvisiace produkty