Kedy si treba chrániť oči pred UV svetlom?

Optimálna UV ochrana do každého ročného obdobia

Všetci vieme, že sa musíme chrániť pred intenzívnym slnečným svetlom. Veľa ľudí však nevie, že ultrafialové svetlo je prítomné, aj keď sa slnko schováva za oblakmi. Účinná ochrana pred UV žiarením je preto v pochmúrnych, oblačných dňoch, ako aj v tieni extrémne dôležitá, aby sa zabránilo poškodeniu očí. No kedy si treba chrániť oči pred UV svetlom a ako na to najlepšie? Prehľad od BETTER VISION.

UV ochrana aj v zamračených dňoch

Keď sa spomenie UV ochrana, veľa ľudí si pod tým predstaví hlavne slnko. Ultrafialové svetlo však nie je prítomné iba pri rozjasnenom slnku – intenzita UV svetla môže byť veľmi vysoká aj počas zamračených dní. Či už idete na jeseň do kaviarne, vydáte sa v lete na výlet k jazeru alebo idete v zime lyžovať, až 95 percent škodlivého ultrafialového žiarenia dokáže preniknúť oblakmi dokonca aj v zlom počasí a poškodiť vaše oči a pokožku.

Kompletnú ochranu pred ultrafialovým svetlom neposkytuje ani tieň, pretože aj v odrazenom a rozptýlenom svetle je prítomného ešte 50 % UV žiarenia.

Tento efekt sa znásobuje napríklad pri plávaní v oceáne, keďže povrch vody odráža časť ultrafialového svetla. Preto vám odporúčame chrániť si oči a pokožku pred slnkom v každej situácii, či už na slnku alebo za oblačného počasia. To znamená, že nielen nositelia okuliarov, ale každý by sa mal postarať o kvalitnú ochranu svojich očí pred žiarením UV-A a UV-B – či už nosením kvalitných slnečných okuliarov s plnou UV ochranou alebo čírych či farebných okuliarov s plnou UV ochranou. Túto komplexnú ochranu pred žiarením UV-A a UV-B až do 400 nm* poskytujú číre aj farebné šošovky okuliarov a slnečných okuliarov od spoločnosti ZEISS. Bez výčitiek si tak môžete užívať rozjasnené slnko aj outdoorové aktivity. Všetky číre a farebné šošovky okuliarov a slnečných okuliarov od ZEISS sú vybavené UV filtrom, takže si ich nemusíte objednávať samostatne.

Kedy je UV žiarenie najintenzívnejšie?

Existujú rôzne typy UV lúčov a každý z nich vplýva na telo inak. Intenzita sa mení v priebehu dňa. Naše nechránené oči sú voči UV žiareniu vystavené najviac ráno a poobede, nielen na obed, ako sa ľudia často domnievajú. Na poludnie je slnko na oblohe, svieti smerom nadol na nás a nie nám priamo do očí. V rámci prevencie poškodenia pokožky a očí predstavuje účinná ochrana pred UV žiarením základ. Pokožku si môžete chrániť pred UV žiarením napríklad oblečením, alebo na obmedzenú dobu opaľovacím krémom s dostatočným faktorom protislnečnej ochrany. Oči si môžete chrániť slnečnými okuliarmi alebo okuliarmi s UV ochranou. UV ochranu by mali ponúkať nielen slnečné okuliare: účinnou UV ochranou by mali byť vybavené aj číre šošovky do okuliarov. Dobré okuliare – či už slnečné okuliare alebo okuliare s čírymi šošovkami presne to robia: úplne pohlcujú škodlivé žiarenie. Túto „UV ochranu“ si nesmiete zamieňať s „ochranou pred oslnením“. Preto je veľmi dôležité používať optimálnu ochranu pred oslnením a odrazmi, ako aj škodlivým UV žiarením za každého počasia, a predovšetkým za jasného slnečného svetla.

Najlepší spôsob ochrany vašich očí pred ultrafialovým svetlom

Dôrazne neodporúčame nosiť slnečné okuliare bez UV ochrany – tieto spôsobujú ešte väčšie škody oproti stavu, keď slnečné okuliare nenosíte vôbec, pretože iba vytvárajú dojem z ochrany vašich očí. Znižujú množstvo prechádzajúceho svetla, v dôsledku čoho sa zrenica rozširuje, aj keď nie je prítomná žiadna UV ochrana. V dôsledku toho svetlo preniká do vášho oka tak, že ho ničí ešte viac. Ak neviete, či vaše okuliare alebo slnečné okuliare poskytujú dobrú UV ochranu, obráťte sa na svojho optika, ktorý vám rád pomôže. Optik vie overiť, či vaše okuliare poskytujú plnú UV ochranu až do 400 nm1 a vie vám odporučiť vhodné šošovky s UV ochranou. Takisto vám pomôže nájsť odtiene a fotochromatické šošovky s UV ochranou.

Hlavné atribúty dobrých slnečných okuliarov: najlepšiu ochranu získate výberom šošoviek s veľkosťou, ktorá pokrýva veľkú oblasť okolo vašich očí. Tým je chránená vysoko citlivá pokožka obklopujúca oko.

UV ochrana pre dojčatá a deti

UV ochrana pre dojčatá a deti

Väčšina detí trávi veľkú časť leta hraním sa vonku pod šírim nebom. Hlavne dojčatá a malé deti však potrebujú konzistentnú ochranu pred UV žiarením, pretože ich organizmus naň reaguje extrémne citlivo. To sa týka ich pokožky, ale predovšetkým ich očí. Rodičia by sa preto mali neustále starať o to, aby ich potomkovia nosili kvalitné, robustné slnečné okuliare alebo číre okuliare s UV ochranou, a tiež aby mali ochranné oblečenie a opaľovací krém. Detské slnečné okuliare je možné vybaviť aj šošovkami na predpis. Tip pre vás: umožnite deťom vybrať si slnečné okuliare – bude tak pravdepodobnejšie, že ich budú nosiť samé od seba, bez vyzývania.

V prípade detí do veku jedného roka odborníci neodporúčajú akúkoľvek formu vystavenia voči slnku, pretože sietnica nemá v tomto veku takmer žiadnu ochranu pred UV žiarením. Ak je vaše dieťa v takto útlom veku, ako prinajmenšom určitá ochrana ich citlivých očí môže poslúžiť veľká čapica alebo detský kočík so slnečníkom. No ako sme už uviedli, 50 % UV žiarenia môže prenikať do oka aj v prípade, že sa nachádzate v tieni. Skutočné množstvo UV žiarenia prítomného v tieni závisí od toho, koľko UV svetla môže prechádzať cez objekt vytvárajúci tieň: napríklad budova vytvára silnejší tieň než lacný slnečník. Slnečné okuliare pre dojčatá alebo deti môžu vždy poskytovať dodatočnú ochranu. Pritom nezabúdajte, že toto všetko platí aj v zamračených dňoch. Aj keď nesvieti slnko, škodlivé UV svetlo nás obklopuje stále!

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné samozatmavovacie Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion budete výborne vidieť celý deň

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Šošovky so samočinným tónovaním pre komfortnejší zrak, flexibilitu a ochranu 10 tipov od tímu BETTER VISION: komu sú určené fotochromatické okuliarové šošovky od spoločnosti ZEISS na predpis a kedy sa majú nosiť?

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Ako dezinfikujem svoje okuliare a ako zabránim ich zahmlievaniu pri nosení rúška?

Zdravie + prevencia 1. 9. 2020

Tags:

Nie všetky slnečné okuliare sú rovnaké Better Vision objasňuje, čo by ste mali vedieť o UV ochrane, tónovaní, zrkadlách, polarizovaných šošovkách a ďalších témach. Pomôže vám to zaobstarať si tie správne slnečné okuliare prispôsobené individuálne vašim potrebám.

Šport + oddych 25. 6. 2019

Tags:

Súvisiace produkty