Kontrolný zoznam na nákup nových okuliarov

Okuliare na blízko a na diaľku, progresívne okuliare, športové okuliare, okuliare na čítanie alebo okuliare na pracovisko: čo potrebujete vedieť?

Čo je dôležité, keď si kupujete nové okuliare? Čo potrebujete vedieť? Akým chybám sa môžete vyhnúť a ako môžete zvýšiť pôžitok z nových okuliarov? LEPŠIE VIDENIE s komplexným kontrolným zoznamom na nákup okuliarov: okuliare na blízko a na diaľku, progresívne okuliare, športové okuliare, okuliare na čítanie alebo okuliare na pracovisko.

Pred nákupom nových okuliarov - Čo potrebujete vedieť o nákupe okuliarov?

Najdôležitejšou vecou pri nákupe nových okuliarov je vyhľadanie optika, ktorý si na vás vyhradí dostatok času a poskytne vám podrobné informácie a poradenstvo. Okuliare sú veľmi osobnou a jedinečnou súčasťou každodenného používania, ktoré by mali dokonale ladiť s vašou osobnosťou a vaším životným štýlom. Okrem toho existuje veľa iných faktorov, ktoré ovplyvňujú dokonalosť videnia s novými okuliarmi. Preto je dôležitá komplexná konzultácia a dokonalá informovanosť sprostredkovaná vaším optikom, ako aj optimálna refrakcia spolu s podrobnou starostlivosťou a odbornými skúsenosťami. Počas procesu refrakcie by ste mali byť uvoľnení a mali by ste sa cítiť príjemne. Napríklad: testy videnia a refrakcia by sa nemali robiť v prípade, že trpíte sennou nádchou s podráždením očí alebo migrénou. Chyby počas vyšetrenia očí a refrakcie nie je v hotových okuliaroch možné odstrániť, čoho výsledkom môže byť diskomfort videnia a korekcia zraku, ktorá nebude dokonalá. V najhoršom prípade môže byť výsledkom intolerancia používateľa. Tento dôležitý krok si vyžaduje dostatok času, a preto je nevyhnutné, aby si dostatočný čas vyhradil aj optik.

Bez ohľadu na typ kupovaných okuliarov majú nasledujúce body absolútnu dôležitosť:

 • Na aký účel budú nové okuliare určené?
 • Uveďte podrobné podmienky, v akých budete okuliare nosiť (pracovná aj súkromná oblasť).
 • Trpíte nejakým ochorením, ktoré môže ovplyvňovať váš zrak/oči?
 • Čo sa vám na starých okuliaroch páčilo a čo nie?
 • Akú povrchovú úpravu šošoviek považujete za vhodnú?

Začiatočným bodom je určenie vhodných šošoviek. Je dôležité pamätať aj na to,

 • že rám, ktorý si vyberiete, by mal vyhovovať vášmu osobnému štýlu a, mal by byť vhodný z hľadiska potrieb videnia.
 • Zistite, ktoré materiály šošoviek a optické výkony šošoviek sú pre vás najvhodnejšie. Vďaka ním sa budú okuliare príjemnejšie nosiť, ponúknu kvalitnejšiu funkčnosť a kozmetické výhody.
 • Porozprávajte sa s optikom zlepšeniach šošoviek akými sú napríklad antireflexná vrstva, vytvrdzovaný povrch, povrchová úprava Clean Coat, farebné tónovanie a filtre. Tieto zlepšenia ponúkajú ďalšie úrovne funkčnosti a môžu slúžiť ako pomôcka na presnejšie prispôsobenie okuliarov špecifickým potrebám používateľa.

Čo je dôležité počas výberu rámov?

Okrem šošoviek sú veľmi dôležité aj rámy. Keď však skúšate rozličné rámy, nie je dôležitý iba váš vzhľad. Spôsob, ako vám rám „sedí“, je mimoriadne dôležitý z hľadiska dlhodobého nosenia a komfortu. Rám musí pristať k tvári – v kontaktných miestach nesmiete pociťovať tlak (napríklad za ušami alebo na nose). Optik by mal upraviť tvar podľa vašej tváre tak, aby ste nepociťovali žiadny tlak na spánkoch, a to ani vtedy nie, keď budete nosiť okuliare dlhší čas. Optimálne upravené strany rámu vyvíjajú iba mierny ťah za ušami, vďaka čomu sa obmedzuje tlak spôsobený hmotnosťou okuliarov na nose. Všeobecným pravidlom je dokonalá úprava okuliarov tak, aby ste často ani nevedeli, že ich máte nasadené.

Rám je optimálne umiestnený vtedy, keď sa obočie nachádza nad alebo priamo za horným okrajom rámu. Takto sa zaistí dokonalé videnie, keďže okraj rámu alebo šošoviek nenarúša vaše zorné pole. Počas výberu veľkosti rámu postupujte uvážlivo: ideálna vzdialenosť je určená vzdialenosťou medzi očami a veľkosťou očných jamôk. Rámy by však nemali byť oveľa širšie než vaša tvár a nikdy by sa nemali dotýkať lícnych kostí. V opačnom prípade sa budú šošovky zahmlievať a na tvári môžu ostať známky tlaku rámov. Momentálne sú moderné väčšie rámy, ktoré umožňujú pohodlné videnie a dobre sa nosia.

Tips for choosing the right spectacle lenses for you

1// Jednoduché šošovky alebo šošovky na čítanie

Ak ide o vaše prvé okuliare, požiadajte optika, aby vám podrobne vysvetlil rôzne typy šošoviek. V prípade vyšších optických intenzít môžu byť pre vás najlepším riešením, materiály s vysokým indexom, vďaka ktorým sa minimalizuje hmotnosť a hrúbka šošoviek.
l Ak ste pri výbere šošoviek použil skúšobný rám v refrakčnej miestnosti, je vhodné, aby ste si vyhradili čas (najmä ak kupujete okuliare po prvý raz) a chvíľu sa cez šošovky pozerali, prešli sa miestnosťou s nasadenými šošovkami a prečítali si text v normálnej vzdialenosti na čítanie.

1// Jednoduché šošovky alebo šošovky na čítanie

Dôležitými faktormi sú aj zlepšenia šošoviek, ako napríklad antireflexná vrstva, vytvrdzovaný povrch, povrchová úprava Clean Coat na zjednodušenie čistenia ap. Optik vám s radosťou vysvetlí dostupné možnosti. To je mimoriadne dôležité v prípade, že plánujete používať okuliare na každodenné nosenie, ako náhradné okuliare alebo iba občas. Povrchové vrstvy okuliarových šošoviek môžu zohrávať špecifickú úlohu, napríklad vtedy, ak vás často oslepuje slnko alebo čelné svetlomety vozidiel. Najlepším riešením by bolo použitie šošoviek so samočinným tónovaním.
Ak ste zvyknutí na nosenie okuliarov, je vhodné, aby ste s optikom podrobne konzultovali to, čo sa vám na starých okuliaroch páčilo a čo nie. Malé detaily môžu byť z tohto pohľadu veľmi dôležité a vďaka ním si môžete následne užívať pohodlné a príjemné nosenie okuliarov. Technológia výroby šošoviek a možnosti povrchovej úpravy sa kontinuálne vyvíjajú.

Okuliare na čítanie sú pre mnohých ľudí prvými okuliarmi. Vo všeobecnosti rozlišujeme dva rôzne typy: normálne okuliare na čítanie a okuliare s polovičným rámom. Ak použijete okuliare s polovičným rámom, budete sa cez šošovky pozerať vtedy, keď sklopíte oči, a normálne sa budete pozerať vtedy, keď oči zdvihnete nad šošovky. V obidvoch verziách sú dôležitými faktormi pri určovaní optimálneho optického výkonu šošoviek bežná vzdialenosť na čítanie (t. j. vzdialenosť medzi očami a knihou/elektronickou čítačkou kníh) a vzdialenosť medzi očami. Pred očným vyšetrením je vhodné, aby ste si doma urobili niekoľko poznámok, ako napríklad: ako ďaleko od tváre držíte mobilný telefón alebo knihu na čítanie v sede a aké sú tieto vzdialenosti, keď ležíte? Aká je vzdialenosť medzi očami a obrazovkou prenosného počítača? Vedeli ste napríklad to, ž smartfón držíte bližšie k očiam ako knihu, ktorú čítate? Táto cenná informácia slúži optikovi ako pomôcka na optimalizáciu okuliarov na čítanie s ohľadom na vaše bežné zvyky.

2// Progresívne šošovky – absolútne zreteľný a ostrý zrak na všetky vzdialenosti

Progresívne šošovky, ktoré sa dnes bežne používajú, sú malým optickým kúskom umenia. Cieľom je vytvoriť okuliare, ktoré vám umožnia vidieť tak, ako ste videli kedysi bez okuliarov. Znamená to, že na zaistenie maximálne optimálnej interakcie očí je do jednej šošovky potrebné hladko a optimálnym spôsobom integrovať viacero riešení korekcie zraku. Ide o optickú výzvu, ktorá si vyžaduje veľké skúsenosti, hlboké znalosti matematiky a presné informácie o každom používateľovi okuliarov.

2// Progresívne šošovky – absolútne zreteľný a ostrý zrak na všetky vzdialenosti

Na výrobu progresívnych šošoviek sa používa špecifická výrobná metóda. Počas brúsenia povrchu šošovky sa do jedinej šošovky integrujú rôzne funkcie – na videnie na blízko, na diaľku a prechodový rozsah. Progresívne šošovky zjednodušujú ostrosť videnia nielen vtedy, keď sa cez ne pozriete priamo, ale aj vtedy, keď sa pozriete na ktorúkoľvek stranu, nahor alebo nadol. Všetky tieto malé povrchy musia byť vzájomne optimálne koordinované a veľmi precízne prepočítané. Optik vám predstaví rôzne úrovne kvality a stupne prispôsobenia, spomedzi ktorých si môžete vybrať. Požiadajte optika o podrobnú radu, aby ste si dokázali veľmi rýchlo zvyknúť na nové okuliare a mohli si užívať ostrý zrak.

Vo všeobecnosti platí, že rám progresívnych šošoviek by nemal byť príliš malý, keďže v opačnom prípade nebude k dispozícii pre rôzne zóny videnia dostatok miesta. Optik by nemal čakať na úpravu progresívnych šošoviek dovtedy, kým si ich vyberiete. Presné centrovanie šošoviek v novom ráme je mimoriadne dôležité. Ak posun dosiahne iba pár milimetrov, výsledkom môže byť bolesť krku a hlavy alebo nemožnosť využívať všetky výhody progresívnych šošoviek.


Viac na čítanie:

Lepšie videnie pre seniorov

Progresívne šošovky – malé umelecké diela

Rady na väčšie pohodlie pri nosení okuliarov s progresívnymi šošovkami

Aký je rozdiel medzi prispôsobenými okuliarovými šošovkami a bežnými šošovkami?

3// Jasná perspektíva v práci – okuliare pre profesionálov

Čo sa týka okuliarov na čítanie, zohráva vzdialenosť medzi šošovkami a prezeraným predmetom dôležitú úlohu v prípade okuliarov používaných na pracovisku. Táto vzdialenosť sa v tomto kontexte nazýva pracovnou vzdialenosťou. Preto ak si kupujete okuliare do práce, je potrebné zistiť požadovaný rozsah vzdialeností videnia: ako ďaleko od obrazovky bežne sedím? V akej vzdialenosti držím predmety, ktoré je potrebné spracovať, v ruke?

3// Jasná perspektíva v práci – okuliare pre profesionálov

To však nie je všetko. Mávate často konferencie s kolegami a so zákazníkmi a potrebujete bez problémov a pohodlne meniť zaostrenie na rôzne vzdialenosti? Sú vzhľadom na moje potreby vhodnejšie šošovky vyrobené z plastu alebo zo skla?
spectacles instead of your everyday spectacles.Platí to najmä v práci: je nevyhnutné, aby ste správne a pohodlne videli a aby ste dokázali zaostriť zrak na požadované vzdialenosti videnia. Šošovky vám to umožnia, ak poviete optikovi, čo presne požadujete. Niekedy je vhodné, aby ste namiesto každodenne používaných okuliarov používali špeciálne okuliare na pracovisko.


Viac na čítanie:

Lepšie videnie a vyšší komfort v práci

Kancelárske okuliare ZEISS – dokonalé riešenie korekcie zraku v práci.

Bez ohľadu na to, či pracujete ako zubný lekár, alebo kozmetička, si vďaka profesionálnym okuliarom môžete užívať dokonale zreteľný zrak

4// Jazda na bicykli, lyžovanie ap. – aké rozdiely ponúkajú športové okuliare?

Pri výbere optimálnych okuliarov zohráva primárnu úlohu skutočnosť, kde a ako budete nosiť nové športové okuliare: na aký typ športu a v akých situáciách ich budete používať? Okuliare na bicyklovanie by mali poskytovať vhodnú ochranu pred UV žiarením a účinnú ochranu pred vetrom (vďaka ich veľkosti a zakriveniu rámu). Okuliare s polarizačnými šošovkami optimálne chránia pred oslnením a sú dokonalým riešením v situáciách, v ktorých sa strieda svetlo a tieň.

4// Jazda na bicykli, lyžovanie ap. – aké rozdiely ponúkajú športové okuliare?

Všetci športoví nadšenci, ktorí používajú prilby, by si ich mali vziať so sebou k optikovi, aby zabránili nepríjemným prekvapeniam. Pre lyžiarov sú vhodnou alternatívou kontaktných šošoviek druhé okuliare, ktoré si lyžiar nasadí pod lyžiarske okuliare. V takomto prípade odporúčame použiť antistatickú povrchovú úpravu, aby sa okuliare nezahmlievali. Môžete si tiež objednať lyžiarske okuliare podľa svojho predpisu alebo si dať upevniť okuliare špeciálnym závesom.

Viac na čítanie:

Okuliare na vodné športy

Dokonalé okuliare pre hráčov golfu

Lepšie videnie počas zimných športov

Moderné snežné okuliare ZEISS

Dokonalý zrak počas bicyklovania: ktoré okuliarové šošovky sú pre cyklistov najlepšie?

Okuliare pre pilotov – dokonalý zrak aj nad oblakmi

Po dokončení nákupu – „sedia“ vám okuliare naozaj dokonale?

Na záver – môžete si vziať nové okuliare! Teraz by mal optik znova skontrolovať:

 • Ako dobre po nasadení nových okuliarov vidíte?
 • Sú šošovky a rám optimálne upravené?
 • Sú špeciálne vlastnosti správnym spôsobom funkčné (povrchová úprava šošoviek, farebné tónovanie ap.)?
 • V prípade progresívnych šošoviek: je centrovanie dokonalé? Fungujú jednotlivé zóny videnia? Vyhraďte si čas a prejdite sa v miestnosti s nasadenými okuliarmi s progresívnymi šošovkami.

Mali by ste overiť aj riadne upevnenie šošoviek v ráme. Musí optik urobiť nejaké úpravy? To isté platí aj v prípade, že sú okraje šošoviek príliš viditeľné z prednej časti okuliarov alebo okuliare vyvíjajú príliš vysoký tlak na nos alebo za ušami.

Všeobecné pravidlo: porozprávajte sa so svojím optikom – veľmi rád vám pomôže. Ak sa neskôr vyskytnú akékoľvek problémy s okuliarmi, znova navštívte optika. Pamätajte: Aj keď môže chvíľu trvať, kým si zvyknete na nové okuliare, musí byť ich nosenie pohodlné a váš zrak musí byť v maximálnej miere zreteľný!

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Ako nájsť dobrého optika?

Prezradíme vám, na čom záleží – od prvého očného vyšetrenia až po prispôsobenie šošoviek

Dobrí optici majú niektoré veci spoločné. BETTER VISION vysvetľuje, čím sa líši dobrý optik od ostatných – od očného ...

Zdravie + prevencia 8.12.2017

Tags:

Môžu nesprávne okuliare alebo silné svetlo poškodiť zrak?

Povieme vám, čo sa stane, keď musia vaše oči „ťažko pracovať“

Môžem si poškodiť zrak tým, že budem nosiť okuliare, ktoré nie sú optimálne prispôsobené? Čo sa stane, keď budem číta...

Zdravie + prevencia 16.10.2017

Tags:

Keď sú okuliare príliš úzke. Najlepšie tipy na uvoľnené videnie a dokonalé nasadenie.

Existuje niekoľko kritérií, ktoré sú z hľadiska optimálneho videnia absolútne najdôležitejšie, a to bez ohľadu nato, či ide o bočné strany, nosový mostík alebo okuliarové rámy.

Okuliare tlačia na bočné strany hlavy, videnie je náročné a nosový mostík je nepohodlný. Na čo sa treba zamerať, ak c...

Zdravie + prevencia 16.10.2017

Tags:

Carl Zeiss Vision – vždy sa môžete spoľahnúť, že dostanete niečo extra

Už viac ako 160 rokov pomáha inovačné nadšenie spoločnosti Carl Zeiss zlepšovať svet zraku

160-ročnú históriu spoločnosti Carl Zeiss vypĺňajú inovácie. To platí aj pre vývoj a technológiu v oblastiach výroby ...

Zdravie + prevencia 16.10.2017

Tags:

Súvisiace produkty